učtese učtese komentáře u knih

Tak nevím Tak nevím Jiří Menzel

Tak já taky nevím. 130 stran negativního lamentování nad hroznou dobou, stesky po tom jak dříve bylo všechno lepší....Tahle kniha Vás nenadchne, neinspiruje, nepobaví, náladu nezvedne. Možná jako sloupky v časopise jednou za měsíc, ale takhle zhuštěné do knihy ? Za mě palec dolu.

12.09.2017 2 z 5

Lapkové Lapkové Tom Cooper

Dlouho jsem nečetl tak pěknou knihu. To prostředí bayou a běžný život místních lidí je natolik bizarní, že autor nepotřeboval nic zvláštního vymýšlet a přesto je příběh napínavý ,zábavný, opravdový, uvěřitelný.

06.07.2017 5 z 5

A včely se vyrojily A včely se vyrojily Ondřej Neff

Úplnej balzám na moje mze !

16.04.2017 5 z 5

Čirá anarchie Čirá anarchie Woody Allen (p)

Asi budu jedinej, ale mě to přišlo uplně mimo. ( A to mám Allenovy filmy rád, no vlastně jen ty starší jako Láska a smrt, Banáni, Zelig) Povídky, postavy a ten humor byl na mě hrozně naivní, jako z filmů Vlasty Buriana, nebo jako když vám vyprávějí vtipy prarodiče. Ty strašně vtipný jména postav. Krejčovská firma Hastrosh a Tsumploch se zaměstnancem Hubertusem, Bidnick, Blahnick, Weecook...atd. Možná je to i tím překladem, že to na mě působilo tak přiblble infantilně.

13.03.2016 odpad!

Kontakt Kontakt Carl Sagan

Ne nejde to, několikrát jsem knihu odložil a pak se k ní vrátil, ale cca. 80 stran před koncem to vzdávám. Celý příběh a zajímavé myšlenky jsou utopené v balastu slov. Tuny a tuny zbytečných vět. Největší prostor dostává politika a náboženství, což jsou témata, která jdou mimo mě.
Nestačí napsat, že Ellie vešla do hotelové haly, musíme se dovědět, že bylo právě mírně zataženo a schylovalo se k dešti, ale Ellie měla deštník, na dně kabelky, kterou koupila v jednom zapadlém obchůdku, kde ty kabelky přímo vyráběli z kůží, které vykupovali od jednoho chovatele dobytka z Nového Mexika, který......

14.02.2016

Vara Guru Vara Guru Jan Křesadlo (p)

Zatím můj nejhorší Křesadlo. Pro mě příliš postav a příliš vedlejších linií. Chyběl mi nějaký hlubší motiv, nejaká silnější linie, kterou bych mohl sledovat a bejt zvědavej jak to bude dál...
Jinak opět skvělá práce s jazykem a už obvyklá ukázka autorova širokého rozhledu. (Tentokrát možná více zaměřená na hudbu, což mě moc nebavilo)

07.06.2015 3 z 5

Kolos z Marussi Kolos z Marussi Henry Miller

Moje první kniha od Henry Millera a nějak mě to nezaujalo. Popisy míst a řeckých památek podle mě někdy hraničily s karikaturou, připomínalo mi to video Double Rainbow, nedokážu si představit, že by mě nějaké místo nebo přírodní scenerie přiměla k pláči a zvolání :" Proč mě na tohle někdo nepřipravil?" S některými názory Henryho Millera jsem musel souhlasit, ale celkově bych si s ním asi nerozuměl. Rozpaky ve mě vzbuzovalo jeho posuzování ostatních. Já mám rád Řecko a jestli ty ne, tak jsi hlupák a primitiv. Obdivuješ Ameriku? Jsi nesnesitelný tupec. Chceš vydělat peníze a udělat kariéru ? Jdi mi z očí ubožáku. Já jsem chudý bez majetku a tedy jediný kvalitní a šťastný člověk (teda musim vždycky počkat až mi kamarádi z Ameriky pošlou peníze, ale to je něco jinýho).

