Prístav pokoja

Prístav pokoja https://www.databazeknih.cz/img/books/95_/95677/bmid_pristav-pokoja-zV1-95677.jpg 5 5 2

Román od Hany Zelinovej Prístav pokoja opisuje život rodiny Smrečianskych na zemianskej kúrii v Smrečanoch v Liptove, zamerala sa aj na manželské a milenecké vzťahy, často s osudovými následkami. Najdôležitejšie zo všetkého je pre nich byť pánom a paňou tohto kaštieľa, ktorý už len svojou existenciou poznačuje osudy ľudí, ktorí v ňom žijú a z generácie na generáciu si ho odovzdávajú. A tak v záujme zachovania zemianskej kúrie uzatvárajú manželstvá, kde vonkoncom nezáleží na láske, porozumení, no hlavné je, že kaštieľ zdedia ich potomkovia. A preto je taký život plný dramatických udalostí. Dej knihy je od začiatku do konca plný napätia, osudy jednotlivých postáv sú strhujúce, až tragické. Napriek všetkému však kúria ostáva prístavom pokoja... nádejou, že sa v nej budú rodiť nové haluze smrečianskeho rodu. Gazduj s ňou tak, ako najlepšie budeš vedieť, lebo kúria, to nie len majetok. Je to oveľa viac, len to neviem vypovedať. Akési svedomie. Akýsi dôkaz, že sme tu a že tu budeme ako svoji medzi svojimi.... celý text

Ladiva
17.01.2016 5 z 5

Veľmi zaujímavý viacgeneračný príbeh. Veľká škoda, že ho autorka nerozvinula a nerozkošatila viac, ako to robila v jej neskorších románoch. Ale je napísaný prekrásnym štýlom. Ona slovami maľuje dej.

Vevica
06.11.2014 5 z 5

Nový život, mladosť, túžba, láska, aj tá nenaplnená, nevera, staroba, pokora, odpustenie,smrť...život. Pútavý príbeh. Rodinná sága v malom.
"Žijeme preto, aby sme dobre gazdovali s tým, čo sme dostali."

Hana Zelinová
slovenská, 1914 - 2004