vikaa vikaa komentáře u knih

Neznám své jméno Neznám své jméno Péter Földes

Příběh malého pětiletého chlapce, který bloudí opuštěný Budapeští a potkává mnoho lidí, kteří se mu snaží pomoci, ale i ublížit. Jeho putování na konci války má šťastný konec. Líbilo se mi, jak autor barvitě vykreslil různé charaktery od těch dobrých, až po ty zlé. Kniha byla vydaná za socialismu, takže v ní najdeme i trochu té socialistické propagandy. Kniha zaujme i starší čtenáře. Čtyři hvězdy.

16.01.2024 4 z 5

Kopretiny pro zámeckou paní Kopretiny pro zámeckou paní Stanislav Rudolf

Knihu, kterou jsem četla v mládí jsem si připomněla kvůli čtenářské výzvě. Příběh Katky se mě v dětství líbil, dnes už mě spíše nudil a uspával:-) Druhá polovina knihy byla akčnější, ale dnešní mladé už podle mého názoru nemá šanci zaujmout. No a co se týká hlavní hrdinky....No comment. Tři hvězdy za vzpomínky.

10.01.2024 3 z 5

Crazy Heart / Bláznivé srdce Crazy Heart / Bláznivé srdce Thomas Cobb

Po přečtení knížky bych se docela ráda podívala na film a srovnala si hrdiny knih s tím, jak si je představuji já sama a jak je viděl režisér filmu. Příběh o tom, že prachy tě neudělají šťastnějším a že lásku musíš hledat nejdříve v sobě, abys ji našel u druhých. A poučení? Rodinu a lásku doceníš, až ji doopravdy ztratíš. A co Ti nakonec zbude? Když budeš mít štěstí, tak plná sklenice Jacka Danielse, pallmallky a ženská, na kterou další den nemusíš myslet... A dobrá hudba, samozřejmě!

09.11.2023 4 z 5

Já a pan Jones Já a pan Jones Lucy Diamond (p)

Oddechovka na dovolenou, která se dobře čte, ale jejíž obsah si brzo nebudete pamatovat. Román pro ženy, které autorka rozhodně nezklame.

05.11.2023 4 z 5

Jak to bylo doopravdy Jak to bylo doopravdy Marie Formáčková

Kauzy známých umělců od minulosti po polistopadovou současnost přináší jednak připomenutí těchto "pomluv" a také snahu uvést tyto pomluvy na pravou míru. Dozvěděla jsem se spoustu zajímavostí, vygooglila jsem si kdo to byl Viktor Faktor, pustila jsem si písničku Hospůdko známá... Takové připomenutí starých časů, kdy se aféry šířily rychlostí světla a kolovaly mezi lidmi až dodnes. Dnešní aféry umělců mají v rychlé době sociálních sítí jepičí život.

05.11.2023 3 z 5

Skála Kozoroha Skála Kozoroha Peter O'Donnell

Další odpočinková knížka třeba pro dlouhé zimní večery. Já se docela bavila, nečekala jsem žádný literární skvost, přesto jsem si příběh užila. A vůbec mi nevadí, že mi děj knihy zřejmě brzo vyšumí z hlavy. Hlavní hrdinka mi byla sympatická, líbila se mi její snaha postarat se o sebe a své blízké. Ten konec knihy považuji už za trošku slabší, ale knihu určitě doporučuji!

03.11.2023 4 z 5

Smrt striptérky Smrt striptérky Milena Brůhová

Kdysi jsem Milenu Brůhovou milovala a četla jsem snad všechny její detektivky. Dnes už mě tyto detektivní povídky, které jsem četla poprvé až nyní, tak moc nebraly. Takové čtení k doktorovi nebo do šaliny. Současné české autorky, co píší romány s kriminální zápletkou (Klevisová, Chalupová) mi sednou mnohem víc.

03.10.2023 3 z 5

Snaž se nedýchat Snaž se nedýchat Holly Seddon

Dechberoucí příběh o dívce, která přestože je vinou pokusu o vraždu ve vegetativním stavu, není zcela bezmocná. Těžká alkoholička Alex se s ní setkává náhodou v nemocnici a snaží se rozlousknout bezmála 15 let starý příběh a dokázat sobě i svému ex, že není jen troskou s mozkem propáleným od vína, ale že v ní zůstalo i něco, co dělá novinářku novinářkou - zvědavost, zaujetí, analytické myšlení a touha po spravedlnosti. Přečteno v jednom dni - nešlo se odtrhnout!

24.09.2023 5 z 5

Srdce kontinentu Srdce kontinentu Nancy Cato

Kniha, kde se snoubí trocha australské historie lékařství i létání ve válečných i mírových dobách s pěknou dávkou romantiky. Jednu chvíli kniha ztrácela dech, ale nakonec se pro mě stala opět zajímavou. Obě hlavní hrdinky byly sympatické, tvrdohlavé a i v době, kdy to nebylo úplně snadné, dokázaly si jít vlastní cestou. Určitě doporučuji. Za mě tři a půl hvězdy. Knihu ocení spíše ženy.

06.08.2023 3 z 5

Na březích švestkového potoka Na březích švestkového potoka Laura Ingalls Wilder

Knížka, ke které se ráda vracím. Knížka, která mě vždycky zahřeje u srdce. Škoda, že v tomto překladu a s těmito ilsutracemi nevyšly i další díly.

