Americký derviš

Strhujúci román o americkej moslimskej rodine usilujúcej sa vyrovnať s vierou, vlastnou identitou a so spolupatričnosťou v osemdesiatych rokoch 20. storočia, teda vo svete pred 11. septembrom. Hayata Shaha, dospievajúceho syna pakistanských prisťahovalcov, uchvátila teta Mina dávno predtým, ako ju skutočne spoznal. Krásna, inteligentná a oduševnená priateľka jeho mamy sa stala priam rodinnou legendou. Podľa starých zvykov jej rodičia v Pakistane sprostredkovali sobáš, lenže po narodení syna sa s ňou manžel rozviedol. Údajne preto, že čítala priveľa múdrych kníh... Keď sa Hayat dozvie, že Mina prichádza bývať k nim do Ameriky, od radostného očakávania sa až chveje. Hayatov otec taký nadšený nie je. Už dávnejšie si našiel dôvody na to, aby zanechal fundamentalistický svet a vydal sa vlastnou cestou. Vôbec neočakáva, že keď Mina poodhalí Hayatovi krásu a silu Koránu, chlapec sa celkom zmení. Minino osobné čaro spôsobí, že domácnosť Shahovcov, vždy rozhádaná a smutná, sa stane harmonickejšou. No keď Mina spozná židovského lekára Nátana a zamiluje sa doňho, z uhlíka žiarlivosti tlejúceho v Hayatovom srdci vypukne ničivý oheň antisemitizmu. Hayat v mladíckej nerozvážnosti urobí osudovú chybu, ktorá ho bude mrzieť celý život, pretože hrozivé následky postihnú tých, ktorých ľúbi najväčšmi....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/123832/americky-dervis-123832.jpg 3.856

Vydáno: , Ikar (SK)

American Dervish

Kniha Americký derviš

martin3554
10.11.2019

Pohled na život v Americe očima dospívajícího chlapce.

Imor
20.03.2019

Moc pěkná kniha, která umožní nakouknou pod pokličku muslimské kultury. Příběh, který mě velmi rychle vtáhl do děje, možnost přečíst si pár pasáží z Koránu a celou dobu se jen divit jak to v této kultuře vlastně funguje - mrazení v zádech a po přečtení pocit velkého smutku.

blanickaa1
17.04.2016

Kniha byla celkem dobrá, střídaly se nudné pasáže s těmi zábavnějšími, ale tak je to asi u každé knihy. Přiznám se, že jsem přeskakovala verše z Koránu, protože mně nezajímají. Jinak hodnotím příběh pozitivně a jestli jsem aspoň trochu litovala Mínu? Ne, sama si za to mohla.

Karcoolka2210
30.06.2014

Islam je pre mňa celkom neznáma oblasť a môj pohľad na toto náboženstvo je silno ovplyvnený negatívnymi správami a udalosťami vo svete. Toto bol pre mňa zaujímavý pohľad do moslimskej rodiny, kde jej členovia mali dosť rozdielny pohľad na islam a jeho praktiky. Taktiež pohľad na vzťah islam-judaizmus bol veľmi pútavý a informatívny. Príbeh bol super, teda smutný, miestami som len krútila hlavou, miestami som mala chuť nakopať malého Hayada do zadku, ale to bolo na tom super, že ten príbeh ma vtiahol do deja. Jedno zlé rozhodnutie malo dopad na životy mnohých a ako sa s tým vyrovnávali postavy bolo niekedy veľmi bolestné. Ale pre mňa dobrá kniha. AJ

Candide
19.05.2014

Naprosto zklamal má očekávání. Těšila jsem se, jak hlouběji proniknu do mentality muslimské kultury a komunity v USA, a dozvěděla jsem se velký kulový... Další z řady zbytečných knih, které svět neobohatily a nic moc by se nestalo, kdyby nebyly napsány...

J&B
18.05.2014

Zajímavý příběh, knihu doporučuji.

Zdenik
11.05.2014

Výborná kniha. Jedna mála z těch, ve kterých jsou bravurně popsány důsledky našeho jednání v propletenci muslimské a židovské kultury v Americe.

valentýna
23.09.2013

Kniha se mi četla dobře a dává hodně témat k zamyšlení.