Vknihách Vknihách komentáře u knih

Temný vojvoda Temný vojvoda Gaelen Foley

Štvrté pokračovanie voľnej série s názvom Moonlight Square mám prečítané. Síce predošlé nie, ale už ich mám na zozname kníh, ktoré si chcem prečítať. Prečo?
Je to jednoduché…. Foley píše skvele. Síce sa občas opakovala, tie isté frázy, obmenené slová vo vetách toho istého významu…
Ale!
Gaelen od začiatku písala príbeh, ktorý ma natoľko zaujal, že som musela čítať. Aj keď čitateľa veľmi nenecháva na pochybách, aké sú jej zámery, kroky postáv sú záhadou. A presne pre toto bolo čítanie úžasné. Nemám v obľube hrubé knihy, no Temný vojvoda s takmer 550 stranami som si užila od začiatku do konca. Dohodnuté manželstvo z rozumu sa zmenilo na dobrodružnú jazdu, pri ktorej sa po prvom “náhodnom”stretnutí dvaja ľudia rozhodnú spoznať svojho budúceho partnera. Okrem opisov prostredia, ktoré autorka používa len na dotvorenie kulís (žiadne blabla omáčky),sa Gaelen venuje často aj vnútorným monológom a myšlienkovým pochodom postáv(tu nastávalo niekedy až zbytočne opakovanie, ale autorka má odpustené). Je to dokonalé, pretože môžme nahliadnuť do hláv a zistiť, čo ich vedie k aj zvláštnym činom. Najviac sa mi, ako inak, páčila postava Silversmokea(svojského banditi) a Lucasa(rodeného herca). V sympatiách rozhodne nezaostávala ani lady Portia. Jej odvaha bola viac ako obdivuhodná. Odhodlanie a zápal, s akým sa túžila dozvedieť, čo sa stalo s Joelom, jej zmiznutým nápadníkom, bolo niečo, čo sa len tak nevidí. Postavy boli rozmanité, kladné, záporné, priateľské aj intrigánske. Páčili sa mi všetky, spolu dotvorili zmes charakterov, na základe ktorých autorka vyšpekulovala originálne zápletky. Počas celej knihy sa niečo dialo, samozrejme, nie vždy to bola akcia, ale striedanie romantických, vášnivých či dobrodružných častí bolo akurátne vyvážené. Musím povedať, že záverečné gesto Luca v kostole bolo taaaak romantické, že by roztopilo srdce aj ľadovej kráľovnej.Proste nádherné!
Napriek výhrade mi nedá inak ako hodnotiť tak krásny príbeh plným počtom.

21.09.2022 5 z 5

Keď sa červenám: Príbeh podľa filmu Keď sa červenám: Príbeh podľa filmu kolektiv autorů

Keď na meniny bola Pauli v kine, nepočúvala som o inom, len o Mei, červenej pande, náhrdelníku….
Keďže ja som v kine nebola, len z útržkov chaotického rozprávania 7-ročného dieťaťa,som si mohla poskladať príbeh, ktorý v nej zarezonoval. Netušila som, že je dostupná knižka, no len čo som to spomenula, Pauli išla “z kože vyskočiť” od samej radosti a prehlásila, že TÚTO KNIHU MUSÍME MAŤ DOMA! Tak ju doma máme a konečne viem, o čom KEĎ SA ČERVENÁM je.
Mei Lin je obyčajné dievča, ktoré navštevuje školu, zbožňuje svoje kamarátky, začína sa zaujímať o chlapcov, rada kreslí, teší sa na koncert obľúbenej skuoiny a je poslušnou dcérou svojej prísnej mamy. Ale len do okamihu, kedy sa jedného dňa rozčúli a premení sa na červenú pandu. Je to rodinné tajomstvo a prekliatie zároveň, ktoré sa dedí v generácií žien rodiny jej mamy. Zúrivú pandu v tele sa dá “uzamknúť” do náhrdelníka špeciálnym rituálom. To, či ho Mei podstúpi, čo všetko zažije a ako sa s tým vyrovná, sa dozviete na takmer 70- tich stranách knižky.
Ako inak, knižka je krásne ilustrovaná, zábermi z animovaného filmu a doplnená stručným textom. Dej je dosť zrýchlený, ale všetko podstatné v knižke je.
Príbeh je krásny, plný tajomstiev, tínedžerského vzdoru, vzťahov medzi dospievajúcimi a dospelými ľuďmi, rodinných tradícií.
My túto knihu zbožňujeme…

21.09.2022

Neonoví bohové Neonoví bohové Katee Robert

Olymp ako ho nepoznáme. Zeus, malicherný, zákerný “Boh”-pretože v tomto príbehu sú obyvatelia Olympu smrteľníci. Svoje úlohy bohov si dedia. Alebo sa do úlohy dostanú ako Déméter. V tomto Olympe sú mobily, internet, večierky usporadúvané Diom pre 13tku( označenie pre bohov) a ich najbližších, samozrejme v paľbe bleskov bulváru. Déméter svoju dcéru Persefonu sľúbi Diovi ako tretiu Héru( predošlé manželky vraj zabil).Na luxusnej párty to Zeus oznámi pred tlačou a celou smotánkou, ona z poslušnosti žiadosť o ruku prijme. Má strach. Nechce skončiť ako predošlé Héry. Hnevá sa na matku. Chce si prevetrať hlavu, ale dvaja neznámy muži ju prenasledujú a nasmerujú k rieke Styx. Zo strachu Persefona prejde na druhú stranu, vpadne do náruče Hádovi. Od tohto momentu je to “žhavé” čítanie. Chémia medzi postavami vzniká postupne a čo si myslía, vieme vďaka striedajúcim sa kapitolám. Vrelo odporúčam nečítať osobám mladším ako 18 rokov! Dokonca aj dospelé ženy sa môžu červenať….Miestami sa to zvrhne na porno, exhibicionistické a veľmi, veľmi detailné :D príbeh však nie je len o sexe. Práve toto netradičné a novátorské poňatie legendy bolo skvelé. Taktiež druhá strana rieky Styx…vraj podsvetie, pritom Hádes v tomto príbehu stvárňoval stelesnenie empatie, dobra, veľkodušnosti, starostlivosti…presne tak vyzeral aj jeho “breh rieky”. Prosperujúce mesto so spokojnými obyvateľmi a uctievaným Hádom.Postavy sú skvelé, dej dynamický, bez zbytočných omáčok, väčšina knihy je zameraná na vzťah Persefony a Háda, ako ich činy môžu ovplyvniť obyvateľov Olympu a možnú hrozbu zo strany Dia. Hlavnú zápletku som čakala skôr a aj rozuzlenie bolo narýchlo, ale aspoň to autorka umelo nepredlžovala.
Katee nám predstavila úplne nový Olymp a ja verím, že sa vám zapáči rovnako ako mne.

