VivienRavenhill VivienRavenhill komentáře u knih

Sen ve snu Sen ve snu Edgar Allan Poe

Poeovy verše nejsou líbivé básničky, které si předříkáváme jen tak pro radost... kdepak. Jsou ódou na ušlechtilost krásy, která nemusí mít nutně estetickou a obecně uznávanou podobu. Na smrti a zmaru není nic estetického a přeci je toto téma pro nás tak pozoruhodně přitažlivé a ztvárňované po tisíce let. Andělé a vnitřní démoni, marnost bytí i oslava života... to vše jsou náměty které Poe ve své tvorbě obléká do melodických rýmů, temného pláště a fantastických expresivních obrazů. Jako bych při čtení této sbírky opravdu stála někde v galerii a nebo snila onen sen ve snu...

20.10.2020 5 z 5

Z masa a ohně Z masa a ohně Aleksandra Motyka

Zasazení do zajímavé orientální krajiny, pohádková zápletka aneb když Aladin najde místo létajícího koberce létající bednu, ukecaný Marigold potížista, Geralt lamač dívčích srdcí a zadostiučiňující humorný konec. Mě tento díl zkrátka přišel vynikající!

10.10.2019 5 z 5

Dcera sochaře Dcera sochaře Tove Jansson

Vyprávění svérázné dívenky odchované v bohémské rodině v kůži nyní již dospělého člověka, který dítětem v části své duše stále zůstal. Vzpomínky na laskavou maminku a vynalézavého tatínka, kteří jako by povahově vypadli z oka panu mumínkovi a paní mumínkové. Milé ale i hořké vzpomínky na útulný domov, na tajemný ateliér, na okolní nespoutanou krajinu a všechny skříně které se dají prozkoumat. Realita se v mnoha místech prolíná s bujnou fantazií, ale to co s nám dnes jeví jako fantazie, byla pro dítě své doby realita. Velmi příjemné čtení, které v mnohých melancholických částech nutí i k zamyšlení.

17.01.2019 5 z 5

Slavné vily Moravskoslezkého kraje Slavné vily Moravskoslezkého kraje Jindřich Vybíral

Výborná přehledová publikace složená z krátkých a srozumitelných článků o zajímavých architektonických počinech na Moravskoslezsku a jejich historii. Pokud z této oblasti pocházíte, a zajímavá vás, co je to za zvláštní "barák" který pravidelně opomíjíte, jste zvídavým člověkem či studentem a nebo si jen libujete v architektuře 19. - 20. století, je určena přímo vám.

30.11.2018 5 z 5

Dějiny pravěku a rané doby dějinné Dějiny pravěku a rané doby dějinné Vladimír Podborský

Věřím, že je rozdíl mezi tím si v knize jen z vlastního zájmu číst a mezi tím, natlačit všechny její informace do hlavy ke zkoušce. Ať tak či onak, i přes obrovské množství informací je psána vskutku poutavě, obsahuje mnoho zajímavostí a je velmi srozumitelná, vhodná jak pro studenty, tak pro zvídavé laiky kteří se chtějí o životě v pravěku dozvědět něco víc. A ač jsem si řekla, že tuto knihu již nikdy nechci vidět, musím pokorně uznat že se k ní stále dokola vracím. Jakmile padá řeč o pravěku, vždy je jasnou volbou Podborský.

20.10.2018 4 z 5

Nespavost Nespavost Stephen King

Málokdy narážím na knihy, kdy je hlavním hrdinou starý člověk na konci svého života. Sympatický děda Ralf začne vidět a zažívat podivné věci poté, co zemře jeho dlouholetá životní láska Carolin a on přestane spát. Kdo trpí potížemi se spánkem jako já jistě přitaká, jak realisticky King tyto problémy popisuje. Námět je naprosto originální, styl psaní čtivý, zcela Kingovský a děj pořádně zapletený. Problematika stáří a umírání, ale i otázka života, morálnost potratů a feminismus jsou za mě skutečně revolučně zasažené do zajímavého fantasy? (asi fantasy) příběhu. Kniha je sice dlouhá a ke konci spíše zdlouhavá, ale ani to jí podle mě neubírá na kvalitě.

