Vevica Vevica komentáře u knih

Příliš hlučná samota Příliš hlučná samota Bohumil Hrabal

"...Nebesa nejsou humánní a život nade mnou a pode mnou a ve mně také ne.“
„..a trnul a žasnul jsem nad Hegelem, který mne učil, že jediné, z čeho lze mít na svete hrůzu, je to, co zvápenatělo, hrůzu ze strnulých, umírajících forem, že jediné, z čeho lze mít radost, je to, když nejen jednotlivec, ale i lidská společnost se dovede bojem zmladit, vybojovat si nový formami právo na nový život.“
„Opřený o pult otevřené skleněné stěny automatu v Černém pivovaře piju popovickou desítečku, povídám si, od téhle chvíle, kamaráde, musíš na všechno být už sám, sám sebe musíš donutit, abys šel mezi lidi, sám sebe musíš bavit, sám se sebou hrát divadlo tak dlouho, než sám sebe opustíš, protože od teďka kroužejí jen samé melancholické kružnice, a tak jak jdeš dopředu, současně se navracíš zpátky, ano, progressus ad originem je regressus ad futurum, tvůj mozek není nic víc než hydraulickým lisem zpresované myšlenky.“

06.06.2014 5 z 5

Noc v Lisabonu Noc v Lisabonu Erich Maria Remarque (p)

Nádherne smutný príbeh, kniha aj autor patria medzi moje naj.

02.09.2012 5 z 5

Babylón 1 Babylón 1 Margita Figuli

Veľmi príjemný historický román. V kontexte doby, kedy román vznikol, obdivujem najmä autorku. Figuli - slovenská žena vo svojich 37-mich rokoch piše o starovekom Babylone zatiaľ co naokolo zúri druhá svetová vojna. Hmm..prinajmenšom netradičné. Neviem síce odkiaľ autorka čerpala rozsiahle historické reálie, ale ja som uverila všetkým mimochodom veľmi plastickým opisom životného štýlu, architektúry a náboženstva starých Babylončanov. Romantickú zápletka medzi chudobnou dievčinou Nanai a veliteľom vojsk Nabuzardarom na pozadí hroziaceho vojenského konfliktu zo strany Perzskej ríše možno zhodnotiť ako veľmi naivnú a zidealizovanú, ale ktovie, či práve taká nezobrazuje dobu. Odporúčam každému kto obľubuje historické romány.

01.09.2012 4 z 5

Malé romány Malé romány Mika Waltari

7 vynikajúcich noviel. Odporúčam.
"Aj vtedy, keď som sa vrátil... nesúc si so sebou len pokazený kufor a popol svojich posledných túžob, rozlial sa mi v duši pokoj porážky. Je to zvláštny pocit, celkom ako keby viac človek nikdy nič nemohol stratiť, lebo stratil už všetko. Je to však klamlivý pocit, lebo aj potom ešte môže stratiť veľmi veľa. Kým človek žije, nikdy nie je taký prázdny, aby už nemal nič, čo by mohol stratiť."

"Nie je nič, čo by človek nevydržal. Vydrží bombardovanie, hlad i strach. Vydrží epidémie i plač detí a žien. Príde na to. Človek je nepoddajný ako ploštica. Človek je parazit na zemskom povrchu."

Svätá tma Svätá tma František Hečko

Nový fašistický slovenský štát so svojou ničiteľskou ideológiou odhaľuje charakter ľudí v malomestskom prostredí vinohradníckeho mestečka pod Malými Karpatmi, v ktorom je naviac hlboko zakorenené náboženstvo a viera, ktorá súvisí so životom sedliakov- vinohradníkov a ich závislosťou od prírody. Autor naviac dokáže celý tento ideologický guláš okoreniť humorom. A nechýbajú ani nejaké tie litríky dobrého vínečka, že mi až slinky tiekli.
Veľká škoda len, že autor nestihol dielo dopísať.
Citácie:
„Jakub Amzler si obnažil hlavu, ruky si zložil tak, že mu palce podopierali bradu a ukazováky zakryli ústa, oči vyvrátil dohora. Akoby omdlieval, a začal sa modliť:
Otče náš, ktorý si nás zbavil hriechov,
Hlinka Čechov,
Tiso vlasti,
Tuka masti,
Šaňo chleba,
Tak nám treba!“

„Ulica sa spamätala, až keď amplión začal zo seba chrliť reč vládneho komisára mesta a predsedu Hlinkovej slovenskej ľudovej strany – že Slováci majú jedného boha, jeden národ, jedného vodcu a že Slováci sa zbavili Čechov, zbavujú sa židov a pozbavia sa aj komunistov!...“

