Malé romány

Aj keď tento chronologicky usporiadaný výber, nemôže podať úplný obraz o vývine a rozsahu Waltariho novelistiky, predsa len umožňuje, hoci len v náznakoch, vytvoriť si dojem o určitom období vývinu Waltariho ako umelca, ako aj o témach, ktoré mu boli blízke. Možno povedať, že napriek svojej rozličnosti majú všetky Waltariho novely jednu spoločnú tému, ktorá patrí k jeho hlavným námetom - je to neznámy človek, jeho tápanie a jeho opatrné zbližovanie sa s inými ľuďmi. Waltarimu ani jeden človek nie je jasný, lež predstavuje aj sebe samému neznámy svet plný rozporuplných poryvov, vlastností, ktoré akoby boli kamienkami mozaiky a zvádzajú k zostaveniu celkového obrazu a k podrobnejšiemu skúmaniu. Autorov prístup k zobrazovanej problematike sa vyznačuje humánnosťou. Štýl Waltariho rozprávania je dramatický a hutný, každú novelu tvorí malý zovretý príbeh, ktorý veľmi často nesie autobiografické črty. Na rozdiel od veľkých románov sú všetky Waltariho novely zo súčasnosti, všíma si v nich maličkosti, ktoré hýbu ľuďmi, ale aj veľké veci, ktoré boli osudné pre celé národné spoločenstvá, hoci často ide len o narážky. Waltari vo svojich novelách neexperimentuje s jazykom, nesústreďuje sa na jeho formálnu stránku. Jazyk jeho rozprávania a vonkajšia forma nie sú sami osebe cieľom, ale dobre fungujúcimi prostriedkami vyjadrovania, ktoré nepriťahujú pozornosť. Čitateľov záujem sa upriamuje na iné - na tematiku príbehov, na výstižne volenú náladu a na mnohé z dnešného hľadiska kultúrnohistorické zaujímavé okolnosti. Pavol Tvarožek...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/84_/84258/male-romany-84258.jpg 4.613
Literatura světová, Novely
Vydáno:, Tatran (Bratislava)

Pienoisromaanit (1966)

Kniha Malé romány

amigo17
27.12.2018

Ešte by som dodal zoznam noviel:
1. Zem kvitne
2. Už nikdy nebude zajtra
3. Fine Van Brooklyn
4. Žena z tmy
5. Zlatovláska
6. Parížska kravata

amigo17
27.12.2018

Myslím si, že Waltari bol lepší novelista ako románopisec, a zároveň tvrdím, že románopiscom bol veľmi dobrým.

silvia6227
16.11.2018

Zaujímavé čítanie .. najviac sa mi páčili tie prvé dve novely

Vevica
06.11.2014

7 vynikajúcich noviel. Odporúčam.
"Aj vtedy, keď som sa vrátil... nesúc si so sebou len pokazený kufor a popol svojich posledných túžob, rozlial sa mi v duši pokoj porážky. Je to zvláštny pocit, celkom ako keby viac človek nikdy nič nemohol stratiť, lebo stratil už všetko. Je to však klamlivý pocit, lebo aj potom ešte môže stratiť veľmi veľa. Kým človek žije, nikdy nie je taký prázdny, aby už nemal nič, čo by mohol stratiť."

"Nie je nič, čo by človek nevydržal. Vydrží bombardovanie, hlad i strach. Vydrží epidémie i plač detí a žien. Príde na to. Človek je nepoddajný ako ploštica. Človek je parazit na zemskom povrchu."