15.01.2024 4 z 5

Železný vlk Železný vlk Siri Pettersen

A já budu zlá. Budu zlá, právě proto, že mne příběh tak moc zpočátku nadchl. Prvních 200 stran absolutní okouzlení. Mysterióznost, samé otázky, napínavý způsob psaní, originální námět. Člověk hltá stránku po stránce a chce vědět víc. Někde do této části bych dala šest hvězd z pěti. Avšak zhruba v polovině přichází spolu s rádoby romantickou zápletkou zlom. Jakoby se příběh rozhodla dokončit vaše mladší čtrnáctiletá sestra, marně bojující s hormony. Napětí, záhadnost, bravurně vyspělé psaní a svižný děj střídá zhruba dvousetstrankový patos. Romantický kýč ve smyslu "miluju skutečného ďábla ale on mě nemiluje nazpět, ale já ho strašně moc chci". Hrebíčkem do rakve je pak dějová stagnace doprovázená nekonečnými pasážemi o duševních bolístkách žalostně naivní hlavní hrdinky. Nemám nic proti lásce, i ta do správného fantasy příběhu dle mne patří... ale toto je podle mě skutečná škoda.

31.12.2023 2 z 5

Pozdě v listopadu Pozdě v listopadu Tove Jansson

Nejfilosofičtější a nejtajemnější ze všech muminích příběhů. Možná právě proto, že v něm paradoxně žádní mumínci nejsou. A přesto jsem si příběh zamilovala, byť je skutečně zvláštní a melancholický jako deštivé podzimní odpoledne zahalené pokrývkou z mlžného oparu. Stejně jako jedinečná paní Jansson. Je mi jasné, že to není kniha pro každého. Ovšem stejně tak na tom je i Malý princ. Roztodivní sousedé z muminího údolí se do prázdného domu nastěhují a čekají, dokud se naše milá rodinka nevrátí. Do té doby tato prapodivná směsice vzájemně koexistuje a dodává příběhu tak specifický humor, třebaže jsou jednotliví tvorečkové zosobněním všech možných dospěláckých neduhů. Neurotická OCD Fififjonka je jednoduše geniální, tu mi neberte. Ale skutečně se mumínci domů vrátí? Kdybych nečetla Tatínek a moře, tak bych si snad ani nedokázala odpovědět.

19.11.2022 5 z 5

Za 15 minut filozofem Za 15 minut filozofem Anne Rooney

Zábavně podané dějiny filosofie v kostce - doslova. Knížečka má skutečně "kapesní" čtvercový formát, tudíž se vleze i do menší kabelky. Nastiňuje zásadní otázky a témata pokládané v průběhu staletí i různorodé přístupy k jejich zodpovídání z pohledu všemožných filosofů i obecného dobového mínění. Svým zjednodušujícím pojetím mi připomíná knihu Sofiin svět od Josteina Gaardera. Je psána opravdu srozumitelně, uvádí příklady z každodenního života se kterými se dostane do styku dříve nebo později každý z nás. Kapitoly jsou prokládány vtipně trefnými poznámkami, obrázky či okénky s filosofickými zajímavostmi. Velmi me pobavil jako příklad důležitosti kategorizace anglický spor o čokopiškoty. Jedná se o sušenky či koláčky? Kniha je vhodná pro každého, komu přemýšlení není cizí.

03.10.2021 5 z 5

Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Stuart Turton

Mysteriózní pseudo-viktoriánská detektivka s originální zápletkou? Ano prosím! Archaické vyjadřování i dlouhosáhlé popisy emočních pohnutek silně odkazují na literaturu konce 19. století. Příběh fragmentárně odhaluje veškerá vodítka podobně jako úniková pc hra. Probudíte se kdesi v lese u okázalého panského sídla a zprvu nevíte, ani jak se jmenujete. Jedno ale víte, musíte se dostat pryč. Toho dosáhnete jedině vyřešením Evelyniny vraždy. Máte možnost prožít tentýž hrůzný den 8x jinak, v osmi různých osobnostech s různými povahovými vlastnostmi, jen abyste se dozvěděli, že pravda je mnohem překvapivější... Výtku bych měla k některým zdlouhavým pasážím s detailními myšlenkovými pochody hlavního hrdiny. Stačí chvilka nepozornosti a člověk se ve změti jmen snadno ztratí. Pomocnou berličkou jsou zde však záměrně prokládané rekapitulace, což velmi oceňuji. Pominu-li typický romantizující patos a intriky v intrikách, hodnotím knihu velice kladně a doporučím všem, kteří mají v oblibě napínavé a nepředvídatelné příběhy.

