vandalindakova vandalindakova komentáře u knih

Čtvrté křídlo Čtvrté křídlo Rebecca Yarros

Já jsem si řekla, že budu kritická. Nepřečtu si recenze, a nedovolím aby mě něco ovlivnilo od toho, co doopravdy uvidím. Jak to dopadlo?
Tyhle stránky si mě omotaly kolem prstu. Naprosto a beznadějně. Jednou jedinkrát se mi stalo, že mě příběh úplně pohltil, a neHarry za to nemohl. Tenkrát to byla Addie LaRue. Nechci je k sobě přirovnávat, protože tyhle dvě knihy jsou jako den a noc. Ale ztratila jsem se v nich nadobro, časově, příběhově, emočně.
Já u knih permanentně usínám, nejsem ten člověk ,,ještějednukapitoluačtucelounoc, to ani zdaleka. A přesto jsem tady seděla o půlnoci, oči dokořán a zničená z toho dilema, že musím ráno vstát do práce, a pokračovat ve čtení. Mrzká z toho, že usnu o 5 minut později, protože jsem mohla pokračovat, ALESPOŇ KOUSEK. Zahlcená plány, kam se zašiju, protože celý den bez čtení dál přece nedám! NECHTE MĚ ŽÍT TEN PŘÍBĚH S NIMI, whatever, že bych nejspíš umřela dřív než bych vůbec nějakýho draka spatřila! Bylo mi velmi brzy jasný, že z této zkušenosti, budu mít čtecí kocovinu. Už ve 30% jsem si neuměla představit, co bych sakra měla číst dál? A proč? Chci číst jenom tohle!
Co je za mě na tomhle příběhu tak speciální? Nejsou to draci, není to boj o život, nejsou to HOT týpci, nic z toho. Je to ten styl psaní autorky! S podobným psaním jsem se asi ještě nikdy nepotkala, na pohodu sepsaný situace, které se sice otáčí, kam potřebuje, ale je to jiný. Nutí mě se to smát nahlas, šokovaně zírat, alespoň chvíli to žít s nimi. Ty hlody co to obsahuje, to je prostě moje krevní skupina. A já zbožňuju příběhy, co mě umí takhle pohltit.

Kniha mi byla poskytnuta v rámci jednorázové spolupráce díky Humbook blogerům.

24.03.2024 5 z 5

Čtyři tisíce týdnů Čtyři tisíce týdnů Oliver Burkeman

Knížka, která sedne jak zadnice na hrnec hlavně těm, kteří mají pocit, že toho musí mraky stihnout, a cítí se špatně, když někdy nejsou produktivní. Sice se tu rozebírá time-management, ale pokud chcete najít kvantum rad, jak být víc a víc výkonnější, tak radši sáhněte po jiné knize věnující se takovému tématu. Time management pro smrtelníky je zaměřený úplně opačným směrem, a to tak, abyste si uvědomili, že času je omezené množství, nemusíte stihnout všechno, a čím víc budete za něčím pospíchat, tím méně vám to nakonec bude, a dostanete se do permanentního stresu. Já jsem přesně takový člověk, a jsem ráda, že jsem si to přečetla, protože jsem dostala spoustu postřehů, nad kterými jsem se mohla zamyslet, a pár věcí bych do svého fungování chtěla zakomponovat.

