vcielka vcielka komentáře u knih

S láskou, Eloise S láskou, Eloise Julia Quinn

Co ja viem. Phillip bol velmi mily chlap a uroven tejto knihy drzal nad hladinou ako plavak. Ale Eloise?Nieco na tej Eloise bolo, co mi neslo vstrebat. Ked som ju citala v predchadzajucich knizkach, zdala sa mi ako uplne ina osoba, nez sa zrazu objavila v tejto knihe. Ale ta pasaz so strelbou bola fajn. Skoda, ze nebola dotiahnuta. Deti boli super, niektore spravanie, reakcie Eloise fajn, ine suchoparne. Trochu mi mozno v knihach z tejto serie vadi, ze zaluby hlavnych hrdinov nie su popisane hlbsie. Vobec sa nevysvetlilo, co robila Eloise zavreta tyzden doma z minulej knihy, kedy si nechavala nosit jedlo na izbu, co ma tiez sklamalo. Za cely cas, co sa odohraval tento pribeh nenapisala ani jeden list. Nikomu. Vobec ziadny pohlad do hlbsieho sukromia a zalub postav. A trochu mi to vadi.
Inak pekna knizka :) velmi ocenujem autorov zmysel pre detail chvile a detail uvahy charakteru. Prave kvoli tomu tuto autorku pokladam za vynikajucu spisovatelku romance a mozno by si odo mna zasluzila viac ako len 4*

20.01.2021 4 z 5

Čekanka Čekanka Julia Quinn

(SPOILER) Pribeh som zacala citat v slovencine, pretoze po tom kvante do cestiny prelozenych romanci, co som precitala, si potrebujem precvicovat svoj rodny jazyk, pretoze uz teraz pouzivam nehorazne mnozstvo bohemizmov. Aj sa mi to zdalo zo zaciatku fajn, kym sa nepreslo po uvodnych opisoch k dialogom. To uz kravy komunikuju medzi sebou na vyssej urovni ako tamojsia aristokracia. Rychlo som vzala do ruky cesky preklad a uff som sa upokojila, ze to len slovensky prekladatel vlozil aristokracii do ust jazyk spodiny. A vraj mam citat viac slovenskych knih. Ked to sa vazne neda.
No a kedze som uz videla prvu seriu serialu, tak samozrejme tam to museli hned vyzradit, kto je lady Whistledownova, takze prekvapenie sa nekonalo. Ziadne dohadovanie sa, kto by to mohol byt z mojej strany. Skoda. Bila by som ich.
Inak prijemna knizka na rovnakej urovni ako tie predchadzajuce. Aj ked to nikdy neboli prave hrdinovia na ktorych pribeh som sa najviac tesila. Colinovi som akosi nedokazala uverit, ze odrazu znicoho nic po tolkych rokoch pocitil k Penelope vasen a potom i lasku ako tram. Jednoducho mi to nejde do hlavy. Chapem, ze to cestovanie malo za nasledok, ze ju takmer vobec cast roka nevidal, ale i tak... Ale boli tam rozhodne krasne detaily, ktore cely pribeh vyzdvihovali. A myslim, ze dojem z knihy mi velmi kazil serial a serialova predstava Penelope. Vlastne si myslim, ze mi ho uplne pokazil :)

15.01.2021 4 z 5

Nevhodný návrh Nevhodný návrh Julia Quinn

Popoluska. Ak niekoho nenapadne toto porovnanie pri citani tejto knizky, tak urcite zil doteraz v alternativnom vesmire. Dokonca uvod bol tak vykradnuty z Popolusky, ze som sa az zacinala bat. Milujem Popolusku, ale naozaj nemusim rovnaku verziu citat stale dookola. Nastastie po polnoci ta abnormalna podobnost skoncila, i ked, nedajte sa zmiast, nezanikla. Pribeh bol o suzneni dusi od prveho momentu stretnutia, co mne osobne obycajne vadi, ale tentokrat ani nie, pretoze tento rys autorka nadniesla a zvelicila a urobila z neho zamer. Mila ctiva oddychovka, ktoru odporucam, ak si chce citatelka prijemne romanticky oddychnut :)

