Vera Silent Vera Silent komentáře u knih

Alice's Adventures in Wonderland / Alenka v kraji divů Alice's Adventures in Wonderland / Alenka v kraji divů Lewis Carroll (p)

Chudák Alenka - ať se snaží jak chce, stejně ji pořád komandují. Celá knížka se dá pochopit jako parodie na 1) svět dospělých, kde nemůžete udělat nic dobře a kde dospělí dělají kraviny, ale je to dítě, koho komandují, i když sami jsou jenom jako balíček karet, naprosto neškodní a neschopní, 2) britské království (šílená královna, golf s plameňáky a ježky, nekonečná čajová párty), 3) soudní systém (závěrečná scéna ze soudní síně), 4) vzdělání (Alenka poplete všechny znalosti a básně, co řekne) a 5) užívání drog (pojídání houbiček, pití podivných lektvárků, housenka, co je evidentně zhulená kdo-ví-čím). Takže jak vidíte, pro děti svět bez hranic (ovšem děsivý kocour Šklíba se svým úsměvem), pro dospělé zábavně zaobalená parodie, ve které si každý něco najde.

14.01.2013 5 z 5

Předčítač Předčítač Bernhard Schlink

Vyborna kniha s velmi netradicnim a silnym pribehem, velmi chytre napsana a pritom nechava dostatek prostoru pro ctenarovu vlastni interpretaci. Laska i vina je v knize podana nenucenym a zda se mi pravdivym zpusobem a ackoliv se vypravec snazi najit zpusob, jak se vyrovnat s nacistickou minulosti a vzpominkami na svou lasku, nepodsunuje ctenari zadny cernobily nazor. Zaroven to taky poukazuje na povalecne procesy a nazory samotnych lidi a na grotesknost tech, kteri soudili i tech souzenych.

15.07.2012 5 z 5

Vyhlazení Vyhlazení Thomas Bernhard

Tak predne varovani, ze Vyhlazeni patri do kategorie bichli a jeji precteni pravdepodobne chvilku potrva, ovsem rozhodne se vyplati. Pri takovem rozsahu je samozrejme, ze na kazde strance neni perla, se kterou by se ctenar ztotoznoval, ale presto jsou v knize skutecne skvele myslenky a cas od casu i prekvapive komicka scena nebo slovni hricka. Tento roman je esence veskereho Bernhardova umeni, coz pro ty, kteri jeste autora neznaji, znamena: nejde tu o dej ci o serii udalosti (3 dny skutecneho casu vypravece jsou tu popsany na temer 500 stranach!), ale o zachyceni pocitu, charakteru a nekonecnou kritiku odhalujici pravou podstatu veci. Tim, ze vypravec popisuje rozpad sve rodiny vlastne skrze napsani romanu leci a resi svuj zivot az na samy konec sve vlastni existence. Z jazykoveho hlediska je kniha samozrejme dokonalou ukazkou melodickeho psani, kdy se slova opakuji v malych obmenach jakoby behem refrenu a ctenar je skutecne zajat do rychle plynoucich zurivych myslenek vypravece. Tato nejsilnejsi vlastnost knihy je zaroven i jeji nevyhodou, protoze 500 stran asi nikdo z nas neprecte na jedno posezeni a potom je tezke se vratit do urcite myslenky vypravece, nehlede na to, ze zapamatovat si predesle uvahy taky neni zrovna snadne. Proto jen 4* za tezkou orientaci uvnitr dila. Jak ovsem Bernhard podotkl v jednom interview, on prece nepise pro paka, kterym se musi vsechno predzvejkat. Vyhlazeni nema byt snadne cteni. Ma to byt podnet k zamysleni se nad zivotem a svetem kolem nas a, vzhledem k mnozstvi autobiografickych prvku, take prece jen Bernhardova soukroma psaci terapie :-)

17.06.2012 4 z 5

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Na Frankesteina se tu sesly skutecne zajimave nazory a srovnati s Drakulou je prilis lakave, abych ho vynechala. Ja cetla Frankensteina v originale a byla jsem vice nez mene potesena. Snad body skutecne trochu ubira cesky preklad, protoze originalni jazyk dila je velmi vzneseny a vytribeny (tzn. take mnoho pojmu pouzivanych prave jen v literature, jez maji v hovorove reci mnohem jednodussi synonyma). Charaktery postav jsou skutecne jemne, ale srovnam-li to napriklad s Goethovym precitlivelym Wertherem, je proti nemu Franky drsnak. Autorka se skutecne vice nez konceptem "hororu" chtela zabyvat vznikem a vyvojem zivota od sameho pocatku (Frankenstein nejprve zije v lese, objevi ohen, nauci se jej pouzivat (nepripomina Vam to vyvoj jednoho nejmenovaneho zivocisneho druhu?), objevuje rec, rozviji sve city. To, ze jemna az precitlivela duse se muze skryvat v odpornem monstroznim tele je prave desivy fakt, ktery se autorce vyborne povedlo vystihnout. Verim, ze prave takovato studie zivota a citu byla podmetem k napsani Frankensteina. Jako by tim shrnula vyvoj lidske rasy od opic az k dnesnimu stavu v par dnech + schopnost ozivnuti mrtveho musela byt pro tehdejsi ctenarstvo proste prilis lakava kombinace.

