Telo v herbári - 13 poviedok

Telo v herbári - 13 poviedok https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/206582/bmid_telo-v-herbari-13-poviedok-206582.jpg 4 1 1

Zbierka poviedok P. Jaroša Telo v herbári nadväzuje do istej miery na jeho niektoré predošlé práce, najmä na knihu Pradeno (Smena 1974). Dokazuje autorovu mnohostrannosť a schopnosť zvládnuť rozličné typy krátkych literárnych útvarov od rozprávky, paródie a humoresky až po realistickú poviedku. Jaroš sa usiluje odhaliť aj v navonok zľahčujúco vyzerajúcich situáciách mnohostrannú protirečivosť medziľudských vzťahov, v ktorých hrá nezanedbateľnú funkciu láska vo svojich duševných i fyzických premenách a vo všetkých podobách.... celý text

Vevica
18.05.2014 4 z 5

Poviedky úsmevné i smutné, z dedinského prostredia i z továrne, najmä o láske, mileneckej i rodičovskej, naozaj priehršť námetov, v ktorých autor akoby skúšal čo všetko literárne dokáže, hrá sa so slovom, nárečím, vkladá humor i rozprávkové prvky Každá poviedka je veľmi osobitý, ale podstatné je najmä to, že mi po prečítaní celej zbierky zostal príjemný pocit na duši.
Citácie:
„Milovali sa celý večer, až kým mesiac nepreskočil dom, milovali sa celú noc, až kým nevyhasli hviezdy. Vracali si vzájomné dotyky, bozky a objatia. Clivá a dojímavá láska ich raz rozplakala a hneď rozosmiala. A ráno, keď opustil dom, ulica sa hojdala ako plť a stromy sa podlamovali v kolenách.“
„Všetkým, ktorí mu ublížili, odpustil a nehneval sa na nich, a tým, ktorým snáď ublížil on, sa rozhodol nabudúce urobiť dobre. To bola jeho každodenná modlitba.“

Kniha Telo v herbári - 13 poviedok je v