15.01.2021 4 z 5

Vikomt, který mě miloval Vikomt, který mě miloval Julia Quinn

Dej nicim neprekvapi, rovnako ako pri jednotke. Je to take jednoduche a mile smerovanie k cielu: Zili stastne, az kym nepomreli. Ale povedzme si na rovinu. Ktoru romanticky zalozenu zenu nieco take omrzi citat stale dookola, i ked dopredu vie, co sa zrejme stane a co sa odohra, ak je kniha napisana ctivo a celkom vtipne? No, asi velmi malo :) Osobne mam velmi rada, ak si hlavni hrdinovia idu po krku. Ked Kate suverenne vyslovila: Newtone, otres se! Bol to pre mna jeden s najlepsich malinkych okamihov knizky :) Akonahle zacnu v knizke prevladat sladke recicky, tak uz tych vtipnych scenok je tam uz asi nula, co je velka, velka skoda, ale inak je to velmi prijemna kniha. Odporucam.

14.01.2021 4 z 5

Vévoda a já Vévoda a já Julia Quinn

No, knihy uz mam na policke niekolko mesiacov, ale rozhodla som sa ich citanie uprednostnit kvoli serialu. Boze, nikdy nerobte nieco take, ze budete citat knizku zarovno so serialom. Mam z toho v hlave maly mix. Nie ale obsahovy. Pri citani si vytvaram podla charakteru vykreslenom v knihe postavy a vkuse sa mi do tych predstav plietol cernoch vojvoda s hnedymi ocami s naivkou Daphne, ktora sa kniznemu vtipnemu a duchaplnemu charakteru, ktory vedel rozdavat celkom pekne rany pastou (nie take, co vyzeraju ako nahoda a ze vam ide zlomit ruku ako v serialy) vobec nepodobala. No, bolo to divne. V serialy je plno veci, co v knihe nie je a naopak, a kedze potrebovali tam hodit aj ostatne postavy, zrejme uz do plrvej sezony nakladli plno veci s dalsich kniziek serie.
A teraz ku knihe. Nie zle, citala som aj lepsie. Kladne hodnotim, ze postavy su duchaplne a celkom vtipne. Niektore situacie celkom pekne vykreslene. Velmi sa mi pacila ta mala epizodka v kuchyni s mliekom. Velmi zivo som si ju vedela predstavit. Mile to bolo. Bola aj v serialy, ale ta knizna bola lepsia. Ale ako som pisala, citala som aj lepsie. Je to tak na max 4*. Totiz, okrem prekvapenia, ze autorka vie celkom dobre a ctivo pisat ma dej nicim velmi neohuril.
Serial? Neviem, ci na databaze knih mam hodnotit aj serialovu verziu, ale tak dobre, nech mam pre svoju potrebu a mozno aj inych kompletny zaznam: Prvu cast mi pustil partner. Pozerala som na to celkom skepticky. Pacil sa mi zaciatok ako pani Whistledownova zacala opisovat rodiny a vsetko slo tak zhurta. Ok, nove spracovanie romantickych serialov. Povedala som si, ze wow, ale celkom som nechapala kam to smeruje, pretoze ak to zachova toto tempo, tak si romantiku velmi neuzijem. Priznam sa, ze som si ju velmi ani neuzila v serialy. Nie tu naozajstnu, taku hlboku, aku citam bezne v knizkach z cervenej kniznice. Tych par zamilovanych pohladov v serialy ma do kolien nedostalo, hlavne ak su prekladane niecim takym , ako rychly zaber ako hlavny hrdina vstava z postele s prostitutkou. Mimochodom, toto v knihe nie je. Zrejme mali tvorcovia potrebu doplnit realny pohlad na to, co sa zrejme dialo v sukromi takeho chlapa, o com autorka knihy radsej taktne pomlcala. Zmiesana farba pleti mi celkom vadilo. Celkom to na mna posobilo rusivo, hlavne po precitani stoviek regentskych romanci. Su jednoducho veci, ktorych historicku upravu prepacim a take, ktorych neprepacim. Ale ok, ak aj toto odfiltrujem a poviem si dobre, mame dobu, kedy musime vsetko zrovnopravnovat az do takej miery, ze budeme to pchat i do historie, kam to nepatri, tak mi potom velmi vadila poznamka: Kym sa kral neozenil s kralovnou (on bol beloch, ona cernoska), tak sme boli ako spolocnost rozdeleni podla pleti. WTF? Myslela som, ze to mam brat ako samozrejmost, ze na pleti nezalezi. Biely, cierny, cerveny, zeleny, snazim sa to ignorovat a ziadne taketo "politicke, rasove" veci tam netaham. Herecke vykony niektorych postav sa mi vobec nepacili. Boli velmi nadnesene. Lady Danbury. Tolkokrat prehravala, az to uz ani sympaticke nebolo. Daphne, naivka a pre mna osobne celkom nezaujimava osoba. Akoby skrizili Keiru Knightly, aby dostali Lizzie z Pychy a predsudku s Kristen Steward, aby dostali naivnu hlupucku Snehulienku a Swannovu z Twillightu v jednom. Kralovna zasa bola uplne nekralovska. Pohybovala sa na vecierkoch a spravala sa, akoby ani kralovna nebola. Mimochodom ten malicky princ George, ktoreho tam kralovna spominala ako malickeho chlapca, ma mat v tom case uz 51 rokov a vladnut Anglicku ako princ Regent. Vauxhallske zahrady boli zalostne urobene a Colin bol naozaj ovela lepsi v knizke. Penelopy netusim. V knizke bol len asi 2 riadkovy opis. Zatial ju len opisali jemne, ale v serialy to bola postavicka, ktora mi riadne liezla na nervy. Ale aby som nebola len zla, obe matky F aj B boli skvele. Bridgertonova matka bola uzasna. V knizke nebola vobec nejak zvlast vykreslena. Serial ju spravil naozaj skvelou. Nepochopila som vobec tomu inak, ako moze nejaky chlap prist za vikomtom a vyhrazat sa mu, ze rozhlasi, ze boli samy s Daphne a ak sa s nim neozeni, poskodi jej tym povest. Vsak ich nik nevidel. To by mohol potom prist hocikto a vymysliet si nieco taketo vzdy, keby chcel dostat niekoho dceru/sestru za manzelku. V knihe tato traposina nastastie nebola. Partnerovi som do tanca vo Vauxhalle opisovala predvidavo vsetko co sa stane a so 100% uspechom, pretoze naozaj tam nenajde clovek nic prevratne. Pozrela som si to, lebo takych serialov ala cervena kniznica z regentskeho prostredia, ktore prednostne citam, je zalostne malo, ale vysoko ho hodnotit nemozem. Ak mala kniha max 4*, tak serial ma u mna max 3*. Neurazi, neohuri.

