vitek.sk vitek.sk komentáře u knih

Mnoho světů v jednom Mnoho světů v jednom Alex Vilenkin

Zajímavý pohled na v současnosti velmi populární inflační model vesmíru. Skvěle je popsána historie představ o inflaci, od prvních prací Alana Gutha, přes vylepšení Paula Steinhardta a Andreje Lindeho. Zvláštní prostor je pak věnování věčné inflaci, jejímž tvůrcem je sám autor knihy Vilenkin. Věční inflace je fascinující kosmologický model mnoha vesmírů, ale snad ještě více fascinující je, že by se aspoň v principu dal experimentálně testovat. Zatím jsou stopy v reliktním záření neprůkazné, ale to se může změnit. Kniha jako celek je čtivá a velmi kvalitně napsaná, byť občas trochu náročná na pochopení. Já však dávám 5 hvězdiček.

30.03.2015 5 z 5

První tři minuty První tři minuty Steven Weinberg

Knihu jsem přečetl poprvé už před mnoha lety, letos jsem ji však přečetl znova, abych byl při hodnocení objektivnější. Ovšem líbila se mi i tentokrát. Jako první popularizarční kniha o fyzice se stala hitem a nutno říci, že právem. Byť je napsaná už před desítkami let, tak neztratila mnoho ze své originality a je stále víceméně aktuální, byť některé údaje se za tu dobu změnily a hlavně byla napsána před objevem zrychlené expanze vesmíru. Navíc oceňuji výbornou historickou část o reliktním záření. Dávám jasných 5 hvězd.

30.03.2015 5 z 5

Po delší době jsem opět sáhl k beletrii a rozhodně nelituji. Hobita jsem již jednou četl před mnoha lety, ale abych byl v hodnocení objektivní, přečetl jse si ho znovu. Své si zde najdou děti i dospělí. Knihu jsem také teď vnímal podstatně jinak, než při prvním čtení, se znalostí Silmarillionu a Pána prstenů, neřekl bych však, že to bylo na škodu. Profesor Tolkien je jedním z mých nejoblíbenějších autorů, takže asi nepřekvapí, že knihu považuji za naprosto skvělou, i když ne za vrchol jeho tvorby. Dávám jasných 100%. A současně dodávám, že se mi hodně líbily i filmy.

06.03.2015 5 z 5

Sto důležitých věcí o sportu, které nevíte (a ani nevíte, že je nevíte) Sto důležitých věcí o sportu, které nevíte (a ani nevíte, že je nevíte) John D. Barrow

Kniha spojuje dva zajímavé a na první pohled rozdílné světy, matematiku a sport. Jak ale asi tušíte, zase tak rozdílné nejsou. K přečtení mohu rozhodně doporučit všem, které zajímá sport a věci kolem něj. Mne osobně se kniha velmi líbila. Nicméně musí také několik věcí vytknout. Především je to fakt, že několik kapitol se objevilo už v předchozí knize "Sto důležitých věcí, které nevíte." Dále pak také to, že se autor zaměřuje jen na některé sporty, zatímco jiné úplně vynechává. Několikrát například popisuje situace v kriketu, který v Česku přece jen tak populární není. Objevil jsem asi i dvě nebo tři chyby v datech. Dávám tedy 80%.

06.03.2015 4 z 5

Válka o černé díry Válka o černé díry Leonard Susskind

Přiznejme si otevřeně, že většinu popularizačních knih o přírodních vědách píší vědci druhé a třetí kategorie, případně vědou se zabývající novináři. Proto je vždy velkým osvěžením, když nějakou knihu pro širší veřejnost napíše světově proslulý, uznávaný a špičkový vědec. A Leonard Susskind takovýmto vědcem jistě je. Ve své knize popisuje svůj vědecký souboj se Stephenem Hawkingem a dalšími relativisty o to, zda platí zákon zachování informací. Jako vedlejší efekt soupeření vznikly úžasné myšlenky o holografickém principu a teoretické možnosti ověření superstrunové teorie na současných urychlovačích.
Byť je kniha napsána poměrně srozumitelně, nedoporučil bych ji úplným začátečníkům s fyzikou. Kniha se totiž postupně stává čím dál obtížnější. Susskind začíná jednoduchými základními informacemi o černých dírách a o teorii relativity a kvantové mechanice. Ovšem postupně se dostává až na hranici současného poznání a v pozdějším kapitolách, přestože nepoužívá moc rovnic, je už poněkud obtížnější výkladu porozumět. Ovšem já dávám jednoznačně nejvyšší hodnocení.

