Šibalská Sophy

Keď úctyhodný sir Horace Stanton-Lacy odíde na pracovnú cestu do Južnej Ameriky, nechá svoju jedinú dcéru Sophy u sestry Elizabeth Rivenhallovej, ktorá býva s rodinou na Berkeley Square. Lady Ombersleyová naveľa súhlasí, že sa ujme mladej netere, no ani jej nenapadne, že veselá, impulzívna a nevšedná dievčina vtrhne do londýnskej spoločnosti ako víchor a načisto rozmetá všetky konvencie a tradície. Sophy veru nie je spôsobná mladá dáma, akú Rivenhallovci očakávali, keď sa jej ujali. Dobrosrdečná teta Lizzie je ohromená a Sophin arogantný a prísny bratanec Charles Rivenhall sa rozhodne nájsť jej čím skôr manžela, aby rodinu nadobro zbavil tohto všetečného trápenia. Hoci pre neskrotnú Sophy je pobyt u príbuzných doteraz najťažšou skúškou, zistí, že jej rodina prežíva krušné časy a zúfalo potrebuje jej talent dať všetko do poriadku. Svojou neúnavnosťou a nezvyčajnými metódami doslova ovládne domácnosť. No získa si aj srdce muža, ktorý by sa jej najradšej zbavil?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/494428/big_sibalska-sophy-uuL-494428.jpg 4.164

Vydáno: , Ikar (SK)

The Grand Sophy, 1950

Kniha Šibalská Sophy

beruzzka

(+ SPOILER) Do poloviny knihy jsem myslela, ze knihu odlozim a nedoctu, druha pulka se mi ale moc libila, co pro me bylo sokujici byl zaver, jasan roman z 18.stoleti a jasne ze psan s nadsazkou a satirou, ale bratranec a sestrenice? ufff

bábuška
13.09.2020

Vyloženě odpočinkový příběh, u kterého jsem se pěkně pobavila. Připomnělo mi to dívčí románky typu Svéhlavičky, Sextánky, Táni z naší oktávy a další. Ale podobnou literaturu rozhodně nechci odsuzovat, občas je třeba udělat si pohodovou chvilku. Zavítali jsme mezi anglickou šlechtu a poznali, že není vše zlato co se třpytí, ale ukázalo se, že i tehdy se použila zákeřnost a pomlouvačnost. Hlavně že vždy vyšla pravda najevo.

Greg25
21.07.2019

Záleží, jak se na to díváte. Já jako na velmi zdařilou parodii na romány 18. století - autorka sice datuje děj někdy do období po roce 1815 a patrně před nástupem Jiřího IV. na trůn, ale kdyby se tam objevili bandité a únosy dam v kočáře, bylo by to jako vystřižené z románů (a nejen těch červené knihovny) 18. století a jejich neuvěřitelných příhod. Nicméně Heyer se na vše dívá s nadhledem, nadsázkou a všechno, co se v knize děje protínají dialogy plné ironie, komična a vlastně tak trochu frašky. Některé scény skoro připomínají salonní komedie (ten závěr rozhodně). Vše je to zábavné a její postavy živé a zajímavé. Což samozřejmě nic nemění na faktu, že je to celé nereálné - autorka velice dobře zná reálie doby, ale ani v nejmenším se jich nedrží v popisu konvencí v dané době. Pro mě byla trochu přes čáru celá linie s Hubertem, protože ta byla nejen nepravděpodobná, ale i bez humoru, což tomu ubíralo tempo i zábavnost a vlastně i ochotu brát to s nadhledem a zábavně jako zbytek knihy. Za přečtení, ale kniha rozhodně stojí, je to taková bláznivá dobová komedie se zběsilým tempem. A navíc dobře napsaná (obzvlášť v dialozích). 65%

účetní
18.06.2019

Tak toto byla opravdu paráda, skvělá kniha plná humoru a místy až komických situací, kniha byla bohatá na děj se spoustou vtipných dialogů, stále se něco dělo a k tomu super hlavní hrdinové a také moc pěkný závěr. Tyhle nenápadné knihy, které hodně překvapí mám nejraději, tato se autorce opravdu povedla, hodně jsem se u ní nasmála a musím taky pochválit naprosto skvělý překlad.

havrmoni
06.05.2019

Neskutečně mě ta kniha bavila. Je napsaná s lehkostí,autorka si nedělá hlavu s tím co by v té době Sophii prošlo či neprošlo. Soustředila se jen na vykreslení postav a situací a toho čeho chtěla Sophie svými ,, intrikami" dosáhnout. Je to opravdu velmi relaxační svěží příběh. Žádný sex a vlastně ani romantické bláboly, ale i tak cítíte rodící se lásku. A na konci to vyznání, to bylo úžasné, přesně v duchu celého příběhu a ladilo s povahou postavy. Neudělala z něj najednou romantika blábolícího o lásce.

pip11
01.03.2019

Bláznivá romantická komedie, která mě velmi pobavila . Hlavní hrdinka, je vskutku neobvyklé povahy na tehdejší dobu. Smála jsem se nahlas, závěrečné dvě kapitoly byly obzvlášť zábavné a komické. Určitě si zaslouží plný počet ***** Knihy Georgette Heyer jsou opravdu skvělé.

Jája92
02.12.2018

Klasická červená knihovna, ale čtení to bylo milé a zábavné.

evik75
10.11.2017

Opět mě autorka nezklamala a napsala hezký příběh o vznikající náklonnosti a lásce, aniž by k tomu potřebovala kvantum erotických scén. Jen si nejsem jistá, že by všechny ty výstřelky hlavní hrdince tehdy prošly.