Torgal Torgal komentáře u knih

Harry Potter a prekliate dieťa Harry Potter a prekliate dieťa Jack Thorne

Prachsprostý cash grab na fanúšikoch Harryho Pottera s minimom snahy priniesť čo i len trochu dôstojné pokračovanie osudov jeho hlavných protagonistov. Vidieť to už na tom, že sa nikto neunúval prepísať scenár divadelnej hry do riadnej knižnej podoby. To akým spôsobom divadelná hra pristupuje k hrdinom mám pocit akoby si ju Rowlingová ani neprečítala a len pod scenár hodila svoj podpis výmenou za tučný šek. Veď taký Ron je tu devalvovaný na natvrdnutého ťulpasa, ktorého jediným účelom je trúsil hlody na odľahčenie. Ostatní na tom ale nie sú o moc lepšie. Celé dielo pôsobí ako nadšená fan fiction niekoho kto nepochopil v čom spočívalo čaro pôvodných kníh, ale rozhodol sa opravovať ich logické diery. Za mňa sa mu však podaril pravý opak, lebo to ako tu fungujú také Obracače času nemá obdoby, a to je len špička ľadovca (ale nejdem tu spoilerovať). Potterovky som prečítal, za fanúšika sa nepovažujem, ale byť ním tak túto knihu zahodím najneskôr v okamihu keď starenka z vlaku do Rokfortu naháňala deti po jeho streche, hádzala po nich granáty a jej ruky sa zmenili na bodáky. Ešte raz, ako sa pod toto mohla Rowlingová podpísať? Brať toto ako samostatné dielo hodnotil by som omnoho miernejšie a dokázal si tu nájsť aj zaujímavé pasáže a nápady (napríklad vízia sveta v ktorom Voldemort zvíťazil). Fanúšikom odporúčam jediné - toto nebrať. 3-/10

03.09.2023 1 z 5

Posledná šanca Posledná šanca Andy Weir

Andy akoby si povedal, že do tejto knihy zreplikuje maximum vecí z jeho hitového Marťaňa, a to vrátane hlavnej postavy. Vážne som mal pocit, že na palube Hail Mary je Mark Watney, tak podobný si bol s Rylandom Graceom. Náplň knihy opäť tvorí predovšetkým prekonávanie technických problémov a hľadanie riešenia v situáciách na ktoré nie je hrdina pripravený. V prvej štvrtine to fungovalo vynikajúco. Hrdina sa prebral z kryospánku s vymazanou pamäťou a spolu s čitateľom si dával dohromady kúsky skladačky o tom kde sa nachádza a čo tam robí. Malo to spád, každá kapitola odhalila nejakú zásadnú novú skutočnosť, či už o lodi alebo o jej misii. Od nástupu Rockyho na scénu sa ale štýl knihy zmenil. Tempo sa spomalilo a sto strán sa riešilo len prvé oťukávanie s mimozemskou civilizáciou. Toto bolo asi zas prešpekulované dosť dômyselne a pre mňa ako laika veľmi uveriteľne. Samotné riešenie konca sveta sa už potom udialo ako z rýchlika a prinieslo asi jedinú vypätú situáciu v celej knihe. Inak bol tento výlet do druhej solárnej sústavy celkom brnkačka, v ktorom sa v dostatočnej miere nedostával pocit napätia a naliehavosti. A to hlavne kvôli nadužívaniu zázračných riešení (napr. neexistuje problém, ktorý by sa nedal vyriešiť zázračným astrofágom, xenonitom a Rockyho geniálnymi inžinierskymi schopnosťami). Možno keby bola kniha pevnejšie ukotvená v realite tak by ma vcucla viac (ako to bolo u Marťana). To by ale musela mať úplne iné zápletku. Stále sa mi čítala jedným dychom (a to som ju ako prvú knihu v živote prečítal v originále po anglicky), ale dojem z literatúry do vlaku čo som mal práve pri Marťanovi som tu cítil ešte silnejšie. 7+/10

05.06.2023 4 z 5

Kniha o hřbitově Kniha o hřbitově Samko Tále (p)

Mne predvídal starý Gusto Rúhe, že “Napíše komentár ku Knihe o cintoríne”, ale on je alkoholik, lebo sa živí alkoholom a strašne smrdí, lebo sa často pomočí. Keď toto dopíšem, tak napíšem, ako začaroval Erika Raka. Ale napísať komentár je preto veľmi ťažké, lebo z toho bolí ruka. A iné. V Knihe o cintoríne sa dá prečítať veľa veselých aj smutných príhod, no nie? No áno. Už nemám, čo by som o Knihe o cintoríne napísal. Je to veľmi pekné. 7/10

18.01.2021 4 z 5

Vlk a dýka Vlk a dýka Juraj Červenák

Páči sa mi, ako Ďuro zaradil spiatočku a namiesto sústavného zvyšovania stávok a vyťahovaniu čoraz väčších protiríšských sprisahaní naservíroval menší prípad lokálneho rozsahu. Stačí jedno hradisko s dedinou v podhradí, legenda o zlatom poklade a záhadné zmiznutie dcéry hradného správcu. Autor už má budovanie napätia a postupné rozpletanie záhady zmáknuté, takže kniha sa číta jedným dychom. Snáď len náhly vpád tatárov pôsobil trochu ako deus ex machina, inak veľká spokojnosť. 8-/10

