Evženie Grandetová

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Jeden z vrcholných románů Lidské komedie od francouzského klasika 1. poloviny 19. století realisticky vypovídá o lidských vztazích, ovládaných mocí peněz. Hlavním hrdinou románu je hrabivý zbohatlík Grandet, typ necitelného člověka vše podřizujícího své touze po hromadění peněz, jenž zničí štěstí jediné dcery odporem proti jejímu sňatku, aby vyplacením věna nemusel zmenšit své bohatství. Evženie Grandetová, nešťastná a poslušná dcera, která otcovým zásadám a předsudkům obětuje své životní štěstí, se nedokáže ani po jeho smrti oprostit od zhoubné moci peněz a své zmařené sny vykupuje dobročinností a osamělostí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/5526/evzenie-grandetova-cr6-5526.jpg 3.7166
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, SNKLHU - Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění
Orig. název

Eugénie Grandet, 1833

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (15)

Kniha Evženie Grandetová

Přidat komentář
laura
20. října

Asi jsem už mimo dosah, ale tohle mě nudilo. Děj mi v paměti neuvízl. Jen vím, že už jsem si přála, aby byl konec. A to jsem se na ni tak těšila...

Hanka_Bohmova
11. února

Balzac mě pokaždé znovu překvapí tím, jak strašlivě čtivé jsou jeho knihy, přestože jsou prošpikované naprosto opulentními popisy předmětů a procesů, které mě vůbec nezajímají. Užívám si to. Užívám si jeho ironický smysl pro humor. A nakonec i tu občasnou pohádkovost jeho ženských postav. Představuji si, že vypovídá hlavně o autorovi samém (a proto bych ho za manžela nechtěla).


plejtvák
17.12.2019

Smutný příběh Evženie, která ve své mladé naivitě uvěří na pravou lásku.

Popko
19.05.2018

Četla jsem tu knihu asi před 10 lety, hodně popisování a dej se táhl pomalu...

HannyC
02.11.2017

Jsem rebelka, Vůbec jsem jako mladá žába nechápala chování Evženie. Říkala jsem si: Panebože ta je ale fakt pitomá :) Teď ... po dvaceti letech manželství upřímně doznávám: Jsem stejně pitomá, naviní a doufající jako mladá Evženie :) Stará Evženie a ostatní hrdinové už jsou tak nějak mimo můj okruh :)

Kat9
07.05.2017

Normálně bych téhle knížce 5* nedala, ale na to, že je to skoro 200 let staré a povinná četba, to bylo dost dobré. Dokonce mě to i dojalo a donutilo k zamyšlení, což se mi ani u některé "moderny" nestává. Tak proto nakonec ten plný počet.

Petra88
01.03.2017

Kniha o tom, jak peníze dokaží zničit celý život. Dobré téma k zamyšlení i v dnešní době.

domi88
20.09.2016

Přečtením Evženie Grandetové jsem zjistila, jak má k sobě realismus a naturalismus blízko. Tento typ hrdiny mi vůbec nevyhovuje, ale pokud někdo chce pochopit kritický realismus: postava ovlivňována prostředím, postava z nižší společnosti,objektivní vylíčení doby a charakteru postavy tak tímto se trefí do černého. Stačilo mi. Chci své romantické hrdiny :)

1

Doporučujeme

Heidi, děvčátko z hor
Heidi, děvčátko z hor
Rebelské srdce
Rebelské srdce
Démon alkohol
Démon alkohol
Lev, čarodějnice a skříň
Lev, čarodějnice a skříň