20.09.2022 5 z 5

Stalo sa v lete Stalo sa v lete Tessa Bailey

Príbeh o Piper, rozmaznanej instagramovej a párty kráľovnej, ktorej najdlhší vzťah trval 3 týždne a Brendanovi, kapitánovi na lodi loviacej kraby, ktorý má rád svoj stereotypný malomestský život. Piper mu doň vtrhne ako zmoknuté kura, ale s gráciou a aurou, ktorá strháva všetku pozornosť len na seba. Kapitán si ju zaškatulkuje a dá jej to aj patrične najavo.
Jeho potláčané sympatie sa rozplynú ako ranná hmla v prístave, už pri druhom stretnutí. Tu sa musím pozastaviť a vrátiť sa o pár strán späť.Piper bola naozaj ako otlak na nohe od prvých strán. Síce krásna, ale ľahkovážna a pri svojich 28 rokoch sa správala skôr na polovičný vek. Avšak pri príchode do Westportu, kam ju nevlastný otec za trest premiestni ako do vyhnanstva (lebo tie sparťanské podmienky som nečakala ani ja, nie to ešte slečinka, ktorá v živote nenakupovala ani potraviny, nie to s obmedzeným rozpočtom existovala v zdevastovaných priestoroch s nezvanými návštevníkmi!), sa nám predstaví úplne iná osoba. Táto Piper je tvrdohlavá, odhodlaná, vtipná, uvoľnená… Nič z týchto vlastností by ste u L.A. Piper nenašli. Ja som sa autorky zastala, pretože medzi “ortieľom”Daniela(nevlastného otca) a novým životom bolo rozmedzie pár týždňov, ktoré autorka preskočila. Tak dúfam, že sa práve počas posledných dní v Los Angeles Piper nad sebou zamyslela. Inak by to bolo presne to, čo v príbehoch nemám rada( autori si menia povahu postavy tak, ako im to vyhovuje). Čo ale autorka zvládla skvele bolo, že Piper sa celkom od sociálnych sietí neodtrhla. Občas sa pristihla pri tom, ako jej to chýba napriek tomu, čo novým životom v prímorskom mestečku získala. Brendan sa naopak, držal svojho správania a presvedčenia. Chybu si dokázal priznať, bojoval o náklonnosť nedosiahnuteľnej akožecelebrity a snažil sa jej dopriať to, čo mala doma, len aby bola šťastná. Šťastie nikdy netkvie v materiálnych veciach.
Vzťah postáv bol turbulentný, ale vôbec to nevadilo. Obaja mali obmedzený čas na konečný verdikt, či sa Piper vráti a bude pokračovať tam, kde ju adoptívny otec stopol.
Celá kniha srší vtipom a humorom, popretkávaná vážnymi témami a vnútorným strachom/napätím postáv. Príbeh gradoval, zápletky som nepredvídala, intímne scény boli fajn a aby som to zaklincovala, boli aj slzy. V závere mi stiahlo hrdlo, nad ľútosťou a (zdanlivou)zbytočnosťou existencie Piper a po pár stranách sa zo mňa vyplavili emócie úplne. Niekedy je to proste tak- pokiaľ vám niekto nepovie, čo preňho znamenáte, máte dojem, že v jeho blízkosti len existujete. Nemusí to tak byť…

20.09.2022

Případ mrtvého redaktora Případ mrtvého redaktora Josh Lanyon

Prvá časť série Holmes & Moriarity bola perfektná a ja dúfam, že vydavateľstvo Conqueer preloží aj zvyšok série. Prečo?
Hlavný hrdina Christopher ‘Kit’ Holmes, autor detektívnej série o starej panej s mačkami, ktorá rieši vraždy, sa pod nátlakom svojej literárnej agentky zúčastní spisovateľskej konferencie,so zmeneným imidžom a vidinou možnej záchrany svojej upadajúcej kariéry. Pred cieľom sa mu pokazí auto, pokračuje v ceste pešo a narazí na mŕtvolu. Horko-ťažko sa do hotela doplahočí v zúriacej búrke, kvôli ktorej sú odrezaní od zvyšku civilizácie. Jedným z účastníkov konferencie je aj mladší, bývalý policajt, úspešný autor JX Moriarity, s ktorým Kit prežil vášnivý víkend pred 10. rokmi .
Znie to zaujímavo a netvrďte mi, že nie. Mňa si Lanyon získala už od prvej strany. Jej štýl písania mi ulahodil a oceňujem aj voľbu väčšieho písma. Vďaka tomu, gradujúcemu deju a skvelej hlavnej postave, ktorá vás neraz rozosmeje, sa stránky otáčali naozaj rýchlo. Na to, že Kit vo svojich knihách prostredníctvom svojej vymyslenej postavy, pani B., riešil vraždy,bol dosť veľký sraľo. Ale musím uznať, že mu to celkom ‘pálilo’.S JXom, ktorý sa na vlastnú päsť rozhodol vyšetrovať, vypočúvať a zbierať dôkazy, trávil veľa času ( počas 3-dňovej konferencie). Musím Josh struhnúť poklonu, lebo za páchateľa budete považovať raz toho, raz tamtoho. Rozhovory medzi postavami (aj vedľajšími a je ich dosť) vám predostierajú rôzne motívy k vraždám, takže vrahom môže byť ktokoľvek. A aj ďalšou obeťou…
Mrazivé, upršané počasie s hmlou, vraždy a tajomno by vo vás mohli evokovať strach, no Kit tieto pocity rozdupe svojimi vtipnými monológmi. Romantická/milostná linka bola pre mňa príjemným prekvapením. Milostný akt,aj to, čo mu predchádzalo, vyplynulo z okolností úplne prirodzene, nenútene, a to sa mi veľmi páčilo.
Nenápadná (?) červená obálka v sebe ukrýva perfektný príbeh a do zvoleného formátu knihy sa zamilujete tiež.

