Snaž se nedýchat

Snaž se nedýchat

Nezapomeňte dýchat.. Amy Stevenson byla největší novinová zpráva z roku 1995. Teprve patnáctiletá Amy zmizela, když se vracela ze školy, a o tři dny později byla nalezena v bezvědomí. Její útočník nebyl nikdy dopaden a její andělská tvář se objevila ve všech novinách i televizních zpravodajstvích. O patnáct let později Amy stále leží v nemocnici, obklopena plakáty zpěváků z 90. Let. Jednoho dne ji objeví reportérka Alex Dale, když píše nudný článek o lidech ve vegetativním stadiu. Vzpomene si na Amyin příběh a napadne jí, že by jí mohla pomoct obnovit zašlou novinářskou slávu. Jediný problém je, že Alex je stejně ztracena jako Amy, protože její alkoholismus jí o vše připravil, včetně manžela a pověsti dobré novinářky. Doufá, že když najde pachatele, postaví se zase na nohy, a tak se pouští do nebezpečného vyšetřování....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/323992/snaz-se-nedychat-tiO-323992.jpg 4.3118

Try Not To Breathe (2016)

Literatura světová, Romány, Thrillery
Vydáno:, Omega

zazvorka
předevčírem

Líbilo se mi a doporučuji. Některé věci sice byly nepříliš logické a - jak už tady zaznělo, řadu podrobností jsme se nedozvěděli. Což jsem sice zaznamenala, ale kupodivu mi to nevadilo. A bylo mi příjemné, že jsem se nedozvěděla dlouze a úplně do nejmenšího detailu vše, co Amy pachatel prováděl. Připadá mi totiž, že v současnosti těch detailních popisů úchylností strašně přibývá - jako by se autoři předháněli v tom, jakou zvrácenost ještě hodí na papír.

komin347

Kniha se četla dobře díky kratším kapitolám, i když v ní pode mně chybí několik zásadních věci, jako jak se to Amy stalo, více o pachateli a naopak řada věcí a postav pro mně zbytečných jako linky Sue a alkoholička hlavní postava (zřejmě teďka populární). Pro mně poměrně lehké čtení a posledních cca 50 stránek je nejzajímavějších, jelikož začínalo příbývat kapitol s Amy.

L.Helena

Obsahuje spoilery:
Knížka se četla dobře, pachatele jsem začala tušit již někdy v první půlce a postupně se jen utvrzovala, i když se autorka snažila jej po celou dobu nezmiňovat, či spíš jen velmi okrajově (což bylo až nápadné a vedlo mě k přesvědčení, že je to on). Ale buď jsem nepozorně četla, nebo v knize chyběly některé věci. Předně vůbec nevím, jak se to Amy vlastně stalo. Víme, k čemu došlo před tím, pak že byla po několika dnech nalezena v bezvědomí, ale ten samotný čin, který k tomu bezvědomí vedl, mi tam nějak unikl. Dále mi není jasná role Sue v celém případu, zda a kolik o tom věděla nebo jestli dokonce nepomáhala se "zametením stop". Ještě mi tam "drhne" ona údajně nápadná podobnost mezi případem Amy a Caroline, která vede k odhalení, že se jedná o stejného pachatele. Pokud jsem vyrozuměla správně, tak s Amy se stýkal na zapřenou po nějakou dobu, kdežto u Caroline se jednalo o náhodné setkání a využití příležitosti.
Nicméně, dávám čtyři hvězdičky, protože i přes výše zmíněné nedostatky je kniha napínavá a dobře se čte.

kikies

Ta část knihy, která se věnovala Alexině potácení se mezi realitou, minulostí a alkoholovým oparem byla nezajímavá a zdlouhavá. Část věnovaná popisu Amyina stavu, jejího vnímání a snah vzpomenout si je oproti tomu neuvěřitelně zajímavá, přínosná a - jak už bylo řečeno níže - znepokojující. To, jak se navzdory všem překážkám podařilo rozplést starý a zaprášený příběh, je téměř fascinující a obdivuhodné. Když se to zprůměruje, tak kniha stojí určitě za přečtení. A jsem moc ráda, že nedošlo k nějakému zázraku v podobě velkého probuzení nebo tak něco. Asi tak poslední třetinu příběhu jsem se bála, že se Amy vzbudí a celé to "pokazí" ;-)

Sarrah

Asi jsem od knihy čekala trochu víc, každopádně nemůžu říci, že se mi nelíbila. Nejlepších bylo asi posledních 50 stránek.

