veronika4937 veronika4937 komentáře u knih

Hotel Magnifique Hotel Magnifique Emily J. Taylor

Ráda občas zabrousím do fantasy žánru a tahle YA novinka mě zaujala na první dobrou. Při prvních kapitolách jsem si říkala, že bych se chtěla do hotelu taky podívat, jeho magická atmosféra mě okouzlila. Tohle přání jsem ale záhy přehodnotila, protože se velmi brzy začnalo ukazovat, že za vším tím pozlátkem se schovává něco temného a děsivého. Nechyběla ani lehká romantická linka, bez té by to nešlo :-).

Hotel Magnifique je autorčiným debutem a já musím říct, že na prvotinu je opravdu povedený. Téma hotelu, který cestuje, je jednoznačně zajímavé a lákavé. V samotném ději mi občas přišlo, že se něco vyřešilo až moc snadno a často se mi dařilo odhadnout, kterým směrem se děj bude ubírat, ale v rámci žánru pro mládež s tím nemám problém. Bylo ale i dost okamžiků, kdy jsem byla překvapená a nestačila se divit, co se to děje.

Super volba pro cílovku a pro ty, co s žánrem fantasy začínají.

03.09.2023 4 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Po prvních kapitolách jsem si říkala, že to bude náročné čtení, protože má Bára příšerně štvala svým chováním. Nemůžu říct, že bych ji do konce vzala úplně na milost, ale vzhledem k tomu, co si prožila, jsem dokázala pochopit, proč se tak chová. Měla ovšem některý neskutečně dobrý hlášky, obzvlášť mi utkvěla v paměti tahle:

"Meditovat podle mě znamená, že člověk prostě čumí do blba. A když má zavřený oči, tak čumí do blba vnitřně. Ano, meditace je vlastně takový čumění do svýho vnitřního blba."

Druhá strana vyprávění z pohledu babičky Milady mě bavila víc. Mám ráda různé vize, co bude po smrti, v knížkách mě to hrozně baví. Neříkám, že bych takovéhle nebe/peklo chtěla, ale bavilo mě to.

Celkově to bylo fajn čtení s nějakými ale. Nemyslím, že by mi nějak zvlášť utkvěla v paměti, ale nelituju, že jsem si ji přečetla.

17.08.2023 3 z 5

Zrádci krve Zrádci krve Lynette Noni

Tahle YA fantasy série mě baví už od prvního dílu a dokonce bych řekla, že každý další díl je ještě lepší. I v tomto posledním díle přišlo několik zvratů a máloco jsem odhalila, spíš jsem opět koukala jako puk, jak se některé postavy vyvrbily. Nejvíc samozřejmě stále zbožňuju Caldona, ten je prostě dokonalej. Po dočtení jsem měla dokonce chuť začít číst celou sérii hned znovu od začátku, což se mi nestává skoro nikdy. Na konci mě potěšilo, že autorka dala co proto i postavám, které už jsem pustila ze zřetele.

12.08.2023 5 z 5

Nové vyhlídky Nové vyhlídky Lilly Lucas

Do série Láska z Green Valley jsem se naprosto zamilovala už při čtení prvního dílu. A jsem moc ráda, že ani čtvrtý díl mě nezklamal. Nemůžu říct, že by příběh byl nějak originální, ale způsob, jakým autorka popisuje hate-to-love vztah Annie a Colea mě prostě hrozně baví. Ale není to jen o jejich vztahu. Miluju atmosféru tohohle městečka. Vždycky se těším, až se tam zase vrátím a potkám se se starými známými. Jo, asi je to ujetý, ale přesně takhle se pokaždé cítím.

Nové vyhlídky jsou jednohubka, kterou sloupnete za chviličku a pak vám bude hrozně líto, že už to skončilo. Doporučuji všemi deseti a nezbývá mi než čekat na další díl.

01.08.2023 5 z 5

Panna, nebo orel Panna, nebo orel James Bailey

Po přečtení recenzí tady na Databázi, které jsou spíše chladnější, jsem se trochu bála, co mě čeká. Hlavní hrdina Josh mě nejdřív trochu štval, nemusím úplně postavy průseráře, kterým se smůla lepí na paty. Ve chvíli kdy se objevila Dívka se slunečnicemi a rozběhlo se pátrání, jsem ale příběhu propadla a stránky doslova hltala. Komických situaci tu najdete nespočet a některé hlášky neměly chybu.

Nečekám, že mi detaily příběhu nějak zvlášť uvíznou v paměti, ale je to ideální volba třeba na dovču, kdy si chcete prostě jen odpočinout od starostí a vypnout.

