Poslední Maův tanečník

Poslední Maův tanečník https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/57177/bmid_posledni-mauv-tanecnik-6aP-57177.jpg 5 48 10

Příběh chudého čínského chlapce, který se vypracoval na světoznámého tanečníka a prvního sólistu amerického Houstonského baletu Li Cunxin (Li Cchun-sin, nar. 1961) sklízel řadu let úspěchy na amerických i evropských baletních scénách. Narodil se v chudé čínské vesnici, v jedenácti letech se dostal na Pekingskou taneční akademii a jako nadějný student měl příležitost vycestovat na stáž do Ameriky. Po roztržce s čínskou vládou zůstal ve Spojených státech a šestnáct let působil jako tanečník a posléze první sólista v Houstonu, odkud se v roce 1995 přestěhoval s manželkou do Austrálie. Jeho životní osudy posloužily jako předloha pro úspěšný film.... celý text

Literatura světová , Literatura naučná , Biografie a memoáry

Vydáno: , Ikar (ČR)

Mao’s last dancer , 2009

juleska
juleska
08.03.2022 5 z 5

Kniha je zajímavou sondou do mysli člověka, který vyrůstá pod vlivem propagandy, o jaké jsme si u nás mohli nechat jen zdát (díkybohu). Při čtení jsem si uvědomila rychlost změn, které v Číně po Maově smrti probíhaly. V části, kdy se hrdina seznamuje se západním stylem života, je to zase často velmi vtipné. A celé dohromady moc dojemné.

Edda18
Edda18
02.03.2022 5 z 5

Přenádherný příběh, plný tak obrovské lásky a úcty k rodičům.

Janík61
Janík61
24.08.2020 4 z 5

No prostě úžasná kniha, rozhodně doporučuji přečíst.

kamibe
kamibe
24.10.2019 5 z 5

Jeden z nejkrásnějších popisů vlastního života, jaký jsem kdy četla. Kniha je psána obyčejným vypravěčských stylem a bylo to pro mne velmi příjemné čtení, místy hodně napínavé, místy dojemné a také velmi inspirativní. Ze všech vět o rodinném soužití jsem cítila velikou lásku, někdy se mi při čtení draly slzy do očí. Kromě cesty, kterou Li prošel ke svému cíli, je to také hodně dobrý popis komunistického "náboženství". Kdo si podobným prošel u nás, možná bude při čtení rád, že nežil v Maově Číně. Moc ráda bych viděla film, ale zjišťuji, že asi nebude tak lehce ke stažení.

Alcarmo
Alcarmo
23.02.2019 4 z 5

Když se mi kniha dostala do rukou, vnímal jsem jí poměrně rezervovaně – nemyslel jsem si, že by mi mohla něco dát. Brzy jsem ale zjistil, že jsem se mýlil. Od začátku nesmírně čtivá autobiografie, která si rozhodně zaslouží větší pozornost a čestnější místo. Silný a motivující životní příběh stojí za přečtení.

Babo
Babo
02.08.2018 5 z 5

Četla jsem již docela dost knih o Maovi a jeho šíleném režimu. Tato byla ale jiná . Kulturní revoluce nebyla hlavním "hrdinou" i když se příběh neuvěřitelně pilného a cílevědomého tanečníka odehrává právě v této době.
Chlapec, kterého vybrali pro baletní školu madam Mao na základě jeho tělesných proporcí se stal skutečnou hvězdou .
Stačilo , aby nepotkal ty správné lidi a zřejmě by se tak nestalo .
Jeho šťastná hvězda mu přála nejen v profesním životě ,ale i v osobním a tak se protančil až na nejznámější pódia světových divadel .
I přes veškeré úspěchy zústal skromným a milujícím člověkem a za to mu dávám 5*.

martina9271
martina9271
07.06.2017 5 z 5

Opomíjená, přesto famózní knížka. Koupila jsem ji v levných knihach za 13 Kč, což si absolutně nezaslouží!!! Nadchla mě!!!

lidunka1
lidunka1
29.06.2015 5 z 5

Mně se kniha velmi líbila. Velmi hezky líčí vztahy mezi rodiči a dětmi. Ze školy jsem nevěděla, že byl v Číně hladomor ještě na přelomu 50. a 60.let.
Také mě čtení povzbudilo v tom, že je třeba na sobě pracovat.

valentýna
valentýna
15.09.2013

Je až neuvěřitelné jakým drylem si musí mladí tanečníci i sportovci procházet. Autor věrohodně vylíčil poměry v Číně a v jedné chudé rodině a vesnici. Doporučuji kniha je čtivá.

Márinka
Márinka
28.12.2010 4 z 5

Pohádka o Popelce? Možná vás toto srovnání na poslední stránce napadne. To by však na předchozích čtyřech stovkách nesměl být popsán poněkud krutější příběh... Často si stěžujeme, v jaké nesvobodě jsme museli před více než dvaceti léty žít. Li je můj vrstevník a tak jsem mohla srovnávat. Nesrovnatelné. Dilemata emigrantů bývala velmi, velmi těžká: pomohu si, kolika lidem ublížím, uvidím ještě někdy svou rodinu? A kolik těchto životních příběhů dopadlo šťastně? Podle knihy byl v roce 2010 natočen stejnojmenný film oskarového režiséra Bruce Beresforda. http://www.ct24.cz/kultura/99242-posledni-maouv-tanecnik-dobyva-americka-srdce/

čínská literatura tanec balet Mao Ce-tung, 1893-1976

Autorovy knížky