Pyl

Pyl https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/2977/bmid_pyl-aMd-2977.jpeg 4 20 8

Vurt série

< 2. díl

Další virtuózní dílo plné lyriky a dobrodružství od autora bestselleru Vurt. V prapodivném remixu Manchesteru budoucnosti se snáší z nebe mračno pylu nevídaného druhu. Každé drobounké zrníčko přináší lidem zkázu. Po městě se šíří nejkrutější senná rýma všech dob a ulice během několika dní zarůstají brutálními květy. Lidé se ukýchávají k smrti a koncentrace pylu se kvapem blíží k číslu 2000... .... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Návrat

Pollen , 1995

Predator3313
17.11.2020 2 z 5

Možná si stejně jako já přečtete Vurt, a řeknete si : No nic moc ale dalo se to, zkusím Pyl, jestli se autor zlepšil.... V tom případě bych poradil NEDĚLEJTE TO.
Dle zdejších komentářů jsem asi vyjímka, ale bylo to utrpení a dočetl jsem jen proto, že nesnáším nedočtené knihy.
První polovina je nic moc detektivka a s Vurtem nemá nic moc společného, pak je asi 50 stran kde jsem si říkal OK už to bude lepší...a pak je to jen katastrofální blábol.
Stejně jako ve Vurtu oceňuji, že je to originální, přešel jsem i křížení lidí a psů, ale že si to chlap rozdá z mrtvolou a za par měsíců se narodí hlavní hrdinka? :D tak to je už fakt moc.
Navíc postavy absolutně nesympatické.
No když to shrnu, kniha u mě patří do kategorie: V první polovině si říkám, co jsem si to proboha vybral za čtení, a v druhé polovině si říkám super, už to budu mít za sebou.
2* jednak to mohlo být i horší a plus je za nápad že postavy ze snů chtějí do reálného světa, to je bezva myšlenka, jen to zpracování.

PetrCepek
16.12.2019 4 z 5

Slušné, pár velmi dobrých nápadů, ale Vurt je Vurt.

Hamec
22.07.2018 3 z 5

Na můj vkus moc divoce napsané postavy (robopsi, zombíci, vládce snů, hipísáckej moderátor pirátského rádia atd....). Určitě by bylo vhodné si nejdřív přečíst Vurt a poznat ty dva světy zevrubněji, naštěstí na začátku Pylu je kapitola pro čtenáře bez předchozí znalosti.
Za sebe mám raději sci-fi od Lema a spol.

terezamarsik
30.03.2016 4 z 5

Super, zajimava, vtipna, skvele napsana kniha. Urcite doporucuji. Misty naprosto blaznivy pribeh , i kdyz ne asi jem misty... Cele je to trochu silene, ale jen v dobrem. Tesim se az si prectu dalsi knihu od tohoto autora, protoze jeho fantasie je dost zajimava a je neuveritelne co za divnoveci dokazal v tomto pribehu vymyslet.

učtese
13.09.2013 3 z 5

Začíná to dobře, naprosto originální vize světa, tedy Manchesteru. Trochu mi to připomínalo Pratchettův Ankh-Morpork v moderním hávu, žijí tu spolu zombie (nemrtví), psolidi (vlkodlaci), robo-kombinace obojího (neživí) a stíny. Seznamování s tímhle světem je super čtení a příběh se brzy horečným tempem rozjíždí. Pak ale jakoby si autor s tou záplavou nápadů neuměl poradit a sledujeme "klasickou" zachraňovačku světa obalenou vurtovými pírky, průniky reality a snu. Tady jsem měl spíš pocit, že sem proniká film Nekonečný příběh, kde Bastien zachraňuje říši fantazie.Po té zběsilé jízdě následuje finále a rozuzlení příběhu, které spíš připomíná dojezd. Hrozba zničení světa je zažehnána v podstatě rozhovorem s hlavním záporákem.
Pro mě tři hvězdičky, originální nápady a prostředí, které sami o sobě, bez kvalitnějšího příběhu nemohou utáhnout celou knihu.

Ikkju
25.04.2013 5 z 5

Asi jeden z mála kyberrománů ke kterým se určitě vrátím. Krásně praštěné, spontání čtení.. Haf! Pšík!

RaptoR
31.01.2013 4 z 5

Jeff Noon se u nás představil románem "Vurt". I jeho další dílo "Pyl" je z prostředí Manchesteru budoucnosti. Svérázné pojetí však z tohoto románu dělá knihu těžko vysvětlitelnou a neuvěřitelně chytlavou.
V budoucnosti se lidstvu podařilo navázat kontakt s říší snů - Vurtem. Kdokoli se tam mohl dostat díky "vurtovým pírkům": droze, jejíž užití vás zavedlo do konktétního snu. letošní léto v Manchesteru je ale podivné. Koncentrace pylu neustále roste a město zachvátí nepokoje...
Samotná zápletka je samozřejmě složitější, ale nechci prozrazovat víc než je nutné. Kromě pylu se v románu setkáme i s robofízly, psofízly a stínofízly. Se zombiemi, bohy i ošklivými sny. A všichni bojují o nadvládu nad realitou.
Od Jefa Noona jsem nic jiného nečetl. Možná, že kdybych znal román "Vurt", dokázal bych se lépe vžít do světa "Pylu". Představivost autora ale dokáže čtenáře pohltit. už jen kvůli neobvyklosti můžu tento titul jen doporučit.

evickakyticka
30.05.2012 5 z 5

Nádhera. Krásný výlet do světa květin, podivných psolidí a vůbec všechny ty věci jako pírka a Vurt. No kdo by odolal? Já bych hned dala Boomer a nechala se unášet dál a dál.

Jeff Noon
anglická, 1957