Nezkrotná říše Nezkrotná říše Stacey Marie Brown

a začátku jsem byla hrozně nadšená, autorka nás okamžitě vrací tam, kde předchozí díl skončil, a rozjíždí další zápletky a akce. Jako čtenář jsem se ani na chviličku nenudila, protože to má toliko akce, že ani člověk nestíhá vstřebat, kdy jedna končí a další začíná. Celkově na směr zápletky, vsazení nových prvků a budování fantasy světa nemám jedinou výtku. Do toho prostředí Budapeště, který je stále celkem dosti originální,a dává tomu takový to lákadlo navíc. Vývoj hlavní postavy paráda, hrdinka nám pomalu roste dál, není zaseknutá na místě, a sice jsem v jednom momentu doufala, že si to nezkazí, protože se v tu jedinou chvíli začala chovat jak praštěná hysterka, ale to naštěstí rychle zase přešlo, a už se nevrátilo. Nové postavy, nová místa a nové strany bojující za lepší svět za mě skvělý. Díky tomu to není přímočarý, jednoduchý a vlastně i předvídatelný. Autorka taky nejenže umí zakončovat kapitoly, tak že chcete hltat dál, ale hlavně celou knihu! Teď si zase chci přečíst tu trojku prostě! No ale dostávám se k tomu, co mi trochu svlažilo nadšení, které ve výsledku skončilo čtyřhvězdičkovým hodnocením. A tím jsou pikantní scény a smut. Jakože takto, ten smut za mě není napsaný špatně, není to v tomhle ohledu žádný bizár, ale v některých momentech už to na mě osobně bylo to much. Neříkám, určitě se najdou čtenáři, kterým to sedne jak zadek na hrnec. Ale to, že tam ta přitažlivost hraje takovou roli, kdy se kolem sebe motá fakt snad každej, a hlavní hrdinka tu má potenciál na tolik jednotlivců, se kterými se může zapléstno nevím. Navíc z některých částí vanul vibe sexuálního podtextu na veřejnosti, před nevím kým (a klidně rodinnými příslušníky), a to už bylo fakt divný. Co mi ale vrtá hlavou nejvíc, jsou ty situace, ve kterých toto vzniká. Jakože pro začátek máme hlavní hrdinku, která ještě s nikým nic pořádně neměla, ale každou druhou chvíli je žhavější jak právě zapálený brikety. Chvíli potom, co málem umře, je schopná bůhví čeho jako. To jsou momenty, které mi nepřijdou moc reálné, a trochu ten dojem z knihy kazí. Ale i tak mám stále pozitivní pocity po dočtení.

Mladokrevní Mladokrevní Sasha Laurens

Kniha se mi osobně četla dobře, a hlavně rychle. Byla to taková typická oddechovka, jako když sáhnu po contemporary akorát s příměsí fantasy prvků. Po jedné třetině jsem se i začetla a zajímalo mě, jak to bude pokračovat. Líbily se mi komplikované vztahy tím, že to nebyla okamžitě láska na první pohled a hotovo. Taky oceňuji LGBT linku. Fantasy linka za mě měla smysl, přišla mi zajímavá a celkem k formátu příběhu i dostatečně propracovaná. Na stranu druhou tam bylo hodně moc klišé věcí, což by mi možná nevadilo až tolik. O něco víc mi vadí, že jsem snad všechny hlavní zápletky odhadla, a to hodně dopředu.

08.11.2023 3 z 5

Osudové pouto Osudové pouto Elizabeth Briggs

Osudové pouto je druhý díl poutavé new adult série Vlci zvěrokruhu. Stejně jako první kniha, i tato obsahuje jak fantasy zápletku, nová fakta, která do daného prostředí zapadnou, tak i ty pikantnější scény, kterých mi přišlo ale o něco méně a hlavně lépe napsány. Díky bohu, že výrazy jako jeskyňka a skulinka a mnohé další, se odsud vyškrtly, a já už neměla záchvaty smíchu u čtení smut scének. V tomto ohledu jsem osobně já velmi spokojená a vidím zlepšení. Stejnou spokojenost cítím i ze zápletky a právě budování prostředí, které vtáhne čtenáře do sebe. Celou knížku přečtete jedním dechem, a nejlépe bych tím dechem rovnou skákala do dílu dalšího, protože ten napjatý konec zase? To je utrpení! :D
Jediné minus, které tu stále trochu vnímám, je občasné chování hlavní hrdinky, která má vnímání šneka, a každý si stihne všechno domyslet dřív, jak ona. Výsledně je to ale velmi zábavná oddechová a pikantní romantasy.

