Bratia I.

Bratia I. https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/102198/bmid_bratia-i-a20-102198.jpg 4 13 2

Súčasný čínsky román o osudoch dvoch chlapcov v čase tzv. kultúrnej revolúcie v šesťdesiatych rokoch 20. storočia. Chlapci prežívajú búrlivé detstvo v zapadnutej čínskej dedinke na pozadí politických udalostí, ktoré zničili milióny životov. Román, ktorý v súčasnej čínskej literatúre nemá obdoby, sa stal bestsellerom, ale je kritizovaný komunistickou propagandou. Vynikajúca reflexia čínskej spoločnosti v uplynulých desaťročiach.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Marenčin PT

(兄弟) , 2005

Miricius
05.01.2016 5 z 5

Kniha je písaná veľmi pútavo. Na rozdiel od iných kníh mi tu nevadil politický podtext, skôr naopak, pomohol mi preniknúť do mysle hrdinov a obecne ľudí žijúcich v tej dobe.

elllendal
29.09.2014 4 z 5

Autorom tohoto románu je Jü Chua, ktorý v súčasnosti patrí medzi popredných čínskych spisovateľov. Jeho dvojdielny román Bratia sa stal v Číne bestsellerom a autor získal medzinárodné prestížne ocenenia.
Hlavnými hrdinami sú dvaja nevlastní bratia Holohlavý Li a Železný Sung. Dej je zasadený do 20.storočia, ked Čínou zmieta Veľká Kultúrna revolúcia. V uliciach zúria revolučné gardy roľníkov a sedliakov, ktorý prenasledujú vzdelaných a bohatých ľudí. Títo dvaja chlapci sa stávajú súčasťou tohoto násilia, ktoré však nechápu a preto nastáva veľa vtipných situácií.
Autor používa hovorový jednoduchý jazyk, takisto vo veľkej miere aj vulgarizmy.
Táto kniha je určite výnimočná. Je tam veľa krvavých, ba až nechutných scén a autor tieto hrôzy opisuje očami malých chlapcov. Čitateľ sa dozvie veľa o týchto smutných a ťažkých časoch v Číne, ale je to napísané vtipnou formou a s pomocou čierneho humoru, preto táto knižka dokáže zaujať.

čínská literatura

Jü Chua