02.10.2021 4 z 5

Stepfordské paničky Stepfordské paničky Ira Levin

Zdánlivá bezchybnost a sterilní čistota Stepfordských domácností plných nablýskaných spotřebičů a vyleštěných podlah skrývá něco temného a zkaženého. Něco, co rozhodně nevoní jako nejnovější levandulový prací prášek z reklamy. Miluju tajemné příběhy založené na nějakém originálním tématu které se zcela vymyká obvyklé škatulce "horor" (i přestože zde hovoříme o psychologické novele). Napsat strašidelné vyprávění o krvelačných bestiích nebo zombících není až tak těžké... ale vytvořit napětí propojené s kritikou mužského šovinismu a amerického ideálu nukleární rodiny 50. let, a ještě to čtivě vtěsnat na těch pár stránek, to chce podle mě fakt odvahu!

09.02.2021 4 z 5

Hra o trůny #1 (komiks) Hra o trůny #1 (komiks) Daniel Abraham

Úvodní díl zasvěcující čtenáře do světa Her o trůny, výtvarně bravůrně zpracovaný s úchvatnou kresbou. Příběh v této části románu odpovídá začátku seriálu i knih, tudíž kromě drobných detailů objasněných v závěru, ostřílené fanoušky ničím nepřekvapí. Příběh se netáhne, rychle odsýpá ale i přesto mu nic nechybí a nepůsobí zjednodušeně čehož jsem se při představě komixové adaptace bála. Seznamujeme se zde se čtyřmi hlavními rody a tudíž i čtyřmi dějovými linkami které se vzájemně proplétají: sympatickou rodinou Starků, králem Baratheonem a komplikovanými Lannistery i posledními Targaryeny. Za mě rozhodně skvělý zážitek i zpracování.

20.10.2020 5 z 5

Liščí děti Liščí děti Paul Tobin

Tentokrát je komix dá se říci ilustrací samotné knižní předlohy až na poněkud uzavřenější konec s morálním ponaučením, než jakému se dostalo v knize. Kresebná atmosféra je zde podle mě o něco slabší než v prvním díle, tu naopak vyvažují vtipné poznámky trpaslíka Addaria a akce.

05.09.2019 4 z 5

Skleněný dům Skleněný dům Paul Tobin

Příběh o tom jak se vědmák dostal do skleněného domu skrývajícího své temné tajemství a překvapivé zjištění. Nic zkrátka není na první pohled takové, jaké se zdá. Špičková kresba je dle mého názoru nositelem úžasně ponuré atmosféry, díky které jsem si tento díl ze série komixů nejvíc zamilovala.

05.09.2019 5 z 5

Řeči do prázdna Řeči do prázdna Adolf Loos

Soubor článků všemožného zaměření, ovšem stále uchovávající rámec témata estetiky nám poukazuje, jak zajímavou, komplikovanou a snad poněkud afektovanou byl Adolf Loos osobností nejen co se týče architektonického umění. V mnohém geniální a pokrokovou, jindy zase sám sobě si protiřečící a poněkud nekompromisní. Některé statě se čtou samy, nad jinými člověk kroutí hlavou. Bohužel se s mnohými názory autora nemohu ztotožnit, avšak kdoví, třeba mi přijdou na chuť s odstupem času.

28.11.2018 3 z 5

Geraldova hra Geraldova hra Stephen King

Na první pohled se může zdát, že se v příběhu skutečně nic neděje, avšak zdání klame. To největší drama se neodehrává na posteli, ani za stěnami opuštěné chaty, nýbrž pod povrchem, v ženské mysli překypující zoufalstvím snažící se zachovat si zdravý úsudek za každou cenu a přežít. Ač mám osobně raději Řbitov zviřátek a jiné, u tohoto příběhu jsem se skutečně bála. Nikdo si totiž nepřeje po probuzení (a zvláště v tak nepříjemné situaci v jaké se nachází hlavní hrdinka) vidět temné postavy. Avšak i přes strach musíte číst stále dál... a s hrůzou se pak dozvíte že byl onen blud skutečný.