Torino

Mě se tahle kniha nelíbila... Byla strašně natahovaná, zbytečně dlouhá, chvíle se nic nedělo a bylo to dost o ničem. Příběh jako takový by nebyl špatný (kdyby se teda nápadně nepodobal Dívce ve vlaku...), ale měl být tak o 150 stránek kratší. Pak by možná měl tu pověstnou ostrost, rychlé tempo, rychlý spád a děj by nás pohltil, jak slibují na zadní straně knihy. Podle mě se nic z toho, co mi bylo slibováno, nestalo... Když pominu, že spousta dějových linek byla pouze a jen naťuknutá a nedovedená do konce, když pominu celkem nezajímavé a někdy dost nelogické postavy, když pominu ten smutný pokus o detektivní rozplétání případu, tak nemůžu odpustit, že vlastně vůbec nevím co se zločinu týče, co přesně se teda stalo, jak se to stalo a proč!!! A vlastně si ani nejsem jistá, jestli jsem pochopila název té knihy...
Co se mi na knize líbilo, byl popis vegetativního stavu Amy.

SPOILER: A nejvíc jsem vlastně naprdnutá, že zločinec se v knize vlastně ani neobjeví (neobjeví se v dějové lince Jacoba a Alex v roce 2010)...

DoDidDone

Od knihy jsem nečekal vůbec nic, ale příjemně mě překvapila, ale nebyl to až takový záhul, abych hodnotil plným počtem. Kniha totiž není ničím originální a podobných anotací je už spousta, ale je velmi čtivá a chytlavá a zaujaly mě především pohledy Amy z nemocnice a její vnímání světa, které mi připadalo poměrně smutné a docela i znepokojující.

Hlavní postava Alex opět pije a tím mi trochu kazila čtení, protože hlavních hrdinů se závislostí na alkoholu už je tu trochu příliš a já nechápu, proč ty jejich závislosti nebo úchylky nemohou nějak obměnit. Jen vím, že už nechci číst o dalším hrdinovi, který pije jak duha. Na druhou stranu, Alex svoji závislost docela zvládala a nepila tak často a snažila se přemáhat se. Alex s Amy byly ale asi jediné dvě postavy, které mi tam tolik nevadily, jinak tam těch šílených lidí bylo příliš. Fiona tomu ale nasadila korunu a Jacob možná ještě víc, protože nechápu, jak to s ní mohl vydržet. A vrah na konci? Trochu zvláštní, že na něj nepřišli dřív. :)

Uhádnout, kdo se pokusil zavraždit Amy, není vůbec těžké, a i když třeba nečtete detektivky/thrillery, troufám si říct, že na to přijdete rychle, což mě možná trochu mrzelo, protože mi chybělo napětí a vymýšlení různých scénářů „co kdyby“, protože jsem věděl, že k tomu autorka směřuje a to se taky vyplnilo. Konec tedy trochu vyšuměl a začal jsem uvažovat nad tím, proč je kniha tak dlouhá, když je to tak snadné. Nicméně, velice mě bavila. Jde o příběh, který není příliš napínavý a popisný, nejsou v něm žádné dlouhé popisy toho šíleného večera, ale pokud máte rádi staré příběhy, které se po letech otevřou, a zajímá vás psychologie postav, kniha vás zaujme. :) Dodávám, že na prvotinu je opravdu skvěle napsaná. :)

Vladísek

Knihu jsem dočetla, zklamaná se necítím, bavila mě. Jistá podobnost s Dívkou ve vlaku tady určitě je, takže kdo ji četl, může mít právem pocit, že autorka s ničím novým vlastně nepřichází. Přesto má tento příběh zajímavý námět a nelační-li čtenář přímo po hektolitrech krve, bude spokojen.

