vera5841 vera5841 komentáře u knih

Loď plná nevěst Loď plná nevěst Jojo Moyes

Čekala jsem běžnou romantickou knihu, ale dostala jsem mnohem víc! Příběh je založený na skutečných událostech. Vůbec jsem netušila, kdo byly "válečné nevěsty" a překvapilo mě, že jich bylo takové množství. Velký obdiv všem ženám, které se po válce vydaly do neznáma doufaje v lepší život.
A o čem tedy kniha je? Představte si, že na šest týdnů zavřete 600 různých žen na válečnou loď. To si o příběhy doslova říká.
Nás Jojo "zavře" do kajuty s mladinkou Jean, namyšlenou Avice, vesnickou ranařkou Margaret, zdravotní sestrou Frances a ... Ach, Maudie....
Všechny mají svůj příběh, svá tajemství a pro každou z nic skončí plavba jinak.
Za mě skvělá kniha

05.09.2023 5 z 5

Sex za časů královny Viktorie Sex za časů královny Viktorie Fern Riddell

Čekala jsem trochu více. Určitě bych ocenila větší historický kontext. Kniha je psána jako soudobé spisy a tenhle způsob mi vůbec nesedl. Možná je to hlavně můj problém, ale osobně bych více uvítala spíše učebnicový styl, nežli tento rádoby umělecký.
Několikrát jsem se dost pobavila a je jen těžko uvěřitelné, že to mohl někdo myslet vážně (např. komunikace vějířem/kloboukem)

02.09.2023 2 z 5

Léto v Itálii Léto v Itálii Sue Moorcroft

Příjemný příběh z prosluněné Itálie, který je především o rodinných vztazích a o tom jak umí být velmi komplikované. Mimo to nesmí chybět velké přátelství a láska.
Sofie si po smrti tatínka naplánovala svobodný život plný cestování bez závazků. Ale brzy zjistí, že život se nedá jednoduše naplánovat. Kde se nakonec usadí - Itálie, Anglie, Španělsko nebo úplně jinde?
Mě kniha velmi mile překvapila.

16.08.2023 4 z 5

Zloděj blesku Zloděj blesku Rick Riordan

Kniha je určena primárně pro mládež a s tím se musí počítat - velká písmena a jednodušší styl vyprávění. Trošku jsem se bála, jestli jsem se ke knize nedostala příliš pozdě (V Kristových letech se už k mládeži počítat nemohu), ale nezklamala. Příběh je vystavěn na řeckých mýtech, což pro mě bylo největší lákadlo. Zároveň se ale v příběhu předpokládá alespoň základní znalost řeckých bohů a nebudu úplně lhát, asi dvakrát jsem si musela některou postavu připomenout, což úplně nevím zda velmi mladé čtenáře spíše neodradí.
Moc se mi líbilo, jak si autor zdůvodnil, že nyní Olymp sídlí v Americe a snaha propojit staré mýty s nedávnou historií. Už se těším na další díl

16.08.2023 5 z 5

Víno a čáry Víno a čáry Luanne G. Smith

Od této knihy jsem čekala především romantiku. Těšila jsem se, jak se do sebe bude zamilovávat čarodějka a "nevěřící" právník, jak jeden druhému ukáží svůj svět.. Toho je v knize opravdu velmi poskromnu. Místo toho dostáváme detektivní zápletku, která není úplně špatná. A i když ke konec tak trochu nečekaný, měla jsem pocit, že přišel příliš jednoduše, příliš sladce a bez větší hloubky.
Myšlenka vinných čarodějek se mi moc líbila. Škoda, že magický svět nebyl více popsán.

09.08.2023 3 z 5

Čokoládový klub Čokoládový klub Carole Matthews

Čtyři členky čokoládového klubu - každá úplně jiná a každá má svůj problém.. Ale od čeho jsou kamarádky?
Bohužel žádná z hrdinek si ke mě nenašla cestu. Všechny byly naivní a jejich chování a rozhodování bylo povětšinou hloupé. Lucy mi úplně lezla na nervy.
Líbí se mi motiv knihy - že i rozdílné ženy se mohou kamarádit a pomáhat si, přestože je spojuje jen jedna obyčejná radost. Ovšem zde bylo i té čokolády až až. Další díl si nechám ujít

01.08.2023 3 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Tento díl je v mnoha ohledech jiný, než ostatní díly. Od pohádky jsme se přesunuli k dosti temnému a často smutnému vyprávění (Jak strašně moc mi chybí Bradavice a jejich rutina!) Ale myslím, že je to víc než symbolicky, konec dětství (Harryho i čtenáře). Přestože jsem knihu četla poněkolikáté, stejně je schopna ve mně probudit hluboké emoce. Harry přichází o své blízké, vzpomíná na (relativně) klidné časy a nakonec dojde k cíli. A na úplném konci? Žádný svět už není co býval a zůstává jen prázdno (již poněkolikáté a opět). A proto "otevírám se na konci" - kde je první díl?

