učtese učtese komentáře u knih

Kravex5 aneb Potíže stavu beztíže Kravex5 aneb Potíže stavu beztíže Jan Křesadlo (p)

Další skvělá kniha od Jana Křesadla i když trochu slabší než Fuga Trium a Zámecký pán (které jsem zatím četl). Křesadlo se v Kravexu trefuje do spisovatelů, kteří si zřejmě podle něj svojí slávu a věhlas nezaslouží hlavně asi proto, že píší líbivé texty podle aktuální literární módy. Zato Jan Křesadlo se s tím nemaže, jak dokazuje hlavně v popisu erotických scén. Myslím si, že těm slavnějším autorům trochu závidí, ale že si to uvědomuje a proto také v Kravexu mocně karikuje i sám sebe.

14.04.2014 4 z 5

Třikrát Phil Marlowe Třikrát Phil Marlowe Raymond Chandler

Čtení to není špatné, ale musím přiznat, že bych nedokázal říct o co v jednotlivých případech vlastně šlo. Je tam na mě příliš postav, pátrání se rychle přesunuje od jedné ke druhé, někdy jsem měl pocit že jsem se vlastně nic nedověděl a případ už byl vyřešen. Detektivky nejsou můj oblíbený žánr, chtěl jsem jen poznat Phila Marlowa a v tomhle ohledu nejsem zklamán.

14.04.2014 3 z 5

Oceán v kapce rosy: Zenové příběhy Oceán v kapce rosy: Zenové příběhy Henri Brunel

Některé příběhy se mi zdály takové naivní, dětské. Jiné obsahovaly krásně jednoduché a hluboké myšlenky.
No, stoupenec zenu se ze mě nestane...

07.02.2014 3 z 5

Loď mrtvých Loď mrtvých Bruno Traven

Vice než polovinu knihy jsem se bavil jako už dlouho ne. Hrdina se hned na prvních stranách dostane do nesnází, ale popisuje je s humorem a nadhledem. Nevím jestli proto, aby se z toho nezbláznil, nebo patřil k těm šťastným lidem, kteří berou věci tak jak přijdou a s nějakými problémy si hlavu nelámou. V závěru kniha trochu zvážní a jak píše Gnomo ve svém příspěvku jde spíše o kritiku stavu společnosti. Travenův styl se mi zalíbil a určitě zkusím i jinou knihu.
Z dnešního pohledu se mi zdá jestli neřešíme opačný problém. Ten člověk v knize "nádherně" neexistoval, kdežto dnešní člověk je od narození evidován, registrován ve všemožných databázích, sledován kamerovým systémem...

07.02.2014 4 z 5

Uříznutá ruka Uříznutá ruka Blaise Cendrars

Vzpomínky autora na život v zákopech první světové války bez iluzí a sentimentu. Nejde tak ani o popis válečných hrůz, spíše poznáme Cendrarsovy kamarády a jejich život v hrozných podmínkách zákopů. Zákopy jsou nekonečné a brzy jsem se ve spleti chodeb a spojek začal ztrácet. Rovněž různé narážky na pařížský kulturní život kolem roku 1915 mi nic neříkaly.

26.01.2014 3 z 5

Pyl Pyl Jeff Noon

Začíná to dobře, naprosto originální vize světa, tedy Manchesteru. Trochu mi to připomínalo Pratchettův Ankh-Morpork v moderním hávu, žijí tu spolu zombie (nemrtví), psolidi (vlkodlaci), robo-kombinace obojího (neživí) a stíny. Seznamování s tímhle světem je super čtení a příběh se brzy horečným tempem rozjíždí. Pak ale jakoby si autor s tou záplavou nápadů neuměl poradit a sledujeme "klasickou" zachraňovačku světa obalenou vurtovými pírky, průniky reality a snu. Tady jsem měl spíš pocit, že sem proniká film Nekonečný příběh, kde Bastien zachraňuje říši fantazie.Po té zběsilé jízdě následuje finále a rozuzlení příběhu, které spíš připomíná dojezd. Hrozba zničení světa je zažehnána v podstatě rozhovorem s hlavním záporákem.
Pro mě tři hvězdičky, originální nápady a prostředí, které sami o sobě, bez kvalitnějšího příběhu nemohou utáhnout celou knihu.