Mé sladké šestnácté století Mé sladké šestnácté století Rachel Harris

Knihu jsem poslouchala jako audioknihu několik let poté, co sama vyšla. Audio verze je zpracovaná velmi povedeně, a hlas Nikoly Heinzlové se k příběhu, musím říct, hodil. Když se člověk zaposlouchá, jako kdyby se ocitl vedle hlavní hrdinky procházející pubertou a zároveň cestující neznámým prostředím v minulosti.
Příběh je pro mě průměrnou young adult záležitostí, což je způsobeno jednou jedinou věcí. Moje doba, kdy mi stačí jednoduchá zápletka, odzvonila. Mám více načteno, a díky tomu větší nároky. Pokud bych knihu četla tenkrát vedle Selekce, tak si myslím, že ji sice nepřeskočí, ale bude někde v těsném závěsu. V knize se můžete potkat s příjemným 16. stoletím, které se nám ukazuje jak společenským životem, tak ale problematikou žen, která ve výsledku končí ponaučením, které má čtenáři přinést. Stejně jako k Selekci má děj svým prostředím blízko také například ke Kronikám prachu, nebo Bridgertonovým a The Falconer.

08.11.2023 3 z 5

Astrid Parkerová má všechno v malíku Astrid Parkerová má všechno v malíku Ashley Herring Blake

Volné pokračovaní romantické komedie Delila Greenová má všechno na háku je za mě stejně povedené, ne-li o chlup lepší, pro mě. Dostáváme stejné prostředí malebného amerického městečka, stejné postavy, které jsme si oblíbili už v první knize. Tentokrát se ale příběh točí kolem Astrid, a pokračuje přibližně tam, kde skončil v první knize. Astrid má všechno nařádkovaný, a ví, že pokud chce uspět, musí si to vydřít podle nějakých zásad. A podle toho se taky chová. Do toho potká truhlářku Jordan, která je impulzivní, potřebuje najít své já, ale zároveň si chce také prosadit svou. Z toho vzniká queer romantika plná pošťuchování, humorných momentů, ale i uvědomění. V druhé polovině jsou také smut scény, které jsou celkem dobře napsané a patří za mě k těm lepším, a není jich tam ani přehršel.
A rozhodně bych klidně brala další příběh z tohoto prostředí!

Brána pekel Brána pekel Leigh Bardugo

Druhý díl Devátého spolku mě překvapil svou neuvěřitelnou čtivostí! Možná to je způsobeno tím, že je tu hodně akce a zápletka, která směřuje jasným cílem nad popisem toho, jak vše funguje, protože to už jsme dostali v jedničce. Nemůžu říct, že by to tu chybělo úplně, pořád nám jsou servírovány doplňkové informace, které to celé tak nějak spojují a vytváří fakt zajímavý svět, o kterém se mi opravdu dobře čte. Už v první knize se mi líbilo vysokoškolské prostředí Yale, a mé nadšení přetrvává i skrz knihu druhou. Pro mě důležitou věcí je fakt, že můj zájem o zápletku ani na chvíli nepolevil, a do příběhu jsem se dokázala velmi rychle zanořit. Čím se mi tato série líbí kromě prostředí vysoké školy? Asi svoji temnou mysteriózností, vyšetřováním a pátráním, přítomností nejen magických artefaktů, ale i trefných myšlenek.
Dvě věci jsem zmiňovala ohledně první knihy, mně nesedící tématika drog, která tu má mnohem méně prostoru, takže good for me! Naopak více Darlingtona se mi zrovna dvakrát nevyplnilo, alespoň v značné části knihy :D Což je teda pro mě smutný, ale i tak mě kniha dokázala vtáhnout dostatečně na to, aby si vysloužila plné hodnocení.
Kniha mi byla poskytnuta v rámci jednorázové spolupráce od Humbook prostřednictvím Humbook blogerů.