20.09.2022

Sladké sny Sladké sny Kateřina Huňová

Sci-fi nie je veľmi vyhľadávaný žáner (v Instagramovej komunite). Aspoň ja to tak vnímam. Je to však škoda, pretože medzi knihami tohto žánru som našla už pár skvostov,a to až tak často po sci-fi nesiaham.
Jednou z perfektných kníh Science Fiction je práve táto od českej autorky. Na debut je to perfektne prepracovaný svet, skvelé postavy, prostredie toreádorov, absencia spánku a krimi zápletka. To v skratke, ale poďme sa tomu pozrieť na zúbok bližšie.
Hlavným hrdinom je Jacob. S jeho priateľom Noahom sú toreádormi, v aréne musia bojovať proti robobýkom. Tým si zarábajú na živobytie. V Novom svete majú všetci na zápästí čipy. Do nich sa im nahrávajú kredity(platobná mena) a všetky osobné údaje- ľudia žijú v kvadrantoch, rozdelení do spoločenských vrstiev. Jednotka sú boháči, majú všetkého dostatok a vedia si zabezpečiť aj občasný spánok. Vo štvorke žijú najchudobnejší obyvatelia. Namiesto jedla majú výživové koncentráty, ktoré ich držia pri živote, nemajú žiadnu chuť a o spánku môžu len snívať (haha to sa mi podarilo). Preto si niektorí, ako Jacob, privyrábajú nelegálnym obchodovaním so Sladkým snom. Tabletka, ktorá navodí 8 hodinový spánok. Sladký sen je nelegálny, pretože ľudia môžu (v 3. a 4.kvadrante musia) pracovať aj 20 hodín denne,a predsa ledva vyžijú. Jacob sa zoznámi s Dashiellom a jeho neterou Maud. Vtedy sa začnú diať veci!
Neskutočné, ako autorka do detailov zapracovala na novovzniknutom svete a čitateľovi vysvetlila, čo tomu predchádzalo. Bez zbytočných opisov vás Kateřina dokáže vtiahnuť do deja, nebudete sa strácať čo sa prečo deje, všetko sa vyvíja plynule- náhodne nenáhodné stretnutia, intrigy, účinky “drogy”, pravidlá v aréne, svalové kŕče po fyzickej námahe spôsobené nespavosťou, čipy, kvadranty, kredity, boje ľudí, ale aj s “plechovými” býkmi, zmiznutie priateľa… Vskutku originálne, prepracované dielo, navyše písané ľahkým, čtivým štýlom. Čo viac si priať? Snáď len pokračovanie, pretože autorka mi dala málo odpovedí a zanechala príliš veľa otázok. Budem sa snažiť byť trpezlivá… Sladké sny si zaslúžia čakať na pokračovanie…

09.09.2022 5 z 5

Áno, pán architekt! Áno, pán architekt! Diana Dušeková

Popri čítaní som prskala ako naježená mačka. Nemôžem povedať, že Mia mi bola sympatická, ale dokázala som ju vystáť. Na rozdiel od Zeusa(!nie, to ja takto neskloňujem, to autorka) hlavného hrdinu, ktorý bol… No poviem vám to takto. Použila som naňho asi všetky možné “tituly”, ktoré zahŕňa môj slovník (občas by sa aj dlaždič červenal). Prekážalo mi na ňom všetko a postupom čítania sa to len zhoršovalo. Dokonca mi vadila aj jeho mužná vôňa XD predstavovala som si obdobu niekdajšej obľúbenej (jedinej dostupnej) značky na trhu -Pitralon( tak ti treba Dano, nemal si sa správať ako debo). Škoda. Lebo pred vydaním knihy som ju videla všade, ako knihu 365 dní a tak to aj dopadlo. Autorka asi pod nátlakom vytvorila príbeh, ktorý bol predvídateľný a nie veľmi premyslený. Pri niektorých scénach som mala dojem, že sa situácie a zvraty píšu za pochodu, štýlom čo ma napadne, to napíšem. Niekedy táto metóda funguje, žiaľ, u Dušekovej absolútne nie. Okrem logických chýb, tu boli aj také banality ako spolubývajúca,o ktorej padla zmienka na začiatku…a na konci, lebo sa to hodilo…no autorka na ňu zabudla v okamihu, keď mama hlavnej hrdinka zrušila nájom :/ ,lebo sa to hodilo… Takýchto absurdných scénok bolo samozrejme viac a nechápem, že pri kontrole textu si to sama autorka nevšimla (alebo niekto,kto za úpravy textu zodpovedá). Je to smutné,lebo aj napriek mojej averzii voči Danovi, to mohol byť lepší príbeh ako prvá časť. Diana má totiž skvelý štýl písania a jej humor mi je srdcu blízky. Nakoľko všetky zvraty boli predvídateľné pár strán vopred a komickou krimi zápletkou s akčnými prvkami, hodnotím túto knihu o jednu * menej ako predošlú časť. Dúfam však, že autorka bude písať naďalej, len by som si priala aby skúsila zainvestovať do korektorky, ktorá sa svojej práci rozumie.