29.07.2023 4 z 5

Kluk v lese Kluk v lese Maxwell Smart

Podobné příběhy čtu moc ráda, i když to není lehké čtení. Naprosto mě ohromuje, co všechno dokázal Maxwell přežít. Jak neztratil vůli žít a nikdy nepřišel o své sny. Dokázal být neskutečně podnikavý, šel si za svým cílem a v každé situaci našel způsob, jak z ní vytěžit co nejvíc. Nebudu prozrazovat zbytečně moc detailů, abych vám nezkazila požitek ze čtení.

Pokud se vám líbil třeba příběh Eddieho Jaku (Nejšťastnější muž na zemi), nenechte si ujít ani Kluka v lese. Dozvíte se nejen, jak přežil válku, ale velká část knížky mapuje i jeho osudy po skončení války až do současnosti. Skvělá je i obrazová příloha na konci knížky, ale nedívejte se na ni dopředu, jinak si připravíte o některá překvapivá rozuzlení.

22.07.2023 4 z 5

Ozvěny run Ozvěny run Christina Courtenay

Tohle byla naprosto skvělá pohádka! Ano, pohádka, i když nejsem znalec historie, myslím, že doba Vikingů tu byla dost zidealizovaná. Nicméně nijak mi to nevadilo, nečekala jsem historicky přesný příběh, ale zajímavou romantiku a tu jsem taky dostala. V příběhu se střídají dvě linky, jedna ze současnosti, kde probíhají archeologické vykopávky, a druhá z období, kdy zde byla vikinská usedlost. Tam sledujeme osudy náčelníka Vikingů Haukra a jeho zajatkyně Ceri. Oba příběhy mě moc bavily, výtku mám až ke konci, který byl jak z amerického filmu. Totálně dokonalý a sladký jak cumel. Sice happy endy miluju, ale tohle bylo trošku moc i na mě.

20.07.2023 4 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Tuhle recenzi se snažím napsat už několikátý den a pořád jen píšu a mažu, protože mám pocit, že žádná moje slova nedokážou vystihnout, jak moc hluboký dojem ve mě knížka nechala. Takže musím říct jediné - přečtěte si ji. Ano, je to hrozně těžké čtení, je plné hrůz a zvěrstev a nejspíš si ho budete muset dávkovat. Ale je hrozně důležité, aby lidé nezapomněli, co se dělo, a aby si vážili toho, jak se teď mají. Zároveň je knížka napsaná opravdu poutavě a čtivě, jednotlivé, zdánlivě samostatné, případy se pomalu propojují a nakonec do sebe všechno hezky zapadne.

18.07.2023 5 z 5

Osamělé srdce Osamělé srdce Mona Kasten

Osamělé srdce je moje první knížka, kterou jsem od Mony Kasten přečetla - z nějakého důvodu jsem se jejím knížkám dosud vyhýbala a ani nevím proč. Jenže tentokrát už odolat nešlo - nádherná obálka, která upoutá na první pohled, a téma rockové kapely, to mě prostě nemohlo minout. A zamilovala jsem se od prvních stránek. Rosie, to je taková ta holka odvedle, kterou by za kamarádku chtěl úplně každý. Adam je kluk se spoustou problémů, se kterými se vypořádává po svém. A velmi, velmi pomalu se mezi nimi rodí vztah. Přátelství? Láska? Nechybí ani vážná témata, panické ataky, internetová šikana, alkoholismus.

Po dočtení se s největší pravděpodobností začnete honem shánět po dalším dílu. Nutně potřebuju vědět, jak to bylo dál a doufám, že se pokračování dočkáme co nejdřív.

07.07.2023 5 z 5

Emily hledá cestu Emily hledá cestu Lucy Maud Montgomery

Emily hledá cestu je pro mě krásným završením celé série. Příběh neztrácí nic ze své poetiky, vtipu a takového toho hřejivého pocitu, který při jeho čtení vždycky mám. Emily jsem si zkrátka zamilovala a fandila jsem jí do posledních stránek, aby se jí její sny a přání splnily. Úplně si umím představit, že by mě, zrovna jako ji, bavilo provokovat a šokovat usedlé tetičky. První zhruba půlka byla poměrně pozvolná, ale pak děj nabral na obrátkách a já jsem s napětím očekávala, jak všechno dopadne.

Tuhle knížku bych doporučila všem milovníkům příběhů s krásnou atmosférou, pohladí vás po duši. Věřím, že si své příznivce najde napříč generacemi.