15.01.2015 2 z 5

Vzpoura oceánů Vzpoura oceánů Frank Schätzing

U takovýhle knihy začnete uvažovat o elektronický čtečce....
Není to špatná kniha, ale pro mě mínusové body mírně převažují. Je to napsané, řekl bych, s "německou" pečlivostí a přesto na mě postavy (hlavně ženské) působily poněkud plochým dojmem. Četl jsem bez výrazných přestávek a přesto se mi ke konci Croweová pletla s Weaverovou. Vědecké pasáže jsou přes veškerou snahu autora příliš učebnicové a vyžadují přechod do jakéhosi studijního režimu čtení. Spousta stran jejichž přečtení vám nic nepřinese a od finálního rozuzlení jsem očekával mnohem víc.

02.01.2015 3 z 5

Hybatelé Hybatelé David Mitchell

Nějak mě to nevzalo, buď jsem nebyl dobře naladěný na Hybatele, nebo to prostě není můj šálek čaje (zeleného čínského). Všechno se mi to zdálo strašně umělý, vykonstruovaný, aby to zapadlo do toho prolínání.Ty postavy mi přišli jako jen takový panáci, špatní herci, nedokázal jsem s nima ty příběhy "prožít".

21.12.2014 2 z 5

Škola Malého stromu Škola Malého stromu Forrest Carter (p)

Stejně jako chamyl, jsem měl problém s životopisem autora. Všimněte si jak se kniha resp. tón nebo styl změní při zmínkách o politicích. Jsou popsáni jako zdroj všeho zla na světě. Já mám pocit, že ta kniha je pokusem autora pomstít se za svou neúspěšnou politickou kariéru a jasně ukázat na ty kdo za vše můžou. Tři body za ten závěr, kterej musí dojmout i dlažební kostku.

14.12.2014 3 z 5

Drazí zesnulí Drazí zesnulí Evelyn Waugh

Kniha spíš taková zajímavá k zamyšlení. Satira na pohřební ústavy, na obchod se smrtí. Váš drahý zesnulý bude na poslední cestě vypadat lépe než za života. No, upřimně úplně jsem to nepochopil, protože mi to až tak divný nebo nepatřičný nepřijde. Mnohem divnější je podle mě (pozor spoilery) chování hlavní ženské hrdinky, která není schopná se sama rozhodnout mezi dvěma muži a situaci řeší sebevraždou, A pak přístup britské komunity ke své dobré pověsti v Los Angeles odesíláním "nepohodlných" jedinců zpět do vlasti. I když nejde o třeskutou zábavu dovedu si to celé představit jako pěknou televizní komedii o smutných věcech. Protože ta komika a grotesknost celé věci tak nějak vyplave na povrch až na konci.

25.11.2014 4 z 5

Zvířetovi lidé Zvířetovi lidé Indra Sinha

Komu se Zviřetovi lidé líbili, zkuste také Krásné zítřky od Katherine Boo.

13.11.2014 5 z 5

Ahoj, prázdniny Ahoj, prázdniny Vojtěch Steklač

Jéžiš tenhle sešitek jsem jako dítě miloval. Teď už si vzpomínám jen na bílení chlívku a souboj s kozou, ale jako dítě jsem to četl několikrát.

12.10.2014 5 z 5

Lhář Lhář Stephen Fry

Tohle by chtělo přečíst ještě jednou, abych to pochopil, jenže tak dobrý abych do toho šel podruhý to není. Skoky v čase nejsou v knihách nijak vzácným jevem a v těch "lepších" to dokonce má nějaký smysl a účel, v této knize to však působí neuvěřitelný chaos a zmatek, což je taky jediným smyslem. A ten konec (pozor spoiler), kdy jsem zjistil, že nejdůležitější byly ty krátké kousky mezi kapitolami psané kurzívou a které nedávaly nejmenší smysl ten to zazdil úplně. Tři hvězdy za tu originalitu a za odvahu s jakou autor přistupuje k tabuizovanému tématu homosexuality.

07.10.2014 3 z 5

Líc a rub Líc a rub Iain M. Banks (p)

Pro mě zvláštní autor tenhle Banks. V jeho knihách (co jsem zatím četl) se většinou nic moc neděje, ale jsou napínavé a velice dobře se čtou. Výjimkou není ani Líc a rub po jejímž dočtení zůstane víc otazníků než na začátku. Doufám že se podaří přeložit i další knihy ze série.

