VendulaB VendulaB komentáře u knih

Guta Habsburská - slabý král, mladá královna a mocný Záviš Guta Habsburská - slabý král, mladá královna a mocný Záviš Oldřiška Ciprová

krátký historický román - rozsahem spíše novela. Jak je u autorky zvykem, je v něm přítomný i romantický motiv. Knížka je jednoduchá, milá, příčetně psaná, čtivá. Nejde o propracovaný, úchvatný román, ale na zpříjemnění jednoho večera knížka stačí.

15.10.2019 4 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Jako thriller/drama knížka není špatná, ale jako pokračování původní série neobstojí. Autor mohl pracovat se skvělými postavami, ale jejich charaktery v knize příliš nerozvíjel. Prvních 200 stran jsem se vyloženě nudila a knihu jsem neodložila pouze silou vůle. Dalších 200 stran už mělo celkem strhující tempo a četly se dobře, závěr byl ale opět zklamáním.

14.10.2019 3 z 5

Zmizet Zmizet Petra Soukupová

Autorka dovede vtáhnout do děje během pár stránek, její způsob vyprávění je naprosto fenomenální. I obyčejné věci dovede podat strhujícím způsobem. Povídky byly smutné a velmi uvěřitelné. První dvě mi přišly skvělé, třetí pro mě byla lehce slabší. Po přečtení knihy s hrůzou pozoruji své děti a zkoumám, jak spolu vycházejí. Za to autorce neděkuji, za skvělou knížku ano.

09.10.2019 5 z 5

Nevinná zrádkyně Nevinná zrádkyně Alison Weir

Alison Weir - jistota, která nezklame. Výborný historický román zkušené autorky, který je o to cennější, že popisuje strhující osud jedné z méně známých postav tudorovské Anglie - Janu Greyovou. Pro milovníky této epochy - nelze nepřečíst.

05.10.2019 5 z 5

Tajný deník Hendrika Groena Tajný deník Hendrika Groena Hendrik Groen

Čekala jsem humoristický román - a byla jsem zklamaná. Nečekala jsem vážný a dojemný příběh o stáří - a byla jsem nadšená. Neobvyklé prostředí, neobvyklý vypravěč. Velmi věrohodná, dojímavá a lidská kniha, která mě přiměla k zamyšlení.

28.09.2019 4 z 5

Králové ve stínu Králové ve stínu Zdeněk Grmolec

Jedná se o dobrý historický román o životě dvou jagellonských králů a českém trůně - obsahuje vše, co má správný historický román mít - knížka je dostatečně podrobná, historicky poučná, nezahlcující, příjemná pro čtení. Jedinou slabinou by byl popis života Ludvíka, který mi přišel až příliš zkratkovitý. Celkově jde o kvalitní a příjemnou knížku, která jistě stojí za přečtení.

24.09.2019 4 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Roční nahlédnutí do života několika postav, jejichž osudy se potkávají. Kniha je dostatečně zajímavá, vtipná i inteligentní na to, abyste ji doporučily - za přečtení stojí, i když na zadek si z ní nesednete. Rozumím tomu, proč její autor dnes patří mezi nejoblíbenější autory - je to prostě dobrá oddechovka. Nic víc a nic míň.

21.09.2019 4 z 5

Královna dvou králů Královna dvou králů Robert Fripp

Životní příběh královny Eleonory je fascinující, samotná kniha je ovšem neuvěřitelně slabá. Je naprosto trestuhodné, jak autor s daným tématem naložil. Kniha je vyprávěna z pohledu umírající královny a skutečně působí dojmem vyprávění umírající stařeny, která už pouze bez bližších souvislostí blekotá, opakuje se, přeskakuje... Kniha za přečtení rozhodně nestojí.

16.09.2019 1 z 5

Černý led Černý led Michael Connelly

Druhý případ detektiva Harryho Boshe . Autor si drží všechna pozitiva prvního dílu - sympatický detektiv - outsider, který si jde za svým. Drsný, neuplatitelný, spravedlivý, přitom lidský... Samotný příběh mi přišel lehounce slabší a méně napínavý než předešlá kniha, přesto jde o americkou detektivku hodnou přečtení.

11.09.2019 4 z 5

Ve stínu trůnu Ve stínu trůnu Elizabeth Fremantle

Výborný historický román - kniha má všechno, co od tohoto typu literatury může čtenář chtít. Navíc ten neuvěřitelný životní osud sester Greyových... Na knize jsem nenašla jedinou věc, která by mi vadila, přesto mi přišla lehoulince slabší než první díl (pořád ale nadprůměrný). Každopádně druhá polovina knihy je naprosto strhující.