06.06.2014 4 z 5

Sklený vrch Sklený vrch Alfonz Bednár

Veľmi socialisticky ladené opisy budovania našej vlasti, ale treba si tiež uvedomiť, že v dobe prvého vydania diela v roku 1954 naozaj mnoho ľudí verilo základnej myšlienke komunizmu a z knihy cítiť nadšenie a vieru v lepšiu budúcnosť, ktorú si spoločne vytvoríme, nech to už dopadlo akokoľvek, a to nám umožňuje pochopiť myslenie našich dedov či otcov a tým naše dejiny.
Kniha prostredníctvom ženskej postavy prepája temné spomienky z 2. svetovej vojny s aktuálnym budovateľským zápalom. A to pod rúškom prírody Tichej doliny v Tatrách, kde sa odohrávali najdôležitejšie momenty jej života.

Citácia: "Ľudia musia mať k sebe zodpovednosť. Povinnosť k živým ľuďom. Veľmi ťažkú. Ale povinnosť, bez ktorej nie je možné dobré spolužitie. Znamená to vzdávať sa sebectva, a tadiaľ je cesta k lepšiemu človeku. Človek sa musí vzdať sebectva pri otázkach života a smrti a musí mať povinnosť k ľuďom, ktorí po ňom ostanú a prídu. A tú povinnosť musí mať aj za cenu svojho vlastného života. Musí byť mostom k ľudskej budúcnosti. "

14.05.2014 3 z 5

Evženie Grandetová Evženie Grandetová Honoré de Balzac

Na jednej strane nádherný hĺbkový opis mamony a lakomstva starého Grandeta, ktoré ničia celú rodinu, na druhej strane pravý opak v postave jeho dcéry Eugénie.
Citácia: "V čistom a jednotvárnom živote dievčaťa príde raz rozkošná hodina, keď im slnko vlieva lúče do duše. Keď kvetina vyslovuje ich myšlienky, keď tlkot srdca prenáša do mozgu svoju horúcu zúrodňujúcu moc a keď myšlienky vyznievajú do neurčitej túžby; je to deň nevinnej melanchólie a strastných radostí. Keď deti začínajú vidieť, usmievajú sa: keď dievča tuší v prírode cit, usmeje sa, ako sa smialo, keď bolo deckom. Ak je svetlo prvou láskou života, nie je láska svetlom srdca? "

14.05.2014 4 z 5

Bůh chrání milence Bůh chrání milence Johannes Mario Simmel

Muž a žena objavujú po vojne znovu svoju vieru v čistú lásku. Nie však nadlho. Zmiznutie Sybily znovu otvára trinástu komnatu vojny, ktorá dokončuje svoje dielo. Veľmi napínavý romantický príbeh s kriminálnou zápletkou.
Citácie:
"Veril som v Sybilu! Ona bola pre mňa to, čo je pre druhých náboženstvo alebo politické učenie. Som reportér. Odo mňa nikto nemôže žiadať, aby som ešte veril cirkvi alebo politike. Ani kúzelníkov asistent už neverí trikom svojho šéfa. Ale v šéfa možno verí. Každý človek musí v niečo veriť, to som už dávno pochopil. A ja som si na to vybral Sybilu."
"Keď som nad ránom zaspával s ňou v náručí, mal som pocit, akoby som bol práve na spovedi a dostal rozhrešenie za všetky hriechy. U Sybily som bol taký bezpečný, v úplnom bezpečí."

14.05.2014 5 z 5

Posledná nevera Posledná nevera Jozef Banáš

Láska, nevera, staroba, choroba na pozadí doby komunistickej či postkomunistickej. Veľmi ľudské.
Zopár citácii z knihy:
„Pane, nie moja vôľa, lež tvoja vôľa sa staň“
„Nebuďte poslední v láske, ani prví v nenávisti, postačí, keď budete v nenávisti predposlední a v láske druhí.“
„Téza reinkarnácie je jediným rozumným vysvetlením zmyslu nášho života. Viete, sme tu na to, aby sme sa niečo naučili, pochopili a postúpili do vyššej triedy. Keď všetky triedy úspešne absolvujeme, dostaneme absolventský diplom a prijmú nás do raja. Ibaže tam vedie dlhá cesta a ako vraví Ježiš, tá cesta nie je široká, ale úzka. Vy zdraví a bohatí a netrpiaci núdzou by nám chorým mali byť povďační za to, že vám dávame šancu vykonať dobrý skutok a tým vyrovnať vaše minulé previnenia.“
„To len my, ktorí žijeme v materiálnom svete a uznávame len materiálne hodnoty si myslíme, že vďačný má byť obdarovaný. Vďačný má byť ten, ktorý daroval.“

14.05.2014 4 z 5

Nočný koncert Nočný koncert Hana Zelinová

Táto kniha ma jednoducho očarila. Odporúčam prečítať!
Andrej Kello, Slovák, starec na sklonku života, sa počas jednej dlhej noci v domove dôchodcov v Kanade vracia k najdôležitejším zvratom svojho života - matka, vysťahovanie zo Slovenska do Kanady, drevorubačský život hlboko v horách, boje v Taliansku a predovšetkým životná láska Apoléna.