01.08.2023 5 z 5

Útěk na venkov Útěk na venkov Julie Caplin

Taková typická romantická oddechová literatura.
Ella mi zpočátku nebyla moc sympatická. Byla nešťastná a bylo jí proti srsti vše okolo. Nakonec se z ní stala dívka, která ví jak se nejen o sebe postarat.
Trošku bych vytkla, že oba hlavní hrdinové se chovali trochu hloupě - vlastně byli ve stejné situaci, ale ani jeden z nich neviděl svůj problém (zato poradil tomu druhému) a nakonec se všechno vyřešilo tak nějak samo a vlastně až moc dobře.
Díky za Tess, byla příjemným zpestřením příběhu.

18.07.2023 4 z 5

Černá čarodějka Černá čarodějka Laurie Forest

Původně jsem tuto sérii dlouho odkládala s představou, že je trošku o něčem jiném.
Nakonec se z ní vyklubal zajímavý příběh pojednávající především o rasových předsudcích, rasové segregaci a celkově diskriminaci. Zpočátku jsem se bála, že se ve všech těch postavách různých ras úplně ztratím, ale nakonec jsem se orientovala docela dobře. První polovina mi přišla docela depresivní a přišlo mi, že šikana byla všudypřítomná a to nebylo vždy úplně příjemné. Ve druhé polovině mě moc bavilo, jak Ren začala poznávat svět jinýma očima (myšlenka o tom, jak si každý vykládá historii po svém se mi moc líbila!)
Jistě se brzy pustím i do dalších dílů.

18.07.2023 4 z 5

Jeden z mých oblíbených dílů, možná nyní i nejoblíbenější. Opravdu miluji rýpání se v rodinných historiích a zda máme naservírovánu jednu z nejzajímavějších. Myslím, že jen v málo příbězích se dozvíme jaký byl hlavní záporák jako dítě a jakou cestou šel, nežli se tím záporákem stal.
Tohle již není příběh pro děti. Je plný temna, ale i milostných vzplanutí.
Na fórech většinou najdeme, že Harryho dětství symbolicky zemře na začátku sedmé knihy, ale já si myslím, že Harryho dětství skončilo právě na astronomické věži

11.07.2023 5 z 5

Nechápej mě špatně Nechápej mě špatně Marianne Kavanagh

Tohle bylo hodně špatné. Víceméně všechny postavy nesympatické, děj téměř o ničem. Celé to na mě působila docela depresivním dojmem a měla jsem z knihy pocit, že vše je špatně a nikde není nic dobrého nebo hezkého. Pravděpodobně jsem pointu knihy na konci pochopila, ale cesta která k ní vede je celá špatně a to tak, že závěr autorce vlastně vůbec nevěřím.

21.06.2023 1 z 5

Knihkupectví poslední naděje Knihkupectví poslední naděje Emily Blaine

Kniha přesně odpovídá svému žánru - milá oddechová romantika. Od začátku je nám samozřejmě jasné, jak všechno dopadne, ale přesto je to velmi hezká cesta ke štěstí a dle mého názoru chemie mezi hlavními hrdiny fungovala na výbornou. Kéž by každý měl kolem sebe takové kamarády jako mají Max a Sára !

21.06.2023 4 z 5

West Side Story West Side Story Irving Shulman

Pro mě bohužel docela zklamání. Kniha plná zbytečných detailů a přitom se děj o ničem docela táhne a stále točí v kruhu. Romantická linka mi přišla i na tento žánr hodně přitažená za vlasy a velmi málo uvěřitelná. Opravdu dobré byly tak poslední dvě kapitoly, ve kterých se konečně začalo něco dít a vzápětí byl konec. Takže za mě určitě ne, raději si pusťte film :)

21.06.2023 2 z 5

Naděje v nás Naděje v nás Anna Savas

S Ellou a Jamiem jsme se seznámili už v předchozích dílech a musím říct, že už v nich mě jejich linka zaujala. Jamiemu jsem moc fandila a těšila se na jejich příběh.

