Spútaná životom

Spútaná životom https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/498715/bmid_sputana-zivotom-aoI-498715.jpeg 4 15 7

Marianna má tesne pred štyridsiatkou a vo voľnom čase uniká pred každodennou realitou do sveta kníh. Svoj život venuje rodine, ale vo vnútri je veľmi osamelá, zranená a len ťažko nadväzuje medziľudské vzťahy. Zraniteľnosť zakrýva sarkazmom a nikomu nedovolí preniknúť za múry, ktoré si okolo seba postavila. Až kým sa nespozná s Michalom, ktorý je jej natoľko podobný... Problémy sa však na ňu valia z každej strany a je len na nej ako a či ich ustojí. Spútaná životom je nielen pohľadom do vnútra zrelej ženy, ale aj príbehom o súkromných bitkách, ktoré každý z nás musí občas vybojovať.... celý text

mysterygirl
19.11.2022 2 z 5

Nelíbilo se mi to. Pořád jen dokola to samé

Veronica.Faye
01.11.2022 4 z 5

Kniha je príjemným príbehom z každodenného života, ktorá prináša úsmevné, aj smutnejšie pasáže.
Dej plynulo napredoval a postupne nám odhaľoval ďalšie a ďalšie časti zo života hlavnej hrdinky a spoznávanie nového druhu kamarátstva.
Marianna je knihomoľka a tak sa počas deja stretávame s rôznymi odporúčaniami na knihy (aj keď skôr také klasické).
Najviac sa mi páčil kamarátsky vzťah Marianny a Michala, ktorý bol veľmi pekne vykreslený a autorka skvelo poukázala na to, že aj medzi mužom a ženou existuje priateľstvo.
Schuti som sa zasmiala, pri niektorých situáciach, najmä asi pasáž s kaprom , cestovateľské časti boli tiež dobré.
Epilóg bol dokonalá bodka za príbehom.
Autorke sa podarilo vyrozprávať veľmi pekný príbeh, ktorý pôsobí reálne, nakoľko sa v ňom rozoberajú každodenné starosti aj radosti a rôzne situácie, ktoré sa dejú aj okolo nás.

kristina6312
11.10.2022 5 z 5

Neočakávajte plno prekvapujúcich zvratov, ale nechajte sa unášať životom spolu s hlavnou hrdinkou Mariannou.
Autorka totiž poukazuje na monotónnosť života, ktorá môže uväzniť každého z nás. Nefunkčné manželstvo, dlhý pracovný čas a starostlivosť o dieťa môže dokonca viesť k zanedbávaniu seba samého.

Autorka tu rozpracovala aj šikanu, dokonca v dvoch formách - na pracovisku ako bossing a v škole. Obe sú veľmi nebezpečné s ohľadom na psychiku obete šikany a preto som veľmi rada, že táto téma je súčasťou knihy.

Aby som však neostala len negatívna, táto kniha poukazuje na krásu kníh a nenútene dáva do pozornosti rôzne tipy na čítanie (ja som si tak kúpila Kvety pre Algernona). Spolu s hlavnou hrdinkou máme možnosť navštíviť Berlín a pokochať sa jeho krásami.
A v neposlednom rade príbeh otvára v mysli čitateľa úvahu: “Čo je dôležitejšie? Láska alebo priateľstvo?” Aj odpoveď nájdete práve v tejto knihe.

Bonusom je čtivý štýl písania autorky a jej sarkastický humor, ktorý naozaj zbožňujem a ktorý mi mnohokrát vyčaril úškrn na tvári… :)

Jurajovamaka
08.10.2022 5 z 5

Výborná oddychovočka na dlhé jesenné večery k tomu šálka čaju alebo dobrého vareného vínka...
Prečítaná za večer...
Príbeh zo života pre mnohých možno obyčajný, no pre mňa zaujímavý a nápaditý... nakoľko hlavná hrdinka bola moja menovkyňa a rovnako milovala knihy ako JA, zhltla som tento príbeh na jeden jediný dych...
Ani chvíľu ma nenudil...takže ďakujem autorke za príjemný víkendový relax, ktorý som si naplno užila s jej príbehom...
Určite ODPORÚČAM

Hanulka
16.09.2022 5 z 5

Recenze

Díky autorce Martine Kovacikove, jsem měla možnost přečíst si jeji druhou knihu Sputana životom, ještě před samotným posláním do vydavatelství a když jsem se pak dozvěděla, že kniha vyjde, byla jsem nadšená, protože příběh Marianny jsem si moc oblibila. A poté, co mi autorka knihu poslala s krásným venovanim, jsem byla vděčná a dekovala jsem moc autorce.

Ale teď ke knize. Příběh Marianny není žádný romantický příběh, kdy přijde nabuchaný mačo a všechny padneme na kolena. Tuto knihu bych řádila opět k novele, kde nenajdete sálodlouhe popisy a moc sladkých řečiček. I přesto všechno mě tento příběh dostal do kolen. Byl tak realistický, že jsem nechápala, jak to autorka takto mohla napsat. Protože to co se dělo hlavní postavě, že její manžel byl naprostý idiot, kterého byl nejradsi ovalila lopatou a zakopala někde na něčí zahradě. Se stává v reálném životě (i to zakopaní na zahradě). Marianna je pro mě stělesněním silné hlavní hrdinky, která i když jeji život spadl do stereotypu a vztah byl bez nároku na lásku, se nevzdala a žila dál a i to kvuli synovi, který byl zlatíčko.

Ale teď přichází okamžik, na scéně se objeví další muž, který Mariannu ze začátku vytočí jako vyvrtku, ale postupně si ti dva najdou k sobě cestu a stávají se přáteli. Ano slyšíte dobře, nečekejte žádný milostný trojuhelnik, hlavní hrdinka je charakter a i když to doma není růžové neskončí nikomu do postele.

Za mě je tento příběh realisticky napsaný, žádná omáčka. Samozřejmě vsadím se, že ne každému se kniha musí libit. Přeci jen novela je jiný zanr než romantika, takže s tím musí každý počítat. Než jsme obhevila autorku, též jsem nečetla novely, ale po přečtení její první knihy, jsem pochopila a oblibila si je.

Ja tuto knihu mohu vřele doporučit všem, kteří nečekají nic sladké, ale zároveň tak pocítíte sladkou příchuť a též všem, co chtějí zkusit něco nové.

Vaše MM

Majka1979
13.09.2022 5 z 5

Táto kniha si zaslúži obrovský obdiv. Pre mňa ako pre náročného čitateľa to bolo niečo naozaj pútavé. Nevedela som sa od knihy odtrhnúť.
Priateľstvo medzi mužom a ženou, je to otázne... Ale prečo by to nemohlo fungovať? Čo na tom, že každý má svoju vlastnú rodinu. Práca, rodina, priatelia, táto kombinácia môže fungovať. Ale nie vždy a nie u každého. A tak to je aj u hlavnej hrdinky Marianny, ktorá sa snaží v živote robiť všetko a venovať sa všetkému. A preto jej niečo do života príde a niečo z neho odíde.
Ako s s tým všetkým vysporiada, to už je to, čo neprezradím, aby si to čitateľ užil.
Oceňujem v knihe aj to, že je tam veľa o knihách, o tom, ako ich vníma.
Naozaj krásny príbeh, ktorý môžem určite len a len odporúčať :)

Vknihách
05.09.2022 4 z 5

Príjemný spoločenský román o živote, miestami až stereotypnom, ženy, ktorá robí všetko pre to, aby sklbila kariéru, rodičovstvo a ako tak ustála manželský život...

Martina Kováčiková
slovenská, 1987