vlkodlaq vlkodlaq komentáře u knih

Turnaj na Gorlanu Turnaj na Gorlanu John Flanagan

Omlouvám se za své hnidopišství, ale toto není ani tak prolog, jako spíše prequel. Pro méně znalé - prolog je předmluva a bývá obsahem knihy, kdežto prequel je děj odehrávající se před už známou dějovou linií, většinou jako samostatná kniha (případně film, comics atp.)

20.08.2023

Obléhání Macindawu Obléhání Macindawu John Flanagan

V díle sedmém se čtivost a spád vrátila na úroveň, na jakou jsem už u Hraničáře zvyklý a předvídatelné už to taky bylo jen nepatrně, takže spokojenost, plný počet a jedu na další díl. On sice byl předchozí díl o něco málo slabší, ale i tak si ještě (těsně) zasloužil plný počet hvězd.
Možná si přece jen dovolím drobnou kritiku. Tak, jak rostou čtenáři hraničáře, trochu jsem doufal, že i styl knih bude "dospívat", ale stále je to stejný naivní styl young adult literatury. To i Harry Potter se vyvíjel znatelněji. Což o to, čte se to hezky, ale občas přece jen absence zmínek o sexu působí až nelogicky. Už v díle, kde byli Will a Alyss otroci, nebyla ani zmínka, ani třeba slušně zaobalená, co se běžně dělá s nejen otrokyněmi. Na druhou stranu zranění i smrt je v knihách popsána vcelku bez omezení i skrupulí, ale erotika je tabu. Zvláštní. Ne, že bych to snad nějak vyžadoval nebo očekával, to v žádném případě, ale přece jen jsem člověk logiky a racionálního uvažování, takže logické věci mi v příběhu logicky chybí. Ale ne zas tak moc, aby se to projevilo negativně na čtivosti, nebo snad na hodnocení. Jsem smířen s tím, že kdo chce číst young adult literaturu, musí brát její klady i zápory tak, jak jsou.

20.08.2023 5 z 5

Jak přežít konec civilizace aneb Cesta k soběstačnosti Jak přežít konec civilizace aneb Cesta k soběstačnosti Magdalena Vožická

Za oddíl o kapounovaní kohouta (při plném vědomí bez umrtvení) bych autorce i komukoliv, kdo by to provedl, urazil obě ruce. Pro přežití i to dlouhodobé není nic takového nutné, ba je to přímo naprosto zbytečné a jen to podporuje rozežranost. Kromě toho je to zajímavá kniha, ale pro tuto ukázku autorčiny absence soucitu se zvěří jí nemůžu dát dobré hodnocení. Toto není nějaká sci-fi fantasy, toto je návod a ten nás nabádá, abychom kohouta přivázali za nohy a hlavu, pak mu pod žebry vyřízli díru do dutiny břišní a tou mu vyjmuli pohlavní orgány. Ani slůvko o tom, že třeba ten kohout trpí, že ho to bolí a jak mu toto trauma nějak ulehčit, když už bych to z nějakého nepochopitelného důvodu musel udělat. Trhání osmiček bez umrtvení je proti něčemu takovému nic. Ať už je kontext psaní knihy jakýkoliv, nenapadá mě nic jiného, než že autorka bude pravděpodobně pěkně bezcitná a bezohledná potvora a ve zvířeti vidí jen ten kus žvance a ne živého tvora. Když chovám zvířata na porážku, mám morální i lidskou povinnost jim zajistit pokud možno dobrý život a až to přijde, rychlou smrt bez trápení. Ne, autorka by zvěř evidentně neměla problém mučit strašnou bolestí, jen aby se líp nažrala. Dokonce doporučuje obchod s kapouny i dnes. Propagace takových myšlenek v dnešní době?

18.08.2023 odpad!