11.01.2021 4 z 5

Jedno překvapení za druhým Jedno překvapení za druhým Jill Shalvis

Naivne, hrdinovia si velmi radi protirecili vo svojom konani. Bolo tam celkom dost patosu, nezmyslov, kto je ten zly sa dalo tusit od zaciatku. Podpriemer. Ale bolo aj horsie.

05.01.2021 2 z 5

Druhá šance Druhá šance Rebecca Hagan Lee

Zdalo sa mi to alebo tu vravela Sarah Jarredovi, ze je rovnako stara ako on? Uz citam trojku a tam vravia, ze je o 8 rokov mladsia. Ale celkovo sa mi zda, ze autorka vo viacerych veciach sa nedrzi faktov, ktore raz urci, ale permanentne ich meni, ako jej to prave vyhovuje. Co je dost mrzute, lebo citam casto cele serie spolu. Inak celkovo naivny pribeh i so zapletkou, tym ako na to odrazu pridu, ci rekrutovanim novych clenov. Jednoduche, naivne a mierne nudny pribeh. Asi ten zaciatok sa mi najviac pacil a potom uz take nemastne neslane. Vybrala som si knizku na zaklade vysokeho hodnotenia a som pomerne sklamana. Ale na oddych ok.

01.01.2021 3 z 5

Nevěsta na ocet Nevěsta na ocet Rebecca Hagan Lee

Uf uf uf, no podla hodnotenia som cakala nieco lepsie, ale celkovo je to celkom nevyzrete a naivne. Zacala som citat uz druhu cast tejto serie a okrem toho, ze je to len asi dvakrat tak dlhe, sa autorka v pisani nikam nepsunula. Hodnotenim priemer. O nic nepridete, ked si to neprecitate, a ked si to precitate nic vam to velmi neda. Hlavny hrdina je nezrely, ale to by nebolo take zle, keby autorka tuto jeho stranku neodflakla a nerozviedla. Takto to vyzera, ze zo sekundy na sekundu meni svoj nazor. Hlavne na konci, ked jej dava slobodu a potom nedava...