03.07.2023 5 z 5

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

Od autorky jsem dosud nic nečetla a podle anotace jsem čekala další příběh, ze kterého akorát bude čišet smutek a beznaděj. O to víc mě překvapilo, že mě knížka rychle vtáhla do děje a bavilo mě sledovat myšlenkové pochody jednotlivých postav. V celé knížce je použita nevlastní přímá řeč, kterou úplně nemusím, ale tady mě nijak nerušila. Autorka dokázala skvěle vystihnout psychologii postav, díky čemuž celý příběh působil velmi reálně. Je dost možné, že v příběhu poznáte sami sebe nebo někoho z vašeho okolí. Mezigenerační boje, nemoci spojené se stářím, starosti s puberťáky, ale i trable puberťáků, první lásky, přátelství a hledání sebe sama. Každý si tu najde něco. A věřím, že kdybych si knížku přečetla třeba až budou děti v pubertě, tak tam najdu zase něco dalšího.

17.06.2023 5 z 5

Vzpomínky na něj Vzpomínky na něj Colleen Hoover

Tak jo, přiznávám hned na začátku, že i já mám novou nejoblíbenější knížku od Colleen Hoover. Tohle byl prostě mazec! Doteď vedla Námi to končí, ale prostě Vzpomínky na něj se mnou zamávaly ještě víc. Několikrát mi vyhrkly slzy, a to u čtení obvykle nebrečím. Autorka mě tak vtáhla do děje, že bolest, kterou prožívaly postavy v knížce, pro mě byla doslova hmatatelná a svíralo se mi srdce. Nebojte se, rozhodně nečekejte jen smutek a beznaděj, čeká vás i obrovské množství lásky, jak romantické, tak mateřské, nechybí ani vtipné situace. Po dočtení se mi vůbec nechtělo začínat jinou knížku. Tenhle příběh v sobě budu mít ještě dlouho. Pokud jste s přečtením doteď váhali, tak už neváhejte ani minutu. Je naprosto dokonalá.

05.06.2023 5 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

První věta anotace slibuje "romantickou komedii, která zbořila sociální sítě". Čekala jsem nějakou super pecku, u které se pobavím a ze které si sednu na zadek, ale mrzí mě, že toho jsem se nedočkala. Akademické prostředí mě rozhodně nalákalo, miluju seriál Teorie velkého třesku, a tak jsem se na ty geniální, ale trochu zvláštní figurky vyloženě těšila. Za to dávám jednoznačně plusové body, prostředí bylo zajímavé a originální. Co mě ale hodně zklamalo byl fakt, že jsem se celou dobu nemohla zbavit dojmu, že čtu YA knížku, protože Olive (26) i Adam (34) se prostě nechovali adekvátně svému věku. Možná, kdyby jim bylo o 10 let méně. Samotný děj mě v první půlce moc nezaujal, naštěstí druhá půlka už byla zábavnější, měla spád a mě nakonec bavilo sledovat, jak se vše vyvine, i když samotný konec samozřejmě nebylo těžké odhadnout. Ještě musím zmínit, že mě vytáčelo, kolikrát byl, obzvlášť v první půlce, někdo označen za ču**ka. A když došlo na postelovou scénu, při číče už jsem se vyloženě osypala.

25.05.2023 3 z 5

Houslistka z Berlína Houslistka z Berlína Ronald H. Balson

Překrásný historický román, kde se postupně propojí historická linka vyprávějící o výjimečně nadané houslistce Adě, a současná linka, kde se vyšetřuje podezřelý případ boje o nemovitost na slunném italském venkově. Pro mě je Houslistka z Berlína jednoznačně jednou z nejlepších knih, které jsem letos četla. Líbil se mi autorův bohatý jazyk, zajímavé prostředí orchestru, skvělá propracovanost příběhu a také množství reálných historických informací a postav, i když samotný příběh je smyšlený. Doporučuji si na závěr znovu přečíst úvod, kde autor uvádí, co je pravda a co fikce. Nebojte se do knížky pustit i v případě, že jste předchozí díly nečetli, nic vám neunikne. Já si je ale určitě časem přečtu všechny.

22.05.2023 5 z 5

Příběh akvamarínu Příběh akvamarínu Miriam Blahová

Příběh je napínavý, tak trochu pohádkový, nechybí romantika, ale i vážná témata. Nečekala jsem, že se tu objeví i cestování v čase, to já totiž můžu. Na konci jsem se zatajeným dechem čekala na rozuzlení a se závěrem jsem byla naprosto spokojená. Všechno do sebe zapadlo, nezůstalo nic otevřeného, nedořešeného. V doslovu jsem se navíc dozvěděla, že příběh byl ve většině případů vystavěný na reálných místech a na reálných historických událostech. V diskuzi s holkama mnohokrát padlo, že u popisů bydlení z Joachimovy doby měl člověk pocit, jako když se prochází po skanzenu, a já s tím naprosto souhlasím. Pozitivně hodnotím i množství informací o Jasmínině nemoci, touto diagnózou trpí dost lidí, ale vlastně jsem nikdy nevěděla, co všechno to obnáší. A na závěr ještě musím vyzdvihnout, že je to konečně knížka české autorky, která nás nechce uvrhnout do deprese a svým postavám, i nám, čtenářům, dává naději v lepší zítřky, ať už člověk zažívá cokoliv.