Ella je sympatická dívka, které se zrovna příliš nedaří. Jamie je její nejlepší kamarád, který k ní cítí ale mnohem víc. Ztroskotá i jejich přátelství, pokud se Ella o jeho citech dozví? Já si myslím, že nejsilnější láska se rodí právě z přátelství a stojí za to to risknou a říct pravdu. Přátelství, kde je na jedné straně láska stejně nelze udržet.
Přestože celou dobu je všem jasné jak tohle dopadne, stejně jsem při čtení zadržovala dech a říkala si "no tak! Otevřete oči!"

Kromě toho mě velmi dojala linka s Jamieho dědečkem.

Přesto si myslím, že by mohla mít méně stran, aby byl příběh dynamičtější.

04.06.2023 4 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Čtivý příběh fiktivní herečky, který je zdařile zasazen do reálného světa, že chvílemi si opravdu říkáte "Jaktože jsem o Evelyn ještě neslyšela?"
V knize je spousta hlubších myšlenek - o tom, že láska má mnoho podob a nikdy není stejná. O tom, že nejpevnější vztah nemusí být vůbec romantický. A samozřejmě o tom, že to jak okolí vnímá náš život, nebývá vždy to, co doopravdy prožíváme.
Podle anotace jsem čekala něco trochu jiného a to, co se nakonec ukázalo být hlavním tématem mě trochu zklamalo. Sice mi nevadí číst podobné příběhy, ale přijde mi, že jsem tímto tématem v poslední době přesycena.

28.05.2023 4 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Na Fénixově řádu jsem vždy oceňovala počet stran. Vážně! Toho magického světa není nikdy dost...
Bylo tam všechno - budete nenávidět Umbridgeovou a občas i Harryho pubertální já, dojmete se nad Siriusem (což jsem popravdě dokázala plně ocenit a pochopit až nyní). Moc se mi líbí, že zde vznikají i mezikolejní přátelství a lásky. A co naprosto miluju je nemocnice U Svatého Munga - opravdu! Proč ji filmaři vynechali? Já bych o ní chtěla vědět mnohem, mnohem více!
A co mi přišlo zajímavé - knihu jsem četla asi potřetí, asi dvakrát jsem poslouchala audioknihu a filmy jsem viděla nesčetněkrát... a přesto jsem při čtení zjistila, že moje mysl (paměť) si některé scény upravila, pozměnila nebo lehce přidala...

24.05.2023 5 z 5

Sešit s tátovými recepty Sešit s tátovými recepty Jacky Durand

Poněkud pochmurné a dojemné vzpomínání na otce plné nečekaných zvratů. O tom, že s rodiči nemusíme mít naprosto otevřený vztah a přesto se můžeme milovat celým svým srdcem. O chlapci, který si přál být jako táta a o otci, který chtěl, aby jeho syn byl mnohem víc.
Nejdříve jsem si musela zvyknout na formu vyprávění, poté mi začala trochu vadit přemíra zmínek o jídle. Nenadchne, ale rozhodně neurazí a je přečtená za chviličku.

24.05.2023 3 z 5

Život jedna báseň Život jedna báseň Colleen Hoover

Tohle je Colleen tak, jak ji známe - chytne Vás, vyždímá všechny možné emoce a pustí. Je znát, že tato kniha je její prvotina - například tím, že se zde rozebírá více vážných témat, což občas působí dojmem velmi velké náhody a nebo velmi nešťastnou aurou. Naopak v autorčiných prvních knihách nenajdete erotické scény a musím říct, že je mi to docela sympatické.
A ačkoli nejsem fanoušek poezie a s pojmem "slam poezie" jsem se setkala poprvé, musím říct, že scény z klubu se mi velmi líbily.

PS: Je pravda, že v nakladatelství si mohli dát více záležet na korekcích druhého vydání

09.05.2023 5 z 5

Za pět let Za pět let Rebecca Serle

Upřímně začátek a celá ta věc s "cestováním do budoucnosti" nebo co to bylo, byla trochu divná a moc mi to nesedlo. Ovšem v polovině přišel nečekaný zvrat a celý příběh se začal točit kolem síly a hodnoty přátelství. Přestože ten zvláštní začátek na úplném konci dává smysl, byla bych asi raději, kdyby celá kniha byla tak silná, jako její druhá část.

09.05.2023 3 z 5

Srdcem mojí babičky Srdcem mojí babičky Barbora Linke

V první polovině knihy mi hlavní hrdinka Ester nebyla moc sympatická, ale v druhé polovině začal být děj akčnější a s ním i Ester začala uvažovat jako žena a ne jako uplakané děcko. Na konci mi jí bylo velmi líto a cítila jsem s ní, protože život jí opravdu naložil velmi mnoho a víceméně šťastný konec si vlastně zasloužila.

04.05.2023 4 z 5