venora venora komentáře u knih

Zelená míle Zelená míle Stephen King

moje první "kingovka", rozhodně nelituji, ač základní děj samozřejmě znám z filmového zpracovánî. Skvělé!

Obsahuji davy Obsahuji davy Ed Yong

raději si ukliďte klávesnici než toaletu (a ani s jedním to úplně nepřehánějte) - trochu nadsázka, ale z této velmi zajímavé a čtivé knihy jeden z možných poznatků.
vřele doporučuji!

Germinal Germinal Émile Zola

nečekaně rychle ubíhající děj z nezvyklého prostředí, od Zoly se nedalo čekat nic menšího

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

úžasné, nadčasové čtení, velmi ráda se vracím k této sbírce

24.07.2017 5 z 5

Zabiják Zabiják Émile Zola

Krásně psaný román, jak lze od autora očekávat, nadčasové, depresivní téma, bohužel pro mě tím, jak je známý obsah i závěr, obtížné k dočtení...

07.07.2017 4 z 5

Stalinova dcéra Stalinova dcéra Rosemary Sullivan

Velmi čtivé, zajímavé. Autorka Světlanu neobhajuje, ví, že na spoustu potíží si nadělala sama, svými rozhodnutími, ač jako 'Stalinová' už měla u mnoha lidí a na mnohých místech předem 'kolonku', ze které se horko těžko dostávala (nebo mohla dostat). Na druhou stranu, příchod na Západ musel být ohromný šok, i u Solženicyna v Autobiografii je patrné překvapení a rozčarování tím, jak 'svobodný svět' funguje. Obtíže s pochopením západního světa, i v kontextu jiných emigrantů, i nálepka, kterou celý život nosila, spolu s fámami se jménem spojenými, jí jistě k začlenení nepomohly...

17.05.2017 5 z 5

Uctievači hviezd: Po stopách stratených peruánskych ríš Uctievači hviezd: Po stopách stratených peruánskych ríš Miloslav Stingl

velmi čtivá kniha o předincké historii a jejím objevování

08.04.2017 5 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

No, musím říct, že podle ohlasů jsem očekávala něco...víc. Ne že by se četla špatně, ale na mě asi moc absurdní - změny v čase bez varování, naprosto zvláštní situace... Každopádně jsem ráda, že jsem přečetla, už dlouho jsem se chystala, a třeba v budoucnu budu v lepším rozpoložení a sedne mi tento autor lépe

04.04.2017 3 z 5

Goya čili Trpká cesta poznání Goya čili Trpká cesta poznání Lion Feuchtwanger

už je to nějaký pátek, ale tato kniha, pro mě první od autora, se četla takřka sama :) trefila jsem se do období návštěvy Madridu, takže výborné.

18.02.2017 5 z 5

U štěstí dam U štěstí dam Émile Zola

tady bych asi dala i šest hvězdiček, kdyby to šlo. Velmi čtivé, ale hlavně neuvěřitelně nadčasové, popis vzniku a rozmachu obchodu takřka v dnešním stylu. Mouret s zákazníky, resp. zákaznicemi, skvěle pracuje a vždy je dostane tam, kde je chce mít. Oba hrdinové byli sympatičtí, asi si v nich každý může najít to svoje, i když hlavním hrdinou tohoto příběhu je spíš samotný obchodní dům.

15.02.2017 5 z 5

Zabijak Anders a jeho priatelia Zabijak Anders a jeho priatelia Jonas Jonasson

no, u staříka i analfabetky jsem se pobavila víc, ale jsem ráda, že jsem si přečetla

02.02.2017 4 z 5

Břicho Paříže Břicho Paříže Émile Zola

Naprosto živý svět sám pro sebe, klidně můžete všechny ty prodavačky, tetky, drbny atd. přesunout o sto let zpátky nebo do loňského roku někde na dědinu, menší město, kde si všichni vidí do talíře a budou naprosto uvěřitelní.

Štěstí Rougonů Štěstí Rougonů Émile Zola

Mé první setkání se Zolou, k němuž jsem se odhodlala, promyšlený úvod do celé dlouhé ságy, kde se čtenář seznámí s mnoha postavami, které se později stanou hrdiny svým vlastních, no v Zolově podání spíše tragédií.
I přes tento úvod je pro mě při čtení Zolových knih tabulka s rodokmenem nezbytnou pomůckou.

Levý břeh Levý břeh Varlam Šalamov

Druhý výběr z povídek, navazující na Kolymské povídky, na které navazuje tematicky, se zabývá nejen prostředím gulagu, ale i, jakkoliv málo používanou, vězeňskou nemocniční péčí.

20.01.2017 5 z 5

Kolymské povídky (sebrané spisy I.) Kolymské povídky (sebrané spisy I.) Varlam Šalamov

Se Solženicynem druhý z mých oblíbených, lze-li to tak nazvat, ruských spisovatelů 20. století. Silné téma, které nepřestává být aktuální, příběhy, které jsou velmi silné a do určité míry děsivé - a to nejděsivější je, že nejde o fabulaci autora, o výplod jeho zjitřené fantazie, ale o situace, které on či jeho spoluvězni denně prožívali.

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

srdeční záležitost a jedna z mých nejoblíbenějších knih

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

pokud zrovna nevím, jakou knihu otevřít, Jane Eyre patří k těm, které beru do ruky bez váhání

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

krásná kniha, a ač se častěji vracím k Charlottině Jane Eyre, tak tato patří též k mým oblíbeným

Nahý jsem přišel na svět Nahý jsem přišel na svět David Weiss

knihu jsem objevila u rodičů v knihovně, Rodina jsem znala v podstatě jen jako jméno... Mezitím v Paříži proběhlo uchvacující setkání s jeho díly, když jsem byla někde okolo první třetiny knihy. Po dočtení mě mrzí, že jsem nečetla už před návštěvou Rodinova muzea.
Výborná, čtivá kniha o komplikovaném, nadaném, byť poněkud bezohledném umělci.

Chudí v Lodži Chudí v Lodži Steve Sem-Sandberg

ke knize jsem se dostala až nyní, po krátkém váhání jsem se začetla a musela se od knihy cíleně odtrhávat, udělat si čas na zpracování faktů. Autorův částečně dokumentární styl mi vyhovoval, ač jsem občas měla takovou tendenci - když to nedočtu, tak se to vlastně nestane... Člověk samozřejmě ví poměrně přesně, jak kniha skončí (v obecné rovině), i přesto to pro mě byl silný zážitek. Také první kniha o životě v ghettu z pohledu zevnitř...

21.11.2016 5 z 5