07.09.2022

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Môj “Hoover debut” dopadol….ako to povedať…nevedela som, čo od knihy očakávať, ale dostala som všetko. Dokonca oveľa viac ako som si predstavovala!
Colleen má ľahký, zároveň pútavý štýl písania. Zoznámenie sa s hlavnou hrdinkou na streche budovy bolo tak interesantné, až som pociťovala mravčenie v prstoch. Nezvyčajný vpád Rylea na strechu, aj do života Lily spôsobil, že som potrebovala v čítaní pokračovať, aj keď som knihu rozčítala v noci o druhej. Hoover ich vzťah opísala veľmi realisticky. Lily mala svoje zásady, Ryle sa svojho presvedčenia držal za každú cenu tiež. Lenže…presne ako to chodí v bežnom živote, náhoda (či osud?)ich cesty opäť zviedol dokopy. Spočiatku som nechápala, prečo autorka zvolila vsuvky listov pre Ellen, ale počas čítania som si povedala, že to nemohla vymyslieť lepšie. Utrpenie jej mamy bolo vykreslené len okrajovo, ale len do určitého momentu, kedy Lily v listoch opísala, ako zasiahla. A názor na otca Lily som si prepožičala od hlavnej hrdinky. Keby aspoň bolo vysvetlené, čo jeho ataky vyvolalo, bolo by to (možno) aspoň trošičku ospravedlniteľné. Celá táto linka minulosti bola naväzujúca na súčasnosť. Neuveriteľne uveriteľný, silný, emocionálny, zdrvujúci príbeh lásky aj strachu,svojou tvorbou Hoover poslala do sveta, ale Atlas, zlomený a zachránený chlapec bez domova bol v knihe najprv tieňom, neskôr záchranným kolesom. Táto, aj keď vedľajšia postava s malým priestorom, ktorý mu bol venovaný, strhla na seba moju pozornosť.
Kniha je čarovná… pretože s Rylom milujete, s Lilinou mamou súcitíte, s Allysou súhlasíte, s Atlasom bojujete a s Lily? S ňou cítite všetko. Zmätok, lásku, strach, nádej, radosť, odpor, vieru,rozpoľtenosť...
Od polovice knihy som mala v jednom kuse zimomriavky, zovreté hrdlo, balvan v žalúdku…. Máloktorý autor vo mne dokáže vyvolať takúto emóciu opakovane a nieto ešte trvajúcu počas polky knihy. Vzdávam sa a priznávam, z Hoover som padla na zadok. A viete čo? Pri scéne v nemocnici som s Rylom plakala aj ja. Úplne, nahlas a bez zábran som sa podala všetkým emóciám, ktoré do mňa pri čítaní štuchali a ja som ich odtláčala bokom. Vyšli zo mňa naraz a nečakane.
Názov Nami sa to končí je perfektne vsadený do deja. Je o silných ženách a rozhodnutiach, ktoré lámu srdce.
A čo hovorím na epilóg? Colleen príbeh uzavrela Happy endom. A možno aj nie… nechajte/nechajme sa prekvapiť

07.09.2022

Šibalská Sophy Šibalská Sophy Georgette Heyer

Poslednú dobu som si zamilovala okrem romancí aj ich historické príbuzné a nakoľko som od Heyer nečítala nič, dokonca som o nej ako autorke ani nepočula (červenám sa), tak som sa s nevídanou chuťou pustila do príbehu. Sophy bola skvelá postava. Na tú dobu(rozumej dobu, kedy sa príbeh odohrával) bola nekonvenčná, uštipačná, tvrdohlavá ale aj srdečná a starostlivá. Jej správanie občas hraničilo s bezočivosťou a musím povedať, že bola perfektná manipulátorka. Ku cti jej slúži, že jej zámery neboli (takmer) nikdy sebecké a len posúvaním svojich názorov dokázala ľudí doslova zblbnúť. Až na jednu manipulátorku, ktorá však bola pravým opakom Sophy. Som rada, že jej hlavná hrdinka neraz povedala od srdca( pekne zaobalene, ako sa to kedysi slušilo)a dala jej príučku ako sa patrí. Autorka píše/písala skvelé. Zápletky a situácie, ktoré sa v knihe odohrali boli pre mňa to pravé orechové. Na to, že Sophy nebola podľa opisu krásavica ako jej sesternica Cecy(lebo Cecilia je strašne dlhé meno XD), dokázala si svojou živelnou a nespútanou povahou získať každého. No podarí sa to aj v prípade “suchára” a mrzúta, najstaršieho bratranca? Prečítajte si príbeh jednej šibaly a dozviete sa ;)

