Lapkové

Cosgrove a Hanson v močálu pátrají po mýtickém ostrově plném marihuany, jednoruký Lindquist hledá s detektorem kovů poklad piráta Jeana Lafitta, mladý Wes Trench sní o tom, že si jednou postaví svou vlastní krevetářskou loď, zástupce ropné společnosti Grimes se snaží podfouknout co nejvíc svých krajanů včetně vlastní matky a zlotřilé padouchy bratry Toupovy zajímá jediné – kdo jim vyfoukl jejich zelenou úrodu… Lůzři, snílkové a darebáci, kterými Tom Cooper svůj groteskní noir z lousianských mokřadů zalidnil, mají jedno společné – všichni se ženou za nějakým snem. A to navzdory ropné havárii v Mexickém zálivu i stále patrným pozůstatkům řádění hurikánu Katrina....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/290838/lapkove-EBI-290838.jpg 4.238

The Marauders (2015)

Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, Knižní klub

Terva

Tobě je toho chlápka líto?
Seru na něj.
Vypadáš, že tě něco žere.
Seru na něj.

Když jsem četl komentáře pod knihou, nabyl jsem dojmu, že to bude Tarantinovská jízda se spoustou hlášek, komických situací se spoustou vtipů o rajčatech. Když jsem dočetl knihu, ptal jsem se, kdo se u tohodle mohl smát??? Je to o lidském neštěstí, umírají tam zvířata a někdy i lidé, žádná pořádná hláška alá Q.T. Dokonce ani černý humor to neobsahuje. Jediná komická scéna je otvírání dveří nohou, ale u toho mi bylo líto majitele těch dveří. Já se ani jednou nezasmál a vlastně, vědět, že kniha má tento katastrofický naftový scénář a jedná se jen o nešťastné obyvatele a jejich snahu přežít, tak tu knihu nikdy nečtu.

Malá ochutnávka:
Chtěl ze země sebrat papírový pytlík, ale zapomněl, že mu chybí ruka. Zamířil do kuchyně, vzal si z lednice pivo značky Abita a posadil se k přeplněnému jídelnímu stolu. Samé účty, všechny dávno po splatnosti. Hypotéka, kreditky, nafta, pojištění. A knihy navršené do čtyř nebo pětisvazkových komínků......

Dávám čtyři hvězdy, protože je to velmi dobře zpracovaný román. Mám však pocit, že snad krom ruky a dveří mi toho z této knihy v hlavě moc nezůstane. Tohle není kniha ke které bych se chtěl vrátit a asi zůstane zapomenuta někde v mé knihovně.

Citát: Je v tom cosi osvobozujícího, skoro až uklidňujícího, když si člověk konečně připustí, že je v hajzlu.

dia.riedl

Za mě průměr :/
Postavy zajímavé, při čtení si mě kniha dokázala udržet, ale styl si mě úplně nezískal.
Vtipné hlášky, ale jednou přečteno a dost..
Obálka je jinak moc pěkná.

orinka3

Čtenářský zážitek! Dokonalá atmosféra, stupňující se napětí. Román, velmi dobře obsazený, West i Lindquist se mi vryli do srdce. Skvělé kulisy močálů, temné pozadí ropné havárie i hurikánu Katrina. Lov krevet je něco, o čem jsem dosud neměla tušení. Výborná kniha.

ondrula

Z mimoděčného nákupu v Levných knihách (19 korun) se vyloupla jedna z nejlepších knih, které jsem v poslední době četl. Lousianské mokřady jsou totálním vidlákovem a autor Tom Cooper rozjel neskutečnou noire jízdu, jejíž představitelé se rekrutují z řad pomatenců, zločinců, dealerů, feťáků, vychcánků i zarputilých oldschoolových rybářů. Postava maniakálního jednorukého Lindquista s detektorem mi asi utkví v hlavě na hodně dlouho. O atmosféře a prostředí knihy mnohé napoví, když si do googlu zadáte slovo "bayou".

JP
05.11.2017

Vydařená óda na zapadlý a nediskutovaný kout mokřad USA, ve které Cooper rozehrává až tarantinovskou hru s postavami. Hru, kterou ale v závěru mohl dotáhnout přeci jen lépe. Lovci krevet, fanatičtí hledači zlata, hledači amerického snu, hledači vlastní seberealizace, drobní kriminálníci, pěstitelé trávy, každý nesnažící se urvat si kořist, jak se může na první pohled zdát, ale spíš den za dnem to nějak vymyslet, aby byl i den další, nebo spíše naděje... protože život jde dál, jde dál rychle. A za likvidačních devatenáct kaček něco pro další ztracenou existenci, jakou jsem já.

v.kalabova
01.11.2017

Přiznávám, že mě kniha zaujala obálkou a cenou - já prostě miluju výprodeje. Ze začátku mi dělalo problém uvědomit si, kdo je kdo. Ale když se schylovalo ke konci nabralo to super spád a konec byl překvapivej, akční, vtipnej, zoufalej a dokonce dojemnej. Navíc hlášky, které špikovaly celou knihu, byly fakt vtipný. U některých jsem se slušně rozechtala... až tak, že se mě pes lekl a se staženým ocasem zalezl pod postel.

