vikaa vikaa komentáře u knih

Útěk z Osvětimi Útěk z Osvětimi Andrej Pogožev

Nemůžu říct, že by kniha byla napsaná nějak čtivě, měla jsem trochu problém se začíst. Přestože je název knihy Útěk z Osvětimi, samotné vyprávění se útěku věnuje na pár stranách. Hodně se dozvíme o pobytu Rusů v koncentračním táboře, o jejich nezdolné vůli a také přesvědčení, že ruský člověk se nemůže jen tak vzdát a poddat nepříznivým okolnostem, ať jsou jakékoliv (tady je znát prosovětská agitka). Nejzajímavější a nejnapínavější část knihy, byl soud s nacisty, kde Andrej vystoupil jako jeden z důležitých svědků, zajímavá byla i část odehrávající se v lágrové nemocnici. Pogožev byl Ukrajínec, zemřel v roce 1990, tedy těsně po pádu železné opony. Zajímalo by mě, jaké politické názory zastával krátce před svou smrtí.

27.11.2023 4 z 5

Láska a sýr v Paříži Láska a sýr v Paříži Victoria Brownlee

Pěkná romanťárna s přesahem do gurmánosvěta. Když jsem četla o tom, jak si hlavní hrdinka vychutnává francouzské sýry a popisuje, jejich chuť a texturu, měla jsem chuť sbalit bágl a odjet do Paříže. Gastona ani Serge bych k tomu nepotřebovala:-)

12.11.2023 4 z 5

Crazy Heart / Bláznivé srdce Crazy Heart / Bláznivé srdce Thomas Cobb

Po přečtení knížky bych se docela ráda podívala na film a srovnala si hrdiny knih s tím, jak si je představuji já sama a jak je viděl režisér filmu. Příběh o tom, že prachy tě neudělají šťastnějším a že lásku musíš hledat nejdříve v sobě, abys ji našel u druhých. A poučení? Rodinu a lásku doceníš, až ji doopravdy ztratíš. A co Ti nakonec zbude? Když budeš mít štěstí, tak plná sklenice Jacka Danielse, pallmallky a ženská, na kterou další den nemusíš myslet... A dobrá hudba, samozřejmě!

09.11.2023 4 z 5

Já a pan Jones Já a pan Jones Lucy Diamond (p)

Oddechovka na dovolenou, která se dobře čte, ale jejíž obsah si brzo nebudete pamatovat. Román pro ženy, které autorka rozhodně nezklame.

05.11.2023 4 z 5

Jak to bylo doopravdy Jak to bylo doopravdy Marie Formáčková

Kauzy známých umělců od minulosti po polistopadovou současnost přináší jednak připomenutí těchto "pomluv" a také snahu uvést tyto pomluvy na pravou míru. Dozvěděla jsem se spoustu zajímavostí, vygooglila jsem si kdo to byl Viktor Faktor, pustila jsem si písničku Hospůdko známá... Takové připomenutí starých časů, kdy se aféry šířily rychlostí světla a kolovaly mezi lidmi až dodnes. Dnešní aféry umělců mají v rychlé době sociálních sítí jepičí život.

05.11.2023 3 z 5

Skála Kozoroha Skála Kozoroha Peter O'Donnell

Další odpočinková knížka třeba pro dlouhé zimní večery. Já se docela bavila, nečekala jsem žádný literární skvost, přesto jsem si příběh užila. A vůbec mi nevadí, že mi děj knihy zřejmě brzo vyšumí z hlavy. Hlavní hrdinka mi byla sympatická, líbila se mi její snaha postarat se o sebe a své blízké. Ten konec knihy považuji už za trošku slabší, ale knihu určitě doporučuji!

03.11.2023 4 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Napínavý příběh nejen o únosu malé holčičky, ale především o vztazích v široké rodině, kde má každý nějakého toho kostlivce ve skříni. Závěr byl alespoň pro mě překvapivý, i když ne nepochopitelný... Doporučuji a sama si od autorky určitě ještě něco ráda přečtu.