Bram Stoker se podle meho zameroval hned od zacatku na vytvoreni hororove atmosfery a prijemne vylekani ctenarstva. Frankenstein dava vice filosofie k vaznemu zamysleni, nad Draculou netreba premyslet, pouze se (ne)prijemne bat. Pro me byl Drakula temer az prilis naivni a vybajeny a prilis prosty, povrchovy. Decko pochopi Draculu stejne jako medvidka Pu, protoze ten nevyzaduje ani nejmensi namahu myslet. Je to dobry pribeh, jen si myslim, ze mel potencial mit vice rafinovanosti.

19.01.2012 4 z 5

Dobrého člověka těžko najdeš (9 povídek) Dobrého člověka těžko najdeš (9 povídek) Flannery O'Connor

Flannery si umi vyhrat se symbolikou, naznaky, barvami.... V jejich povidkach se da objevit skutecne dost naznaku o blizici se katastrofe jeste nez prijde. Ale neni to muj salek caje. Je to tizive, s tradicne smutnym koncem, obcas vyuzivajici nabozenskou metafyziku. Za precteni to stoji, k zamysleni to podmet da, ale ve mne osobne to nevzbudi touhu cist jeji knihy dal. Ne proto, ze je to v podstate pesimisticke, ale protoze tohle asi nejak neni muj typ smutku nebo melancholie.

18.01.2012 3 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

I mne tahle Fitzgeraldova kniha chytla. Neni to prehnane tluste a je v tom krasne vystizeno pozlatko te doby, pod kterou je jenom nechutnost. Clovek je hned na strane Nicka a postupne s nim meni nazor i na veci okolo (treba Daisy nebo Jordan). Je to dekadentni a pravdive.

03.01.2012 5 z 5

Bartleby, the Scrivener / Písař Bartleby Bartleby, the Scrivener / Písař Bartleby Herman Melville

Tato novela neni k pobaveni, ale k premysleni. Pribeh ma kouzlo; nuti ctenare, po tom, co prekona pocatecni popisy prostredi a postav a konecne se dostane k jadru pudla, tedy k Bartlebymu, aby cetl dal a nezastavil se az do posledni stranky. To je vlastnost, kterou by do svych knih meli ve vlastnim zajmu dostat vsichni spisovatele. Bartleby navic poskytuje spousty prostoru k vlastnimu uvazovani.

06.11.2011 4 z 5

Dokonalé ticho Dokonalé ticho Rosamund Lupton

Dost dlouho jsem se nemohla začíst. Problémem byla celá ta omáčka okolo znakovani, vzpomínky z dětství, které se zápletkou nesouvisely, jednotvarny a pomalý rozjezd pátrání. Jako čtenářka fantasy jsem zvyklá na nereálné fiktivní děje, takže to mi vadilo nejméně. Velmi pozitivně hodnotím popisy přírody a zvířat zimní Aljašky a života Inuitu. Posledních 80 stran najednou bylo velmi napínavých, už jsem i chtěla hodnotit 4 hvězdičkami a pak...to nemělo konec. Kdyby se kniha předtím netáhla a celkové tempo bylo úplně jiné, tak možná pochopím to useknuti děje. Ale vůbec se to k celku nehodilo, téměř to byl i otevřený konec, zaporak se z nějakého důvodu vyparil, postavy stály na místě... Stačily dvě věty navíc, v ideální případě ale epilog, a nebylo by to tak divný. Myslím, že tak chabé zakončení knihy jsem snad ještě nečetla.

24.01.2024 3 z 5

Tyran Tyran T. M. Frazier

Tak 60% knihy bylo celkem nezazivnych. Vysloveně mě nebavilo být v hlavě Doe a ta jediná sexy scéna to nějak nezachranovala. Pak to ovšem nabralo obrátky a zase to byla ta správná, agresivní a vášnivá jízda. Dokonce lepší než v 1. Konec byl naprostý sladak, ale to už mi nevadilo.

06.01.2024 4 z 5

Hlavohrátky Hlavohrátky Joe Hill (p)

Přesně. Děj je sice pořád zajímavý, ale moc se neposunul a také jsme ve fázi, kdy hlavním hrdinům nic nedochází a zaporakovi projde všechno, protože to je ta největší definice zla (?). Snad budou další díly zase trochu vyváženejsi.

28.12.2023 4 z 5

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

Chápu tu kritiku ale i celosvětový hype. Spíš než poezie je to sbírka poetickych myšlenek a aforismu, na druhou stranu jsou ale některé velice líbivé, emocionální a chytí za srdce. Pokud to lidi, kteří opovrhuji poezii, navede k tomu, dát jí přeci jen čtenářsky šanci, tak je to fajn. Nebo lidi, co moc nechtějí přemýšlet, protože tady není co interpretovat, vše je po lopate.
No, bavilo mě to, ale jsem ráda, že jsem za knihu neutracela peníze.