Evca2899

Mě se to líbilo. Je pravda, že to není ten typ knihy, kdy dojde k bombastickemu rozuzlení, ale autor vás navede tak, že brzy pochopíte kdo to udělal.
Přijde mi sice trochu zvláštní, že pachatele odhalí novinářka- alkoholicka, která má co dělat sama ze sebou, když policie nezjistila nic, ale budiž.
Četlo se to dobře, i když některé pasáže bych vynechala, bylo to mistama takové zdlouhavé a zbytečne popisné.
Nicméně za mě dobrý...

Cituska

Jsem ráda, že jsem ji konečně dočetla....Kniha je psaná celkem čtivým stylem, ale.....ale má své ale.....většina knihy pro mě byla spíš nudná a kapitoly zbytečně zdlouhavé, hlavní hrdinka mi přišla, že na to, jak byla v řiti, tak svou závislost zvládala, jak nikdo a tak celkově ko nebyla moc sympaticka, ale to asi nikdo z postav, nejsympatičtější mi byla možná Amy a ta skoro nežije. Další knihu od této autorky číst asi nebudu

Misa.K1

Cetla se moc dobre, pachatele jsem sice tusila celkem brzy (coz se mi tak casto nestava), ale to nicemu nevadilo. Skvela knizka.

TerkaM

Tahle knížka byla jednoznačně pecka. Vážně neskutečně mě bavila a těm postavám jsem fandila - doufala jsem, že se Amy probere. Přála jsem Jacobovi, aby už byl šťastný, ale zároveň mi přišlo milé, že za Amy chodil, že na ni stále myslel. Vlastně byl do té doby, než se objevila Alex, jediným jejím pojítkem s vnějším světem, což je vlastně i trochu smutné.

Pachatele jsem neodhalila ještě pár stran před koncem. Autorka mě nechávala v napětí až do samotného rozuzlení. Mezi začátkem čtení a jejím dočtením, byl určitý časový rozestup, takže možná v tomhle to bylo a pravděpodobně kvůli tomuhle jsem si ani jako člověka, který Amy ublížil, nespojila právě tuhle osobu. Ale líbilo se mi to, fakt že jo a už se nesmírně těším, až si přečtu další knihu od této autorky, protože tahle se četla jedním dechem.

No, a já mám splněno. Mám dočteny tři obrovské resty a teď se konečně můžu vrhnout na nejnovější knihu Dana Browna. :)

Bablu

Napínavá knížka přečtená jedním dechem.

Allla9

Zajímavé téma, jen jsem moc brzy tušila, kdo je pachatel.

AnnL

Takže knížka s velice zajímavým tématem, popravdě jsem nikdy o vegetativním stádiu moc nevěděla. Za téma by byl plný počet hvězd, navíc na to, že to je autorky debut, tak psaný dobře, čtivě. Jediné, co této knize ubírá na kráse, je konec. Moc rychlý, zbytečně odfláknutý a vlastně nevíme co bude dál.. Za mě 4*

josska

Kniha se dobře četla,střídali se pohledy postav,mělo to spád ale konec jsem čekala víc napínavý

zdenkapt

Kniha se mi celkem líbila, začátek mě zcela pohltil.. Dost mi vadilo alkoholické extempore u Alex... Na to, že to byla alkoholická , lidská troska, jí to dost pálilo :) Což myslím, že v realném životě u alkoholiků asi běžné není.
Konec jsem čekala trochu jiný, větší napětí ...
Určitě to není kniha, kterou bych si potřebovala znovu přečíst...

sabca

Kniha se moc dobře četla. Alex i když alkoholička mi byla sympatická. Obdivuji když tu někdo napíše, že odhalil pachatele, tak mě se to nepodařilo. Pro měl byl neznámý až do samého konce. Doporučuji

Ilona
31.12.2017

Wow! Nabitý děj, zvraty, překvapení, dávná tajemství. Žádný překombinovaný děj, po různých thrillerech a knihách roku opravdu skvělé počtení!

e-Lisbeth
18.12.2017

Tak z mého pohledu neslané nemastné. Kdo je pachatel, jsem odhadla hned v první třetině. Ze všech postav sympatická byla snad jen Amy.

