Walris

Příspěvky

Moje Pacifická hřebenovkaMoje Pacifická hřebenovkaM. Benešová

V prvé řadě - tato kniha se nedá absolutně srovnávat se známou Divočinou od Cheryl Strayed a věřím, že to ani nemělo být úmyslem. Jde spíše o útržky zážitků z neuvěřitelné cesty, kterou se tato mladá, nezkušená, ale neskutečně odvážná slečna rozhodla podniknout. Nesmíte čekat jazykovou úroveň nějak extra vysoko (navzdory tomu, že autorka má vystudovanou žurnalistiku), nicméně i tak kniha dokáže zaujmout, pobavit a hlavně vede k zamyšlení jednak nad samotnou PCT (a důvodem obecně proč se na tuto pouť tolik lidí ročně vydává) a jednak nad problémy s naším tělem, kterým musí Monika a spousta dalších čelit. Klobouk dolů přede všemi.

21. června


Motýlí křídlaMotýlí křídlaV. Bicker

Budu asi trochu opakovat, co již bylo zmíněno v komentářích níže, ale opravdu hodně slabá knížka - hlavní hrdinka je tak naivní, až to bolí, charaktery ostatních postav jednotvárné a nedostatečně vykreslené (ale co se asi dá čekat v knížce o 170 str.), příběh bez nápadu a celkově očekávaný. Chvílemi jsem měla pocit, že autorka to psala asi jako prvotinu ve svém útlém věku (ani to není pravda). Četla jsem do konce jen proto, že jsem čekala nějaký větší zlom v závěru, nestalo se... Opravdu ani jako oddechovku nemoho doporučit, jsou lepší knihy...

21. června


DedičkaDedičkaA. Hocking

Dopředu upozorňuji, že hodnotím celou sérii 3 dílů...
Ačkoliv zcela jistě nejsem cílová věková skupina musím říct, že na oddechové čtení jsou tyto knížky fajn. Děj docela hezky plyne, i když je trochu jednodušší (první díl byl asi nejméně zajímavý, pak se to pěkné rozjíždí) a některé aspekty celého tohoto smyšleného světa by mohly být podstatně více rozpracované (např. zvláštní schopnosti nebo závěrečná bitva).
Je zde klasický milostný trojúhelník, přičemž zvláštností je, že se druhá hlavní mužská postava objeví až ve 2. díle.. Závěr trochu očekávaný, ale pozitivní, přesně to, co čtenář u těchto "oddychovek" hledá :)

21. února


Naděje umírá posledníNaděje umírá posledníH. Birenbaum

Jedna z nejlepších knih popisujících hrůzy života ve waršavském ghettu a následně v koncentračních táborech (dokonce v několika z nich), jakou jsem kdy četla... Autorka rozsáhle popisuje jak samotné události, tak i své pocity, obavy apod. Osobně nejvíce obdivuji její neutuchající vůli a odhodlání žít, zvlášť v okamžicích, kdy se jako 15ti leté dítě ocitne v nejhorších situacích a je již zcela osamocena - bez rodiny i jakýchkoli přátel, stále bojuje....

Za zmínku určitě stojí závěrečných 30 stran, kde autorka popisuje svoje pocity z cesty zpět do Polska na vybraná místa po 40 letech od původního příběhu... tyto stránky mě neuvěřitelně dojaly a jsou rovněž důkazem toho, jak moc tato hrůzná doba poznamenala všechny přeživší na celý jejich zbývající život...

09.12.2018


Peklo blízko nebePeklo blízko nebeJ. Krakauer

Jedna z nejlepších knih na horolezeckou tématiku, kterou jsem měla možnost číst... Emotivně popsaná celá událost od začátku do konce očima jednoho z přímých účastníků se spoustou zajímavých doplňujících informacích o životech dalších členů expedice na Everest.
Film byl taky moc dobrý, ale na knihu nemá :)

23.11.2018


Hledání AljaškyHledání AljaškyJ. Green

Musím říct, že jsem od knihy po přečtení anotace čekala něco trochu jiného a stejně tak, jako někteří čtenáři přede mnou, nemohla jsem se jaksi ztotožnit s hlavní ženskou postavou... Aljaška mi byla většinu času krajně nesympatická, náladová, někdy až vulgární a trochu nechápu, co na ni všichni viděli. Rovněž na Válečkovi byla zajímavá možná záliba ve vyhledávání posledních slov slavných osobností, ale to je asi tak všechno.
Byla to moje v pořadí druhá kniha od tohoto autora a jeho proslulá kniha "Hvězdy nám nepřály" byla nesrovnatelně lepší, už jenom s ohledem na netradiční zápletku a humor. Toto bylo dobré tak maximálně na oddechové čtení, ale vícekrát po knize určitě nesáhnu.

23.11.2018


365 Hajadánových povídaček na dobrou noc365 Hajadánových povídaček na dobrou nocH. Vrbová-Piskáčková

Nezapomenutelná knížka s více či méně dobrými pohádkami, ale jako celek unikátní :)

13.11.2018


Laskavé bohyněLaskavé bohyněJ. Littell

Bohužel nedočteno, prokousala jsem se na 200. stranu ale nemohla jsem se absolutně začíst, přestože tato tématika pro mě není ničím novým.. možná tomu v budoucnu dám ještě šanci, nicméně je to opravdu náročná literatura...

09.05.2018


Měděný jezdecMěděný jezdecP. Simons

Jedna z nejemotivnějších knih jakou jsem kdy měla možnost číst.
Pro mě je tento příběh dokonalým spojením literatury faktu a romantické dějové linie. Vynikající realistické popisy leningradské blokády, hladomor a naivitu hlavní představitelky (stejně jako celé její rodiny) - to vše jsem hltala každou stránkou a získávala čím dál větší respekt vůči lidem, kteří toto strašné období historie prožili a hlavně přežili.
Jak již bylo psáno dříve - prostřední část knihy je trochu přeslazená, ale no tak jim to přejme, Taťána a Alexandr mají poprvé a naposled "privacy" :) Styl psaní mě opravdu vtáhl do děje a já prožívala s hlavními hrdiny každou úzkost, každé jejich zranění, měsíce odloučení i bolest nad ztrátou milovaných osob. Doufám, že nejsem jediná, komu po přečtení knihy nad nespravedlností tehdejší doby ukápla slza. Zasloužených 5 *

29.04.2015


Čtvrtá rukaČtvrtá rukaJ. Irving

Moje teprve druhá kniha od tohoto autora, ale musím upřímně říct, že ta první (Svět podle Garpa), byla mnohem zajímavější. Sice nechybí Irvingův klasický humor, trocha satiry a absurdity, ale příběh byl opravdu trochu moc "potrhlý" i na mě. Přičítám body za originalitu nápadu a krásnou práci se slovy, ale ani konec nebyl tak překvapivý, jak jsem dle zdejších komentářů čekala. Irving má určitě lepší tituly.

24.03.2015