21.10.2023 5 z 5

Šepot kouzel Šepot kouzel Elise Kova

Aréna z Hunger Games, šepot ve zdech jako v Tajemné komnatě, turnaj jako v ohnivém poháru, nádech magie z Magisteria, špetka elfů a pirátů, a z tohoto receptu vznikne tato kniha.
Hlavní hrdinka má magické schopnosti trochu jiné, než ostatní čarodějové a čarodějky z věže, což ji dělá speciální. Nelíbí se ji, že s ní všichni jednají jako v rukavičkách, a tak se rozhodne prorazit si vlastní cestu za svým snem. Během toho o sobě zjišťuje překvapivé a nečekané fakty. Nečekané spíš pro ní, pro čtenáře několik vzorců zapadne do různých šablon z výše zmíněných knih.
Přesto je příběh napsaný čtivým způsobem, stránky mizí pod rukama, a vás bude zajímat, co bude dál. Navíc budete fandit hlavní hrdince, aby si našla svoje místo, protože chování všech okolo je minimálně protivný! Hrozně ráda jsem viděla zase v nějaké knize elfy, a velmi doufám, že dostanou větší prostor! A vypíchnout také musím to, do jakých detailů je popsáno fungování magie, protože tady to není jenom o tom, že ovládám vodu, a tečka. Tu jsou logické, vlastně i fyzikou opřené zákonitosti, například dokážu vytvořit iluzi, protože kapky vody zlomí světlo jiným směrem. To je na tom boží a chytré zákonitosti magie mě baví.
Trochu tomu kazí dojem hlavní hrdinka, která se chová dost nerozvážně a naivně, a snad nám vyroste během série. Protože když ji někdo řekne: ,,Nikomu to neříkej pro vlastní bezpečí...", no domyslete si sami, nebo si to rovnou zkuste přečíst.
Dávám 3,5 hvězd. Reading copy mi byla zaslána v rámci jednorázové spolupráce od Humbooku a Humbook blogerům.

24.08.2023 3 z 5

Třinácté znamení Třinácté znamení Elizabeth Briggs

Jsem si řekla, že vyzkouším jaký to je přečíst si erotický fantasy román, když o tom víte předem, a tak jsem sáhla po téhle vlčí romanci.
Fantasy zápletka je spíše oddechová, nečekejte propletence a divoké zvraty, protože děj má jednodušší styl, spoustu si toho klidně i domyslíte, ale přesto to dává smysl, a příjemně se o tom čte. Smečky podle jednotlivých znamení zvěrokruhu je zajímavým nápadem.
Kniha měla velikou výhodu hned od začátku, a to z jednoduchého důvodu. Byla strašně čtivá, a já už od začátku měla nějaký ten vztah k hlavní hrdince, a potřebovala jsem pořád vědět, jak to bude dál.
No a teď ty pikantnosti :D v knihách to přímo nevyhledávám, nemám ráda, když je toho přehršel. Tady ale v první polovině úplná pohoda, protože toho bylo málo. A pak to začalo. Ani si tak nemůžu stěžovat na frekvenci jako na ty výrazy. Tohle vymyslel kdo proboha. Občas se tam objevovala taková pojmenování, že jsem nevěděla, jestli se dřív smát nebo být rudá rozpaky. Velmi cringe. Pokud je to vyjadřování autorky, tak se bojím, co bude dál, ale pokud jde o překlad, prosím vynechte tohle z dalších dílů.

21.08.2023 3 z 5

Vždycky Jane Vždycky Jane Jenn Bennett

Oddechovky od této autorky jsou na léto prostě perfektní, a já je tak ráda čtu. V Každé knize jsou skloubené určité problematiky, příroda, léto, letní brigády a zajímavé zájmy nebo akce jednotlivých postav (konečně to nejsou jenom filmy, hudební nástroje ano!). Ve Vždycky Jane to je konkrétně jezero v lese, rodina, která organizuje letní hudební festival, a ve které vztahy úplně nejsou zrovna fajn, no a v neposlední řadě závislost na drogách.
Hlavní hrdinka má vadu řeči poté, co se v daném jezeře málem utopila, a její frajer je týpek, který ji zachránil, a do kterého je už taak dlouho blázen. Jenže začne zjišťovat, že není všechno tak úplně tak, jak si myslí, a nejenže potřebuje zjistit, jak co bylo, ale zároveň potřebuje najít prostor, aby poznala hlavně samu sebe a srovnala si v hlavě svoji budoucnost. Přes tohle všechno knížka pořád zůstává v rovině oddechovky, což je na tom prostě parádní. Z celého příběhu léto jen dýchá. No a ta obálka! Ta je zase nádherná.