Po několika letech jsem samozřejmě přečetl Robinsona zas. Asi tak po jedenácté. Čím starší jsem, tím víc nedostatků (opravdu jsem napsal nedostatků??) nacházím s každým přečtením. Kniha je úžasným strojem času a náhledem do myšlení tehdejšího "civilizovaného" člověka, a to je verze páně Plevy hodně zestručněná a přiblížená dnešnímu člověku (člověku minulého století). Ta starší pětisetstránková verze je ještě více nacpaná pánbíčkářstvím a nadřazeností civilizovaného křesťana nad vším ostatním, co není civilizovaný křesťan. Vždyť si vezměte i jen to, jak v této umírněnější verzi Robinson jednal s Pátkem, snažil se z něj udělat civilizovaného člověka a byl překvapen, jak onen hloupý nevzdělaný divoch dokáže být učenlivý a chápavý. Vlna předsudků, na které tehdejší člověk jel, musela být obrovská. Robinson, přestože v cizím prostředí, doufal, že divokého lidojeda může naučit evropským způsobům, které byly samozřejmě a nezpochybnitelně ty jediné správné a ta jediná víra bylo diktátorské a zaslepené křesťanství. Další bod obžaloby by byla Robinsonova (autorova) nutkavá touha likvidovat původní druhy kolem sebe. Na ostrově bylo evidentně potravy až až, přesto musel Robinson spálit prales, aby se tam mohl rýpat v hlíně a cosi si pěstovat. Naprosto zbytečně. Za to spálení pralesa bych mu urazil obě ruce a jednu nohu. Třetí bod obžaloby by bylo plýtvání, v jedné části je popisováno, když to zkrátím, že Robinson lovil mnohem více koz, želv, aguti a různého ptactva, než mohl sníst, něco vyudil do zásoby, ale stejně toho musel spoustu vyhodit, což už tehdy muselo být chování nanejvýš opovrženíhodné.
Přesto všechno je Robinson moje srdcovka a kniha mého dětství.

17.08.2023

Čaroděj na severu Čaroděj na severu John Flanagan

Šestý díl je první, u kterého jsem zaznamenal drobný pokles čtivosti a mírný nárůst předvídatelnosti, ale opravdu jen drobný a mírný. Spoiler: Byl jsem nalákán na ve fantasy zcela běžnou věc, a to kouzla. Bohužel se ukázalo, že autor je v tomto směru poněkud zkostnatělý a žádné bohy (to mi nevadí) a žádně čaroděje (to mi trochu chybí) nám ve svých knihách nenabídne, tedy alespoň tomu doposud tak bylo. Naštěstí to kompenzuje spádem a čtivostí, takže směle na další díl. Pořád jsem toho názoru, že hraničářův učen patří k nejlepším sériím v žánru.

11.08.2023 5 z 5

Řetěz ze železa Řetěz ze železa Cassandra Clare (p)

To násilné přechylování anglických jmen mi způsobuje břichabol.

10.08.2023

Pohřbeni na Soldafaru 2 Pohřbeni na Soldafaru 2 Jana Rečková

Klidně oba díly mohly být jedna kniha, vlastně pořád ještě průměrného rozsahu. Četlo se to příjemně, nápad vcelku originální a spád slušný, mírně pokulhával jen chvílemi. Podle hodnocení knih madam Railly kvalita jejích knih kolísá jak loďka na rozbouřeném moři, zato toho napsala poměrně dost a jistě se (na ty lépe hodnocené) někdy podívám.

07.08.2023 4 z 5

Výkupné za Eraka Výkupné za Eraka John Flanagan

Tak i pátá kniha je skvělá, napínavá jak trenky xs, děj dává smysl, plynule navazuje na předchozí knihy. Jak se jen mohlo stát, že mi hraničářův učeň tak dlouho unikal?

04.08.2023 5 z 5

Výkupné za Eraka Výkupné za Eraka John Flanagan

Problémem vícedílných sérií bývá děj. O čem psát ve druhém, třetím a dalším díle? Často se tak můžete setkávat s recyklováním nápadů a úpadkem dějové linie. Jedu pátý díl hraničářova učně zatím můžu jen říct, že tato série patří k nemnoha výjimkám. Děj není úplně předvídatelný ani recyklovaný a spád dokonce mírně vzrůstá společně s čtivostí.
Z těch několika vzácných výjimek knižních sérií o čtyřech a více dílech, mě napadá snad jen maska válečníka, která si podobně jako HU udržuje smysluplný děj a čtivost po celou sérii.