17.11.2018 4 z 5

Jak to bylo dál? Knížka o muminkovi, mimle a malé Mie Jak to bylo dál? Knížka o muminkovi, mimle a malé Mie Tove Jansson

Veselé veršované vyprávění o tom, jak muminkovi vracejícímu se domů s bandaskou mléka, zkřížilo cestu hledání nezbedné Mie. Knížka je plná překrásných ilustrací autorky a průřezů v jednotlivých listech, takže díky nim malý nebo velký čtenář může hádat a domýšlet si, jak jen příběh asi pokračoval dál. I přestože se jedná o knihu určenou spíše pro menší děti, má své kouzlo a věřím, že se bude líbit i mnohým dospělým.

14.06.2018 4 z 5

Blednoucí vzpomínky Blednoucí vzpomínky Bartosz Sztybor

Já s tolika negativy nesouhlasím. Díl je oproti ostatním nejvíce temný a depresivní. Geralt řeší existenciální krizi. Možná že se příběh odehrává v době, kdy prožíval odloučení s Yennefer. Práce není a po boku nestojí žádný užvaněný Marigold, který by mu zpříjemňoval toulky. Pokud už nějaká práce je, stejně je pro všechny jen nevítaný vědmák, pro nějž je každý flusanec dobrý. Opravdu se zrodil pro tohle? Je ze situace podrážděný, což jde ruku v ruce neuváženými a špatnými rozhodnutími. A já nevidím jediný důvod, proč by toto nemohla být součást Geraltovy pestré osobnosti. Nikdo přeci není černobílý. Pravda, děj je trochu spletitý a zpočátku zmatený. Máme zde rybáře který již nemůže dál chytat ryby a tak spáchá nežití, matku která přišla o dítě, podezřelou starostku a tajemného mága uklizeného ve věži. Pozor spoiler! Detektiv Geralt zjistí, že mág trpí Alzheimerem. A místo toho, aby vytvářel krásné a příjemné iluze pro své okolí, tak jak si společně se starostkou maloval, vysílá na obyvatele vsi ztělesnění traumat z vlastního dětství. Geralt s celou myšlenkou "příjemných iluzí" pochopitelně nesouhlasí a poté místo opouští. Nicméně i on nemá srdce z kamene, podlehne guilty pleasure a do vsi se vrátí, aby se tam shledal s iluzí mrtvého rybáře, se kterým se spřátelil. Ten mu dodá svými slovy naději, že po bouři se nebe přeci jednou musí vyčistit... což je podle mě moc hezké zakončení. Tmavá excelentní kresba krásně ladí s takto těžkou tématikou...

28.01.2024 5 z 5

Jak Fiškus sázel masovou kuličku Jak Fiškus sázel masovou kuličku Sven Nordqvist

Stejně jako v příběhu o palačinkovém dortu a slavení narozenin několikrát do roka, je i zde Fiškusova rozkošná, neprůstřelná logika. Proč by člověk sázel brambory, když si může zasadit něco mnohem chutnějšího! Ovšem mlsné a ukecané slepice na to mají zcela jiný názor. Miluju ten veselý chaos a nepořádek, který na Pettsonově hospodářství vládne. Ponožky ve dřezu. Brýle ve sklenici na zubní protézu. I tak tam ale vše do sebe harmonicky zapadá a rozhodně se tam děje všechno, jen ne nuda!

02.05.2021 5 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Nevšední námět mající velký potenciál který naláká, avšak náročného čtenáře ve finále příliš neuspokojí, neboť není promyšlený do konce... Vyvrcholení a odhalení vraha bylo sice překvapivé, nicméně dle mého názoru unáhleně vtěsnané do posledních pár stran a kvalitativně podané asi jako poslední seriálová řada her o trůny. Hlavní hrdinka je dost protivná, puristický pan architekt à la pan Grey je již o něco zajímavější, ale přesto jej nelze označit za sympatického. Abych však nehodnotila pouze kriticky, co knize nemohu vytknout je počáteční čtivost a spád, pozoruhodné začlenění moderní architektury jakožto hlavního motivu a originální prokládání příběhu dotazníkem pro nájemce, který vyprávění oživí. Hodnotím proto takovým průměrem, který má podle mě na víc.

24.11.2020 3 z 5