Tyrkysová Tyrkysová komentáře u knih

Ochránce Ochránce G.X. Todd

G. X. Todd svým postapokalyptickým thrillerovým debutem rozhodně dokáže zaujmout. Bravurně poskládaný a vyprávěný příběh vás vtáhne do sebe a nepustí až do poslední stránky. Chcete vědět víc, proniknout do záhady Hlasů, poznat hlavní hrdiny. Lacey není žádná naivka a Poutník uvnitř není až takový drsňák. Všechny postavy jsou propracované a hlavně uvěřitelné. Do Poutníka se navíc zamilujete díky jeho lásce ke knihám :)

19.06.2018 5 z 5

Nejúžasnější věc Nejúžasnější věc Maja Lunde

Samotný příběh je opravdu jednoduchý a chytlavý – autorka prostě vzala oblíbená dětská jídla a zamíchala je do úsměvného děje. Díky kraťounkým větám, které jsou podpořeny kresbami, je knížka vhodná i pro začínající čtenáře. Na své si ale rozhodně přijdou i starší čtenáři a rodiče. Ilustrace jsou doslova prošpikovány milými a vtipnými detaily, takže stojí za to si je opravdu důkladně prostudovat ;-)

14.06.2018 4 z 5

# Smrt všem prasatům # Smrt všem prasatům Tony Parsons

Celý příběh je docela zamotaný, více, než by se na první pohled zdálo. Vraha rozhodně neodhalíte na první dobrou, stále na povrch vyplouvají další a další fakta. Čtenářský zážitek je tak veskrze pozitivní. Ano, kniha má své mouchy a mušky, které ale autor jistě v dalších dílech vypiluje. Obsahuje ale i spoustu zajímavých a napínavých momentů, které za to určitě stojí.

19.05.2018 4 z 5

Ruce v mouce: Domácí pečivo s kváskem i droždím Ruce v mouce: Domácí pečivo s kváskem i droždím Iva Trhoňová

Ruce v mouce v sobě mají naprosto všechno, co potřebujete k tomu, abyste si doma mohli upéct vlastní bochník chleba, křupavé housky nebo třeba bagetky. Výhodou je, že obsahuje recepty s kváskem i bez něj a procesem kynutí a pečení vás provede natolik poutavě, že jim bez problémů porozumíte. Z textů čiší léta a léta zkušeností, každý recept je evidentně opakovaně vyzkoušen a díky tomu doplněn radami, jak jej lze v případě nutnosti zjednodušit nebo vylepšit.

Vyprávění Vyprávění Ursula K. Le Guin

To, že se jedná o součást cyklu, z něhož u nás dosud vyšly bohužel jen 3 díly, je jedinou slabinou celé knihy – v první kapitole až dvou se budete lehce ztrácet. Když ale nepolevíte, přijde skvělý, filozoficky pojatý příběh, který neváhá upozorňovat na palčivé problémy současné doby, a pro který žádné předchozí znalosti nepotřebujete. Určitě stojí za přečtení.

19.05.2018 5 z 5

Dívka na kusy Dívka na kusy Kathleen Glasgow

Dívka na kusy je objektivně skvělým počinem pro (nejen) mladé lidi, kteří díky tomu poznají, že se svými problémy, jakkoli závažnými, nejsou na světě sami. S ničím se nepáře, jde rovnou na věc a nebojí se i explicitních vyjádření. Subjektivně se čte dobře a svižně, ale s hlavní hrdinkou jsem se prostě ztotožnit nedokázala. To pak mělo i vliv na celkový dojem z knihy. Ke konci se navíc stupňovala rozvláčnost psaní a chyběl mi i lépe pojatý závěr. Rozvláčnost ještě k tomu působí kontrastně k velmi dobrému začátku, který si nezavdá s úvodními kapitolami dobrého thrilleru :)

Přísně tajná Přísně tajná Janet Evanovich

Janet Evanovich se rozhodně nesnaží o žádný vážný krimi román. Úsměvné pasáže proto celý příběh hezky odlehčují a dělají z knížky ideálního společníka pro nenáročné čtení, u kterého se chcete hlavně pobavit. I přesto, že se jedná o 21. díl série, neměla jsem ani jednou pocit, že se v příběhu nechytám, spíše mě to navnadilo k tomu, abych dala předchozím dílům také šanci.