Prístav pokoja Prístav pokoja Hana Zelinová

Nový život, mladosť, túžba, láska, aj tá nenaplnená, nevera, staroba, pokora, odpustenie,smrť...život. Pútavý príbeh. Rodinná sága v malom.
"Žijeme preto, aby sme dobre gazdovali s tým, čo sme dostali."

Telo v herbári - 13 poviedok Telo v herbári - 13 poviedok Peter Jaroš

Poviedky úsmevné i smutné, z dedinského prostredia i z továrne, najmä o láske, mileneckej i rodičovskej, naozaj priehršť námetov, v ktorých autor akoby skúšal čo všetko literárne dokáže, hrá sa so slovom, nárečím, vkladá humor i rozprávkové prvky Každá poviedka je veľmi osobitý, ale podstatné je najmä to, že mi po prečítaní celej zbierky zostal príjemný pocit na duši.
Citácie:
„Milovali sa celý večer, až kým mesiac nepreskočil dom, milovali sa celú noc, až kým nevyhasli hviezdy. Vracali si vzájomné dotyky, bozky a objatia. Clivá a dojímavá láska ich raz rozplakala a hneď rozosmiala. A ráno, keď opustil dom, ulica sa hojdala ako plť a stromy sa podlamovali v kolenách.“
„Všetkým, ktorí mu ublížili, odpustil a nehneval sa na nich, a tým, ktorým snáď ublížil on, sa rozhodol nabudúce urobiť dobre. To bola jeho každodenná modlitba.“

18.05.2014 4 z 5

Pán much Pán much William Golding

Dielo vzniklo krátko po vojne v roku 1954 a keďže sa autor priamo zúčastnil na bojoch, práve tento úplný pád spoločnosti až na dno bol určite podnetom k napísaniu tejto knihy. Ako sa správajú ľudské tvory v kritickej situácii keď im ide o prežitie, ako dokážu manipulovať vodcovia s davom a strhnúť masu k najbrutálnejších kúskov, ako pravda a čistý rozum prestávajú byť dôležité, ako sa dav správa k outsiderom . Celá táto krajná situácia, hoci sa dej odohráva na ostrove, je o to hrozivejšia, keď si predstavíme, že ju autor sám prežil na vlastnej koži počas vojny a tento fiktívny príbeh sa teda kľudne mohol odohrávať aj za rohom nášho domu...desivé.

18.05.2014 4 z 5

Spišské tajomstvo Spišské tajomstvo Jožo Nižnánsky

Rozprávka pre dospelých s historickými prvkami, ľahko čitateľné, kriminálna zápletka a postava chytrého obuvníckeho učňa Jurka Mrkvu, ktorý v úlohe slovenského Sherlocka Holmesa vyrieši každú záhadu.

14.05.2014 3 z 5

Biomanželka Biomanželka Michal Viewegh

Napriek autorovej "nadsázke" a humoru, verím že sa v tejto knihe skrýva mnoho pravdy a reality o "moderným" českých a slovenských manželstvách. To je to hodnotné čo som si z knihy odniesla. Čakala som ale viac, ako len fňukanie odvrhnutého chlapa. Kniha sa mi zdala povrchná a úloha rozprávača - duly nezvládnutá. Miestami som sa dosť nudila, miestami tiež ale bavila, niektoré časti ma dokonca vytočili. Veľa rozporuplných pocitov na zamyslenie.

02.09.2012 3 z 5

Černý obelisk Černý obelisk Erich Maria Remarque (p)

Čítala som 1x ešte ako tínedžerka a táto kniha bol môj prvý krok do dospelosti. Kniha obsahuje krásne a hlboké myšlienky.
"Prišli sme. Ľudia vždy a všade prichádzajú. Čas je predsudok. To je tajomstvo života. ibaže to nevieme. Ustavične sa usilujeme dostať sa niekam."
"Kde je hranica, čo delí chaos od poriadku a kto ju môže prekročiť a vrátiť sa späť? A kto je pomätený, poznačený, odvrhnutý, nie sme to my s našimi hranicami, s naším rozumom, s usporiadaným obrazom sveta, alebo tí druhí, ktorými zmieta chaos a hádže blesky?"

02.09.2012 5 z 5

Mrtvá a živá Mrtvá a živá Daphne du Maurier

Správny pomer romantiky a napätia pre letné leňošenie. Knižka, ktorú odporúčam zabaliť na dovolenku.

01.09.2012 4 z 5