17.05.2023 5 z 5

Varhaník z mrtvé vesnice Varhaník z mrtvé vesnice Danuta Chlupová

Příběhy z českého prostředí, které se odehrávají v nedávné historii, čtu moc ráda. Už jen proto, že mi víc přiblíží dobu, ve které žili a vyrůstali moji rodiče a prarodiče. Příběh Teodora mě naprosto pohltil. Oproti předchozímu románu Jizva se pohybujeme pouze v jedné časové rovině, na začátku jsem chvíli bojovala s postavami, než jsem si zapamatovala kdo je kdo, ale pak už děj naprosto nerušeně plynul. Líbilo se mi, že tentokrát byla v hlavní roli naprosto normální, běžná funkční rodina, přesto se dostali do nezáviděníhodné situace a řešilo se tu mnoho vážných témat - politické procesy, komunismus, náboženství, autismus, vězení a další. Hodně důležitou roli tu hraje i hudba. Pro mě osobně byla postava Teodora ještě o to bližší, že jsem sama kdysi na varhany hrávala. Stejně jako u Jizvy nečekejte žádné zbytečné řečičky a omáčku okolo. Nic není extra rozpitváváno, místy jsou v ději i větší skoky, přesto na mě příběh silně působil a dokázala jsem se do postav vcítit. Za mě velké doporučení, tahle knížka rozhodně stojí za přečtení.

05.05.2023 5 z 5

Léto v Paříži Léto v Paříži Sarah Morgan

Čekejte čtivý pohádkový příběh v dokonalých kulisách, nechybí i závažnější témata, ale celkově je to takové pohlazení po duši. Happy end samozřejmě zaručen . Líbilo se mi, že narozdíl od jiných románů tato knížka není primárně o lásce, ale opravdu velkou roli tu hraje přátelství. Ideální letní dovolenkové čtení. Doporučuji nečíst anotaci, je zbytečně moc podrobná.

01.05.2023 4 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Knížka je enormně čtivá, vtáhne vás do děje od prvních kapitol, a i když byste ji někdy možná nejradši zahodili, stejně budete číst dál. V příbězích o toxických vztazích v rodinách se zrovna nevyžívám, v tomto případě ale musím opravdu vyzdvihnout, že mě paní Mornštajnová nijak nezahltila nechutnými popisy. I tak na mě ale dokázala naprosto dokonale přenést atmosféru, kterou děj vyžadoval, aniž by mi z toho ale bylo šoufl. Jediné, co mi chybělo, byly další osudy několika mužských postav, které bych klidně rozvinula dál. Víc psát nebudu, ať vám nezkazím požitek ze čtení. Není to určitě čtení pro každého a já vím, že se k ní vracet nebudu, i když jsem ráda, že jsem ji přečetla.

18.04.2023 4 z 5

Historky z Tinderu Historky z Tinderu Lucie Macháčková

Pokud máte rádi stand-upy a hledáte nenáročné čtení, u kterého se zasmějete, tak jste na správné adrese. Lucii Macháčkovou jsem neznala a nemám ani zkušenost se seznamkami, i tak mě ale tahle knížka pobavila. Čekejte krátké příběhy ze života Lucie a jejích kamarádek nebo třeba trefné narážky na obecně rozšířené stereotypy ve vnímání žen a mužů ve stejné situaci (např. muž, který si užije na jednu noc je kanec, bejk a alfa, kdežto žena v té samé situaci je coura a štětka). Prostě takové stand-up výstupy v knižní podobě.

16.04.2023 4 z 5

Ty chladné oči Ty chladné oči Scarlett Wilková

Když jsem četla Až uvidíš moře, do Scarlett Wilkové jsem se zamilovala. A po dočtení románu Ty chladné oči se moje láska jen prohloubila. Opět se připravte na poněkud strohý styl vyprávění, zvraty přichází ráz naráz bez varování. Možná budete nějakou dobu mít pocit, že jen kloužete po povrchu, ale pak najednou začne všechno zapadat dohromady a u posledních stránek už jsem měla vyloženě husí kůži. Neonila rozhodně není kladná hlavní postava, vlastně jsem ji většinu času nenáviděla, jenže čím dál víc jsem si uvědomovala, že odsoudit ji je strašně jednoduché. Jak bych se na jejím místě zachovala já? Dokázala bych vůbec přežít a ještě ochránit své nejbližší? Knížka vás donutí přemýšlet a zároveň vám přinese informace z historie, o kterých jste možná ještě neslyšeli. Velké doporučení pro všechny milovníky historie a nelehkých lidských příběhů.

14.04.2023 5 z 5