26.02.2015 5 z 5

Největší show pod Sluncem Největší show pod Sluncem Richard Dawkins

Těžko uvěřit, že i v dnešní době je na Zemi spousta lidí, kteří ve správnost evoluční teorie nevěří, ať už z těch či oněch důvodů. Hrozné je, že v některých zemích jich je kolem 35%. Richard Dawkins napsal k 200. výročí narození Charlese Darwina knihu, kde jasně dokazuje a dokládá, že evoluce skutečně probíhá a že důkazy pro její podporu jsou tak silné, že evoluci lze označit za fakt stejně jako jiné vědecké teorie. Bohužel pochybuji, že kniha přesvědčí nějakého kreacionistu, protože ty obvykle nepřesvědčí žádné důkazy, kniha však patrně cílí především na nerozhodnuté a mladé lidi, kteří mohou ovlivnit vývoj lidstva. Já jsem vědecky zaměřený člověk, proto nemám s faktem evoluce žádný problém. Nicméně bylo super si přečíst tuto knihu, kde jsou všechny důkazy pro evoluci, dokonce i ty, které můžeme vidět za jeden lidský život, pěkně pohromadě. Kniha je čtivá, zajímavá a kvalitní. Za mne jasných 5 hvězd.

25.02.2015 5 z 5

Vesmír z ničeho Vesmír z ničeho Lawrence M. Krauss

Lawrence Krauss i v této knize ukázal, že patří mezi nejlepší popularizátory fyziky na světě. Napsal strhující knihu o tom, jak něco může vzniknout z ničeho a co to vlastně je nic. Dále popisuje vývoj teorie velkého třesku a toho jak díky kvantovým fluktuacím mohl vesmír vzniknout z ničeho a jak je tato představa v souladu se stávajícími poznatky v kosmologii. Oceňuji i doslov Richarda Dawkinse. Jednoznačně nejvyšší hodnocení.

13.02.2015 5 z 5

Pohřbeni v oblacích Pohřbeni v oblacích Amanda Padoan

Velmi kvalitní horolezecká kniha plná mnoha zajímavostí o životě Šerpů a Pákistánských vysokohorských nosičů. O šerpských klanech a jménech a o jejich velkých výkonech v horách. Strhující příběh o dobývání jedné z nejtěžších hor světa.
Ovšem našel jsem tam i některé věci, které mi vadili. Například autoři říkají, že popisují celý příběh pravdivě. Mám přirozenou nedůvěru k někomu kdo říká o své knize nebo článku, že je pravdivá. A dále jsem měl někdy pocit, že horolezectví je popisováno jako sport bláznů, kteří si neváží života. Takže dávám jen 4 hvězdičky.

13.02.2015 4 z 5

Proč platí E=mc2 Proč platí E=mc2 Brian Cox

Brian Cox a Jeff Forshaw touto knihou ukázali, že jsou právem řazeni mezi nejnadějnější popularizátory fyziky dnešní doby. Většina knih týkajících se teorie relativity se zabývá především obecnou relativitou případně vývojem představ o relativitě. Toto je tedy nejlepší kniha kterou jsem měl možnost přečíst o speciální teorii relativity. Srozumitelně jsou zde vysvětleny základí pojmy STR, které občas lidé mají problém pochopit. V poslední kapitole přecejen příjde i exkurze do obecné teorie relativity, opět velmi zajímavá. Kniha celkově je čtivá a mohu ji doporučit pro první seznámení s Einsteinovými myšlenkami. Celkově jasných 5 hvězd.

Před velkým třeskem Před velkým třeskem Brian Clegg

Fascinující kniha o fascinujícím tématu. Autor, ač nefyzik napsal opravdu hodnotnou knihu týkající se vývoje představ na vznik světa (respektive vesmíru). Od pradávných náboženských mýtů s etak dostáváme až k současným moderním modelům teorie velkého třesku a teorie inflace nebo konkurenčních modelů jako je například model ekpyrotický. Vzhledem k tématu asi knihu nemohu doporučit úplným laikům, kniha je však přístupná i širší veřejnosti. Za mne jasných 100%.

07.01.2015 5 z 5

Jak rozkrájet dort a další matematické záhady Jak rozkrájet dort a další matematické záhady Ian Stewart

Podobně jako v předchozí knize "Odsud až do nekonečna" se autor věnuje především současné matematice, tentokráte však spíše zajímavým a zábávným příkladům ze života. Název knihy je tak poměrně výstižný. Občas jsem měl trochu problém pochopit některé příklady, celkově byla ale kniha poučná a tak dávám 80%.

07.01.2015 4 z 5

Dále než Einstein: Hledání teorie vesmíru Dále než Einstein: Hledání teorie vesmíru Michio Kaku

Zajímavá exkurze Michia Kaku do snah o sjednocení základních přírodních interakcí do jednotné teorie. S touto snahou přišel už Einstein, tato kniha ovšem ukazuje snahy po Einsteinově smrti s modernějšími poznatky. V čele jasně stojí hypotéza strun, která je velmi krásná a nadějná, bohužel však současně zatím nepříliš dobře prokázaná. Knihu hodnotím jako podnětnou a srozumitelnou a mohu ji doporučit všem zájemcům o problematiku moderní fyziky. Do nejvyššího hodnocení ovšem něco chybí, Takže za 80%.