11.04.2023 5 z 5

Uprostřed hlubokých lesů a mezi Indiány Uprostřed hlubokých lesů a mezi Indiány Laura Ingalls Wilder

Půvabné vyprávění o autorčině dětství. Laura se svou rodinou zažívá neuvěřitelná dobrodružství, přestože by se jejich život mohl zdát být poněkud jednotvárný, plný práce a starostí o to, jak přežít mimo civilizaci měst. Rodina je převážně soběstačná, tatínek je všeuměl, který neztrácí nikdy dobrou náladu a maminka je milá a pečující. Děti jsou vychovávány k poslušnosti, ale i k odvaze, práci a samostatnosti. Kniha je nejen o tom, jak se žilo v 19. století v USA během osídlování, ale především o tom, jak "pěstovat" rodinné hodnoty. Vůbec se nedivím, že tohle dílko získalo takovou popularitu v mnoha zemích světa. Z knihy vyzařuje láska a pohoda.

05.04.2023 4 z 5

Mám tě ráda, nemám tě ráda Mám tě ráda, nemám tě ráda Jo Watson

Knihu jsem četla v rámci čtenářské výzvy. Překvapilo mě poměrně vysoké hodnocení na DK. Mně osobně kniha teda neučarovala, ty dvě hvězdy jsou za trochu humoru, kdy jsem se nad nešikovností Poppy usmála. Kdyby to byla parodie na ženské romány, tak by kniha dávala možná smysl. Ale jako vážně pojatý román pro ženy, to podle mě nefungovalo. Nicméně věřím a je to vidět i podle komentářů, kniha si své čtenářky určitě najde. Další knihy autorky v nejbližší době číst nehodlám:-(

28.09.2022 2 z 5

Osobní asistentka Osobní asistentka Renée Knight

Kniha mě bavila. Dvě hrdinky a ani k jedné není možné cítit sympatie. Autorka ukazuje důležitou práci těch, které nejsou ve světě velkého obchodu vidět. Možná, že jsou tyto "druhé ruce" úspěšných dobře zaplaceny za jejich loajalitu a výkonnost, ale přesto nikdy nedostanou možnost vystoupit ze svého stínu. Nikdy???

04.08.2022 4 z 5

Mrak Mrak Gudrun Pausewang (p)

Kniha, která má jen 144 stran a přesto o ní možná budete dlouho přemýšlet. Jak už bylo napsáno, bez ohledu na to, jak a kým byla tato kniha distribuovaná, hodnotím ji kladně. Příběh byl uvěřitelný, čtivý a rozhodně působivý. Já jsem Jannu Bertu obdivovala za její vůli přežít. No a skutečnost, že si člověk podmaňuje přírodu často necitlivě a bez ohledu na důsledky svého konání, to já osobně nevnímám jako propagandu...

21.07.2022 4 z 5

Zklamaná srdce Zklamaná srdce Virginia Cleo Andrews

Tak to vypadá, že nakonec přečtu všechny díly:-) Kniha se čte pěkně, Heaven dospěla a zmoudřela, její sestra je zosobněné zlo, skutečný otec se předvede jako neskutečný bídák a nechybí ani nešťastná láska. Tajemné sídlo jako by si žilo svým vlastním životem a nedovolí svým minulým, přítomným ani budoucím obyvatelům, aby byli šťastni...

07.06.2022 4 z 5

Temný stín Temný stín Virginia Cleo Andrews

Ani druhý díl nezklamal. Doporučuji

02.06.2022 4 z 5

Nemilovaná Nemilovaná Virginia Cleo Andrews

Kniha se mi líbila asi víc než Květy z půdy. Ty jsem zvládla všechny díly, ale nevím nevím, jestli tuhle pentalogii dám taky celou:-) Je to opravdu dost depresivní čtení a bojím se sestupné tendence.

29.05.2022 4 z 5

Láska na splátky Láska na splátky Sophie Kinsella (p)

Kdy číst tuto knihu? Když chytnete covid nebo jinou nemoc, když je ve světě napětí, když je napětí ve vás, když máte peníze ve špatné bance, když se s vámi rozejde partner, když vás děti neposlouchají - prostě pokud máte milion starostí, je tato kniha ten správný lék na stres. Na světě je spousta dobrých a hodných lidí a někdy dojdou i zaslouženého ocenění:-)

03.03.2022 4 z 5

Sladké časy Sladké časy Jacqueline Wilson

Zpočátku jsem se nemohla moc začíst, ale potom mě kniha moc bavila, i když už dávno nejsem cílová skupina autorky. Děj knihy se odehrává před a během první světové války a zajímavé bylo i setkání se sufražetkami. O rozřezání obrazu jsem neměla tušení. Sympatická Opal a její rodina to vůbec nemají v životě lehké, ale statečně se s nelehkou situací poperou. V knize se děje mnoho smutných věcí, přesto nepůsobí pesimisticky.

22.02.2022 4 z 5

Ilustrovaná bible Ilustrovaná bible neznámý - neuveden

Čtivě napsaná bible nejen pro děti, ale pro všechny, co se chtějí poprvé seznámit se Starým a Novým zákonem.

18.12.2021 5 z 5