Správkař

Sugestivní moralita o údělu slabého jedince, kterého ničí organizovaná síla státní moci. Hrdinou knihy je chudý Žid, příslušník krutě utlačovaného národa v carském Rusku v letech 1911–13. Námětem románu je skutečný příběh židovského dělníka, který byl obviněn z rituální vraždy křesťanského chlapce.

https://www.databazeknih.cz/images_books/18_/18472/spravkar-18472.jpg 4.431
Originální název:

The Fixer (1966)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Odeon
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Přidat komentář
Ječmínek
06.01.2014

Chudý muž utíká do Kyjeva, aby se mu lépe žilo. Nachází si práci, ale tají, že je Žid. Je neprávem obviněn z vraždy chlapce a uvržen do vězení. Stále si opakuje: "Oni mě brzy pustí, až pochopí, že jsem jen obyčejný správkař a nikdy bych nedokázal ublížit dítěti." Utrpení se však prodlužuje. Kniha se četla dobře. Kdo se zajímá o historii Židů, Ruska (Ukrajiny), antisemitismus, měl by si ji přečíst. A taky se bude líbit čtenářům, kteří mají rádi žánr "vězeňské drama". Mám ale jednu výtku: asi 150 prostředních stránek působí trochu jednotvárně, "přešlapuje se pořád na místě".

Mel
08.07.2012

Autor v této knize popisuje neprokázané obvinění jedince - Žida -, který musí snášet vyplývající utrpění prostě jen proto, že je Žid. Ten z počátku chápe svůj úděl jako životní smůlu, avšak postupně je schopen pochopit, že za jeho problémy částečně mohou také dějiny a postavení Židů v nich.

Zprvu autor podává příběh jedince-"smolaře", jedince snášejícího vinu, líčí jeho utrpení, ale vše vkládá do dějinného kontextu, z pouhého správkaře se stává hrdina (anebo nepřítel) národa.

Trošku mě zamrzel zvláštní konec, knihu však doporučuji všem, kteří se nejen zabývají tématikou Židů, ale také neprokázané viny.