Nový život

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Nový život, třetí z Malamudových sedmi románů, je jeho poslední prózou, která dosud nevyšla v češtině. Tento univerzitní román sice z autorova díla poněkud vystupuje, ale přesto je to typický úzkostně existenciální Malamud a také kniha s typickým hlavním hrdinou –⁠ outsiderem Seymourem Levinem. Newyorčan Levin přijíždí na počátku 50. let učit na státní vysokou školu do fiktivního státu Kaskádie na americkém severozápadě (sám Malamud na podobné instituci v Oregonu působil třináct let). Veze si s sebou svobodomyslné názory, ale v konzervativním prostředí, kde jde každému jen o cestu nejmenšího odporu a žádoucí hodnotou je hlavně uniformita, pochopitelně zoufale naráží....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/18469/novy-zivot-mUh-18469.jpg 3.912
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Mladá fronta
Orig. název

A New Life, 1961

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Nový život

Přidat komentář
učtese
20.07.2015

Další Malamudův outsider, který mě tentokrát nezaujal. Nelíbilo se mi místo děje, to školní prostředí se známkováním, přednáškami, trimestry, testy a esejemi.( Že by nějaký školní komplex?) Zatímco jiní Malamudovi hrdinové, ač smolaři, se tvrdě snaží a pracují na sobě, Levin je prostě hajzlík, tichošlápek, který se ke svému úspěchu drápe po zádech ostatních.

Jirka73
13.07.2011

Surová kniha z lidsky surové doby. Každá stránka knihy dodává mix splínu, naděje a deprese. Kniha přináší pohled na Ameriku, kterou takto asi nikdo z nás neznal: navíc očima hlavního hrdiny, který není rozhodně typickým klaďasem. Přesto a nebo právě proto mu věříme vše, co dělá či říká. Stejně jako kniha začíná nadějí, tak i nadějí končí. Ale jenom Bůh ví, jak to vlastně všechno bylo či bude... Výjimečná kniha.