Velekněžka Velekněžka komentáře u knih

Tělo ženy a jiné povídky Tělo ženy a jiné povídky Rjúnosuke Akutagawa

No prosím, a pak že veš není užitečná :-)

26.02.2023 4 z 5

Dnes už dobře vím, že jedním z nejlepších přátel mého vnitřního dítěte je vnitřní dítě Tima Burtona :-)

03.02.2023 5 z 5

Plešatá zpěvačka Plešatá zpěvačka Eugène Ionesco

Plešatá zpěvačka aneb britská příručka šifrované konverzace pro starší a pokročilé (od francouzského vydavatele)...
A co na tom dramatu bylo proboha tak absurdního, zeptám se tedy zřejmě v den svých 126. narozenin :-)

25.01.2023 5 z 5

Vila Inkognito Vila Inkognito Tom Robbins

Dle nejnovějších literárních průzkumů se u bezvýčitkových pojídačů majonézy při čtení knih Toma Robbinse prokazatelně projevily silné léčebné účinky různých druhů psychických potíží. U konzumentů kečupu podobná spojitost doposud bohužel nalezena nebyla :-)

24.01.2023 5 z 5

Můra noční, předvánoční Můra noční, předvánoční Tim Burton

Tak tohle mě opravdu vyděsilo, vracím se k Hitchcockovi :-)

20.01.2023 5 z 5

Nejštědřejší Amorova nabídka pro Cukuru Tazakiho s drobným Murakamiho háčkem – expres jízdenkou na cestu zpátky do života :-)

20.01.2023 3 z 5

Teplo zhaslého plamene Teplo zhaslého plamene František Gellner

Milí teenageři, básně tohoto týpka působí jako úmyslně propíchnutý kondom v jinak celkem bezpečné české poezii nejen své doby. Měl by tedy někdo zájem si jeho sbírku přečíst? :-)

31.12.2022 5 z 5

Radosti života Radosti života František Gellner

Dvaadvacetiletý literární pankáč bilancuje svůj dosavadní život, a čím víc zjišťuje, že hlavní chyba bude spíš v interním systému, tím víc se drží hesla „No future“. No, zřejmě si myslel, že je to známka punku :-)

29.12.2022 5 z 5

26.12.2022 5 z 5

Tvrdej chleba Tvrdej chleba Charles Bukowski

Tvrdej chleba – Hankova příležitost pro topinku
Občas nějakou spálí
Občas přivede oblohou k dokonalosti
Zbytek namočí slepičkám
Topinku by stejně neocenily….

21.12.2022 4 z 5

Básně z Ledové hory Básně z Ledové hory Chan-šan

Sbírku doporučuji číst zejména v tuhém zimním období, kdy díky světovým „energetickým vizionářům“ proniknete ze svých ledových příbytků do Chan-šanovi filozofie rozhodně výrazně hlouběji...

11.11.2022 5 z 5

Pepi: Josef Bican Pepi: Josef Bican Zdeněk Pavlis

Nevíte prosím vás někdo, kde v Česku najdu národní fotbalový stadion Pepiho Bicana?...

01.10.2022 5 z 5

Příliš blízko jatek Příliš blízko jatek Charles Bukowski

Další volně pohozená perla v Bukowskiho zátoce, kde chytrý, slušný a poctivý potají v noci rybaří :-)

01.07.2022 5 z 5

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

Forda Pána, nemít v sobě ty dva gramy somy, hrklo ve mně, že je to snad doopravdy :-)

07.03.2022 5 z 5

Svět v zrnku písku Svět v zrnku písku William Blake

Co pozemských klínů slova tvá podráží (kritika, cenzura, ničení, neuchopitelnost, nepochopení, čas, překlad…), leč energie navždy nepodraženou zůstane…

22.02.2022 4 z 5

O psaní O psaní Charles Bukowski

Noblesa pozdějších dopisů kultivovaných u vínečka svým nadhledem zcela evidentně překračuje počáteční kolísavou kvalitu korespondence psanou pod vlivem "sprostého" piva. A společensky přizpůsobivé akademické zápisky z úvah od čaje či kávičky se pro příliš raný umělcův věk (3-16 let) bohužel dochovat nepodařilo. Tak co se všem "Hankopichům" pořád nezdá? :-)

15.02.2022 5 z 5

Dešti, větru odolá
křehká lásky pavučinka…

02.02.2022 5 z 5

Smrt Zajdy Munroa Smrt Zajdy Munroa Nick Cave

Zajíc na divoko servírovaný bez předkrmu či aperitivu prolézá krkem jen s největšími obtížemi. Při nekonečném trávení intenzivně přemýšlíte o záměrech kuchaře a místy dokonce o předčasném odchodu z restaurace. Záchranná katarze naštěstí přichází se závěrečným moučníkem, kdy ze zajíce ovšem zbyly už jen ohlodané kosti. A mám takové neblahé tušení, že jediným kulatým razítkem na krátkou omluvu v dodatku může být pouze společná fotka Nicka, Avril a Kylie (ideálně oblečených)…

20.01.2022 3 z 5

Jen si to představte… Narodíte se se vzhledem, jenž odpovídá stáří vaší duše namísto vašeho nového fyzického těla :-)

14.01.2022 5 z 5

Všechny řitě světa i ta má Všechny řitě světa i ta má Charles Bukowski

Před pár lety mi v noci nad knihou poletoval vyzáblý a zmatený Modrý ptáček a slabounce si prozpěvoval, že přilétá ze srdce zraněného, kde dýchat přes den nedokáže. A když duše toho těla odtržena po nocích bloudí sama zoufalá, nabírá tvář citlivého introverta masku všemi rozpoznanou. A ten ptáček, ráno vždy se do toho srdce navrací, neboť tak dohoda zní. Prosil mne, stůj při něm vždy, i když se třebas do všech zadnic světa propadá. Tak tedy činím :-)

14.01.2022 4 z 5