21.08.2023 4 z 5

Knihomolové Knihomolové Emily Henry

Další romantická komedie z pera Emily Henry, a moje druhá v pořadí mezi přečtenými. Líbily se mi obě, ale tahle přece jen o chlup víc. Příběh má netypickou odtažitou hlavní hrdinku, ještě většího bručouna, sestru, která se pomalu oddaluje a příjemné venkovské prostředí, které ale neplní očekávání velkoměšťanů. Máme tu také hodně zmínek na knižní sféru, od čtení knížek, přes pracovní pozice, až po zápletky knih a jejich očekávání. To je něco, co musí ocenit každý knihomol.
Tempo krásně plyne, a i když je na romantiku knížka delší, tak mi to vůbec nevadilo. A jelikož většinou víme, do čeho u těchto knih jdeme, tak nás tu sice nepřekvapí taková ta hlavní zápletka, stejně tak ani konec, ale ta kniha dává takový odpočinkový letní vibe, který je ideální na čas dovolených, léta atd. Kniha opět obsahovala vykreslené situace, které umí rozesmát nahlas, alespoň mě teda, protože smíchu při čtení bylo opravdu dost.
Tahle kniha je důkazem toho, že po této autorce ráda sáhnu každé léto.

Všechen můj hněv Všechen můj hněv Sabaa Tahir

Nesuď knihu podle obalu! Tak přesně tento počin je toho obrovským důkazem. Autorku můžeme znát jako spisovatelku ya fantasy (konkrétně Jiskra v popelu), kterou jsem si oblíbila. A nyní nám předvedla, že umí bravurně napsat i contemporary, protože tohle je jeden z nejlepších příběhů, které jsem v daném žánru zatím přečetla.
Vnitřek je graficky ozvláštněný modrým textem, což mi při čtení nijak nevadilo. Hlavní hrdinové jsou teenageři žijící v Americe, oba ovšem pocházejí z Pákistánu, a už jenom díky tomu to nyní nemají snadné. To ale není ani zdaleka všechno přátelé. Jděte nasbírat klacky z celého světa, hoďte to těmto dvěma pod nohy a přesně takový budete mít pocit, až budete tenhle srdceryvný, nespravedlivý, složitý a propletený příběh číst. Bude vám jich líto, a budete cítit křivdu celého vesmíru. Bude to totální masakr pro vaše emoce, ale ve výsledku budete rádi, že jste si tohle přečetli. Přesně tohle s vámi tahle kniha udělá, nic míň. A bacha na pusu dokořán...

Krev a med Krev a med Shelby Mahurin

Jsem překvapená, protože tento díl nenasbíral toliko kladných recenzí jako první, spíš naopak. Možná proto, že jsem to brala víc s rezervou a možná proto, že mi to prostě sedlo, ale byla jsem spokojená.
Příběh mě nijak nenudil, ani mi nepřišel roztahaný, a to i přesto, že se tu objevuje moje neoblíbené putování, a pořádná zápletka je až ke konci. Naštěstí tu totiž i během cest máme nějaký ten děj, akce, překvapivější situace, a hlavně vývoj hlavních postav, který mi to nenarušoval. Naopak jsem oba dva dokázala celkem pochopit, a jejich chování mě nezaráželo tolik, aby mě to otravovalo. Naopak mě to mezi nimi fakt bavilo sledovat. Občas mezi nimi bleskla i taková jiskra, která tomu dodávala ten šmrnc.
K tomu mi vyhovuje vibe čarodějnic, 17. Století, upalování, intriky a strategie, krvavá magie, taková ta nespoutanost a ukazování, že čarodějnice nerovná se démoni k zabití.