12.10.2023 4 z 5

Sladká pomsta Sladká pomsta Nora Roberts

Potřebovala jsem si trochu vyčistit hlavu a tato kniha k tomu byla úplně ideální. Od autorky myslím moje první kniha a musím říct, že jsem od ní dostala přesně to, co jsem čekala. Možná i trochu navíc. Nenáročné čtení ideální na dovolenou nebo pokud máte starosti, od kterých se potřebujete odpoutat. Líbil se mi exotický původ hlavní hrdinky, který hrál v knize klíčovou roli. A nebyla to zase úplná limonáda, ale dočkala jsem se i trochu akce. Za mě ano!

09.10.2023 4 z 5

Smrt striptérky Smrt striptérky Milena Brůhová

Kdysi jsem Milenu Brůhovou milovala a četla jsem snad všechny její detektivky. Dnes už mě tyto detektivní povídky, které jsem četla poprvé až nyní, tak moc nebraly. Takové čtení k doktorovi nebo do šaliny. Současné české autorky, co píší romány s kriminální zápletkou (Klevisová, Chalupová) mi sednou mnohem víc.

03.10.2023 3 z 5

Snaž se nedýchat Snaž se nedýchat Holly Seddon

Dechberoucí příběh o dívce, která přestože je vinou pokusu o vraždu ve vegetativním stavu, není zcela bezmocná. Těžká alkoholička Alex se s ní setkává náhodou v nemocnici a snaží se rozlousknout bezmála 15 let starý příběh a dokázat sobě i svému ex, že není jen troskou s mozkem propáleným od vína, ale že v ní zůstalo i něco, co dělá novinářku novinářkou - zvědavost, zaujetí, analytické myšlení a touha po spravedlnosti. Přečteno v jednom dni - nešlo se odtrhnout!

24.09.2023 5 z 5

Dolores Claibornová Dolores Claibornová Stephen King

Psychologická sonda do duše starší osamělé ženy mě naprosto uchvátila. Prvních pár stránek mě nechávalo celkem chladnou, ale jak se Dolores rozpovídala, nemohla jsem se od čtení odtrhnout. Žena na jednu stranu prostá a na druhou stranu se zdravým selským rozumem žila svůj nelehký život tak, jak musela...Na svůj úděl si nikdy nestěžovala a myslím si, že si svou výpovědí získala sympatie nejen při výslechu na policejní stanici, ale i u většiny čtenářů a především čtenářek.

23.09.2023 5 z 5

Osm Osm Radka Třeštíková

Po neslaných nemastných Bábovkách opět pecka. Tentokrát jsem se bavila od začátku do konce. Nechybělo napětí, láska, nenávist, přátelství i nepřátelství. Hlavní hrdinka Míša tak moc touží po rodině, kterou nikdy nepoznala, až se její chování stává posedlostí...

21.09.2023 4 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Kniha se četla dobře, ale v množství postav jsem se orientovala víceméně kvůli tomu, že jsem před časem viděla film. Nemůžu říct, že by mi hlavní ženské postavy byly nesympatické, těžko říct, jak by se člověk zachoval v jejich kůži. Řešily své nemalé problémy způsobem, který považovaly za nejlepší. Mužské postavy nehodnotím, tam mám trochu pocit, že byly jen tak do počtu a jejich psychologické pohnutky k chování zůstaly neodhaleny. Nadšení, které jsem pociťovala po přečtení knihy To prší moře, se prostě nekonalo.

08.09.2023 3 z 5

Zvěsti Zvěsti Aleš Novotný

Příběh středoškoláků z vesnice mě zaujal. Líbilo se mi střídání vypravěčů a různé pohledy na stejné situace. Taková malá vesnice a tolik grázlů a nešťastných událostí!!! No ale proč ne, vzpomeňme si třeba na vraždy v Midsomeru:-) Kniha byla čtivá a nechybělo v ní napětí, romantika, láska, pomsta ani smrt.

