vygum vygum komentáře u knih

Musíme si promluvit o Kelvinovi Musíme si promluvit o Kelvinovi Marcus Chown

V prvni polovine Chown trochu vykrada sam sebe a svuj predchozi titul Kvantova teorie nikoho nezabije, ale kniha ma stejny spad a autor stale predklada napadita prirovnani a srozumitelna vysvetleni. Ve druhe puli mu bud dosel dech, nebo jsou popisovane jevy jiz natolik slozite a abstraktni, ze je zkratka nelze popsat na prikladu fotbaloveho mice...
Posledni kapitola o stavajicich teoriich (ne)existence mimozemskych civilizaci tema cele knihy logicky uzavira.

06.01.2015

Mr. Nice - Příběh drogového krále Mr. Nice - Příběh drogového krále Howard Marks

Plasticky obraz jedne epochy pohledem inteligentniho a vtipneho paseraka marihuany celosvetove pusobnosti. Misty zbytecne podrobne, ale rozhodne zajimave cteni. Z nechutnych praktik DEA cloveka mrazi...

07.08.2014 3 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Realita rasove segregace na Jihu pred pouhymi padesati lety (!). Vzacny pripad, kdy film je stejne dobry jako kniha

04.04.2014 5 z 5

Milostné rošády Milostné rošády Roald Dahl

ctive, vtipne...Roald Dahl je sazka na jistotu

24.03.2014 5 z 5

Jedenáct Jedenáct Mark Watson

Celkem svizne napsana lovestory. Nic vic, nic min. 2,5*

07.10.2013 2 z 5

Píseň o Bernadettě Píseň o Bernadettě Franz Werfel

Hrozne utrpeni, pro me jedna z nejnudnejsich knih, co jsem cetla

23.09.2013 2 z 5

Fahrenheitova dvojčata Fahrenheitova dvojčata Michel Faber

Pata hvezdicka za povidku Vanilkove zluty jako Eminem, ktera me dojala k slzam, coz se mi u knizek stalo vsehovsudy dvakrat.
Celkove lepsi nez sbirka Nekdy proste prsi, tady me bavilo uplne vsechno.

14.07.2013 5 z 5

Pláň Tortilla / Na plechárně Pláň Tortilla / Na plechárně John Steinbeck

Po Hroznech hnevu, ze kterych jsem mela jeste tyden po precteni depresi, me tyto mile, vtipne a ironicke novelky neskutecne potesily. Steinbeck se definitivne zaradil k mym nejoblibenejsim autorum.

16.06.2013 5 z 5

Poupata odkvétají v máji Poupata odkvétají v máji Herbert Ernest Bates

Sympaticka, trochu trhla kniha plna britskeho humoru, ktera si na nic nehraje. Za zminku stoji kongenialni preklad Martina Hilskeho. Upozorneni: nectete, pokud se prave snazite drzet dietu!

28.05.2013 3 z 5

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Libily se mi pasaze, kdy byl Sal a jeho kumpani skutecne "na ceste" - plasticky prede mnou vyvstaval obraz USA v cele jejich nesmirne rozlehlosti a rozmanitosti. Cely zbytek knihy, ktery sestaval uz pouze z nekonecneho liceni vselijakych vecirku me vsak bohuzel znacne nudil.

21.05.2013 2 z 5

Americký derviš Americký derviš Ayad Akhtar

Neubranila jsem se srovnani s romany Khaleda Hosseiniho, coz Dervisovi ubralo minimalne jednu hvezdicku. Zajimavy obsah, forma me nenadchla - 2,5*

26.03.2013 2 z 5

V ohybu řeky V ohybu řeky Vidiadhar Surajprasad Naipaul

S trochou nadsazky by se dalo rict, ze jde o "Srdce temnoty po 100 letech". Pro nasince jiste zajimavy pohled na postkolonialni Afriku od nositele Nobelovy ceny za literaturu.

20.03.2013 3 z 5

Už nikdy Už nikdy Katarzyna Grochola

Ze zacatku par dobrych vtipu, pak uz jen vrstveni klise, predvidatelna zapletka a cim dal nesympatictejsi hlavni hrdinka.

02.03.2013 1 z 5

Hrozny hněvu Hrozny hněvu John Steinbeck

"(...) If you're in trouble or hurt or need - go to poor people. They're the only ones that'll help - the only ones."

29.01.2013 5 z 5

Milpardon, madam Milpardon, madam Vasilij Makarovič Šukšin

Souhlas s kapllu - chtela jsem dat 4*, ale po precteni posledni povidky nemohu jinak.

26.11.2012 5 z 5

Zápisky mladého lékaře Zápisky mladého lékaře Michail Bulgakov

Ackoliv nechybi typicka bulgakovska ironie, vesele cteni to neni. Osobne na me nejvic zapusobila povidka Morfium - o lekari, ktery se stane jeho obeti.

08.11.2012 4 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Nekolikrat jsem chtela knihu odlozit, jak mi bylo trapne z ruznych nelogicnosti, jalovych dialogu a cernobileho vykreslovani postav. To vse vygradovalo v zaverecne scene na lodi, pri ktere jsem se alespon pekne od plic zasmala. Lars Kepler nikdy vice.

01.11.2012 1 z 5