Knihomlok2015
11.10.2017

Slavnostně slibuju, že už nikdy nebudu podceňovat knížku, kterou jsem si koupila ve výprodeji za 19 korun, která má šíleně divný obal, a která láká čtenáře jedinou větou o ukradené ruce. (což byl mimochodem geniální tah - právě absurdita té věty nakonec rozhodla) Protože až na to, že jeden z těch příběhů zůstane navždy otevřený (což mi přišlo trochu líto) mi neskutečně sedla, a i když vypráví o chlapech, kterým bych se na ulici jinak vyhnula velkým obloukem, všichni ti blázni, tragédi a lůzři mi prostě a jednoduše přirostli k srdci. (samozřejmě kromě bratrů Toupových - no jednoho bratra)

LaCucaracha
06.10.2017

Byla chyba myslet si, že to bude trochu jako Spolčení hlupců, protože je to úplně jiné. Moc nadšená jsem knihou nebyla, nesnáším totiž atmosféru loserů, sociálních případů, bídy a zmaru. Na to mi stačí reálný život, nechci se v tom plácat ještě i v literatuře a filmu. Všechny postavy jsou nesympatické - ta nejlepší je jen neutrální, ostatní jsou až odporné. A taky mi vadila přílišná akcentace ekologické ropné katastrofy BP a hrůz hurikánu Katrina - ano, je to strašné, ale nemusí nám to autor tak tlačit do hlavy. Když od toho všeho odhlédnu, tak to byl docela zajímavý propletenec bizarních osudů bizarních postav. Hodně tomu samozřejmě pomáhá atraktivní prostředí louisianských močálů. Napsáno je to asi docela dobře, přesto zpočátku jsem měla problém se začíst a asi od půlky jsem to naopak brala rychločetbou, protože mě zajímala jedna linka a ostatní ji jen zdržovaly. Jestli vám nevadí neutěšené prostředí nevzdělaných lidí na společenském, morálním i materiálním dně, tak si to určitě přečtěte. Mimochodem - myslím, že by to velmi dobře fungovalo převedeno na filmové plátno, asi ještě líp než kniha.

nikl
21.09.2017

Moc pěkná kniha, čte se lehce. To ale neznamená, že zůstává na povrchu, naopak. Autor umí sáhnout do nitra postav a působivě vykresluje jejich vnitřní strachy, naděje a noční můry. Bála jsem se, že mě nebude bavit povídání odněkud ze zátoky na druhé straně světa, ale naštěstí to bylo úplně naopak. Navíc celkem překvapila - to, co se zpočátku zdálo jako srandovní čtení, nakonec přešlo v celkem smutný, ale zároveň pěkný závěr. Za mě palec nahoru :-)

immortal-party
29.08.2017

Knihu jsem přečetla na 4 dechy. Čte se doslova sama. Kniha, která musí bavit i čtenáře Autotuningu. Výborně stylizované postavy zasazené do výstižného prostředí. Propletenec životních osudů zachycený do rybářské sítě. Působivé a srandovní.

Tydvik
27.08.2017

V poslední době mám na literaturu amerického Jihu šťastnou ruku. Bylo tomu tak i v tomto případě.
Tom Cooper v románu Lapkové sleduje osud několika mužských postav (angličtina pro ně má krásné slovo "misfits") z malého města, které nejdříve smete Katrina a než se vůbec stačí pořádně vzpamatovat, pošle mu dárek v podobě ekologické katastrofy koncern British Petroleum.
Každý z hrdinů má svou kapitolu, ty se postupně začínají prolínat.
Kniha má nádhernou autentickou atmosféru a to, že autor má oblast bayou opravdu rád, je cítit z každé její stránky. Nechybí humor a krimi zápletka, ale o tu tam vlastně zas až tolik nejde. A také chválím skvělý překlad. Nezbývá než doufat, že Cooper bude v psaní pokračovat dál.

Peršanka
06.08.2017

Po dlouhé době naprostá lahůdka. Plnokrevné vyprávění, užila jsem si každou větu. Doufám, že se dočkám dalších děl tohoto pana spisovatele, kterého stavím na roveň Stephenu Kingovi. Jo a ještě něco: PŘEKLAD! Náádhera.

učtese
06.07.2017

Dlouho jsem nečetl tak pěknou knihu. To prostředí bayou a běžný život místních lidí je natolik bizarní, že autor nepotřeboval nic zvláštního vymýšlet a přesto je příběh napínavý ,zábavný, opravdový, uvěřitelný.

MH.
02.01.2017

Zábavná kniha, zajímavé a netradiční postavy usazené do ještě zajímavějšího a pro mě zcela neznámého a exotického prostředí. Příběh je krásně vrstven a stavěn skrze jednotlivé postavy, napětí vrcholí, jak se příběhy začínají proplétat a pak když má přijít šokující vyústění.. tak nic..
Opravdu, kniha mě moc bavila, ale schází jí tak dvacet stránek a propracovanější konec, kterému příběh nabízel větší potenciál.

beanstk
08.12.2016

Klasický tarantinovský model, příběhy jednotlivých (a téměř do jednoho divných) hrdinů se proplétají v luisianských močálech stižených hurikánem Katrina a ropnou havárií BP.

miuk
22.08.2016

Netradiční ... ve všech směrech.

Boboking
03.08.2016

Další krásný příklad trochu bizarního světa jižanské Ameriky. Podivínské postavy, podivínský svět močálů a bažin a pobřeží na jihu USA.