19.08.2023 4 z 5

Když voláš moje jméno Když voláš moje jméno Tucker Shaw

Člověk si myslí, že začíná číst takovou skoro běžnou LGBT romanci, kterou doprovází epidemie HIV/AIDS, ale tahle kniha mě překvapila ve všech směrech, a byla za mě naprosto perfektní (takže jo, tohle chcete číst, a jděte číst! :D)
Jako první, co jsem čekala, bylo to, že se naši hlavní hrdinové potkají co nejdřív, a potom se to rozjede. NE, ne a ne, oni se furt nepotkávali a my furt sledovali dva různé příběhy, než se to pomalu začalo opravdu křížit. Ale vůbec to není smysl té knihy.
Nutno říct, že se ocitáme v amerických devadesátkách, takže barevná móda, filmy na VHSkách, Packman - to byla nostalgie jako prase! (A to i pro mě, co jsem se v 90 narodila). No jenže si teď představte, že jste v době, kdy je normální se bavit bez zábran, ale zároveň tu máme epidemii AIDS, se kterou se bojuje špatně, ještě nemáte takové znalosti, jako my dnes. Ta frustrace toho, jak tam lidi paří a zároveň je nemoc kosí z druhé strany. A vy si u toho říkáte, že by přece měli brzdit, ale je to nezajímá, oni žijí teď. To ale zdaleka není všechno, protože v této době taky frčí extrémní diskriminace nejen homosexuálů. To, že vám někdo odmítne pomoct, když to potřebujete, a to kvůli vaší orientaci, je asi ještě ten jeden z menších problémů.
Bylo to emotivní, přesně jak nám lákačky slibují. Je to plné lásky, sympatických hrdinů, frustrace, diskrimace, smutku, zlomených srdcí, boje s nemocí se vším všudy, ale i naděje. Horko těžko mi zůstávaly oči suché.

Syn podsvetia Syn podsvetia Vladimíra Šebová

Syn podsvětí je druhou knihou, kterou jsem od autorky četla. V porovnání se mi dcera zimy četla asi o trochu lépe, nebo se mi celkově více líbila, ale přesto tohle vnímám jako velmi super povedený příběh z našich vod. Chvilkami jsem se bála, že se budu ztrácet v tolika bytostech, událostí, místech, ale ono to vždycky dostalo dostatečně prostoru, aby se to v klidu zařadilo tam, kam to patří a ve výsledku to působilo jako ucelený svět, který dává smysl. Skrz hlavní postavy mě bavilo sledovat vývoj každého z nich, tu přeměnu v myšlení potom, co spolu všichni zažili, a kam to vlastně dospělo. Do konce jsem nečekala, jak přesně to dopadne, a s koncem jsem tak nějak spokojená. Romantické linky byly chvílemi takové podivné, ale nenásilně zasazené, nebylo na tom postavené vše, a sloužily spíš jako takový doplněk k atmosféře a akci, která se prakticky od začátku až do konce nezastavila. Ani na chvilku mě to nepřestalo nudit, vydržela jsem u toho a zajímalo mě, co bude dál! Skvělé popisy míst, postav a celkové mytologie tomu dodali to, co tenhle příběh potřebuje ke skoro dokonalosti. Člověk si hned představí prostředí, přírodu, které zná, a má to hned vyšší hodnotu navíc. Oceňuji zapojení koček, protože jsem kočkomil! Jedna jediná věc, kterou mám k vytknutí je hlavní záporák, který je vykonstruovaný podle takové té základní profláklý šablony super padoucha. Já osobně bych ocenila méně padouchovosti, a více kreativity a originality.

Sedm rozchodů Amy a Craiga Sedm rozchodů Amy a Craiga Don Zolidis

Pokud od tohohle čekáte oddechovku, dostanete oddechovku, vlk se nažere a koza zůstane celá a všechno bude v pořádku. Přesně takhle jsem po knize sahala, a tak nejsem ani nijak zklamaná, ani nijak překvapená. Celkově bych to zhodnotila jako takovou nemastnou, neslanou jednohubku, o které za rok už nebudete moc vědět. Svůj účel splnila dobře, proto také to průměrné hodnocení, ale
občas byl zmatek v přeskakování dějových linek, které tu nejdou popořadě, ale solidně na přeskáčku. Na jednu stranu je to jeden prvek, který to může dělat zajímavým, na druhou stranu to umí také dobře mást.
amerika, střední škola, vybíráme si vysokou, nemáme na to peníze atd., atd. - tohle už mě prostě nebaví. Dejte mi do tohohle vzorce něco neobvyklého, jinak už mě tato šablona vyloženě nudí (ale to je také pouze můj subjektivní pocit).
možná trochu jsem čekala nějaký cool důvod, nějakou těžší tematiku, proč se mezi postavami děje to, co se děje, vysvětlení, které vám vyrazí dech. Tak ho tu nehledejte, protože tu není. Jsou to puberťáci, a Amy mi byla vyloženě s jejím chováním nesympatická.

