Americký derviš

Americký derviš https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/142188/bmid_americky-dervis-dfe-142188.jpg 4 61 11

Jaké je to být muslimem a Američanem zároveň? Strhující román o muslimské rodině žijící v USA, jež se snaží vyrovnat s vírou, vlastní identitou a svým místem ve společnosti v 80. letech minulého století, tedy ve světě před 11. zářím. Brilantně napsaný a emočně silný příběh o střetu náboženství a moderního života z pera Američana pakistánského původu Akhtara Ayada, který se dočkal uznání kritiky po celém světě.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Knižní klub

American Dervish , 2012

martin3554
10.11.2019 3 z 5

Pohled na život v Americe očima dospívajícího chlapce.

Imor
20.03.2019 5 z 5

Moc pěkná kniha, která umožní nakouknou pod pokličku muslimské kultury. Příběh, který mě velmi rychle vtáhl do děje, možnost přečíst si pár pasáží z Koránu a celou dobu se jen divit jak to v této kultuře vlastně funguje - mrazení v zádech a po přečtení pocit velkého smutku.

blanickaa1
17.04.2016 4 z 5

Kniha byla celkem dobrá, střídaly se nudné pasáže s těmi zábavnějšími, ale tak je to asi u každé knihy. Přiznám se, že jsem přeskakovala verše z Koránu, protože mně nezajímají. Jinak hodnotím příběh pozitivně a jestli jsem aspoň trochu litovala Mínu? Ne, sama si za to mohla.

Karcoolka2210
30.06.2014 4 z 5

Islam je pre mňa celkom neznáma oblasť a môj pohľad na toto náboženstvo je silno ovplyvnený negatívnymi správami a udalosťami vo svete. Toto bol pre mňa zaujímavý pohľad do moslimskej rodiny, kde jej členovia mali dosť rozdielny pohľad na islam a jeho praktiky. Taktiež pohľad na vzťah islam-judaizmus bol veľmi pútavý a informatívny. Príbeh bol super, teda smutný, miestami som len krútila hlavou, miestami som mala chuť nakopať malého Hayada do zadku, ale to bolo na tom super, že ten príbeh ma vtiahol do deja. Jedno zlé rozhodnutie malo dopad na životy mnohých a ako sa s tým vyrovnávali postavy bolo niekedy veľmi bolestné. Ale pre mňa dobrá kniha. AJ

Candide
19.05.2014

Naprosto zklamal má očekávání. Těšila jsem se, jak hlouběji proniknu do mentality muslimské kultury a komunity v USA, a dozvěděla jsem se velký kulový... Další z řady zbytečných knih, které svět neobohatily a nic moc by se nestalo, kdyby nebyly napsány...

J&B
18.05.2014

Zajímavý příběh, knihu doporučuji.

Zdenik
11.05.2014 5 z 5

Výborná kniha. Jedna mála z těch, ve kterých jsou bravurně popsány důsledky našeho jednání v propletenci muslimské a židovské kultury v Americe.

valentýna
23.09.2013

Kniha se mi četla dobře a dává hodně témat k zamyšlení.

myskula
16.04.2013 2 z 5

Velké zklamání.Očekávala jsem něco úplně jiného,nekonečné pasáže o koránu mně odradily tak,že jsem knihu ani nedočetla.

vygum
26.03.2013 2 z 5

Neubranila jsem se srovnani s romany Khaleda Hosseiniho, coz Dervisovi ubralo minimalne jednu hvezdicku. Zajimavy obsah, forma me nenadchla - 2,5*

Boboking
31.01.2013 4 z 5

Dočetl jsem knihu Americký derviš, autor Ayad Akhtar. Stejně jako např. ve Skvostné zemi i zde hlavní roli hraje pro nás fundamentální víra, tentokrát islám v amerických muslimských komunitách. Ale nejedná o reakci na 11. září, děj se odehrává o mnoho let dříve. Opět vypravěčem a hrdinou je dítě, tentokrát desetiletý chlapec Haját, který díky tetě z Pákistánu najednou objevuje korán jako východisko v jeho disharmonické rodině pákistanských emigrantů. Vřele doporučuji!!!

náboženství islám

Autorovy knížky