25.12.2023 4 z 5

Maminko, nekřič! Maminko, nekřič! Jeannina Mik

Plno věcí mě zaujalo, inspirovalo a snad i pohnulo k tomu, být takovou mámou, jakou chci být. To zajímavé, především co se týká psychiky dítěte, jsem si i vypsala, takže kniha určitě měla smysl.

Na druhou stranu ke konci dost sklouzava do terapie o vlastních traumatech, meditačních cvičeních apod. Nepochybuji, že to určitě pomůže těm, co jsou s nervy totálně v kýblu a ještě si lížou rány z dětství, ale můj případ to díkybohu není, a tak to šlo mimo mě.

25.12.2023 4 z 5

Vzpomínáš si? Vzpomínáš si? Sophie Kinsella (p)

Vůbec jsem nečekala, že mě tahle kniha tak smete, navíc v žánru romanku pro ženy, který normálně vůbec nečtu. Příběh sice zní jako stereotyp, ale je to opravdu zábavně a dobře rozvinuté. Jsem ráda, že se z toho nevyklubalo žádné scifi s alternativním vesmírem, ale že šlo skutečně o vývoj osobnosti. No a co se milovaného může týká, tak ten byl skutečně sympaticky napsaný. Akorát ty slunečnice byly trochu pritazene za vlasy, dost nepravděpodobné, ale jako motiv naprosto sladké. Můžu určitě doporučit.

21.10.2023 5 z 5

Medvěd Medvěd William Faulkner

Me se medved celkem libil, ale spise co se atmosfery tyka. Je to druh divociny, ktera uz asi neexistuje a tak je skvele, ze to nekdo stihnul zachytit na papir. Musim ale ubrat hvezdicku za zprostredkovani vyznamu, ten jsem tedy zachytila jen dost povrchne a musela ho poguglit. Je to moc rychle ukoncene a moc poeticky zplacane, radsi jsem byla o strankach drive v lese.

30.09.2023 4 z 5

Ničená láskou Ničená láskou Nicci French

Jak je vidět, na knihu se zapomnělo. Je přitom opravdu dobrá a čtivá. Příběh má hodně facet a zároveň jsem neměla problém se sledováním děje. Poslední třetina byla velmi napínavá, takže jsem se nemohla odtrhnout.

Mimochodem ma to zfilmovani, ale s pozměněnym dějem. Ten v knize je lepší.

10.09.2023 5 z 5

Jak Krtek cestoval Jak Krtek cestoval Josef Brukner

Hezké obrázky a text k tomu je rymovany. Bohužel to ale nemá žádný příběh, jsou to zkrátka náhodně poskládané ilustrace a to je škoda. Dítěti se to líbí, ale spíš proto, že krtka zná z jiných příběhů

21.08.2023 4 z 5

Strach má velké uši Strach má velké uši Lucie Šavlíková

U nas se pribeh fakt libil. Syn vydrzel poslouchat az do konce a hovorove vyrazy ho rozesmivaly. Tematicky si u toho rodic trochu rezignovane vzdychne, ale co uz. Kdyz se to libi a nechaji si to predcitat, tak to je prece super.

18.07.2023 4 z 5

Haló, haló, paní Kočko! Haló, haló, paní Kočko! Ľuboslav Paľo

Tak me jako dospelou to teda zrovna neuchvatilo. Ilustrovane mysi jsou hezke, kocka je celkem skareda a ten jezek teda taky vyzaduje dost fantazie. ALE diteti se kniha moc libi. Mysi porad nekam zdrhaj a rvou u toho, ma to kriklave barvy...takze hodnotim za syna, ze kniha mela uspech. A to je to hlavni - jinou tematicky hodnotnejsi knihu mi hned hodil o zed, takze vi, co chce.

18.07.2023 4 z 5

Jak krtek uzdravil myšku Jak krtek uzdravil myšku Hana Doskočilová

Hezké ilustrace a příběh také není špatný, ale jak už psali jini: je to málo textu na moc obrazového materiálu. Zatím jsem pokaždé musela domýšlet, aby vyprávění drželo krok s obrázky. Také těch 88 stran je fakt už moc. Rodič se ulistuje k spánku dřív než usne dítě. Určitě bych ocenila rozdělení příběhu na části s nějakým epizodnim koncem. Takže kdepak, na krtkovi modré kalhotky to nemá.

10.07.2023 4 z 5

Nauč mě mluvit - 500 slov, říkadla, pohádky Nauč mě mluvit - 500 slov, říkadla, pohádky Luboš Huml

Ilustrace možná nebudou vkus každého, ale obsahově je kniha skvělá. Syn se ve 2 a půl naučil abecedu. Jsou tu i říkanky, písničky, dvě rymovane pohádky, počítání do 10 a části těla. Celkově je to velice smysluplný objekt pro všechny malé děti.

03.07.2023 5 z 5