Odsud až do nekonečna Odsud až do nekonečna Ian Stewart

Ian Stewart je velmi dobrým popularizátorem a ukazuje to i v této knížce. Ve většině popularizačních knih o matematice se probírá především postupný vývoj matematiky, případně nějaké zájímavosti ze života, což samozřejmě není na škodu. Ale tato kniha mne zaujala tím, že autor zde velmi srozumitelně popisuje problémy současné moderní matematiky. Nechybí tak například kapitola o vyřešení Velké Fermatovy věty. Pro někoho kdo je v přírodních vědách laik může být kniha trochu těžká, já však dávám nejvyšší hodnocení. A jednoznačně doporučuji knihu všem, které zajímá současný vývoj v matematice, velké objevy za poslední desetiletí.

Jazyk matematiky Jazyk matematiky Keith Devlin

Jedna z nejlepších popularizačních knih o matematice, kterou jsem kdy četl. Na rozdíl od jiných knih tady nejsou desítky témat v krátších kapitolách, ale naopak pouze několik základních delších kapitol seznamujících čtenáře se základními matematickými poznatky a problémy. Kniha se četla velmi dobře, občas jsem sice některé pasáže musel číst vícekrát, abych pochopil oč jde, ale to u podobných knih očekávám. Knihu tedy doporučuji a dávám plné hodnocení.

Paralelní světy Paralelní světy Michio Kaku

Možná proto, že jsem dříve četl jiné knihy od Michia Kaku, se mi tato zas tak nelíbila. Téma je velmi zajímavé, to ano, ale některé věci se hodně opakují. A opět je spousta tvrzení založeno na vysoce spekulativní strunové hypotéze. Také se mi zdá, že Kaku je zde trochu sebestřednější než v jiných svých knihách. Celkově tedy za 4 hvězdy.

Velkolepý plán Velkolepý plán Stephen William Hawking

Zajímavá kniha, ačkoli je, jak už bylo zmíněno níže, dosti podobná Stručné historii času. Ovšem i tady Hawking srozumitelně vysvětluje moderní fyziku a je tedy možné knihu doporučit laikům. Jednu hvězdu dolů dávám za poslední kapitolu, která se mi moc nelíbila. A také za to, že opravdu moc nového nepřinesla.

07.01.2015 4 z 5

Nové teorie všeho Nové teorie všeho John D. Barrow

Bohužel jsem zatím nepřečetl původní knihu Teorie všeho. Tato kniha, tedy Nové teorie všeho mne však nezklamala a neměl jsem pocit, že by mi to, že jsem nepřečetl Teorie všeho nějak scházela. Kniha byla jako obvykle všechny knihy o Barrowa srozumitelná a jasně napsaná a přitom poměrně přesná. Dávám jasných 5 hvězd a knihu všem doporučuji, i jako první seznámení s Barrowovým stylem psaním.

Na vrchol žádné zkratky nevedou Na vrchol žádné zkratky nevedou Ed Viesturs

Knížku jsem koupil jako dárek k Vánocům pro svou matku, která je bývalá horolezkyně. Už ji má skoro přečtenou a hodně se jí líbí. Ovšem ještě před Vánoci jsem si ji přečetl ji. Je opravdu velmi zajímavá, takže jsem ji přečetl skoro jedním dechem. Opravdu zajímavý příběh jednoho špičkového horolezce, jeho výstupů, kamarádů a rodiny. Doporučuji všem, které zajímá horolezectví nebo cestování. Dávám jasných 5 hvězd.

04.01.2015 5 z 5

Úvod do evoluční biologie Úvod do evoluční biologie Jaroslav Flegr

Tuto knihu od Flegra jsem zvolil jako základní odbornější seznámení s problematikou evoluční biologie. Ze zpětného pohledu to možná byla chyba a měl jsem raději sáhnout po Sobeckém genu od R. Dawkinse. Kniha je totiž pro nebiologa poměrně náročná na čtení, četl jsem ji snad 2 měsíce a mnohé pasáže musel číst vícekrát, abych se chytil a abych porozuměl některým pojmům. Trochu mi vadily i občasné méně přesné informace související s fyzikou a astronomií. A také některé nepříliš vypovídající statistiky (statistika z 50 osob aj.). Naopak oceňuji, že se autor krotil v propagaci své teorie zamrzlé plasticity. Kniha jako celek byla velmi zajímavá, poučná a jsem rád, že jsem ji přečetl, pouze bych ji asi nedoporučil úplným začátečníkům s evoluční biologií a doporučil bych jim spíše začít u Dawkinse a k této knize sáhnout až později. Za mne ovšem jasných 5 hvězd.

03.01.2015 5 z 5

Král básník Václav II. Král básník Václav II. Vlastimil Vondruška

Václav II. je jedna z mých nejoblíbenějších postav našich dějin, takže jako první jsem sáhl právě po knize o jeho osobě a udělal jsem dobře. Kniha byla opravdu zajímavá, čtivá a zábavná. Opravdu je mi líto, že Přemyslovci vymřeli. A argumentovat Karlem IV. je nesmysl, kdyby Přemyslovci nevymřeli, tak jak víte, že by se nenarodil někdo koho bychom si dnes vážili stejně nebo nějaký ještě větší král?

10.12.2014 5 z 5