07.09.2022 5 z 5

Odhalenie Odhalenie Monika Kasášová

Viete čo? Počas čítania som mala taký zvláštny pocit… taký,akoby sa mi pred očami odohrával film z '90. rokov, niečo na štýl Stevena Seagala. Niežeby ten dej bol podobný alebo čo…. fakt netuším, prečo sa ma držal tento pocit,ale ubezpečujem vás, že to nie je myslené v zlom. Ja Seagalove filmy môžem :D
Menší formát knihy, väčšie písmená, krátke kapitoly. Číta sa to samo. A keď vás to chytí ako mňa,za 2 dni budete dumať, čo ďalej so životom, pretože o pokračovaní zatiaľ nie sú žiadne informácie. Žiaľ. Treba čakať a to ja veľmi nerada.
Hlavnými hrdinami sú Alex a Hal. Ona je milá, zlatá, až príliš slušná. To ako seba keby som videla. Ani za toho pána si nevie povedať od srdca keď ju niekto štve, vydiera, núti do niečoho,na čo nemá vôbec náladu. Za to Hal je jej pravý opak a nie len v tom, že je opačného pohlavia. Alex sa začnú diať zvláštne veci a ako na zavolanie sa do domu oproti nasťahujú 3 chlapíci(vrátane Hala). Aj keď som mala tušáka odkiaľ vietor fúka, čo sa bude diať a kto sú záhadné postavy zač,neodhadla som všetky zápletky, takže čítanie nebolo až také predvídateľné. Páčilo sa mi prostredie ranča,aj drogového podsvetia. Autorka to zaujímavo skĺbila, vytvorila čtivý a napínavý príbeh. Musím však "reklamovať" intímne scény. Mala som dojem,akoby som sa mala hanbiť za to, že to čítam. Prišlo mi to také neosobné. Pričom chvíle, keď boli Hal a Alex sami,boli úplne v pohode a iskry lietali. No keď došlo na vec, akosi sa chémia vyparila. A ďalšia vec, ktorá mi moc nesadla bol názov. ODHALENIE. Jediné odhalenie som postrehla až na samom konci…to sa tam,pánečku,diali veci! Ale počas celej knihy autorka hádzala návnady a indície, niektoré ma doviedli na správnu stopu,ale iné si Monika nechala na ďalšiu knihu, čo na jednu stranu nie je zlé,ale kopec nezodpovedaných otázok je pre čitateľa dooooooosť frustrujúce.

05.09.2022 4 z 5

Spútaná životom Spútaná životom Martina Kováčiková

Príjemný spoločenský román o živote, miestami až stereotypnom, ženy, ktorá robí všetko pre to, aby sklbila kariéru, rodičovstvo a ako tak ustála manželský život...

05.09.2022 4 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Uf! Tak toto bolo…Wau!
Predpokladám, že autorka, vegetariánka, navštívila niektorú firmu na spracovanie mäsa (samozrejme aj usmrcovanie zvierat),a to jej vnuklo myšlienku napísať tento príbeh. No ale prečo si myslím čím sa autorka inšpirovala? Sama som praxovala na jatočnej porážke zvierat a oddeleniach na spracovanie mäsa. Agustina to popísala tak reálne! S malým rozdielom. Nepísala o prasatách alebo kravách. Jej "mäsom"v knihe boli ľudia. Na to, že autorkou je žena, dokázala napísať nechutné, brutálne scénky. Neberte to, prosím, ako škatuľkovanie, že v tomto hrajú prím muži…pri čítaní pochopíte ako som to myslela. Kniha je útla, má 250 strán a krátke kapitoly, takže prečítanú ju môžete mať na jedno dlhšie posedenie. Znamenitá mrtvola je rozdelená na dve časti. Prvá sa venuje primárne vysvetleniu, ako funguje nový svet, prečo sa nejedia zvieratá,ale ľudia(a prečo sa vôbec mäso musí jesť), čo tomu predchádzalo, ako funguje chov a proces až do okamihu, kedy sa z mäsa varia pochúťky. Druhá časť sa zameriava na život hlavného hrdinu. Ako žije po tom, čo mu umrelo dieťa, manželka sa odsťahovala k svojej matke a žije len pre prácu, ktorú nenávidí. V tejto časti knihy je veľa úvah, ale aj spomienok Marcosa na dobu 'pred tým'. Musím povedať, že veľa momentov v knihe bolo prekvapivých, neraz mi skrútilo vnútornosti (toto čítanie nebude vhodné pre slabé žalúdky), príbeh sa doslova čítal sám,aj keď nie vždy ľahko. Mám však aj malé negatíva. Musela som si zvykať na štýl autorky. Bol strohý, chladný,bez emócií. Taktiež som dúfala, že bude vysvetlené, akým spôsobom sa na začiatku kanibalistickej éry vyberali\triedili ľudia na jediaceho a jedlého. Toto mi tu dosť chýbalo. Inak autorka vychytala dosť veľa detailov,tento jeden mne osobne chýbal. Nakoľko si Marcos pamätal ešte prácu v mraziarňach so zvieratami,mohlo to byť spomenuté….
PS: tá (česká) obálka je dokonalá

05.09.2022

Placebo Placebo Baja Dolce

V roku 2020 som čítala samostatné e-knihy trojdielnej série. Tentoraz som si ju mala možnosť prečítať v jednom, kompletnom vydaní...
Stále mám z Placebo rovnaké pocity. Aj keď táto nádherná tučko-verzia prešla úpravami, to hlavné zostalo nezmenené! Štýl písania, silné postavy, dramatické aj šteklivé momenty, nečakané zvraty…to všetko po starom,ale v novej verzii máte Epilógy a prídavky\poviedky, ktoré sú 'sladkou čerešničkou na torte'.
Ako celok je to naozaj nervy drásajúci príbeh a ako som spomenula v pôvodnom príspevku na jednu z častí,aj tentoraz,pri re-readingu, to bolo s emóciami ako na horskej dráhe.
Romány Baji Dolce si zamilujete. Všetky