13.09.2013 3 z 5

Bílý žár Bílý žár Melanie J. McGrath

Já jsem se u knihy velice dobře bavil, je to napínavé od začátku do konce. Je pravda, že způsob jakým dvě zahraniční společnosti usilují o nalezení ložiska ropy může působit trochu nevěrohodně, nebo naivně komplikovaně, ale nějak mi to u téhle knihy nevadilo a myslím, že to ani není tak důležité. Hlavní je, že se ocitnete na tom severu, kde se i krátký výlet do přírody může kvůli změně počasí změnit v boj o život, kde jsou lidé závislí nejvíce sami na sobě, na svých zkušenostech, dovednosti a kvalitním vybavení. Jedno špatné rozhodnutí může znamenat, že už se nevrátíte domů. Bílý žár je především o odhodlanosti, vytrvalosti a trpělivosti.

19.08.2013 4 z 5

Zvěrolékař a psí historky Zvěrolékař a psí historky James Herriot (p)

Jak již zde bylo řečeno, pro milovníky psů krásné počtení. Jen si nejsem jist nápadem shrnout všechny psí příběhy do jedné knihy.Jak se říká, dobrého pomálu a tady je to trochu cítit snahou vytřískat z Herriota co se dá.

02.08.2013 4 z 5

Kosmos Kosmos Witold Gombrowicz

Tohle jsem nepochopil.Nenašel jsem nic co bych si z knihy odnesl.Shluky slov, šílencovy zápisky.Špatně se mi to četlo, nechápu Witoldovy myšlenkové pochody. Měl jsem pocit, že nejde o příběh o postavy o děj, ale o to jak je to psáno, o formu.Text vzniklý touhou dokázat, že to lze i takto -chaosem stvořit dílo. Po jiné Gombrowiczově knize už asi nesáhnu.

01.05.2013 2 z 5

Konečná Konečná Kingsley Amis

Kniha o starcích. Ale trochu z jiného pohledu, není zde žádné lamentování nad hořkým osudem ani nejde o příběh moudrých mužů a žen předávajících své bohaté zkušenosti. Tihle starci jsou spíš pěkní hajzlíci, no nejspíš hlavně jeden z nich -Bernard, ale ani ostatní se příliš o pohodu v domě nesnaží. Všechny trápí nějaké problémy související s vysokým věkem a slouží jim především jako nástroje k různým podlostem a krutým pomstičkám. A příprava na další zlomyslnost se Bernardovi vymkne z rukou tak, že....ale to už si musíte přečíst.
P.S. Kniha obsahuje značné množství chyb -diakritická znaménka, z Bernarda je jednou Bertrand atd.

15.04.2013 4 z 5

Homer a Langley Homer a Langley E. L. Doctorow

Nemám pocit, že by šlo o historii Ameriky, kniha je o dvou bratrech a jejich životě. Bratři se nenarodí chudí a do práce kvůli obživě nemusejí, přesto zemřou jako nějací bezdomovci, zavaleni harampádím v rozpadajícím se domě. Bratři (a myslím hlavně Langley) se nedokáží začlenit do společnosti. Langley kvůli svým názorům a Homer částečně kvůli slepotě(a později i hluchotě) a částečně kvůli podpoře bratra.Tu historii, která "prochází" jejich domem, vnímám jako ukázku toho, že by nebyli schopni žít v žádné době, snad jen v rozkvětu hippies, jenže to už jsou oba staří (a ve skutečnosti již mrtví). S hippies je pojil ten boj proti společnosti. Jenže bratři bojovali tím, že se před společností "zabarikádovali" ve svém domě a uzavřeli sami do sebe.

17.03.2013 4 z 5

C C Tom McCarthy

C v názvu pro mně znamená connection, spojení. Ať už jde o radiové vlny, nebo spojení muže a ženy. Obojí mělo v Sergově životě velký význam. Za poslechu radiových signálů Serge vyrůstal, při prvním spojení se ženou se zbavil své nemoci. Za války jako letecký pozorovatel, cítil strach a nebezpečí, až když se mu rozbila vysílačka a přišel o spojení. Po válce pak pracoval pro ministersvo spojů.
V Egyptě, kde se jeho osud završil při spojení se ženou, kterou zde potkal. Jo a ještě je tu návštěva spiritistické seance v bohémské části Sergova života.(Spojení s mrtvými) Kniha se odvíjí jako film ( jako pěkný nezávislý film), vše sledujeme zpovzdálí a hodně důrazu je kladeno na vystižení atmosféry místa, kde se právě děj odehrává. Několikrát mě při čtení zaujala taková drobnost a to jméno hlavního hrdiny, totiž používání stejného tvaru "Serge" pro čtvrtý i první pád.(Neviděli jste Serge? "Tady jsem", řekl Serge.)
Co se mě týče, Serge na té lodi nezemřel. Z horečky se dostal a žil šťastně až do ... do druhý světový.