02.09.2019 4 z 5

Jedno manželství Jedno manželství Tayari Jones

Jednoduchý příběh popsaný neuvěřitelně živým a skvělým způsobem. Co udělá s manželstvím fakt, že manžela nespravedlivě odsoudí k pobytu ve vězení? Toto není červená knihovna. Celé je to uvěřitelné a strašidelně reálné. Postavy zde jsou popsány takovým způsobem, že chápeme všechny motivy jejich jednání a nemůžeme nikomu stranit. Což je skvělé a současně děsivé. Občas nikdo za nic nemůže.

29.08.2019 5 z 5

Marlene Marlene C. W. Gortner

Výborně napsaný životopisný román, který přináší plastický obraz Marlene Dietrich. I když se velká část knihy točí kolem filmů, jejichž názvy nám dnes již (téměř) nic neříkají a kolem herců, které si spíše jen matně vybavujeme, nenudí. Zásluhu na tom má především atraktivní prostředí Německa 20. a 30. let a reálný popis vztahů hollywoodských studií a filmových hvězd.

29.08.2019 4 z 5

Žár Žár Joseph Incardona

Zajímavá kniha - spíše povídka nežli román. Svižná, zábavná, rychlá, chytlavá, ironická, chytrá, černohumorná. Na malém prostoru výborně nastíněny i povahy hlavních postav. Knížka Vám zajistí jeden hezký večer.

29.08.2019 4 z 5

Spasiteľ Spasiteľ Jo Nesbø

Jednoduše skvělá detektivka - výborná náplast na zklamání z Pentagramu. Zatím asi nejlepší díl z celé série. Rychlé, strhující, napínavé. Příběh je dostatečně bohatý, zápletka i vyústění dává smysl. Není co vytknout.

29.08.2019 5 z 5

Královnin gambit Královnin gambit Elizabeth Fremantle

Je skutečně možné, aby se jednalo o autorčin románový debut? Doporučuji všem přečíst si výborný historický román - dostatečně podrobný, přitom však nezahlcující a velmi čtivý. I když už jste o životě Kateřiny Parrové četli x-krát, stejně budete pohlceni a napjatí. Kéž by autorka napsala ještě spousty knih.

17.08.2019 5 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Struktura příběhu s Robertem Langdonem je stále stejná - to jsem čekala a nevadilo mi to. Tentokrát však byl celý příběh příliš plytký, nic moc se v něm nedělo, necítila jsem napětí, nevšimla jsem si žádného "strhujícího tempa". Nejslabší kniha z celé série.

13.08.2019 2 z 5

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Nesbo je skvělý vypravěč, opět dokáže rychle vtáhnout do děje, knížka má spád... ale přesto všechno mě příběh prostě nezaujal. Nepřeneslo se na mě to napětí, které bych při čtení takové knihy měla (chtěla) cítit. Po předchozím díle tak následovalo zklamání. Navíc mi přišlo, že se autor začíná opakovat. Nicméně s ohledem na Červenku a Nemesis budu v sérii pokračovat.

02.08.2019 3 z 5

Koruna císařovny Josefíny Koruna císařovny Josefíny Michelle Moran

Přestože se (dle doslovu autorky) jedná o historicky přesný román, po celou dobu četby jsem měla pocit, že čtu romanci. Způsob vyprávění totiž příliš připomíná červenou knihovnu. Na druhé straně možná právě tento způsob podání historické látky zpřístupní knihu čtenářům, kteří se historickým románům vyhýbají. Mě osobně kniha spíše inspirovala k tomu, abych si něco o Napoleonovi opět přečetla - tentokrát však v podání jiného autora.

02.08.2019 3 z 5

Tři královny - Boj o tudorovský trůn Tři královny - Boj o tudorovský trůn Philippa Gregory

Výborná kniha pro milovníky tudorovské Anglie. Životní příběh Kateřiny Aragonské je všeobecně známý i Marie Tudorovna je v dílech z tohoto období často zmiňována, ale osud Markéty - skotské královny bývá z pohledu dvora Jindřicha VIII. pouhou okrajovou záležitostí. A přitom právě její život je zcela fascinující, při čtení se mi ani nechtělo věřit, že se nejedná o fikci, ale (alespoň co se týče základních událostí) o popis reálného života. Nezvyklý a osvěžující pohled na Anglii a Skotsko 16. století.

02.08.2019 4 z 5

Pod sněhem Pod sněhem Petra Soukupová

Stačí 2, 3 stránky a jste vtáhnuti do děje. Kniha se mi četla jedním dechem, je neuvěřitelně přesná, živá, reálná, uvěřitelná. Okamžité máte pocit, že jste s hlavními postavami zavřeni v jednom autě, víte, že jste už podobné situace zažili a věty slyšeli. Charaktery postav jsou zde dotáhnuty k dokonalosti. Za mě jedna z nejlepších knih, jaké jsem v poslední době četla.

26.07.2019 5 z 5