Snaž se nedýchat

Snaž se nedýchat

Nezapomeňte dýchat.. Amy Stevenson byla největší novinová zpráva z roku 1995. Teprve patnáctiletá Amy zmizela, když se vracela ze školy, a o tři dny později byla nalezena v bezvědomí. Její útočník nebyl nikdy dopaden a její andělská tvář se objevila ve všech novinách i televizních zpravodajstvích. O patnáct let později Amy stále leží v nemocnici, obklopena plakáty zpěváků z 90. Let. Jednoho dne ji objeví reportérka Alex Dale, když píše nudný článek o lidech ve vegetativním stadiu. Vzpomene si na Amyin příběh a napadne jí, že by jí mohla pomoct obnovit zašlou novinářskou slávu. Jediný problém je, že Alex je stejně ztracena jako Amy, protože její alkoholismus jí o vše připravil, včetně manžela a pověsti dobré novinářky. Doufá, že když najde pachatele, postaví se zase na nohy, a tak se pouští do nebezpečného vyšetřování....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/323992/snaz-se-nedychat-tiO-323992.jpg 4.494

Try Not To Breathe (2016)

Literatura světová, Romány, Thrillery
Vydáno:, Omega

DominaCZ
dnes

Vše tu bylo vypsáno.
Čtivé, téma neotřelé, ALE hrozně natahované, s tunou vedlejších linií, otravnými fňukanci buď ožraly, anebo žárlivé slepice, která svý eskapády svádí na těhu hormony...v podstatě ten příběh nevypoví, proč se to stalo.
Čtivostí se to nezachrání.
Nakonec jasněže sluníčko.

SPOILER
patnáctka přijde za klukem kterej není doma, jde do jeho pokoje, kde tento s jeho BRÁCHOU...?! to jako ta jeho matka nevěděla, kdo jí chodí po baráku a kdo kam s kým leze ?!!
KONEC

Cituska

Jsem ráda, že jsem ji konečně dočetla....Kniha je psaná celkem čtivým stylem, ale.....ale má své ale.....většina knihy pro mě byla spíš nudná a kapitoly zbytečně zdlouhavé, hlavní hrdinka mi přišla, že na to, jak byla v řiti, tak svou závislost zvládala, jak nikdo a tak celkově ko nebyla moc sympaticka, ale to asi nikdo z postav, nejsympatičtější mi byla možná Amy a ta skoro nežije. Další knihu od této autorky číst asi nebudu

Misa.K1

Cetla se moc dobre, pachatele jsem sice tusila celkem brzy (coz se mi tak casto nestava), ale to nicemu nevadilo. Skvela knizka.

TerkaM

Tahle knížka byla jednoznačně pecka. Vážně neskutečně mě bavila a těm postavám jsem fandila - doufala jsem, že se Amy probere. Přála jsem Jacobovi, aby už byl šťastný, ale zároveň mi přišlo milé, že za Amy chodil, že na ni stále myslel. Vlastně byl do té doby, než se objevila Alex, jediným jejím pojítkem s vnějším světem, což je vlastně i trochu smutné.

Pachatele jsem neodhalila ještě pár stran před koncem. Autorka mě nechávala v napětí až do samotného rozuzlení. Mezi začátkem čtení a jejím dočtením, byl určitý časový rozestup, takže možná v tomhle to bylo a pravděpodobně kvůli tomuhle jsem si ani jako člověka, který Amy ublížil, nespojila právě tuhle osobu. Ale líbilo se mi to, fakt že jo a už se nesmírně těším, až si přečtu další knihu od této autorky, protože tahle se četla jedním dechem.

No, a já mám splněno. Mám dočteny tři obrovské resty a teď se konečně můžu vrhnout na nejnovější knihu Dana Browna. :)

Bablu

Napínavá knížka přečtená jedním dechem.

Allla9

Zajímavé téma, jen jsem moc brzy tušila, kdo je pachatel.