18.08.2023 4 z 5

Srdce kontinentu Srdce kontinentu Nancy Cato

Kniha, kde se snoubí trocha australské historie lékařství i létání ve válečných i mírových dobách s pěknou dávkou romantiky. Jednu chvíli kniha ztrácela dech, ale nakonec se pro mě stala opět zajímavou. Obě hlavní hrdinky byly sympatické, tvrdohlavé a i v době, kdy to nebylo úplně snadné, dokázaly si jít vlastní cestou. Určitě doporučuji. Za mě tři a půl hvězdy. Knihu ocení spíše ženy.

06.08.2023 3 z 5

Dvojče Dvojče Tess Gerritsen

První kniha od autorky a naprostá spokojenost. Zápletka byla originální a takové rozuzlení jsem nečekala. Pro pochopení nevadilo, že je kniha součástí cyklu a ostatní knihy jsem nečetla. Asi brzy sáhnu pro další příběh Jane a Maury...

29.06.2023 4 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Po tom, co bulvárním tiskem proběhly zprávy o "ukradeném" příběhu, jsem neměla vůbec v plánu si knihu kupovat. Ale dostala se ke mně jako dárek, tak jsem si ji musela přečíst:-) A rozhodně jsem nebyla zklamaná. Autorka píše čtivě a v tomto případě, vzhledem k tématu knihy, i poměrně decentně. Opět jsem se utvrdila v tom, že některé ženy by mít děti neměly. Za základní povinnost dobrého rodiče považuji děti před jakýmkoli zlem chránit, ať pochází odkudkoli a vyskytuje se kdekoli...

12.06.2023 4 z 5

Hledači mušlí Hledači mušlí Rosamunde Pilcher

Tak od této spisovatelky první pokus. Od čtení mě odrazovaly především hrozné německé romance v TV. Ale když se mi kniha dostala do ruky s tím, že je to rodinná sága, která má své kořeny i v 2. světové válce, tak jsem se zkusila začíst. A světe div se, příběh Penelope, jejich rodičů, dětí a přátel mě uchvátil. Žádná přehnaná slaďárna se nekonala. Takže za mě knihu doporučuji a na dovolené si vzhledem k tloušťce knihy opravdu dobře počtete. Nicméně čtení je to opravdu pro ženy, chlapy by to asi nebavilo:-))

01.06.2023 4 z 5

Norkový kožich za hrst vloček: aneb šest hodin ve vlaku Norkový kožich za hrst vloček: aneb šest hodin ve vlaku Inna Rottová - Mirovská

Na knihu jsem narazila v jednom antikvariátu. Zaujal mě její název a anotace na přebalu knihy, takže jsem nezaváhala a knihu jsem si koupila. Povídky, odehrávající se během leningradské blokády za 2. světové války, mají silně autobiografické pozadí a čtou se jedním dechem. Teprve tehdy, když člověk bojuje s všudypřítomným hladem, čelí náletům a denně je v ohrožení života, ukazuje se, co je pro život opravdu nejdůležitější - láska a důvěra k rodině, k blízkým, k cizím lidem, ale především k sobě samotnému. Bez odvahy znovu vstát, když zakopneš a spadneš na pomyslné dno, by nikdo blokádu v Leningradě nepřežil.

15.05.2023 4 z 5

Pamatuj na smrt Pamatuj na smrt Aleš Novotný

Přestože dávno nejsem cílová skupina této knihy, příběh dvou bratrů s nelehkým osudem mě zaujal svou opravdovostí. Hrdina této knihy rozhodně není žádný klaďas - nese si s sebou spoustu dobrých, ale i špatných vlastností. Vraha jsem sice odhadla již v první polovině knížky, ale na napínavosti děje to nijak neubralo. Psychologickou detektivkou se v českém prostředí zabývají spíše ženy spisovatelky (Klevisová, Chalupová), proto bylo zajímavé číst stejný žánr z mužského pohledu. I když abych pravdu řekla, kdybych nevěděla, že knihu napsal muž, neuhádla bych to. Autora jsem objevila teprve nedávno a určitě sáhnu v brzké době i po jeho dalších knihách.

13.05.2023 4 z 5