Plusové body za dračák, to bylo cool.

19.08.2023 3 z 5

Za prokletými zdmi Za prokletými zdmi Lauren Blackwood

Číst tuto knihu jsem začala ve chvíli, kdy jsem vlastně ani nevěděla, co od toho očekávat. Až při čtení se ke mně dostaly informace, že jde o gotický román připodobňovaný k Mexické gotice, kterou jsem také četla. Pokud tyto dvě gotické záležitosti srovnám, tak tato se mi líbila o chlup víc. Byla čtivější, míň divnější takovým tím stylem, že se člověk v ději orientoval, a možná jsem tam měla i větší vazbu k té hlavní hrdince. Celkově to za mě byla skvělá jednohubka na jeden až dva večery, napsaná příjemným čtivým stylem. Bylo to něco mezi pohádkou, strašidelným příběhem a young adult románem. Pokud se chcete vydat do prostředí prokletého strašidelného domu plného divných jevů, které je doplněné o HOOODNĚ romantiky, tak toto je určitě něco, po čem můžete sáhnout.

19.08.2023 4 z 5

Pod šeptajícími dveřmi Pod šeptajícími dveřmi TJ Klune (p)

Kniha, která si nejen mě, ale jistě spoustu z vás získá opravdu nevšedním stylem psaním. Zápletka je protkaná tématem smrti, a posmrtného života. Takové téma mě vždycky fascinovalo, a taky trochu přitahovalo. Proto mě kniha zaujala už po přečtení anotace. Je to mé první střetnutí s autorem, a za mě nádherné setkání. Ta kniha nemá příliš akce, spíš skoro vůbec žádnou, a celou dobu se odehrává na jednom místě, ale je napsaná famózním stylem psaní, který pohladí na duši. K tomu si přimyslete skvěle vykreslené charaktery, který si musí zamilovat každý, a to včetně hlavního hrdiny, který je dost zmetek. Pokud máte rádi knihy, které vás neustále nutí se zamýšlet a trefují se do černého perfektními myšlenkami, tak tohle vás prostě nesmí minout. Konec byl pro mě dech beroucí a obsahoval přesně tu jiskru, díky které ve mně emoce rezonovali ještě notnou chvíli po dočtení, a která může za výsledné plné hodnocení z mojí strany.

19.08.2023 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

1984 patřilo vždy mezi klasiky, které jsem si chtěla přečíst. A konečně jsem se k ní dostala. Jsem ráda, že ji mám přečtenou, ale mezi mé nejoblíbenější klasiky se nejspíš nezařadí, bohužel. Přestože byla kniha celkem krátká a člověk nad ní může strávit jeden večer, a mně osobně se to četlo dobře, takže jsem ji podobný čas věnovala, tak první třetina pro mě byla trochu vleklá a nevtáhla mě do děje. Naopak poslední část byla dechberoucí, šokující, drsná a ukázala nám tvrdou tvář komunistického režimu, který ale přišel až několik let poté, co kniha byla skutečně napsaná. To je věc, která nás nutí se nad tímto zamyslet. Ve výsledku ve mně ale pořád zůstává pocit, že jsem čekala větší šok, který mě při čtení prostě minul, a to mě mrzí, ale co se dá dělat. Trochu si myslím, že je to možná způsobený délkou knihy, kdy nemám tolik prostoru se vcítit do příběhu, postav a situace. Protože jsou současné knihy s podobnou tematikou, které mě uměly rozložit.

19.08.2023 3 z 5