Žít!

kniha od:

Žít! obálka knihy
Mé hodnocení:

KoupitKoupit eknihu

Příběh Fu Kueje se odehrává na pozadí pohnutých čínských dějin 2. poloviny 20. století, občanské války, Velkého skoku, Kulturní revoluce. Fu Kuej je rozmařilý mladý muž z bohaté rodiny, který v nevěstinci či v hráčském doupěti tráví více času než doma s rodinou. Až do chvíle, kdy v kostkách prohrává veškerý rodinný majetek a je nucen se s rodinou ze starobylého rodinného sídla přestěhovat do doškové chalupy. Tu začíná Fu Kuejův život rolníka, který od rána do noci dře na rýžovém poli. Život se s Fu Kuejem, ani s jeho blízkými nemazlí. Přestože Fu Kuej postupně přichází o vše, co je pro něj v životě důležité, zůstává nezdolným optimistou, plným energie a vůle přežít...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/224547/zit-8Zl-224547.jpg 4.475
Žánr
Literatura světová, Historické romány
Vydáno, Verzone
Orig. název

Chuo-če, 2004

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (15)

Kniha Žít!

Přidat komentář
Brown
10. dubna

Ikonická kniha popisující čínské dějiny dvacátého století optikou několika generací jedné rodiny. Můžeme tak sledovat občanskou válku, vítězství komunistů a následující temná období Velkého skoku a Kulturní revoluce. Jde o syrový pohled do života obyčejných lidí na čínském venkově, kteří se na pozadí bouřlivých událostí a neskutečné bídy snaží o jediné – žít. Kniha je psána jednoduchým stylem a čte se jedním dechem. Myslím, že román dobře vystihuje čínskou mentalitu – lidé čelí každodenním starostem a nástrahám, politika a ideologie je jim cizí, k životu přistupují zcela pragmaticky. Žít je skvělý román a základní literatura pro každého zájemce o Čínu. Doporučuji po přečtení knihy také zhlédnout výborné filmové zpracování.

bejan
02. ledna

Výborná kniha.


xuesheng68
23.11.2020

poměrně drastická kniha, díky které se toho člověk hodně naučí i o samotné Číně

mosem
26.10.2018

Kdybych měl charakterizovat tuhle knihu jedním slovem, použil bych "rozpor". Rozporuplný je postoj hlavního hrdiny, který i ve chvílích největšího ran a neštěstí nachází něco, co mu dává smysl života a naději na lepší zítřek. Rozporuplný je jeho postoj k blízkým, které neuvěřitelně miluje ale stejně neuvěřitelně jim dokáže ubližovat. Těchto rozporů dokázal autor nabídnout celou řadu. Kniha však není jen vyprávěním příběhu, osudu jednoho muže a jeho rodiny - je i pohledem na filozofický přístup k životu v jiném kulturním prostředí, v jiném regionu. Věci mají jinou hodnotu. Vztahy mezi lidmi jsou postaveny na jiné úrovni, než je známe a zažíváme my, dnes a tady. A i když je děj sám o sobě strhující a má spád, který nedovolí knihu odložit, nabídne současně mezi řádky otázku - co já, moje trápení, moje problémy, můj život...jak k nim přistupuji já? A jak bych přistupoval k ranám, jaké postihly Fu-Fueje já? Se stejnou stoickou vyrovnaností?

arthera
03.01.2018

Kniha mi tvrdě připomněla životaběh. Spolu s příběhem z Číny 20.století prožijeme jeden lidský život od začátku do konce se všemi slastmi (mají krátkého trvání) a strastmi (mají dlouhého trvání). Kniha je ale velice čtivá, i když je psána jednodušším slohem.

Tyna44
19.07.2017

Byla to moje první kniha, kterou jsem četla od čínského spisovatele. Moc jsem nevěděla, co od toho očekávat a v úvodu jsem si myslela, že ji odložím a nepřečtu. Časem mě však příběh začal zajímat a poté jsem ji přečetla již rychle. Kultura a příběh hrdiny je od našich dost vzdálený, jeho těžký osud je obtížné si představit v našich podmínkách. Ale jeho "žít" i za těchto okolností se mi na knize líbilo a vnitřně mě obohatilo

gersie
08.04.2017

Zajímavé.....bylo to sympatické i když velice smutné. Tenhle příběh mě dokonale dostal. I když to asi ve skutečnosti neprožil jeden člověk , jistě si odtud můžeme udělat představu jak těžko se lidem v Čině v minulém století žilo a možná na některých místech žije dodnes. Zařadil bych tuhle knihu do povinné četby, aby si mnozí uvědomili jak se máme dobře a většinou si toho neumíme vážit.

-Pečivo-
29.01.2017

Stejně tak jako s číňankou, tak ani s čínskou prózou jsem doposud do styku nepřišel. Žít! však posloužilo jako velmi dobrý vstup do styku s čínskou prózou. Do číňanky v dohledné době vstoupit nehodlám a tak se podělím aspoň o zážitek styku s čínskou prózou.

Tak tedy: Žít! je příběhem čínského vesničana a jeho života v 20. století. Z vesnice se přesouvá maximálně do nejbližšího města a zase zpátky, takže se nekonaj žádný dějový veletoče. Život prostě plyne a vesničan zažívá ránu za ránou. Level deprese se dostává daleko za 8/10 a to je dobré. Celkově ale i tak 8/10, protože v Číně je hodně smogu a tím pádem nemohu dát lepší hodnocení. Kdyby kniha byla psaná třeba na Šumavě, tak je to za víc.

1