26.07.2023 5 z 5

Hořící most Hořící most John Flanagan

Dovolím si jen malé rýpnutí, a to do přebalu knihy. Umělec, který tvořil úvodní grafiku, nikdy neviděl luk, natož rekurzivní, jaký je v knize popsán..

24.07.2023 5 z 5

Nositelé dubového listu Nositelé dubového listu John Flanagan

Začínám být fanoušek hraničáře! Přes poměrně jednoduchý děj a lehce naivní podtón, který se nese většinou young adult literatury, je to velmi čtivé, jako všechny dosavadní díly, má to slušný spád a dokonce je to chvílemi napínavé! Tento výraz nepoužívám často!
Vrhám se na další.

24.07.2023 5 z 5

Ledová země Ledová země John Flanagan

V třetím dílu se opět rozvíjel spíše Horác a Will dostával spíš na prdel, přesto se to četlo skoro samo, stačilo knihu (čtečku) jen držet :)
V dalším díle doufám opět ve Willův další rozvoj a vrhám se na něj.

19.07.2023 5 z 5

Hořící most Hořící most John Flanagan

Přečteno za pár dní. Ještě o chloupek čtivější, než díl první, ono tradiční "from zero to hero" se tu ukázalo, i když u Horáce víc, než u Willa. Část příběhu byla silně předvídatelná, ale tady mi to ani nevadilo, možná to patří k žánru.

13.07.2023 5 z 5

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

Až překvapivě čtivé! Stylem mi to silně připomíná Eragona a sérii Maska válečníka, taková ta příjemně naivní young adult fantasy. A taky samozřejmě mám v oblibě žánr from zero to hero, aneb jak se nějaký mladý člověk takříkajíc na okraji společnosti, bez větších vyhlídek, stane schopným bojovníkem/čarodějem/knihovníkem atd.. Ta cesta ke schopnostem, pokud se povede ji dobře vykreslit, je výborné čtení.
První díl hodnotím velmi kladně a vrhám se na další díl.

04.07.2023 5 z 5

Temné blues v New Orleans Temné blues v New Orleans František Kotleta (p)

Důstojný závěr série a asi nejlepší kniha ze série. Ačkoliv se slovo "důstojný" k žánru možná nehodí.. Jako všechno, co jsem od páně Kotlety četl, je celá série nadprůměrně čtivá, co si budeme, je to hlavně akce a spád, co dělá knihy a povídky páně Kotlety zajímavými, děj se s bolavým kolenem a svěšeným koutkem úst jen nesměle táhne za mnohem silnějšími kamarády akcí a spádem.

25.06.2023 5 z 5

Velmi živě vidím v knize promítnutého Elona Muska a jeho činnost posledních let..

12.05.2023 5 z 5

Fyzika pro netechnické obory SOŠ a SOU Fyzika pro netechnické obory SOŠ a SOU Ivan Štoll

Roky běží a mozek zapomíná, není na škodu si základy fyziky zopakovat.

25.04.2023 5 z 5

Pušky a samopaly Pušky a samopaly Alexandr Borisovič Žuk

Přes starší datum vzniku má kniha co nabídnout i dnes. Koneckonců mnoho ze zmíněných zbraní funguje dodnes a na cestách po světě se s nimi můžete setkat coby s opečovávaným pokladem. Pokud cestujete do ostřejších oblastí, je dobré je znát a ideálně umět obsluhovat.

25.04.2023

Manipulace se zbraní Manipulace se zbraní Jan Komenda

Hodnotná publikace pro začínající "pistolníky"

25.04.2023 5 z 5

Hlídka na konci vesmíru Hlídka na konci vesmíru J.S. Dewes

I přes vlažnější střední část je to čtivá a dokonce vcelku originální vesmírná sci-fi. Zvláště zajímavý je závěr, tak vyváženou rovnováhu mezi uzavřením příběhu a našlápnutím na pokračování jsem už dlouho neviděl.

04.04.2023 4 z 5