valentýna valentýna komentáře u knih

Srdce bestie Srdce bestie Herta Müller

Tak tahle kniha mě zklamala, mám pocit, že snad jen autorka ví co tímto dílem chtěla říct, situace v zemi za vlády Ceauseska není dokonale ba vůbec popsaná, spíš se jedná o myšlenky a pocity několika postav, které se dokola opakují ....

14.11.2013

Kábulské vlaštovky Kábulské vlaštovky Yasmina Khadra (p)

Kniha čtivým způsobem vypovídá o pocitech jednotlivců žijících v krutém režimu, ale do top knih s podobným tématem bych ji neřadila.

Hráči fan-tanu Hráči fan-tanu Julian Lees

Napínavý příběh, s historickým podtextem, napsaný čtivou formou.

Vězeňkyně z Teheránu Vězeňkyně z Teheránu Márína Nemat

Takřka neuvěřitelný životní příběh, obdivuji autorku a její odvahu promluvit a seznámit svět s těmito hrůzami.

25.10.2013

Bezejmenná Bezejmenná Elizabeth Kim

Drsný příběh, kdy byla malá holčička vytržená ze své kultury a adoptovaná náboženskými fanatiky a o důsledcích jejich podivné výchovy na její již tak pošramocenou psychiku. Nemám ráda náboženství a myslím si, že kdysi křešťanští misionáři napáchali více škody než užitku, násilně lidi obraceli na svou víru a zcela zničili kulturu a zvyky národů. Peklo si nejspíš vymysleli, aby zakryli hrůzy svého chování .......

Byla jsem madam Mao Byla jsem madam Mao Anchee Min

Styl psaní mě moc nevyhovoval, odstavce mě připadaly jako stati z novinových výstřižků, myslím si, že čtenář, který nemá ponětí o čínských dějinách a o tom co to byla kulturní revoluce může být trochu zmatený ..... nicméně se seznámíme s málo známými skutečnostmi ze života diktátora a především s intrikami jeho manželky.

Láska za ostnatým drátem Láska za ostnatým drátem Hana Radulić

Nádherně napsaný román na základě skutečné události v Osvětimi.

Palác nebeských rozkoší Palác nebeských rozkoší Adam Williams

Zpočátku se zdálo, že bude kniha zbytečně rozvláčná, ale cca po sto stranách se začal odvíjet hezký a čtivý příběh ze staré Číny.

01.10.2013

Dětská nevěsta Dětská nevěsta Delphine Minoui

Kéž by se našlo víc statečných lidí jako je Nodžud, předčasně vyspělé děvčátko i její teta, která ji podporovala ač se proti ní mohl obrátit hněv celé rodiny a společnosti, právnička, která se nebála zahájit proces a medializaci....

01.10.2013

Slzy v písku Slzy v písku Nura Abdi

Moc hezky napsaná kniha. Nejvíc se mi líbilo jak autorka vzpomíná s láskou na svou zemi a srovnává život v ní a v Evropě :

" Tolikrát jsem v Německu žasla, jak malou mají Němky kuráž ! Řada z nich si pěstuje pocit, že už jedno dítě znamená příliš velkou zátěž. U nás žije spousta žen, které téměř nechodily do školy, brzy byly provdány a pak pořád jen rodily další a další děti. Ničemu se nevyučily, jejich manželé kolikrát nemají zaměstnání, a přesto si v případě potřeby vědí rady. Vyběhnou ven a něco prodají, přijmou prostě nějakou práci a najdou způsob, jak uživit početnou rodinu. Německá žena získá dobré povolání, vydělává slušné peníze, žije v bezpečné zemi, ale leckdy se neodváží mít ani jedno dítě. Z toho vyplývá, že nemá žádnou sebedůvěru. V Somálsku vezme matka svých pět nebo sedm ratolestí pod křídla a vrhne se do boje o život. "

27.09.2013

Bílá vlčice Bílá vlčice Theresa Révay

Super čtení, doporučuji.

25.09.2013

Měla jsem zemřít jako černá vdova Měla jsem zemřít jako černá vdova Sabine Adler

Otřesné vyprávění o krevní mstě, násilí, beznaději a nelehkém životě, podané čtivou formou.

23.09.2013

Americký derviš Americký derviš Ayad Akhtar

Kniha se mi četla dobře a dává hodně témat k zamyšlení.

23.09.2013

Král bez přílby Král bez přílby Oldřich Daněk

Hezky napsaný historický román, i když pravda je, že jsem si při jeho čtení musela na internetu oživit tuto část historie, abych se líp vyznala v postavách děje.

Všechno, jen ne hrdina Všechno, jen ne hrdina Rudolf Lorenzen

Výborně napsaný román, který vystihuje atmosféru tehdejší doby a lidské povahy.

Afghánec Afghánec Frederick Forsyth

Napínavé čtení.

Jak voní tymián Jak voní tymián Marcel Pagnol

Bravurně napsaná vzpomínka na dětství, na překrásnou vonící Provence, kde rostou nejvoňavější levandule, borovice a tymián.

Jak chutná masala Jak chutná masala Michaela Samant

Oddechové čtení s vloženými indickými recepty, které mě však jejich výběrem nenadchly.

16.09.2013

Poslední Maův tanečník Poslední Maův tanečník Li Cunxin

Je až neuvěřitelné jakým drylem si musí mladí tanečníci i sportovci procházet. Autor věrohodně vylíčil poměry v Číně a v jedné chudé rodině a vesnici. Doporučuji kniha je čtivá.

15.09.2013