AnnL

Takže knížka s velice zajímavým tématem, popravdě jsem nikdy o vegetativním stádiu moc nevěděla. Za téma by byl plný počet hvězd, navíc na to, že to je autorky debut, tak psaný dobře, čtivě. Jediné, co této knize ubírá na kráse, je konec. Moc rychlý, zbytečně odfláknutý a vlastně nevíme co bude dál.. Za mě 4*

josska

Kniha se dobře četla,střídali se pohledy postav,mělo to spád ale konec jsem čekala víc napínavý

zdenkapt

Kniha se mi celkem líbila, začátek mě zcela pohltil.. Dost mi vadilo alkoholické extempore u Alex... Na to, že to byla alkoholická , lidská troska, jí to dost pálilo :) Což myslím, že v realném životě u alkoholiků asi běžné není.
Konec jsem čekala trochu jiný, větší napětí ...
Určitě to není kniha, kterou bych si potřebovala znovu přečíst...

sabca

Kniha se moc dobře četla. Alex i když alkoholička mi byla sympatická. Obdivuji když tu někdo napíše, že odhalil pachatele, tak mě se to nepodařilo. Pro měl byl neznámý až do samého konce. Doporučuji

Ilona
31.12.2017

Wow! Nabitý děj, zvraty, překvapení, dávná tajemství. Žádný překombinovaný děj, po různých thrillerech a knihách roku opravdu skvělé počtení!

e-Lisbeth
18.12.2017

Tak z mého pohledu neslané nemastné. Kdo je pachatel, jsem odhadla hned v první třetině. Ze všech postav sympatická byla snad jen Amy.

intelektuálka
15.12.2017

Tohle psychodrama má dvě hrdinky:
Amy - patnáctiletá dívenka s celým životem před sebou, která po brutálním napadení zůstává ve vegetativním stavu a
Alex - novinářka, která pije jako duha, ale někde v duši ještě svítí světélko, že se
odrazí ze dna, když napíše skvělou reportáž.
Když se Alex seznámí s nevyřešeným případem Amy, začne pátrat. Podaří se jí najít svědky a nakonec i agresora.
Pro Alex je to návrat zpět a v závěru přichází z protialkoholní léčebny.
A pro Amy? Věřím, že i v jejím případě dojde k posunu - zázraky se přece dějí!
Doporučím.

IvetaM
12.12.2017

Tak tohle je přesně ten typ knížky, kterou s první stránkou nechci odložit, dokud jí nedočtu :-). Vyhovovalo mi i rozdělení příběhu do krátších kapitol, ve kterých se střídalo vyprávění postav, přidávalo to na napětí.
Pachatel byl pro mě popravdě jedním z možných podezřelých, díky své nenápadnosti, i když s postupný odhalováním nových a nových postav a faktů si člověk nikým nemohl být jistý. A tak to má u knížek toho typu být!
Za mě 5/5 a těším se na další knihu od této talentované autorky :-)

Šmoulinka1980
10.12.2017

Kniha se velmi dobře čte diky krátkým kapitolám. Každá kapitola je vyprávěním jedné z postav. Já se nejvíce těšila na kapitoly Alex a Amy. Pachatele jsem nevěděla až do konce, tipovala jsem jiného. Za mě povedená kniha a dávám 4⭐a rozhodně stojí za přečteni! Moc pěkně autorka popsala charaktery postav a také problém závislosti na alkoholu.

Peace
26.11.2017

"Čas není dobrý léčitel. Čas je jen prázdná stránka, na kterou ti, kdo zůstali, čmárají svou lítost a svá doznání."

Velmi povedený a čtivý thriller, který můžu s radostí doporučit! Díky střídání vypravěčů a kratším kapitolám děj rychle plyne.

zuzana2599
18.11.2017

Psychologické drama s rychlým tempem o hledání dávno zapomenuté pravdy.
Mně se to moc líbilo, hlavně svižný a srozumitelný styl vyprávění, je to velmi vydařený autorčin debut.
Kniha, kterou budete jen neradi odkládat!!

cleopatra11
06.11.2017

Kniha mě začala bavit až v druhé polovině. Pěkné rozuzlení.