28.09.2014 4 z 5

Dražba série č. 49 Dražba série č. 49 Thomas Pynchon

Byla chyba, že jsem to neodložil hned po pár stranách. Knihu jsem vůbec nepochopil a těžko bych někomu dokázal říct o čem to je. Hlavní důvody nepochopení vidím dva. Kniha je prošpikována odkazy na kulturní a společenský život USA šedesátých let, tudíž oblast, která mi je vzdálenější než povrch měsíce.(Jako kdybych Američanovi řekl, že se děj knihy nebo filmu odehrává u nás v padesátých letech. Nebo ještě lépe " za Čepičky." Co mu to řekne ? My budeme vědět, aha komunisti, tuhej režim, likvidace nepohodlných, strach atd.,ale cizinci se nic z toho vybavit nemůže.) Těžko pak můžu vnímat nějakou satiru nebo symboliku, když mi nic neříká posedlost konspiračními teoriemi, LSD, psychoterapeuty atd.
Druhým a možná hlavním důvodem je překlad. Musel jsem číst některé věty znovu a znovu pátraje po jejich smyslu a významu. Až po přečtení knihy, když jsem si hledal nějaké informace jsem zjistil, že tenhle překlad Rudolfa Chalupského je brutálně domršenej. Nepochopené vtípky a slovní hříčky, často převrácený smysl vět atd.
Proto knihu hodnotím jako odpad a nedoporučuji nikomu toto vydání číst.
Na závěr musím poznamenat že bohužel příliš nechápu ani komentáře uživatelů frenchie a strougy. Hlavně tedy poslední větu strougyho příspěvku o marasmu a plácání po zádech v souvislosti s touto knihou.

17.08.2014 odpad!

Otcové a děti Otcové a děti Ivan Sergejevič Turgeněv

Tak s tou aktuálností mám u knih těchto klasiků trošku problém.Tehdejší morálka a uspořádání společnosti jsou mi cizí, neznámé.Často se pak divím a nechápu chování a jednání postav. Kniha prý v době vydání vzbudila rozporuplné reakce hlavně kvůli postavě mladého nihilisty Bazarova, ale co to komu říká dnes? Nevěřím, že by dnešní čtenář mohl být Bazarovem šokován nebo pohoršen. Kvůli té neznalosti tehdejších poměrů nám myslím uniká další, možná dost podstatný rozměr díla. Mě nezbývá než obdivovat schopnost tehdejších lidí komunikovat, vést rozhovor. Dokážete si představit návštěvu v cizí rodině nebo společnosti kde téměř nikoho neznáte, není televize, internet, nemáte po ruce smart foun a vše závisí na vaší schopnosti duchaplné konverzace?

11.08.2014 3 z 5

Smrt v Benátkách Smrt v Benátkách Thomas Mann

Mě tady ta hlavní myšlenka (no vlastně i ty vedlejší) nějak unikla. Za pár měsíců si vzpomenu jen na homosexuální zápletku.

26.06.2014 2 z 5

Všichni jsou zbrojnoši královi Všichni jsou zbrojnoši královi Robert Penn Warren

Nějak mě to nezasáhlo, neoslovilo. Kdyby se mohl R.P. Warren seznámit s politickou situací dnes, třeba u nás tak by si asi musel poopravit názory na to ce je hrůzovláda a demagogie....Mě ten jeho Stark vyznívá jako skutečně téměř ušlechtilý člověk, který pochopil, že bez úplatku a vydírání by nedosáhl ničeho. Postavu Jacka Burdena jsem asi nepochopil, neviděl celou dobu co se děje? Nebo mu to bylo jedno? K jakému poznání tedy nakonec došel?

07.06.2014 3 z 5

Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye Michael Chabon

No, mě se Chabonův styl nelíbí. Nudil jsem se u Židovského klubu a i když tohle bylo rozhodně lepší, nemůžu se zbavit pocitu zbytečně přečtených stránek. Podle mě je to (podobně jako u Žid.pol. klubu) banální příběh (rozejdou se a pak po letech se zase sejdou) zabalený do zvláštního, nezvyklého kabátku, který má zakrýt nahatou mrtvolu uvnitř.

26.05.2014 3 z 5