O člověku a kultuře

1.) O sobě a pychoanalýze Dovětek 2.) "Kulturní" sexuální morálka a moderní nervozita Básník a lidské fantazie Já a Ono 3.) Motiv volby skříněk Dostojevskij a otcovražda Řeč k udělení Goethovy ceny 4.) Časové poznámky o válce a smrti Proč válka? Psychologie masy a analýza Já Budoucnost jedné iluze Nespokojenost v kultuře Dopis starostovi města Příbor Ediční poznámka Jiří Stromšík: Proč právě Freud? Jmenný rejstřík Věcný rejstřík...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/57_/57114/o-cloveku-a-kulture-57114.jpg 4.414
Literatura naučná, Zdravotnictví
Vydáno:, Odeon

Kniha O člověku a kultuře

hlosik
17.09.2011

Přiznávám, že jsem k tomuto dílu přistupoval velice skepticky, ovšem ne kvůli jeho možným (ne)kvalitám, ale kvůli mým obavám z toho, že textu nebudu příliš rozumět - přeci jenom jsem v oblasti psychologie, či v tomto případě psychoanalýzy, úplným nováčkem. O to víc jsem byl překvapen. Odborné terminologie tu je poskrovnu, pokaždé je ale Freudem pochopitelně vyložena. Zcela běžné věci, se kterými se setkáváme téměř každodenně, zde Freud vysvětluje pomocí jím vymyšlené metody - psychoanalýzy. Nemusíme s ním ve všem souhlasit, vlastně to není ani příliš pravděpodobné (viz doslov), ale zřejmě se nenajde nikdo, koho by psychoanalitický "pohled na člověka" vůbec neoslovil.

WEIL
20.12.2010

Kdo se zajímá o člověka, tedy i o sebe, své Já, tak nemůže aspoň někdy nenahlédnout do knih zakladatele nového náhledu na člověka, tedy do prací S. Freuda.