Lapkové

Cosgrove a Hanson v močálu pátrají po mýtickém ostrově plném marihuany, jednoruký Lindquist hledá s detektorem kovů poklad piráta Jeana Lafitta, mladý Wes Trench sní o tom, že si jednou postaví svou vlastní krevetářskou loď, zástupce ropné společnosti Grimes se snaží podfouknout co nejvíc svých krajanů včetně vlastní matky a zlotřilé padouchy bratry Toupovy zajímá jediné – kdo jim vyfoukl jejich zelenou úrodu… Lůzři, snílkové a darebáci, kterými Tom Cooper svůj groteskní noir z lousianských mokřadů zalidnil, mají jedno společné – všichni se ženou za nějakým snem. A to navzdory ropné havárii v Mexickém zálivu i stále patrným pozůstatkům řádění hurikánu Katrina....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290838/lapkove-EBI-290838.jpg 4.252
Literatura světová, Thrillery
Vydáno, Knižní klub

The Marauders, 2015

Kniha Lapkové

bertrand

Groteskní? Nezdálo se mi. Ale chytlavé, velice, svou přirozeností a jednoduchostí. Hlavní hrdinové nejsou na první pohled sympatičtí, ale Cooper naštěstí umí prodat i druhý pohled a najít na každém něco, proč se zajímat, proč obracet další stránku. Přestože na první pohled trudní, navenek vyprávějící o lidském údělu zmaru a osamělosti, Lapkové možná vyprávějí o potřebě a existenci soudržnosti, která drží pavučinu lidstva pohromadě.
Nevím, jestli si Lapky přečtu ještě jednou, ale toto setkání stálo za to.
Potěšil mě konec, perla, která vystoupila ze vší předešlé bídy....

FaV

Tahle kniha mě dostala díky atmosféře do které vás vtáhne - kontrast moderního světa a normálních lidí, kteří přežívají na ne úplně normálním místě .)

Pavlaj
09.11.2019

Výborná kniha, k předchozím komentářům asi už není co dodat. Skvěle popsané prostředí louisianských mokřin, zalidněných překvapivými figurkami od potomků Jeana Lafitta přes krachující zoufalé lovce krevet až po hippíky, kteří nemají v hlavně nic než hulení trávy. Bavila mě jedna každá stránka. Přesto jsem jednu hvězdu ubrala - mám pocit, že za chvilku mi knížka vyšumí z hlavy a zůstane jenom neurčitá atmosféra dusného pralesa.

Veronika33
02.09.2019

Túto knihu som už dlhšie odkladala, kúpila som ju v náhlom afekte v akcii a v podstate som o nej nič nevedela. Napriek tomu, že námet príbehu (lov kreviet,ropná havária,živeľná katastrofa...) ma nejako nelákal, musím napísať, že kniha ma neskutočne zaujala a prečítala som ju skoro na jeden nádych. Striedanie postáv v deji pridávalo na pútavosti, ale najmä spôsob ako ju autor napísal, ani chvíľu som sa nenudila. Fakt perfektná kniha, bola pre mňa veľkým prekvapením, odporúčam.

Plocan
05.07.2019

Nebylo to špatné, kniha dokáže navodit jakousi tíživou a zatuchlou atmosféru, postavy jsou vykresleny se všemi svými negativními (a hlavně s němi) vlastnostmi a konečné protnutí několika dějových linek bylo zajímavé a osvěžující. Bohužel autor nedokázal v románu pracovat s takovým množstvím postav, které do hry nasadil, a tak má spousta z nich poměrně odbytý, nebo dokonce žádný konec. Navíc u charakterů postav klouže autor hodně po povrchu, nezachází do hloubky a ukazuje je především v tom špatném světle, takže není úplně snadné si k nějaké postavě (snad kromě Wese) najít cestu. Příběh také nebyl kdovíjak vzrušující, k nějaké té akci nakonec přece jen došlo, ale rozuzlení vás z židle nezvedne. Přesto se ale jedná o slušné čtení především díky působící atmosféře všudypřítomné špíny, potu, bláta, hlíny a lidských útrap.

trudoš
20.06.2019

Román z prostředí amerického Jihu, plný močálů, mokřad a vysokých teplot, s kulisami zachycenými natolik věrně, až se člověku při čtení potem rosí čelo. Negativem je však roztříštěná osnova, jako by se autor víc soustředil na propletenec dějových linií, než na zápletku samotnou. Krátké kapitoly a množství postav v tom pak dělají trochu maglajz, což za chybu považuji především kvůli tomu, že až v závěru se ukáže, nakolik jich jen pár mělo v příběhu skutečné opodstatnění. A i když se dočkáme nějakého toho napínavého momentu, celkově vyprávění schází spád, jenž by vývoji událostí udával rytmus.
Přesto musím říct, že jsem si ty pitoreskní lidské osudy užíval plnými doušky, stejně jako jednotlivé figury, z nichž žádná nevyniká bůhvíjak kladnými vlastnostmi. Většinou ochmelkové, násilníci a věční bručouni. V tomhle ohledu je to hodně lidské, ačkoli jako thriller nepříliš funkční. Zkrátka jaký život, takový noir, aneb Vítejte v kraji na konci světa. Až jsem z toho chytal návaly trudomyslnosti.

Ran
02.04.2019

Kniha se mi četla velmi dobře a hodně se mi líbil i autorův styl vyprávění.

Terva
16.07.2018

Tobě je toho chlápka líto?
Seru na něj.
Vypadáš, že tě něco žere.
Seru na něj.

Když jsem četl komentáře pod knihou, nabyl jsem dojmu, že to bude Tarantinovská jízda se spoustou hlášek, komických situací se spoustou vtipů o rajčatech. Když jsem dočetl knihu, ptal jsem se, kdo se u tohodle mohl smát??? Je to o lidském neštěstí, umírají tam zvířata a někdy i lidé, žádná pořádná hláška alá Q.T. Dokonce ani černý humor to neobsahuje. Jediná komická scéna je otvírání dveří nohou, ale u toho mi bylo líto majitele těch dveří. Já se ani jednou nezasmál a vlastně, vědět, že kniha má tento katastrofický naftový scénář a jedná se jen o nešťastné obyvatele a jejich snahu přežít, tak tu knihu nikdy nečtu.

Malá ochutnávka:
Chtěl ze země sebrat papírový pytlík, ale zapomněl, že mu chybí ruka. Zamířil do kuchyně, vzal si z lednice pivo značky Abita a posadil se k přeplněnému jídelnímu stolu. Samé účty, všechny dávno po splatnosti. Hypotéka, kreditky, nafta, pojištění. A knihy navršené do čtyř nebo pětisvazkových komínků......

Dávám čtyři hvězdy, protože je to velmi dobře zpracovaný román. Mám však pocit, že snad krom ruky a dveří mi toho z této knihy v hlavě moc nezůstane. Tohle není kniha ke které bych se chtěl vrátit a asi zůstane zapomenuta někde v mé knihovně.

Citát: Je v tom cosi osvobozujícího, skoro až uklidňujícího, když si člověk konečně připustí, že je v hajzlu.

Temná hmota
Temná hmota