intelektuálka
15.12.2017

Tohle psychodrama má dvě hrdinky:
Amy - patnáctiletá dívenka s celým životem před sebou, která po brutálním napadení zůstává ve vegetativním stavu a
Alex - novinářka, která pije jako duha, ale někde v duši ještě svítí světélko, že se
odrazí ze dna, když napíše skvělou reportáž.
Když se Alex seznámí s nevyřešeným případem Amy, začne pátrat. Podaří se jí najít svědky a nakonec i agresora.
Pro Alex je to návrat zpět a v závěru přichází z protialkoholní léčebny.
A pro Amy? Věřím, že i v jejím případě dojde k posunu - zázraky se přece dějí!
Doporučím.

IvetaM
12.12.2017

Tak tohle je přesně ten typ knížky, kterou s první stránkou nechci odložit, dokud jí nedočtu :-). Vyhovovalo mi i rozdělení příběhu do krátších kapitol, ve kterých se střídalo vyprávění postav, přidávalo to na napětí.
Pachatel byl pro mě popravdě jedním z možných podezřelých, díky své nenápadnosti, i když s postupný odhalováním nových a nových postav a faktů si člověk nikým nemohl být jistý. A tak to má u knížek toho typu být!
Za mě 5/5 a těším se na další knihu od této talentované autorky :-)

Šmoulinka1980
10.12.2017

Kniha se velmi dobře čte diky krátkým kapitolám. Každá kapitola je vyprávěním jedné z postav. Já se nejvíce těšila na kapitoly Alex a Amy. Pachatele jsem nevěděla až do konce, tipovala jsem jiného. Za mě povedená kniha a dávám 4⭐a rozhodně stojí za přečteni! Moc pěkně autorka popsala charaktery postav a také problém závislosti na alkoholu.

Peace
26.11.2017

"Čas není dobrý léčitel. Čas je jen prázdná stránka, na kterou ti, kdo zůstali, čmárají svou lítost a svá doznání."

Velmi povedený a čtivý thriller, který můžu s radostí doporučit! Díky střídání vypravěčů a kratším kapitolám děj rychle plyne.

zuzana2599
18.11.2017

Psychologické drama s rychlým tempem o hledání dávno zapomenuté pravdy.
Mně se to moc líbilo, hlavně svižný a srozumitelný styl vyprávění, je to velmi vydařený autorčin debut.
Kniha, kterou budete jen neradi odkládat!!

cleopatra11
06.11.2017

Kniha mě začala bavit až v druhé polovině. Pěkné rozuzlení.

MMacicekk
06.11.2017

Autorce se povedlo z velice jednoduché zápletky vytvořit díky skvělému zpracování a vhodnému střídání vypravěčů výborný psychothriller, který vám nedovolí knihu ani na okamžik odložit a vy budete další stránku otáčet se zatajeným dechem. Pokud přidáte správnou dávku napětí, zajímavé postavy, složité životní příběhy a touhu po spravedlnosti, dokonalá kniha je na světě. Jednotlivé kapitoly vám servírují informace jen v tom množství, které je zrovna pro danou situaci potřeba a vy spolu s Alex dáváte dohromady střípek informace ke střípku, až vytvoří jednoduchý celek. To se v podstatě děje po celou dobu a vy tak máte pocit, že jste přímo veprostřed dění. Autorka občas sklouzne jen tak mimochodem do minulosti, která sice pro další vývoj případu není podstatná, ale vy tak máte dojem, že vám jsou postavy v knize o něco blíž. Tato kniha vás doslova pohltí a nepustí.

DasaN
04.11.2017

Tak tahle kniha se fakt povedla. Zajímavý čtivý příběh se nečekaným rozuzlením. Akorát se mi zdálo, že ten konec je tak rychle odbytý.

Sobotikova
02.11.2017

Děj nebyl nijak strhující, ale i tak mne kniha zaujala více než Dívka ve vlaku, s kterou je srovnávána. Kdo je pachatel jsem netušila až do poslední stránky, podezřívala jsem jiné.

jasmína
01.11.2017

Nemohla jsem se odtrhnout, ale Amy mi bylo líto i v závěru knihy.. čekala jsem veselejší konec, ale to by ke knize nesedělo, ale bylo mi to líto..