28.12.2020 3 z 5

Těžké rozhodnutí Těžké rozhodnutí Janet Dailey

4,5* pacil sa mi pribeh, hrdinovia, vyvoj udalosti, az na ten zaver. Tak som sa do toho zacitala a nevedela som sa od toho odtrhnut, az ma ten rychly zaver sklamal. Som cakala, ze tie problemy zacnu riesit skor a ze oni si padnu do naruce trochu skor... Trochu mi to z tej chutovky ubralo. Co je dost smutne. Zo 20 stran navyse a je to pre romanticku dusu vyborna lahodka

22.12.2020 5 z 5

Pán ostrova Pán ostrova Kimberli Wagner

(SPOILER) Nebolo to zle, ale popravde sa mi to velmi pacilo len kym nezistila, ze je v tom. Potom to uz nemalo tu spravnu iskru. 3,5*

21.12.2020 4 z 5

Únosce Únosce Glenna McReynolds

Bola som príjemne prekvapená. Na love story dost dobre. Davam 4,5* v ramci paperbackov. Pribeh bol zivy. Doslova. Reakcie a dialogy hodnoverne. Az na ten trochu presladeny zaver. Zozrala som to autorke i s navijakom

20.12.2020 5 z 5

Mávnutím čarovného prútika Mávnutím čarovného prútika Janet Dailey

Strasne nezazivne, nudne, bezfarebne, jednoduche... Nudne som uz spominala? Jaj a pateticke. Nic co by nenapisala hociktora zena bez talentu na hodine slohu.

19.12.2020 1 z 5

Falošné sľuby Falošné sľuby Kat Martin

(SPOILER) V prvom rade som nepochopila, preco sa to vola Falosne sluby. Hlavny hrdina slubil, ze ju ochrani a sam pred sebou ju neochranil? To je chaby dovod takto pomenovat pribeh. Jediny taky falosny slub, co si spominam je, co dal hlavny zly svojej milenke, ze jej pomoze k postu primadony a nedodrzal ho. Ale to bola miniaturna nepodstatna epizodka v pribehu, takze ani to nie je zrejme ten dovod. Mozno tam je, ale ja som za ten cas na neho zabudla. Pripustam, ze som pribeh citala dlhe tyzdne po malych troskach a nutila sa pokracovat. Modlila som sa ku skoremu koncu a utesovala som sa, ze to nema 400 stran, ale len 300. Aj to bolo vela. Nudne, plytke, bezcharakterne, predvidatelne. Este aj prekladatel musel mat na to rovnaky nazor, pretoze vela prace tomu nedal teda. Ak som este na zaciatku citania uvazovala nad 3 hviezdami, ku koncu som rozmyslala, ci mam dat az 2. Hlupi a pateticki hrdinovia, to tu uz bolo. Ale bohuzial napisane niekym so slovnou zasobou zakladniara, to je uz daco. Avsak mozno spisovatelovi len krivdim a mala by som skor pranierovat slovenskeho prekladatela. Musim sa ale predsa len pozriet, ci nejde o jeden z prvych literarnych pokusov spisovatelky, kedze bola vydavana v CR i SR a neskoncili pri jednej knihe, zrejme nejaky ten fanklub ma. Bohuzial som od nej nakupila viac titulov, takze sa zrejme prehryziem aj tymi. Budem dufat, ze toto bol len velky omyl a zvysne ma prijemne prekvapia. PS zasa jeden z pribehov zalozeny hlavne na nezazivne podanom sexe, kvoli ktoremu su zrejme vystrihnute zaujimave veci zo zivota postav. I ked co ja viem. I to mimo sexu sa citalo dost tazko.

17.12.2020 2 z 5

Svádění jako lék Svádění jako lék Laura Lee Guhrke

Citala som to tak trochu ako poucnu literaturu, asi preto som to nezhltla rychlo ako malinu :) Inak krasna kniha. Pacili sa mi charaktery postav, i ked miestami sa mi zdalo, ze autorka prilis prehana ich posadnutost sebou. Autorka ma ale svojim stylom pisania velmi prekvapila. Ak este niekedy nadabim na podobnu autorku, budem velmi rada.