05.09.2022 5 z 5

Zloděj duší Zloděj duší Martina Hohenberger

Na prvý pohľad musíte uznať, že obálka je krásna.
Čo sa týka príbehu, začal sa ako zaujímavá kriminálka z Prahy. Rozsápané ľudské telá, spiaca majiteľka vily, kde sa masaker udial a nezvestná osoba, manžel dotyčnej”šípkovej Ruženky”. Vyšetrovatelia nevedia čo si s prípadom počať, tak si prizvú bývalého kolegu, teraz súkromné očko, Mareka na výpomoc. On má však asistentku, ktorá sa vyzná v kadečom. Napríklad aj v pentagramoch, ochranných kúzlach, démonických znameniach, či elixíroch. Je obyčajným dievčaťom? Ani zďaleka.Veronika Marekovi prezradí, že podľa miesta činu vyvolali démona a toto sú následky. A bude horšie. Démon potrebuje duše/telá na to, aby v našom svete prežil. Takto sa začína fantasy príbeh zasadený do hlavného mesta Čiech. Veronika je odhodlaná situáciu vyriešiť, pretože je čarodejnicou z rodu Bachovcov z Hekabry. A vraj mocnou. Neverili by ste, ale autorka prešibane vymyslela ako je možné, že čarodejnice žijú v Prahe a prečo. Žili na hrane chudoby, preto sa mi zdalo divné, prečo si nevyčarujú peniaze, prípadne nový nábytok, podlahy, oblečenie…namiesto toho mala Veronika 2 zamestnania a na starosti mladšiu sestru Elišku, vďaka ktorej pričinením sa príbeh zamotá ešte viac. Veronika bojuje nielen proti démonovi, ale aj proti spoločenstvu čarodejníc.
V príbehu nájdete veľa dialógov, vďaka ktorým je dej veľmi svižný a číta sa naozaj rýchlo. Fantasy prvky autorka využila najmä v častiach, ktoré sa odohrávali v Hekabre. Samotné mesto čarodejníkov, Hekabra, bolo učupené medzi lesmi pár kilometrov od Prahy,utajované vďaka mágii a čarom .Bachovský dom bol fascinujúci. Druhá polovica knihy bola vskutku akčná. Stále sa niečo dialo. Netvrdím, že úvod knihy bol nudný, to vôbec nie,ale z nejakých situácií sa tá akcia musela vyvinúť. Nechýbali ani bojové scény, ktoré autorka zvládla na výbornú. Najmä v spojitosti s čarami. Mám naj malinkú výhradu, a to niektoré konverzácie postáv. Niekedy sa opakovali, povedali to isté inými slovami alebo občas odpovedali akoby na inú otázku.
Verím však, že bude aj pokračovanie. Záver je tomu naklonený. Veronika a Marek sa ešte musia porozprávať ;)

31.08.2022 4 z 5

Vieš, že ťa milujem? Vieš, že ťa milujem? Estelle Maskame

Eden žije s mamou. Otec si založil novú rodinu v L.A. a tak má Eden 3 bratov. Samozrejme, nie sú pokrvní príbuzní. S “bratom” Taylerom sa do seba zapozerajú. Je mi divné, že im až tak záleží na tom, čo si o ich možnom vzťahu pomyslí okolie. Aj v mojom okolí bol takýto pár… Síce im to vydržalo len 4 roky,ale nemyslím, že by to vyvolalo nejakú senzáciu. To, že ich rodičia sú partnermi, prípade manželmi, ešte neznamená incest ak sú si takýto dvaja ľudia blízki. Samozrejme chápem prečo to autorka tak dramatizovala. Nebola by z toho trojdielna, prípadne štvordielna séria. Čo sa mi však páčilo bolo, ako jednoducho dokážu úplne rozdielne povahy v knihách nadviazať priateľské vzťahy. Aj keď niektoré dievčatá Eden tolerovali hlavne kvôli Tylerovi. Nemala som pocit ,že tie priateľstvá s Eden boli skutočné. Dala by som ruku do ohňa za to, že boli iba povrchné letné známosti. Záver mi ukázal, že buď autorka zmenila názor :D alebo ja som si všetky situácie vysvetlila zle. Veľmi ma iritovalo, ako sa Eden správala voči otcovi počas celej knihy. Ale len do určitého momentu, takmer v závere. Dovtedy síce o tom nepadla ani zmienka, ani som žiadne negatívne emócie z otca necítila, ale jeho slová na mňa dopadli ako balvan a vtedy som si povedala, ok dievča, beriem späť. Všetky tvoje výstupy si po týchto slovách zaslúžil! Čo sa však autorke nedá uprieť, je jej talent na písanie vášnivých scén! Chémiu medzi Taylerom a Eden som cítila z každej strany. Ale! Povedzte mi,do psej matere, čo bol ten epilóg za kravinu! Veď to musela autorka vytiahnuť ako kúzelník z klobúka (aj keď ma ako prvé napadlo úplne iné, nevhodné prirovnanie)len aby si niekto kúpil druhú časť!

30.08.2022

Pan Romantik Pan Romantik Leisa Rayven

Začiatok sa mi páčil. Eden bola novinárkou, ktorá sa túžila presadiť dychberúcim článkom. Aktuálna pracovná pozícia ju nespĺňala. Večery trávila v neďalekom bare, odkiaľ si nosila na noc obete :D Bola presne tým, ako väčšinou autorky vykresľujú chlapov, ktorí si robia pomyselné zárezy. Náhodou sa dopočuje o luxusnom (iba) spoločníkovi. Necháva si kráľovsky platiť za čas strávený s paničkami z vyšších vrstiev. Presne naňho sa Eden zamerá a je odhodlaná ísť si za svojim. Odhaliť jeho činnosť, meno a aj klientelu. To by bol trhák! A tie titulky v novinách s jej menom!

Ale… všetci vieme ako to skončí. Musím povedať, že nápad s článkom a týmto živobytím je vcelku originálny. No u mňa toto spojenie nefungovalo. Eden sa prezentuje ako bezcitná, sexu si užívajúca párty žena, ale na prvý pohľad sa zamiluje do chlapa, ktorý jej pomôže postaviť sa na nohy vo fitku :/ …a čo sa týka Pána Romantika…no, tak tento chlapík by bol dokonalý muž… Keby nebol schyzofrenik XD Toľko postáv do ktorých sa vžil ako lusknutím prsta…Prezliekal sa, nahodil prízvuk, raz bol motorkár, potom spevák vychýrenej kapely, zazobaný biznismen…No… Ja byť Eden, upaľujem od neho, akoby mi pod zadkom horelo. Eden ale zostala. A nie len to.Nemala problém, keď Pán Romantik dobíjal (nielen) jej srdce a popritom naďalej robil svoju prácu. Samozrejme, že ju to zožieralo ako kyselina,ale hrala formu. Pre lásku. Okrem toho chudáka kolegu využila toľkokrát a ten truľo jej vždy pribehol k nohe ako ratlík…ono by to akože malo byť priateľstvo, ale podľa mňa TAKTO rozhodne priateľstvo nevyzerá.
Zhrňme si to:
· jeden kus sebeckej novinárky
· jeden kus schyzofrenického akožeherca
· super sestra
· perfektná babka
· kačka(domáci miláčik babky)
Síce chémia u postáv fungovala, ale celý ten vzťah bol veľmi divný. Čítanie zachránil humor autorky a babka s kačkou.

