VladiKlaisner VladiKlaisner komentáře u knih

Šel malíř chudě do světa Šel malíř chudě do světa Jaroslav Seifert

"Tu nemohu se vynadívat
a všechno ve mně začne zpívat,
zpívat i plakat. Maminko má,
jak je to hezké nás doma."

Krásné a přitom velmi jednoduché verše na ta nejprostší témata, inu nedá se mistrovi nic vytknout. Udělají dobře na duši v každém věku.

23.10.2018 5 z 5

Božská Coco Božská Coco C. W. Gortner

Kniha by se dala nazvat "Co všechno potřebuji ke svému úspěchu jsem se naučila v sirotčinci".
Z počátku jsem se nemohla začíst, ale rozhodně jsem nechtěla knihu odložit. Spíš byla první 1/4 trochu krkolomná se spoustou postav. Jak jsem zjistila ve zbytku knihy, bylo to účelové. Je vidět, že autor je velkým obdivovatelem Coco, neboť i ty méně příjemné zážitky se snaží ospravedlnit. Trochu mě mrzí, že kniha končí v roce 1954, ještě dlouho před její smrtí. Chyběly mi v ní i fotografie a opravdu by se hodily. Jinak mohu jen doporučit!

17.10.2018 5 z 5

Jiná Gabriela Koukalová Jiná Gabriela Koukalová Martin Moravec

Knihu jsem vzala do ruky hned z několika důvodů: občas si ráda přečtu nějakou autobiografii, biatlon sleduji celkem pravidelně, líbí se mi jak Gábi dokáže dorazit na start upravená a převážně kvůli tomu, jaký kniha udělala mediální poprask.
Můj názor: začátek (prvních 100str.) takový pelmel, připomíná deníček najivní puberťačky, která vlastně neví co chce. Pak už to začíná být zajímavé a každému problému je věnována jedna kapitola, občas jsem měla pocit, že některé věci jsou zde už podruhé. Škoda, že fotky nejsou v průběhu celé knihy, ale až nakonci. Knize chybí nejen lepší strukturovanost, ale hlavně nadhled, možná ji chtělo napsat s větším odstupem. Jinak nic tak kontroverzního jsem v ní nenašla.

03.09.2018 3 z 5

Knihovna v noci Knihovna v noci Alberto Manguel

Kniha je ideální pro všechny kdo milují knihovny, ať už svoje vlastní nebo ty veřejné, včetně kouzla budov kde se nachází.
Dozvíte se něco o Alexandrijské knihovně, slepém knihovníkovi Borgesovi, systému Wartburgovi knihovny, knihovně v koncentračním táboře i putovní knihovně v Kolumbii. Každá knihovna má svůj vlastní život, řád, prostor a tvar. Každá vás ohromí něčím jiným. Stačí se jen začíst...

23.08.2018 5 z 5

Tiché dny v Clichy Tiché dny v Clichy Henry Miller

Svoboda, bohémský život, srovnávání Paříže a New Yorku a kopa kurev. Dva kamarádi se protloukají životem se stále prázdnou kapsou a přesto šťastní a svobodní. Třešnička na dortu, kterou nelze opomenout, když milujete beat generation. Vracím se k ní po více než 25ti letech.

07.08.2018 5 z 5

Ztracená brána Ztracená brána Arnošt Vašíček

Minimálně zajímavý příběh záhadologa Arnošta Vašíčka. Kniha byla jiná než TV zpracování, líbilo se mi obojí. Detektivní příběh, kde člověk musí uvažovat trochu jinak. Zajímavé pojetí Prahy s jejími historickými stavbami a podzemními chodbami, odkazy na historické postavy. Např. Gustav Meyrink mě zaujal natolik, že si od něj určitě něco přečtu.

05.08.2018 4 z 5

Cela číslo 17 Cela číslo 17 Dominik Dán

Původně jsem myslela, že příběh "vánoční vraždy" bude propojen s vězněm v cele č. 17, ale byl to jen takový odskok. Příběh se nakonec směroval jinak a na mě dost nezvykle, takže zase něco nového.
Po dlouhé době kniha ve slovenštině a tak chvíli trvalo než jsem se začetla.

30.07.2018 3 z 5

Konec léta Konec léta Anders de la Motte

Brilantní detektivní psychothriller, jehož krátké kapitoly mají spád a to zprvu hlavně díky častému střídání dějových linií. Styl psaní i vyvrcholení zápletky (kdo by čekal takové rozuzlení?) se autorovi opravdu povedlo. Kniha se četla jedním dechem a občas se nedala ani odložit.
Téma už bylo poněkud fádní a okoukané, polovinu knihy jsem měla pocit, že něco velmi podobného jsem už dávno četla. Asi je to tím, že knihy se ztraceným dítětem se v poslední době množí jak houby po dešti. To však nemění nic na tom, že se k autorovi ráda vrátím.

19.07.2018 4 z 5

Perlička na dně Perlička na dně Bohumil Hrabal

Perličky v podobě lidských osudů, pěkné hrabalovské povídky s jeho nezaměnitelným jadrným popisem a slovíčky někdy až nesrozumitelnými. Jednotlivé postavy pak Hrabal použil ve svých známějších dílech.

