Čtveráci

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román o hrdinech "bezejmených" mapuje začátek třicetileté války (1618) přes životní osudy "méně významných" lidí, kteří jsou ale nečekaně rozvážní a čestní, ale současně je spojuje silná touha po boji s tehdejšími pány.

https://www.databazeknih.cz/img/books/80_/80683/ctveraci-9sP-80683.jpg 4.434
Série

Dílo Václava Kaplického 2.

Žánr
Literatura česká, Historické romány
Vydáno, Československý spisovatel
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (6)

Kniha Čtveráci

Přidat komentář
braunerova
05. dubna

Byl by to jeden z nejlepších historických románů, kdyby nebyl tak poznamenán ideologií. Veškerá šlechta jsou vykořisťovatelé, měšťané jsou panstvo a sedláci pracující třída. Jinak ale historii stavovského povstání popisuje autor výborně a někde až s překvapujícími podrobnostmi. O to víc mi vadilo, že některá fakta V.K. schválně zamlčuje, aby mohl zdůraznit ničemnost a neschopnost stavovských i císařských důstojníků. Namátkou třeba Mansfeldův ztracený majetek v bitvě u Záblatí nebo Buquoyovu exemplární popravu uherských důstojníků. Na druhé straně třeba obléhání Jindřichova Hradce nebo bitky sedláků s knechty byly skvělé.

Kaplického čtveráci snili o lepším světě bez panské roboty a čtvrtém stavu. Je ironií, že v době vydání knihy v roce 1952 už naplno běžela kolektivizace, během níž byli sedláci okradeni o svoje grunty i majetek, mnozí byli přesídleni a čtveráci skončili na popravišti nebo v pracovních táborech. Čtvrtý stav přestal na dlouhých 40 let existovat.

ludek.n
14.10.2019

Historický román Václava Kaplického Čtveráci nás zavádí do Čech na začátek třicetileté války. Země úpící pod surovými a nelítostnými nájezdy hord najatých žoldnéřů, ať už císařských nebo protestantských, se bouří. Ve válkou zmítané zemi povstává rebelie nejchudších z chudých, prostých a obyčejných sedláků, kteří se rozhodnou bojovat za zrušení poddanství a za práva nového čtvrtého stavu. Kaplický uchopil náročné téma svým vlastním osobitým způsobem a na pozadí oněch bouřlivých historických událostí nám před oči staví ne licoměrnost a poživačnost šlechty a panského stavu, ale osobní statečnost a bezejmenné hrdinství vůdců z lidu. Právě na jejich pohnutých životních osudech vykresluje tragičnost války a s ní související bídy a strádání. Na obrovské ploše oživuje desítky postav, které ani nejsme schopni udržet v paměti a zařazovat do kontextu, stejně jako desítky různých epizod, které se prolínají, kříží, rozbíhají a někdy úplně míjí základní dějovou linku, takže je potřeba být neustále ve střehu. Celá ta živočišná mozaika se valí vpřed jako kombajn, který semele všechno v dosahu, ale občas hutnost a zatěžkanost klasů zarazí radlici do oraniště tak, že v nastalé vyprošťovací pauze je nebývale obtížné udržet oči otevřené. Válka, ať už třicetiletá nebo jiná, nikdy nebyla věc jednoduchá a probojovat se až na úplný konec knihy může být někdy pořádná řehole a odříkání…


milan3144
19.12.2017

Velmi dobrá historická knížka z dob třicetileté války, v níž je popisováno, jaký krušný čas dolehl na prostý lid a jaké bezpráví a krutostí se dopouštěla vojska jedné či druhé strany, táhnoucí krajinou.

witiko
13.04.2017

Jeden z nejsilnějších historických románů, které jsem kdy četl. Počátek třicetileté války je tu zobrazen ve vší syrovosti a absurditě, reálie jsou mistrovsky vykreslené, stejně jako hluboká psychologie postav. Nejvíc oceňuju, že předbělohorská historie tu vůbec není podána černobíle a pomocí ideologických klišé, ale ve vší složitosti a nejednoznačnosti. Autor nešetří tu ani onu stranu, píše padni komu padni, ale současně dokáže vystihnout palčivá náboženská dilemata, která v té době lidé prožívali. Velké dějiny se tu zcela přirozeně prolíbají s osudy jednotlivců. A to vše je postaveno na motivu cesty plné napětí a dobrodružství, u kterého se rozhodně nelze nudit. Některé situace jsou tak skvěle napsané, že zalezou pod kůži a už je nelze zapomenout. Jen varování pro citlivější povahy – čtení občas hodně bolí, je tu plno lidského zla a krutosti.

heavy66
27.12.2013

Vynikající historický román, plný bohatého děje a desítek postav smyšlených i skutečných osobností českých nebo zahraničních, které ovlivnily naše dějiny počátku 17.století! Například hrabě Buquoy.
Na osudech rodu Buquoy v Čechách lze dobře demonstrovat údajnou nespravedlnost Benešových dekretů. Karel Bonaventura Buquoy, císařský generál, terorizoval v čele loupeživé soldatesky (jak popisuje Kaplický) v letech 1618-1620 jižní Čechy. Císař ho za jeho služby odměnil konfiskovanými majetky rodu Švamberků. Karel Bonaventura padl v roce 1621, ale jeho rodina v Čechách zůstala, a postupně vlastnila rozsáhlé majetky v jižních i severních Čechách. Protože se Buquoyové hlásili k německé národnosti, byl jejich majetek konfiskován v rámci Benešových dekretů v roce 1945, a poslední hrabě Buquoy, Karel Jiří zemřel ve vězeňské nemocnici. Československý stát nevrátil konfiskované majetky rodu Švamberků, protože Švamberkové vymřeli po meči již v roce 1664. Pravděpodobné je, že i kdyby v roce 1945 žili, nic by nedostali, nicméně konfiskace podle Benešových dekretů byla v tomto případě spravedlivá, protože napravila 300 let starou krádež, spáchanou rakouským císařem. To jsou paradoxy!

WEIL
26.06.2011

Román "Čtveráci" vyšel prvně v roce 1952, byl psán v letech 1950 - 52, podle doslovu Jaromíry Nejedlé, který je v tomhle vydání obsažen.