30.08.2022

Žhavé léto: Hříšné povídky Žhavé léto: Hříšné povídky * antologie

Ja som taká odvážna! S poviedkami sa nekamarátim,to už o mne viete. Skúsila som to aj s romanticko-erotickým poviedkami a dopadlo to…. No,nebola som sklamaná a to je snáď dobre :)
Vo vydavateľstve stavili na obľúbenosť autoriek a mali sa stať ťahúňmi práve Swist a Szafranska. Musím povedať, že aj keď tieto dve mená mi boli povedomé,dokonca Szafranskej tvorbu som už “ochutnala”, práve tieto autorky ma veľmi milo prekvapili a ich poviedky boli z tých, ktoré sa mi naozaj páčili a keby mám hodnotiť *,tak istotne dostanú plný počet. Nakoľko ma hneď prvé dva príbehy nenadchli,dosť som sa zvyšných poviedok v knihe bála. Postupným čítaním som si vravela: okej,to najhoršie nám dali na úvod a utrpenie mám za sebou. A bolo to tak. Prvá s názvom Turistka,bola nudná rovnako, ako si o sebe namýšľala hlavná hrdinka,ale posledné vety ma zaskočili. Taký záver nudnej Krystyny isto nikto nečakal. Ja teda určite nie. A druhá poviedka, Moje velké řecké dobrodružství,bola tak predvídateľná blbina,že až. Z toho usudzujem, že Grajda a Suchocka asi nebudú autorsky moja šálka kávy, ale nezavrhnem ich :D moja zvedavosť,či v týchto poviedkach je len výnimka v ich fantázii, je silnejšia.
S poviedkami mám problém,lebo väčšina nemá záver, aký by ma uspokojil,no tieto poviedky sú skvelým čítaním k vode…

26.08.2022

Mister Mister E. L. James (p)

(SPOILER) Ako verná fanúšička a milovníčka 50 odtieňov, som sa na Mistera odhodlávala dlho. Úprimne, obávala som sa. Veď to poznáte… Kristen Stewart nemala lepšiu/známejšiu úlohu ako v Twilight a rovnako sa dá polemizovať, či J.K.Rowling napísala niečo lepšie/známejšie ako HP…tak to proste je :/ Raketový štart kariéry, ktorý už (možno) nič neprekoná. Takže ako Erica u mňa dopadla s Misterom?

Anotácia vám poskytne nápovedy, čo v príbehu môžete nájsť a očakávať. Keďže ja si anotácie nečítam, šla som do príbehu naslepo. Sama netuším, prečo vo mne obálka evokuje historickú romancu. Príbeh sa odohráva v roku 2019. Z toho som bola zaskočená. Nie však nepríjemne. Bola som zvedavá…
Hlavným hrdinom je Maxim, druhorodený syn, dedič šľachtického titulu a majetkov. Ženy strieda častejšie ako spodné prádlo a v úvode sa vyspí s najlepšou kamarátkou. Zo smútku. Na tom by nebolo nič zarážajúce, keby najlepšia kamarátka nebola zároveň manželkou jeho brata. Zosnulého brata. Trochu preskočím v deji, ale k tejto žene sa viac nebudem vracať. Bola mi nesympatická od prvej zmienky a neskôr sa ukázalo, že moje predtuchy boli správne. Čo ma ale dosť šokovalo bolo, že nepodnikla ráznejšie kroky za svojím cieľom a len zhrbila plecia. Pri čítaní pochopíte o čom konkrétne píšem.
Maxim má ako člen šľachtickej rodiny, úplne bezstarostný život a netají sa tým, že si robí, čo sa mu zachce. Venuje sa hudbe, komponovaniu a tiež mixovaniu(DJ v luxusnom podniku). Je teda logické, že si neupratuje svoj apartmán sám. Má na to domácu. Krystyna je z Poľska, kam sa vrátila a na jej miesto prišla Alessia z Albánska. Je krásna, tichá a nesmelá ako väčšina albánskych žien-lebo sú tak vychovávané,ale tiež inteligentná a hudobne nadaná.
Ich prvé stretnutie zoči voči, bolo ako rana blesku do stromu! Naozaj! Neviem si pomôcť, ale James vie vytvoriť svojím štýlom písania tak neuveriteľne realistickú chémiu medzi postavami, až sa červenáte a máte pocit, že “tam” nemáte čo robiť! Ste nechtiac ako voyeur/šmírák( nenapadne ma žiadne vhodné slovenské slovo). Veľmi sa mi páčilo, ako autorka dala Alessii zázračný dar nielen hudbu počuť, ale si ju aj vizualizovať. Spôsob, akým sa dostala do Anglicka mi vyrazil dych a len jej znalosť jazyka, odhodlanie a odvaha ju zachránil pred osudom, ktorý by jej zničil život. Zároveň však Erika vďaka tomuto vplietla do deja hneď niekoľko zvratov. A nie hocijakých! Alessa si toho teda vytrpela dosť. No aby nebolo násilia na striedačku s eufóriou z novovzniknutej lásky málo, E.L. James nám prostredníctvom hlavnej hrdinky prerozpráva život v Albánsku a prečo sa rozhodla odísť do krajiny, kde mala len jednu osobu, na ktorú sa mala spoľahnúť, keď kvôli peniazom to nebolo. Jej rodičia mali iba jedno dieťa a nežili si vôbec zle. Okrem sexuálnych scén, ktorých je v tvorbe tejto autorky dosť, sa však príbeh zameriava na viaceré problematiky…Aby som vám nevyzradila šokujúce odhalenia, tieto linky týkajúce sa hlavných postáv nebudem konkretizovať.
Malinké pripomienky, s ktorými som sa vysporiadavala počas čítania- miatol ma štýl písania. Akoby bol raz príbeh písaný v prvej osobe, raz v tretej. Na to som si musela zvykať takmer polovicu knihy. Vynechala by som z príbehu jednu až dve strany. Podľa mňa na taký rozsah sa dá napísať, koľkokrát hlavný hrdina povedal alebo si myslel, aká je Alessia krásna, nádherná, talentovaná, nadaná…. Toto autorka používala naozaj, ale že naozaj pričasto, až to bolo rušivé. Aj záver by som si priala na viac strán. Ale… nemôžme mať všetko :D
Ak máte chuť na 500 stranový román autorky 50 odtieňov, smelo do toho ;) myslím, že táto ‘stand alone’ kniha vás bude baviť.