MMacicekk
06.11.2017

Autorce se povedlo z velice jednoduché zápletky vytvořit díky skvělému zpracování a vhodnému střídání vypravěčů výborný psychothriller, který vám nedovolí knihu ani na okamžik odložit a vy budete další stránku otáčet se zatajeným dechem. Pokud přidáte správnou dávku napětí, zajímavé postavy, složité životní příběhy a touhu po spravedlnosti, dokonalá kniha je na světě. Jednotlivé kapitoly vám servírují informace jen v tom množství, které je zrovna pro danou situaci potřeba a vy spolu s Alex dáváte dohromady střípek informace ke střípku, až vytvoří jednoduchý celek. To se v podstatě děje po celou dobu a vy tak máte pocit, že jste přímo veprostřed dění. Autorka občas sklouzne jen tak mimochodem do minulosti, která sice pro další vývoj případu není podstatná, ale vy tak máte dojem, že vám jsou postavy v knize o něco blíž. Tato kniha vás doslova pohltí a nepustí.

DasaN
04.11.2017

Tak tahle kniha se fakt povedla. Zajímavý čtivý příběh se nečekaným rozuzlením. Akorát se mi zdálo, že ten konec je tak rychle odbytý.

Sobotikova
02.11.2017

Děj nebyl nijak strhující, ale i tak mne kniha zaujala více než Dívka ve vlaku, s kterou je srovnávána. Kdo je pachatel jsem netušila až do poslední stránky, podezřívala jsem jiné.

jasmína
01.11.2017

Nemohla jsem se odtrhnout, ale Amy mi bylo líto i v závěru knihy.. čekala jsem veselejší konec, ale to by ke knize nesedělo, ale bylo mi to líto..

kneslova
27.10.2017

Za mne opravdu dobře napsaná, zas maličko jiná, svá kniha, skvěle psychologicky zpracované postavy, bavilo mě to číst

evasamankova
21.10.2017

Výborné psychologické drama, psané příjemným stylem s lehkostí a jemnocitem. Moc mě to bavilo.

Dresia
19.10.2017

Jsem v polovině, ale moc mě to baví! Lepší než Dívka ve vlaku ;)

kristynao
18.10.2017

Když se nad tím zamyslím, autorka se vlastně poměrně málo věnovala ústřednímu tématu knihy, zato drobných epizodek s vývojem situace nesouvisejících najdete v knize přehršel. Z toho asi také vyplývá můj pocit, že se v knize dělo zoufale málo a zoufale pomalu. Pokud autorka chtěla děj a odkrývání jednotlivých skutečností vystavět takto, vyplatilo by se knihu zkrátit. Některé pasáže mě vysloveně nudily a přispívaly k tomu, že jsem knihu po chvíli čtení odkládala, abych načerpala energii na další čtecí sezení.
Více v recenzi: http://thebooktalkblog.blogspot.cz/2017/09/rc-recenze-snaz-se-nedychat-holly-seddon_29.html

Nixa
18.10.2017

Kniha se mi moc líbila! Ano, je zde podobnost k Dívce ve vlaku, kdy hlavní hrdinka je také alkoholička, ale to je asi vše. Děj se mi moc líbil! Kniha byla čtivá a já byla zvědavá jak vše nakonec dopadne. Bohužel jsem útočníka odhadla, ale to mi nezkazilo požitek z dobré knihy :)

Lindulinek
18.10.2017

Skvěle psaná kniha, hvězdičku beru za závěr, který mohl být o něco více rozveden. Doporučuji.

yetti74
16.10.2017

Skvělá kniha, není co vytknout, dávám do doporučených.

TracyB
12.10.2017

Tohle byla jízda, která člověka tedy nenechala moc nadechnout.
Hlavní hrdinka - alkoholička, což já osobně beru jako bonus, který činí knihu ještě o stupeň přitažlivější, aneb....sem s dalšími takhle výborně napsanými a propracovanými knihami s vyšetřujícími alkoholiky :-)

thrillery

Holly Seddon