13.07.2018 4 z 5

Den pro Šakala Den pro Šakala Frederick Forsyth

Perfektní propracovanost jednotlivých postav a děj ve kterém nechybí hluché místo. Knihu mistra thrilleru jsem vybrala do čtenářské výzvy a už po pár stránkách jsem se rozhodla sehnat i film z roku 1973. Musím uznat, že se jeho tvůrci od původní knižní verze odchýlili minimálně. Doporučuji obojí.

29.06.2018 4 z 5

Kavárna na pláži Kavárna na pláži Lucy Diamond (p)

Holčičí čtení na dovolenou kde nechybí trocha romantiky, humoru i zajímavé vztahy. Kniha se četla skvěle, autorka rozvinula děj jednotlivých postav kolem hlavní hrdinky tak, aby nebylo vyprávění příliš ani málo, takže má rychlý spád. Škoda jen, že příběhy všech hrdinů končí nakonec jak v pohádce a to dodává knize nádech přeslazenosti.

11.06.2018 3 z 5

Fabrika Fabrika Kateřina Tučková

Z knihy mám tak trochu smíšené pocity. Z počátku jsem se nemohla začíst, hodně mi vadilo přeskakování mezi současností, kdy autorka popisuje přípravu výstavy a shánění materiálů, fakta z minulosti, která se snaží doplnit příběhem někdy až příliš pohádkovým. Ale časem jsem si zvykla a kniha mne začala zajímat.
Je to něco mezi průvodcem k výstavě a beletrií, takový pelmel, proto jen tři hvězdičky.

06.06.2018 3 z 5

Postel, hospoda, kostel Postel, hospoda, kostel Zbigniew Czendlik

Pohled na církev jinýma očima. Zajímavý rozhovor s farářem, který bere svoji profesi z jiné stránky, té lidské. Výklad Bible a pokyvování nadřízeným ve Vatikánu není to oč tu běží. Knihu si vlastně může přečíst kdokoliv jiné víry a nebude mu připadat cizí.

29.05.2018 5 z 5

Výbor z listů Luciliovi Výbor z listů Luciliovi Lucius Annaeus Seneca

Kdyby lidstvo alespoň z poloviny pokračovalo v Senecově odkazu, bylo by dnes na začátku 21. století úplně někde jinde. Vyhnuli bysme se nenávisti, zlobě, spoustě válek, středověkému mučení a mnoha dalším nepříjemnostem.
Jelikož Seneca psal tyto dopisy už jako starý muž, jsou v nich především moudra starého muže, jeho úvahy nad stárnutím, smrtí a tím proč vlastně umíráme. To však neznamená, že by se nezabýval i jinými tématy. Ač ne ve všech názorech s ním mohu souhlasit, klaním se tomu, o čem před téměř 2000 lety dokázal polemizovat.

26.05.2018 5 z 5

Extrémy naší planety Extrémy naší planety Bear Grylls (p)

Kniha spíše pro děti prvního stupně, populárně naučná, ale dost zmatečně napsaná. Rozhodně nepřináší žádné novinky a zajímavosti.

19.05.2018 2 z 5

Vařte jako šéf Vařte jako šéf Zdeněk Pohlreich

Kuchařka Zdeňka Pohlreicha připomíná mojí starou dobrou "Sandtnerovou" ovšem v 21. století.
Obsahuje návody na základ omáček, zálivek, typy a zpracování masa, to vše doplněno cca 50 recepty, kterými můžete zpestřit nedělní oběd nebo poctít návštěvu. Rozhodně se nehodí ke každodennímu použití ani pro úplné začátečníky.
Pro fajnšmekry, kteří rádi vaří, chtějí se zdokonalit a mají rádi dobré a kvalitní jídlo je kniha jak dělaná!

28.04.2018 4 z 5

Objektiv objevuje svět Objektiv objevuje svět Vendula Krejčová

Skvělá knížka s níž se dá z pohodlí domova procestoval svět a to zákoutí, kam by se člověk asi nedostal. Pěkně zpracovaná obrazová publikace na kvalitním papíře, jen textu by mohlo být více.

22.04.2018 4 z 5

Světlo mezi oceány Světlo mezi oceány M. L. Stedman

Život na malém ostrůvku jako správce majáku je hodně náročný, ale bývalý hrdina z války ho zvládá na výbornou. Společnost mu dělá milující manželka, která po čase začne řešit problém osamění. Jednoho dne k nim připluje v loďce Plaváček a jejich život znovu nabere druhý dech. Ne však na dlouho. Doporučuji, krásné čtení, i při tak jednoduchém příběhu se rozhodně nebudete nudit i když na konci mi ukápla slza.

19.04.2018 5 z 5

O čem ženy mlčí O čem ženy mlčí * antologie

Povídky na zadané téma O čem ženy mlčí, některé jsou opravdu zajímavé a vtipné, bohužel u některých spisovatelů hodně krkolomné, jako by byly přes noc šité na míru jen aby bylo splněno zadané téma nakladatele. Za mě půl na půl, proto dávám tři hvězdičky, ale do ČV splněno.

08.04.2018 3 z 5

Dvacet tisíc mil pod mořem Dvacet tisíc mil pod mořem Jules Verne

Netušila jsem, že mě tolik strhne a já se od ní nebudu moc odtrhnout. Geniální spisovatel a fantastický popis podmořského světa spojený s příběhem záludného kapitána Nema, jeho posádky a tří "trosečníků". Cestopisně, biologicky i fiktivně skvěle propracované. Jen lituji, že jsem četla v el. podobě a byla ochuzená o ilustrace.

05.04.2018 5 z 5