23.08.2022

Môj tajný život Môj tajný život Lucie Hříšná

Uf! Nalákala ma krásna obálka s autobiografiou Lucky, dievčaťa s dediny, ktoré chcelo viac a šlo si za svojim cieľom. Ja len veľmi nerada hodnotím niečí život, čo je v (auto)biografiách normálne. Neprináleží mi súdiť,kto má život ľahký, ťažký, kto si vybral jednu cestu a popálil sa… ale, žiaľ,pri tejto knihe som trpela. Od kníh, ktoré píšu reálny ľudia o svojich zážitkoch, sklamaniach, aj životných 'výhrach' či pádoch očakávam (!Áno,u mňa dosť nezvyčajné- očakávanie od knihy!), že ich životný príbeh bude fascinujúci, neobyčajný, možno inšpiratívny…. Slečna Lucia mi priniesla len zvláštnu slohovú prácu. Teda pani učiteľka by bola pohoršená a spotená aj v intímnych partiách XD. Štýl písania je obyčajný, až nudný. Na knihu som sa naozaj tešila, ale autorka cenzúrou (pretože svoj život ako dedinského dievčaťa dosť okresala a zamerala sa skôr na to, 'ako sa vyšvihla')z tohto diela spravila povrchný denník sexu a toho ako sú všetci škaredí, neupravení, bez spôsobov…Luxusná spoločníčka (nie, žiadny sprievod na večere a eventy=teda aj to,ale len okrajovo) zaťažená na 'luxusní hadříky,drahé parfémy, krásný značkový krajkový prádlo, 5* hotely a dlouhý kopel' aj niekoľko krát za deň. Viete si predstaviť, že záver som už čítala zo zotrvačnosti a nejak ma ani nezaujímalo ako sa kniha skončí. Dosť ma šokovalo, keď som si uvedomila, že Lucia sekne zo svojou "prácou" a ešte viac ma šokovali dôvody,pre ktoré sa rozhodla randiť! Nový cieľ-stať sa perfektnou manželkou,ale nie hocikomu,samozrejme! Len vyvolenému(rozumej týpek s tučným kontom)... Celé zle! Hodnoty aj priority. A to pomlčím o tom,ako Lucia vníma sama seba. Skromná, inteligentná, bez sebavedomia, ustráchaná introvertná šedá myška. Áno,takto opisuje sama seba, avšak jej "hlášky" a skutky svedčia o pravom opaku. Dúfam len, že je Lucia vo svojom živote naozaj šťastná….aj keď si to veľmi neviem predstaviť

21.08.2022 2 z 5

Kat Kat Roman Horňák

Hlavného hrdinu, vyšetrovateľa Romana, už poznám z predošlej knihy, takisto jeho kolegyňu Viki aj zvyšok vyšetrovacieho tímu. Na autorovej tvorbe sa mi páči, že ide priamo na vec.Otvorím ebook a tam si dva páryky hľadajú huby. O chvíľu nájdu mŕtvolou a nie hocijakú. Chlapa takmer bez kože pribitého o kríž v poli. Následne sa rozpúta veľké vyšetrovanie. Teraz musím vyzdvihnúť štýl písania Horňáka. S ničím sa nekafre, žiadne zbytočné opisy, ide hneď na vec. Zameriava sa
na dialógy, ktoré aj pri nechutných pasážach dokáže odľahčiť humorom. Taktiež postupy vyšetrovania sú perfektne napísané a pospájanie si troch, akoby nesúvisiacich vrážd.
Dynamika v knihe je úžasná, dá sa povedať, že knihu som prečítala za pár večerov, pretože ebooky čítam len večer v posteli. Dej je svižný, absolútne v príbehu nie sú hluché miesta, stále sa niečo deje, aj keď samozrejme, ten úvod do knihy vás riadne nakopne a vzbudí vo vás maximálnu dávku zvedavosti, či a najmä ako sa tento prípad podarí vyriešiť. Zvyšok ale vôbec nezaostáva, pretože ako som už spomínala, objavia sa ďalšie dve vraždy. Obete sú veľmi podrobne popísané, takisto aj ich nález a neskôr je dokonca aj opísané to, akým spôsobom boli obete zavraždené, celý popis/rekonštrukcia skutku. A nebol by to vyšetrovateľ Roman, keby nepríde na to, kto je páchateľom. Musím povedať, že hlavný hrdina mi je veľmi sympatický a brúsim si zúbky aj na ostatné autorove knihy.

19.08.2022