Blízko obzoru Blízko obzoru Jessica Koch

Autorka se nebála jít ve svém příběhu do velkých detailů a do svého vyprávění vdechla mnoho a mnoho emocí, které prožíváte společně s ní. Je to opravdu silné a byť má kniha přes 400 stran, "vdechnete" ji téměř na jeden zátah. Velmi silný příběh, který rozhodně stojí za přečtení!

19.05.2018 5 z 5

Plameňák na konci léta – Malá antologie amerických žánrových autorek Plameňák na konci léta – Malá antologie amerických žánrových autorek * antologie

Celá malá antologie byla vybrána (i přeložena) s neobyčejným vkusem a všechny povídky jsou na vysoké úrovni. Dokonce bych se nemohla rozhodnout, pokud bych měla vypíchnout tu nejlepší (nebo nejhorší). Jednoznačně doporučuji nejen milovníkům fantastiky.

Vyzvědačka Vyzvědačka Paulo Coelho

Bohužel i přes velmi zajímavé téma, z něhož mohl autor vytáhnout výrazně více, působí Vyzvědačka poněkud ploše. Chybí mnohé detaily, více vysvětlení počínání Maty, zvláště z pozdních let jejího života. Všeobecně bych čekala v beletrizovaném životopise více pikantních detailů (a to by zde mohlo být i doslova :)).

19.05.2018 2 z 5

Tajemství hřbitova Crossbones Tajemství hřbitova Crossbones Kate Rhodes

Kniha je typickým zástupcem krimi, které se téměř více věnuje osudům hlavních hrdinů, než samotnému spáchanému zločinu. Jako rozjezd série bylo možná potřeba co nejvíce poznat Alici, z pohledu samostatné knížky je to ale trošku na škodu. Vnímavému čtenáři navíc neuniknou ani prvoplánové narážky a od určité části knihy ani samotný vrah. Celkově nebylo Tajemství hřbitova Crossbones ničím neobvyklé, osobně dám šanci i dalšímu pokračování - prostor ke zlepšení zde ale jistě je.

19.05.2018 4 z 5

Jedinečná dovolená Franka Derricka, 82 let Jedinečná dovolená Franka Derricka, 82 let J. B. Morrison

Jimu Morrisonovi se opět podařilo napsat příběh, který vás současně pobaví i pohladí na duši. Tak, jak byl první díl protkán problematikou stáří a smíření se se samotou, v díle druhém naopak najdeme pocit sounáležitosti a rodinných vazeb. Frank navíc zavzpomíná i na svou minulost a nečekaně se otevře. Nechybí ani hromada dobrodružství, úsměvných situací, sebereflexe a filmových narážek. A to určitě stojí za to si přečíst!

Moudré z nebe Moudré z nebe Richard Skolek

Pokud chcete zavzpomínat na svá dětská léta, na to, kdy se ještě aspoň trošku lítalo po venku, kdy ještě počítače nebyly součástí našeho každodenního života a na to, jaký může být život zajímavý z pohledu dětských očí, neváhejte :-) Příběh je o všem a vlastně o ničem, není zde nějaká závratná dějová linka, nicméně vám vykouzlí úsměv na tváři a nostalgický pohled do dáli.

19.05.2018 4 z 5

Vlci Vlci František Kotleta (p)

Příběh je opět vyváženou směsicí boje, krve, sexu a hlášek, i když ne v takové míře, jako je tomu v jeho nářezových pokračováních. Dějová linka je relativně přímočará, nikam neodbíhá a krásně ilustruje pozadí Bratrstva, po čemž každý fanoušek rád skočí. Díky zasazení do mého oblíbeného období Slovanů, menší míře brutality i samotné postavě Gerharda, u mě Vlci vyhrávají na celé čáře :) Samozřejmě - je to oddechovka a není to nijak náročná literatura. Moji duši ale potěšila.