08.11.2020 5 z 5

Gentlemanovy tajné touhy Gentlemanovy tajné touhy Laura Lee Guhrke

Tak toto boli bozske! Jedine, ze ked som pretocila na dalsiu stranu, zistila som, ze dalej uz nic nie je. Sklamanie

04.11.2020 5 z 5

Pletichy krásného vévody Pletichy krásného vévody Laura Lee Guhrke

Prva kniha bola sice o chlp lepsia, ale ani tato nesklamala a uzila som si ju. Som velmi prekvapena, ze od tejto autorky sa u nas vydali len 4 knihy a aj to len sporadicky

04.11.2020 5 z 5

… a pak ji políbil … a pak ji políbil Laura Lee Guhrke

Ja som po dlhej dobe bola knihou celkom nadsena. Nebolo to take naivne divadielko ako pisu niektore autorky. Prislo mi to celkom realisticke s plynulo postupujucim vztahom dvoch celkom pekne vykreslenych hrdinov

01.11.2020 5 z 5

Hříšný úsvit Hříšný úsvit Stephanie Laurens (p)

(SPOILER) Mam precitanu len tretinu knihy a cely cas skripem zubami. Neviem, ci to docitam. Cela tretina je len o plese, vecierku, slavnosti, kde ju okamzite zatiahne na nejake nerusene miesto, zamkne a sex sex sex, bez poriadneho deju. Dej je len o tom, ze sa vezmeme ale musime pomaly, aby si ludia nepomysleli, ze to bude prilis rychle a hlavny hrdina si nechce pripustit nahlas to, co vie uplne presne, ale hrdinku chce do svadby prinutit, aby si to ona priznala. A to chce dosiahnut sexom. Autorka sa podla mna snazila citatelovi znechutit sex naveky amen. Btw, kto je zlodej je od zaciatku jasne. Od Luciena som cakalafakt viac. Tu jeho tajomnost, krasu, sposoby panthera, a ostry jazyk, ako autorka naznacila minuly diel. Ostry jazyk nahradil despoticky pristup stylu budes robit, co ti poviem, a to ostatne nenahradilo nic. Ziadne krasky sa tam na neho nevrhaju, nik sa ho nesnazi zviest, ani do manzelstva dostat, ani len do postele. On sa tam tiez s nikym inym nebavi len s Ameliou a sposoby ma ako dreveny sud. Chapem, ze nie je na take hluposti cas, inak by nemohla autorka popisat tolko stran sexom. A Amelia, ta tvrdohlavejsia zo sestier, ako bolo minule povedane, sa mu podriaduje, usmieva. A vobec jej nevadi ani len trochu (to ale ziadnej autorkinej hrdinke z minulych knih), ze hrdina skakal predtym z postele do postele vzdy ked sa nasla prilezitost. Vsetky to povazuju za normalne, ba co viac, za nieco zoaduce, aspon ich vie lepsie potesit v posteli. Dosla som az sem v celej tej sage, ktora ma este plno knih pred sebou a mam chut celu seriu odmavnut a uz v nej nepokracovat a najst si menej nadrzanu autorku, kde nebude dej stale o tom istom a teda aj o nicom. Vsetci jej hrdinovia su v podstate rovnaky. Martin sa trochu vymykal a preto ta kniha bola lepsia nez ostatne, ale ti ostatni chlapi boli ako cez kopirajt. Hrdinky sa zasa delia na sproste a sprostejsie. Resp. Naivne s nalepkou silna inteligentna osobnost, ktora je koniec koncov vzdy falosna. Cest vynimkam.

22.09.2020 odpad!

Muž ve stínu Muž ve stínu Stephanie Laurens (p)

Zo serie Cynster patri tato kniha rozhodne k tym lepsim. I ked ma pasaze, ktore sa tahaju a clovek sa uz nevie dockat, kedy skoncia. Nieco mi v tej knihe ale chybalo, takze 5 hviezd nehrozi. Mam to cerstve, mozno casom pridem na to, co to je a dopisem

20.09.2020 4 z 5

Všechno o vášni Všechno o vášni Stephanie Laurens (p)

tak 3,5 hviezdy. Zo zaciatku ma to bavilo i pacilo az kym neprislo k svadbe. Potom to pre mna stratilo ten naboj zaujimavosti. Kedze kto je ten zly vedel citatel od zaciatku, len hlavni hrdinovia na to nevedeli prist, tak ani nijak zahadne to nebolo a uz som si len hovorila: no uz prestante zvatlat, ukoncite to.
Skoda, ze s Chillingwortha sa stal klon hrdinov z predchadzajucich knih serie a stratil tak vlastnu osobnost. A tie jeho zatajovania a vyhybanie sa svojej zene lebo s nou nebude rozpravat o tom preco k nej pridal ochranku... dovod preco jej to nechcel vysvetlit? okrem toho pravda, ze autorka chcela nejake dramaticno navyse aj ked isla cez nezmyselne reakcie a situacie

15.09.2020 3 z 5