06.03.2013 4 z 5

Chvalozpěv na Leibowitze Chvalozpěv na Leibowitze Walter M. Miller

Tuhle knihu bych si jako nejdůležitější a nejhlubší sci-fi román všech dob, kvůli mojí hlouposti a jednoduchosti označit nedovolil.
Pochopil jsem snad jen myšlenku o neschopnosti lidstva žít v míru bez válek. Církev respektive jeden mnišský řád je tu vykreslen jako cosi co jediné vydrží věky a přečká vše (jediné co má smysl, víra ? řád?). Trošku mi to přijde jako jakási obhajoba církve, protože si nemyslím, že by měla, co se válečných konfliktů týče, čisté ruce.
Přečtení ale mohu jen doporučit, z knihy je cítit, že ji autor nepsal proto, aby si vydělal na nové auto, měl jsem pocit, že čtu jakousi kroniku, záznam skutečných událostí.

25.12.2012 4 z 5

Draci z ráje Draci z ráje Carl Sagan

Kniha je vhodná i pro naprosté laiky (jako jsem já). Nehemží se odbornými výrazy ( třeba Hawkingovu Stručnou teorii času jsem musel cca v půlce odložit pro nestravitelnost...). Carl Sagan nám, podle mého pocitu, nenutí žádnou svoji jedinečnou teorii, spíše dává dohromady výsledky z různých oborů a provedených pokusů a výzkumů a dává nám tak šanci mnohé lépe pochopit.

04.11.2012 5 z 5

Pozitronový muž Pozitronový muž Isaac Asimov

Andrew Martin a jeho protetické pomůcky umožnili lidem mnohem delší život. Ne však nesmrtelnost ,kterou by si jistě mnozí přáli.
Když Andrew pochopil co je největší překážkou k dosažení jeho cíle stát se "plnohodnotným" člověkem ,proč raději nezaměřil svoji pozornost a výzkumy k tomu aby učinil nesmrtelné i ostatní, namísto řešení které zvolil....

27.08.2012 4 z 5

U nás v Bohane U nás v Bohane Kevin Barry

Nedočteno, neni to vtipný, nemá to děj, postavy mě nazaujali, nevěřil jsem jim.

15.04.2017

Žít! Žít! Jü Chua

Velice podobné Dvoum liangům....jen je tu méně politiky a taky má menší vliv na toho hlavního hrdinu. Toho neštěstí co autor na hlavní postavu navršil bylo ke konci už moc.

14.07.2016 3 z 5

Stará dáma se baví Stará dáma se baví Ludvík Vaculík

Většina textů reaguje na současnou (1967-68) vnitropolitickou situaci, což je pro mě mínus, ale tam kde autor rozvedl obecnější úvahy, jsem měl pocit, že komentuje dnešní nebo včerejší události. Jak to, že se skoro nic nezměnilo ?

26.05.2016 3 z 5

Nový život Nový život Bernard Malamud

Další Malamudův outsider, který mě tentokrát nezaujal. Nelíbilo se mi místo děje, to školní prostředí se známkováním, přednáškami, trimestry, testy a esejemi.( Že by nějaký školní komplex?) Zatímco jiní Malamudovi hrdinové, ač smolaři, se tvrdě snaží a pracují na sobě, Levin je prostě hajzlík, tichošlápek, který se ke svému úspěchu drápe po zádech ostatních.

20.07.2015 2 z 5

Jatka č. 5 Jatka č. 5 Kurt Vonnegut Jr.

Mě to zklamalo. Čekal jsem více krve, smrti, zoufalství a beznaděje. Nemyslím, že by se o válce takhle (jak píše Vonnengut) psát nemělo, ale čekal jsem něco jiného. A taky asi nejsem uplně Vonnengutův fanoušek.

20.07.2015 3 z 5