Umění války

Dva čínské traktáty pojednávající o zásadách taktiky a strategie, které platí nejen v armádě, ale též v obchodě nebo v osobním životě. Je až k nevíře, že zásady a metody konfrontace s protivníkem z dávných dob a ze vzdálené civilizace lze s úspěchem použít i v dnešní době. Umění války od Sun-c' a Způsoby boje od Sun Pina představují soubor doporučení a rad pro každého, kdo vede skupinu lidí, čelí výzvám a bojuje za sebe i své podřízené. Nauka, která tvoří obsah této knihy, nevyžaduje žádnou vědeckou průpravu a je přístupná všem čtenářům. Slova čínských mudrců jsou doplněna komentářem, který objasňuje obtížnější pasáže, popisem situačního kontextu a náměty, jak je aplikovat v každodenním životě. O účinnosti nadčasových čínských nauk vědí asijští politici, byznysmani a vojevůdci už dva a půl tisíce let. Ve 20. století po prohrané válce ve Vietnamu se o ní přesvědčily i Spojené státy, kde se nauka Sun-c' a Sun Pina už několik desetiletí vykládá na vojenských vysokých školách. Ovládnutí účinné strategie je užitečné nejen ve válce, ale také v každodenním životě. Nauku Sun-c' lze použít při jednání, vymáhání pohledávek, v marketingu, reklamě, sportu, v konkurenčním boji, při řízení kolektivu nebo obraně vlastních zájmů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/62_/62258/umeni-valky-62258.jpg 4.3510
Literatura naučná, Vojenství, Osobní rozvoj a styl
Vydáno, Helion

Art of war / 孫子兵法

Kniha Umění války

Ešína

I když mě kniha moc nebavila, musím uznat, že je to (jak už tu bylo zmíněno) nadčasové dílo.

vlkodlaq

Nezlobte se na mě, ale umění války je nudnější než učebnice teoretické matematiky. Řekl jsem si, tak známá a stará kniha, vyzkouším. Skutečně jsem čekal něco víc, než základní poučky přípravy a vedení boje. Nic převratného jsem se nedozvěděl.
Velké zklamání, nedočteno a protože nejsem cílová skupina a také to byl pro mě jen takový literární experiment, nehodnotím.

Set123

The Art of War se myslím v průběhu let stalo neuvěřitelně proslulou knihu, která je, co si budeme, hromadně misinterpretována. Je až fascinující kolik lidí tak činí.

Víte, kniha to rozhodně není špatná. Je to jednoznačně velice elegantně shrnuté pojednání o tom jak nebýt pitomec co se týká válečné strategie. To to je. Nic jiného. Kniha vlastně ani neobsahuje geniální strategie které vás dovedou k vítězství v každé bitvě. Obsahuje pouze jakési základní poučky, které ano, by mohly být jakousi základní příručkou pro prváky na vojenské akademii.

Většina textu je prostě a jednoduše, i když si budeme nalhávat cokoliv, čistě vojenského ražení. Pak tam jsou některé rady které je samozřejmě dobré aplikovat v reálném životě, ale to jsou povětšinou velice banální fráze typu: 1. nebuď neopatrný blb, 2. nebuď zbabělý blb, 3. nebuď netrpělivý blb, 4. nebuď egoistický blb a 5. nebuď uplakaný blb. Jako ano, určitě je to fajn, ale to člověk skoro tak nějak sám vymyslí, že ano…
Interpretaci pro chování v byznysu, marketingu a podobně v tom hledat lze, ale v zásadě to podle mne může dělat jenom tak blbeček. Nedovoluji si však ani zde porušit zásadu vlastní interpretace díla. Nakonec proč to nedělat, ale zbytečně bych kvůli tomu neadoroval mistra Suna.

Dovolím si zde však poznámku, že jeden konkrétní člověk by si z části textu mohl vzít ponaučení. Tím člověkem je pan premiér Babiš a myslím, že text který zde vypíši, by mu mohl pomoci s komunikací s občany.

57.
Vojákům ukládej konkrétní úkoly,
neseznamuj je se svými záměry.
Když je výsledek jistý, představ jim
ho, ale pokud vše může dopadnout
i jinak, mlč.

Tím myslím, že by třeba nemusel měsíc hlásat, že otevře prvního března školy, když bylo většině z nás stejně jasné, že se tak nestane. Mno nic…

roso.mak

Já nevím, já myslím že autor anotace tam hledá dost jinotaje. Ta kniha je čistě o tom, jak vést válku.

Tedy respektive o tom, jak nevést válku jako kretén.

Okoslav
22.12.2020

Sun-c je skvělej, to je jasný, ale spíš mi vysvětlete, proč v Umění války neustále tolik lidí hledá paralely se současnou korporátštinou? Jasně, chápu, že když celý den posíláte maily a vyplňujete tabulky v Excelu, je všechno tak nějak snesitelnější, pokud si u toho představujete, že jste geniální vojenský stratég. Ale povězte – jak, ale přesně, se vám při tom hodí znalost boje na řece nebo schopnost zničit nepřátele ohněm?

Kromě ryze praktických vojenských rad totiž Sun-c nabízí hlavně rady jako „je fajn, když vás maj vojáci rádi (ale zase ne moc)“ nebo „než se do něčeho pustíte, dobře si to naplánujte“ (což je šokující, tak revoluční přístup k věcem mě nikdy nenapadl).

capricorn__
23.11.2020

Hodně nadčasová knížka - sice je kvůli jazyku docela obtížné ji přelouskat, ale moc se mi líbí přesah do každodenního života. Nakonec i ten použitý jazyk je docela fajn, když si na něj člověk zvykne. Je to jedna z knih, které můžete číst pořád a vždycky v ní najde něco nového.

Plague
20.11.2020

Zajímavé dílo. Naneštěstí jsem byl ovlivněn předsudky a očekáváními. A ta se nenaplnila. Neříkám že to není zajímavá kniha. Votomanipotom! Ale ... jak to říct ... prostě tomu chyběl šmrnc, takový to WOW. No tady bylo tak akorát wooohmm, a to ještě po málu. Nicméně doporučuju, jednou to za přečtení stojí.

MartyManCZ
28.10.2020

Hustý, že tohleto bůhví jak staré dílko, je tak nadčasové. Dá se použít na bitkování s meči, ale stejně tak při taktickém, nekonfliktním a politickém soupeření. Ostatně jeho používané prvky můžeme vidět v přímém přenosu i v dnešní době. Zajímavé, poučné a pravdivé.