tra-my5156 tra-my5156 komentáře u knih

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Fitzgerald mě přenesl do Ameriky dvacátých let jakoby kouzelným prutem se svým výběrem slov, popisy postav a prostředí. Dojala mě slabá a zrádná Daisy, kterou si dovoluji plně kritizovat, neboť si nedovedu představit sama sebe na jejím místě. Filmový zpracování má stejně pestrobarevné části jako samotná kniha.

11.10.2020 2 z 5

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Tato klasika politologické literatury mne nezklamala a vrátila mě do renesance, konkrétně na florentský dvůr Medicejských, kde vládl mecenáš umění, slavný Lorenzo. 26 kapitol spisovatel použil k výhodným radám pro ctihodného Lorenza a k potvrzení svých rad použil faktické příklady z úspěchů či neúspěchů v dějinách umění vládnout.

Steve Jobs Steve Jobs Walter Isaacson

Isaacsonova biografická tvorba je čitelná a umí v člověku probudit cit po ambicióznosti. Nedělalo mi problém nijak pochopit Steva, neboť jeho cholerická povaha byla mnohdy zrcadlem mojí vlastní ohnivé osobnosti. Rozesmála mě část, kdy Steve Jobs vybuchl v restauraci, protože mu dali do jídla smetanu a on byl zaníceným veganem (Také jsem žila veganskou stravou). Totiž, mně se stala stejná událost, akorát namísto smetany jsem dostala slaninu. Sdílím s Jobsem myšlenkové pochody a náturu. Nutno podotýkat jako zajímavý fakt, že Steve Jobs označil braní LSD jako druhou nebo třetí nejdůležitější věc, kterou ve svém životě učinil.

Leviathan Leviathan Thomas Hobbes

Jedním z pilířů klasické politologické literatury, které mě velmi nadchlo. Hobbes a jeho Leviathan navrhuje myšlenku skutečnosti, že přirozený základní stav lidstva je anarchie, tudíž silnější má převahu nad slabšími. Podle Hobbse naše jediné přirozené právo je pud sebezáchovy a vychází z toho, že život pro mnohé, spíše pro většina lidí, je ničivé utrpení.

Něžná Něžná Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Bože, tohle bude nachvíli moje nejoblíbenější short story od Dostejevského než se pustím zas do další. 10/10

12.03.2024 5 z 5

Obdivuhodná tajemství ze světa přírody - Rostliny Obdivuhodná tajemství ze světa přírody - Rostliny Reinhard Junker

Tohle byla naprostá blbost. Nerozumím kreacionistické ideologie a všemohoucímu Bohu asi.

06.12.2023 odpad!

Přehodnocení nevěry - kniha pro každého, kdo někdy miloval Přehodnocení nevěry - kniha pro každého, kdo někdy miloval Esther Perel

Mně Esther Perel prostě baví. Koukněte na její přednášky před čtením jejích knih a dostane se vám mnoho více.

06.12.2023 4 z 5

Antikrist Antikrist Friedrich Nietzsche

naprostý odpad, a to říkám s absolutním přehledem jeho filozofie a nepomíjím žádné věci.
Disclaimer - nejsem Křesťanka

Lidičky, předtím než tuhle knihu to tohohle starýho rozmrzelýho divnýho páprdu vezmete do ruky, uvědomte si kontext v které se tato tvorba nachází.
Dřívější Nietzsche samozřejmě má svoje kouzlo, nicméně Antikrist psaný ke konci svého života je obrovský žvást plno podivných alegorií a metafor, díky kterému si člověk třicetkrát protočí oči, když už sv. Pavla po padesáté nazve pavoukem si čtenář řekne, že to trochu náš Fritz přehání.
Otřes, fakt. Celý to dílo zní jako nepovednená verze písničky Cry Me a River od Justina TImberlakea.
No nic, jeho jiná díla stojí víc za přečtení než toto.

06.12.2023 odpad!

Pojmopis Pojmopis Gottlob Frege

Jestliže nejste naučeni v logice a nemáte ponětí o co jde, Frege není úplně ukázkový čtení které by vám mohlo osvětlit oč jde. Tohle je těžké analytické čtení. Za mě absolutně průkopnické, 10 /10, díky Bohu za Fregeho máme logiku, kterou známe dnes.

07.11.2023

Rozprava o metodě Rozprava o metodě René Descartes

Vynikající dílo od vynikajícího průkopníka filozofie. Otec moderní filozofie dal začal od nuly a jeho tzv. nová metafyzika otevřela dveře dnešnímu způsobu vnímání světa. Zabývá se epistemologickou dichotomií a mě to upřímně moc nebavilo číst. Čtyřikrát jsem u toho zívla, dvakrát usnula, ale furt to považuji za jedno z největších filozofických děl.

31.03.2022 3 z 5

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Romantika a nezávislost, tenhle narativ mě děsně nudil. Nedokázala jsem přepnout svůj dámský rozum, abych sympatizovala s hlavními postavy, ale to je jenom tím, že téměř každej charakter mě neskutečně otravoval.

04.03.2022 2 z 5

Nevěra Nevěra Paulo Coelho

Coelho je takovej hit or miss spisovatel. Rádoby duchovní řeči sice vede, ale v některých knížkách se mi to líbí a on to umí napsat docela hezky. Tahle kniha mě upřímně moc nebavila, přišla mi jako slabší odvar Coelhových kognitivních procesů jakože tuhle knihu napsal, ‘aby něco napsal’. Za mě tohle byl docela miss.

04.03.2022 1 z 5

Genetika Genetika Eduard Kočárek

Za mě jedna z nejkvalitnějších učebnic genetiky. Hezky zpracované, přehledné a zároveň velmi výstižné.

01.06.2021 5 z 5

Umění války Umění války Sun Pin

Vojenská strategie rodiny Sun je jedinečným návodem, jak přežít a bojovat sami se sebou. Ve své době se jednalo o nadčasové dílo, které je plně oslovován svoji půvabností až v dnešním globalizovaném světě.

10.10.2020 3 z 5

Haféz : poklad perské poezie : učení filozofa lásky Haféz : poklad perské poezie : učení filozofa lásky Haleh Pourafzal

I přes mé tvrdohlavé přesvědčení o tom, že poezie by se neměla překládat z důvodu ztráty vlastní identity, byla jsem vděčná, když se mi Hafiziho díla dostala do rukou.
Snad se jednou dopracuji k tomu, abych byla schopna číst perskou poezii v originále.

Othello Othello William Shakespeare

Othellova tragédie je podle mě nejméně povedený ze všech Shakespearových dramat.

10.10.2020 1 z 5

Nebe a osud: Astrologie v dějinách Nebe a osud: Astrologie v dějinách Benson Bobrick

Kniha, která změnila můj názor na pavědu zvané astrologie.

10.10.2020 3 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Popis drsné skutečnosti ve mě nezanechal chladný dojem, neboť je to věc, se kterou se stálé setkáváme v dnešním světě a v okruhu střední vrstvy se s tematikou feťáků příliš nepotýkáme, právě proto je důležité si připomenout, že tohle existuje kolem nás.