Velkolepý plán

Hawking a Mlodinow ve své knize přístupným esejistickým stylem hledají odpověď na otázky, které připomínají spíše filozofické pojednání než kosmologický výklad: Proč jsme na světě? Proč vlastně vůbec něco existuje? Jak to, že je vesmír tak přesně vyladěn, že je možné, abychom v něm mohli žít? A nestojí za tím nějaký velký záměr svrchovaného tvůrce? Tyto základní otázky o podstatě vesmíru a samotné existence pojednávají za pomoci nejnovějších fyzikálních poznatků....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/79136/big_velkolepy-plan-0gl-79136.jpeg 4.260
Literatura naučná, Věda, Vesmír

Vydáno: , Dokořán, Argo

The Grand Design, 2010

Kniha Velkolepý plán

tlllk
02.09.2020

Moje pochopenie končilo pri akváriovej rybičke. Pravdepodobne mi chýba dostatočná fyzikálna príprava na hlbšie pochopenie, ale prišlo mi to strašne prekombinované, na to že to malo byť jednoduché.

Greenfingers
04.08.2020

Autoři v této knize vychází z vědeckých hypotéz svých renomovaných předchůdců (Newton, Einstein, Faynman a další). Na základě těchto teorií vyvozují závěry, které nepřiznávají Bohu žádné zásluhy při vzniku vesmíru/ů.
Kniha má popularizační charakter. Je oproštěna od jakýchkoliv vzorečků, což jí činí přístupnou i pro čtenáře, kteří se ve vědě příliš neorientují.

LordByron
31.07.2020

Jedna z najfilozofickejších Hawkingových kníh myslím...A možnoani Stručná historia ma neinšpirovala k toľkým úvahám...

DavidGreňa
27.01.2020

Neviem si pomôcť, ale pri čítaní tejto knihy som sa len stále viac uisťoval o existencií Boha a to pritom sa autor snaží touto knihou povedať, že pri stvorení vesmíru nie je Boh potrebný. Dobrá kniha, ale čítanie je výrazne náročnejšie na pochopenie oproti stručnej histórii času a vesmíru v orechovej škrupine. Podľa mňa názov knihy je trochu nepresný. A rovnako, ako je nižšie spomenuté, kniha neprináša skoro nič nové. Preto dávam štyri hviezdičky.

PeterPetrik
27.04.2018

Stručne a zaujímavo napísaná, rozoberá vývoj modelov chápania sveta, menej už rieši filozofické implikácie.

Akana
14.02.2016

V porovnání s jinými, podobně zaměřenými knihami, s nimiž jsem se zatím setkal (v čele s Elegantním vesmírem), je tohle tak trochu "letem světem". Relativně řídce sázený text a množství atraktivních ilustrací určitě nevyděsí váhající a přitom zvědavé laiky a lépe přitáhne jejich pozornost, což je záslužný záměr. Ti zkušenější se ale z Velkolepého plánu dozvědí jen málo nového. Na druhou stranu tyhle věci rozhodně stojí za to si čas od času osvěžit, takže ani pro jeden druh čtenářů to není ztráta času.

Rubas
29.07.2015

Knížku jsem dostal bohužel v Čj a proto ji i tak hodnotím. Téma super, ale ten překlad je šíleně nepoutavý. Originál je mnohonásobně lepší.

endroo25
22.03.2015

Po shlednuti filmu Teorie vseho jsem se rozhodl, ze si neco od Stephena Hawkinga prectu. Moc zajimava knizka, ktera me seznamila s nejnovejsimi poznatky o vesmiru