Jazyk matematiky

Jak zviditelnit neviditelné. Kniha podává přehledný obraz současné matematiky a historického vývoje jejích nejzajímavějších oblastí, zároveň vyzdvihuje její základní rysy, jimiž je jednoduchost, čistota, přesnost a elegance, zdařile však předkládá i její mnohdy opomíjenou stránku – estetickou působivost intelektuální, vizuální i akustickou....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/25113/jazyk-matematiky-25113.jpg 4.634

The Language of Mathematics (1976)

Literatura naučná, Věda, Matematika a logika
Vydáno:, Argo, Dokořán

bulat
03.01.2017

Predstavte si chorobu, ktorej výskyt je v populácii 1%. Táto choroba sa dá odhaliť testom, ktorého spolahlivosť je 79 % - čiže v 21% prípadov vyjde falošne pozitívny výsledek (test u vás vykáže dané ochorenie, aj keď ho v skutočnosti nemáte). Vy si urobíte daný test a vyjde vám pozitívne. Akú pravdepodobosť (v percentách) máte, že daným ochorením skutočne trpíte ?

Dalimilek
19.01.2016

Nedokážu ani popsat jak moc úžasná knížka to je. Matematika je tak krásná. 10/10 doporučuji.

JiříŠkorpík
18.10.2015

Kniha malá objemem obrovská svým sdělením. Děkuji autorovi za tuto knihu. Je to víc než jen popularizační doplněk učebnic matematiky, ta je v této knize skutečně vysvětlena. Dokonce ke konci knihy pomocí matematiky autor mistrovsky vysvětluje základní problémy relativistické fyziky. Nedá se hodnotit jinak než plným počtem.

marcela6183
09.07.2015

Bohužel už nemůžu napsat nic chytřejšího ani výstižnějšího, než o dva roky přede mnou Gimli! Takže jemu palec, knize pětku a vy si to přečtěte.
A ještě líp - čtěte to před spaním vašim školou povinným dětem!

vitek.sk
07.01.2015

Jedna z nejlepších popularizačních knih o matematice, kterou jsem kdy četl. Na rozdíl od jiných knih tady nejsou desítky témat v krátších kapitolách, ale naopak pouze několik základních delších kapitol seznamujících čtenáře se základními matematickými poznatky a problémy. Kniha se četla velmi dobře, občas jsem sice některé pasáže musel číst vícekrát, abych pochopil oč jde, ale to u podobných knih očekávám. Knihu tedy doporučuji a dávám plné hodnocení.

Gimli
14.09.2013

Skvělé uvedení do světa matematiky. Kdyby nám spoustu věcí, o nichž tu Devlin píše, říkali alespoň na středních školách, mohlo by to probudit v dětech větší zájem o matematiku. Třeba zjištění, že obor racionálních čísel nezískal svůj název ze slova "rozum", ale ze slova "poměr", pro mě bylo dost zásadní. Pak by to možná nedopadalo tak, jak to velmi trefně vyjádřil Richard Dawkins (parafrázuji): "Když někdo nezná dobře historii nebo rodný jazyk, tak je to považováno za faux pas. Ovšem neznalost matematiky a přírodních věd je vystavována na odiv a lidé v tomto směru nevzdělaní jsou na svou ignoranci často pyšní." Skoro mi to připadá, jakoby se lidi báli myšlení a poznání, jak se jednou vyjádřil Oppenheimer. Každopádně, Devlinovi se podařilo velmi dobře ukázat, jak zásadně zasahuje i nesmírně abstraktní matematika do našeho každodenního života. Přesvědčivě dokládá, že mnoho věcí a výdobytků, které dnes považujeme za samozřejmosti, by tu bez konkrétních pokroků v matematice nebyly. Po téhle cestě od pojmu čísla po strukturu Vesmíru by měl člověk pochopit, že otázky, které si matematici kladou, a ohromě abstraktní problémy, které řeší, nejsou jen jakousi hrou pro ně samotné, ale mají konkrétní přínos a vliv na náš každodenní život. Jediný důvod, proč nemohu dát plné hodnocení, je ten, že jsem se občas ztrácel a to i při opakovaném čtení. Je mi jasné, že je problém spíš na mé straně, protože prostě nemám dostatečné znalosti, abych byl schopen některé nakousnuté problémy myšlenkově uchopit, ale bránilo mi to v tom, abych si knihu užil na sto procent.

schidlo
22.08.2013

Tuto knihu vřele doporučuju. Popisuje matematiku od základů až po současnost. Jednotlivé témata jsou pěkně uvedena do souvislostí (i historických). V knize jsou popsány jak základy matematiky, tak i vlice pokročilé odvětví, které asi nejsou pro každého a pochopit je není lehké. Kdo je nadšenec do matematiky, měl by si knihu přečíst.