Deník fejsbukové matky Deník fejsbukové matky Lucie Nachtigallová

Mezi plusy patří určitě velká čtivost (ne každý umí napsat příběh v pár slovech), humorný nadhled autorky, možnost nečíst příběh lineárně a hlavně to, že jsou to příběhy opravdu ze života... Pořád je to ale souhrn FB statusů, nic víc, nic míň - nelze očekávat zázraky :)

19.05.2018 3 z 5

Fakt hustej nářez Fakt hustej nářez František Kotleta (p)

Asi nejslabší díl trilogie - má tendenci "vyplnit" prostor mezi akcí v předchozím a finálem v následujícím díle, nemění to ale nic na tom, že se pobavíte :)

19.05.2018 3 z 5

Šepot podzemí Šepot podzemí Ben Aaronovitch

Autorův styl psaní se krásně čte, musím přiznat, že tentokrát se mi kniha četla ještě lépe, než minulý díl, u kterého jsem se občas lehce nudila nad zbytečnými popisy. Není to nijak výrazný rozdíl, je to nejspíše dáno i momentálním subjektivním naladěním, ale u Šepotu jsem byla spokojena. Nechybí ani typický humor.
Pokud se podíváme hodně kritickým okem, jediné, co příběhu chybí, je o něco víc akční závěr, ale plynulosti knihy až tak neublíží a beru to jako předzvěst dalšího pokračování v Prokletých domovech. Jo, a taky chybí víc Nightingala! A víc historie a souvislostí okolo toho všeho! (to by mé fanouškovské srdce zaplesalo :))

Hladový oheň Hladový oheň Erik Axl Sund

Napínavý konec prvního dílu se ve druhém vyřeší poměrně rychle a ihned přecházíme k dalším a dalším dějovým liniím, které čtenář postupně musí čím dál tím složitěji sledovat, přičemž vlastně neví, zda budou podstatné či nikoli. Prolínání osobností postav, které trpí poruchou osobnosti tomu, pravda, příliš nepřidává. Kniha tak ztrácí drive a obtížněji se čte. Z mého pohledu se jedná o nejslabší část série a přiznám se, že jsem se už lehce přemlouvala k tomu třetí díl dočíst. Jediné, co čtenáře navnadí je to, jak se děj neustále mění, noví možní pachatelé přibývají a současně "odpadají" ti, u nichž by se dala vina vyloučit. Prostě už to chcete dočíst jen proto, abyste konečně věděli, co autoři nakonec vymysleli.

18.05.2018 2 z 5

Ekonomix: Jak funguje (a nefunguje) ekonomika Ekonomix: Jak funguje (a nefunguje) ekonomika Michael Goodwin

Ekonomix není učebnicí ekonomie a mnozí ekonomové by si jistě při pohledu na něj rvali vlasy :-) Protože co ekonom, to jiný názor... Však také sám autor na několika místech zmiňuje, že na danou věc poskytuje svůj pohled a dává čtenáři možnost udělat si názor vlastní. Nechybí tedy mnohé odkazy na další publikace k přečtení a je pouze na Vás, do jaké hloubky je budete chtít studovat. Pro nás, totální laiky, je vhodně doplněn i slovníček použitých pojmů, celá problematika je ale vysvětlena opravdu krásně polopatě a dobře se čte - a to zejména díky vtipným a poutavým ilustracím. Vřele doporučuji všem, kdo se chtějí o tuto problematiku zabývat a aktuálně jsou naprostými laiky.

Včelička Včelička Chris Cleave

Celý příběh je vyprávěn střídavě oběma ženami v první osobě. Včelička se často obrací buď na imaginárního čtenáře nebo na „holky doma“, kterým vysvětluje podivné zvyklosti moderního světa – velká propast mezi africkým a evropským myšlením je díky tomu jasně patrná. Textu to dodává na autentičnosti a částečně i vzhledu „deníkových“ zápisků. Neobvyklým způsobem vás tak, stejně jako svižný styl, kterým je psán, chytne a nepustí.
Za zmínku určitě stojí nádherný jazyk, kterým jsou příběhy Včeličky a Sáry vyprávěny. Je to kniha, nad níž by měl člověk přemýšlet. Uvěřitelná se mi, bohužel, zdá až dost.