29.12.2017 4 z 5

Terror Terror Dan Simmons

„Život je osamelý, úbohý, škaredý, krutý a krátky.“ Tento Crozierov citát z Knihy Leviathanovej presne vystihuje ducha tohto románu. Posádky nešťastných lodí Terror a Erebus sú ťažko skúšané nielen zovretím ľadového pekla v ktorom uviazli, ale aj bezohľadným netvorom akoby z iného sveta. Dokonale zachytená dobová atmosféra ako aj zúfalá snaha o prežitie na mieste, kde všetky nádeje zlyhávajú. Jedinú výhradu mám len k záveru, kedy kniha náhle uhne dosť iným smerom. I tak je to ale pohlcujúci a mrazivý zážitok. 9/10

20.10.2016 5 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Pamätám sa, ako som priniesol túto knihu z kníhkupectva domov, sadol si k nej a po štyroch hodinách otočil poslednú stranu. Sloh nie je ktovieako sofistikovaný, no tie nápady... Spolu s ďalšími dielami série nekonečná studnica skvelého humoru a svojráznej životnej filozofie. Nepodliehajte panike, nezabudnite na ručník a hor sa stopom do vesmíru. 9/10

05.03.2015 5 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Ako tu už bolo pár krát spomenuté, táto kniha vydávajúca sa za román by ťažko obstála aj ako súbor poviedok. Je to len sled príhod zo života zaklínača bez dejového smerovania. Čím bližšie je záver knihy, tým viac je cítiť autorovu bezradnosť, keď už do knihy hádže čokoľvek aby sa natiahla jej dĺžka. Už keď som pred vydaním čítal anotáciu zápletky o ukradnutých mečoch som tušil, že toto nie je nosná látka na román, ale že v knihe nebude nijaký zmysluplný príbeh ma nenapadlo. Ukotvenie do zaklínačského univerza je tiež neuspokojivé, Sapkowski zväčša operuje na úplne neznámej pôde, kde si môže dovoliť vymyslieť všetko nanovo, miestami ale prichádza s nápadmi rozporujúcimi všetko, čo sme sa o Geraltovi a jeho svete naučili (hlavne vytvorené monštrá s výrobnými číslami a líšky). Pôvodne som chcel napísať, že táto kniha je o ničom, ale Sapek dokáže aj o ničom písať tak pútavo ako nikto iný a že som bol nakoniec celkom spokojný. V závere ale ostal hlavne pocit sklamania. S touto knihou je to ako s búrkami v jej názve - všetci neustále hovoria, že prišla búrková sezóna, ale za celý čas ani nezapršalo. Jasne najslabší text o zaklínačovi a zbytočný prívesok k pentalógii a poviedkam. 6/10 a keby to nebolo o Geraltovi idem ešte nižšie.

03.03.2015 3 z 5

Chřestýš Callahan Chřestýš Callahan Juraj Červenák

Súbor troch poviedok z Divokého západu v ktorých antihrdina Callahan, chladnokrvný lovec ľudí bez svedomia a ideálov, čelí s koltom menom Kráska a puškou Beštiou nadprirodzeným silám v podobe ľudožravých zombii, prastarých indiánskych božstiev a krvilačných vampírov. Spoločným menovateľom sú štavnato a originálne napísané prestrelky, v ktorých sa telesnými tekutinami a vystrelenými mozgami rozhodne nešetrí. Odhliadnuc od akcie toho poviedky navyše veľa neponúknu, no spestrením je prítomnosť slávnych westernových hrdinov, či už skutočných (partia Wyatta Earpa), alebo fiktívnych (zábavne krvilačné verzie Old Shatterhanda s Winnetouom). Nadprirodzené prvky mi síce do tohto prostredia veľmi nepasujú a radšej by som si prečítal o tom ako Štrkáč čelí nástrahám z mäsa a kostí, autor si ale písanie zjavne užíval. Ako odpočinkové čítanie to vôbec nie je zlá voľba, i keď asi nič pre slabšie povahy. 7/10

26.07.2020 4 z 5

Vinnetou I Vinnetou I Karel May

Keď ma čitateľská výzva nasmerovala k obráteniu sa ku knihám môjho detstva, ako prvý ma okamžite napadol Winnetou. Táto kniha bola pre mňa absolútne zlomová. Kým som Winnetoua nedostal ako tretiak na základnej škole k Vianociam, čítal som maximálne tenké rozprávkové knižky s množstvom obrázkov. A zrazu tu bol ON - takmer štyristo strán textu skoro bez ilustrácii. Po počiatočnom rešpekte som skúsil aspoň úvodnú kapitolu menom Greenhorn. Vtipný opis čoho všetkého je schopný zelenáč na Divokom západe ma totálne pohltil a do knihy som sa okamžite zažral. Táto kniha mi otvorila dokorán brány literatúry. Kvôli tomu, aby som sa dostal k ďalším dielom som sa zapísal do knižnice, z ktorej som si potom vypožičal kopec ďalších kníh. Trilógiu Winnetou som nakoniec prečítal štyri krát a toto číslo som prekonal už len s Pánom Prsteňov o pár rokov neskôr. A neostalo len pri čítaní. Ja a moji kamaráti sme mali v šľachetnom Winnetuovi a čestnom Old Shatterhandovi veľké vzory, ktoré formovali náš duševný vývoj. Za týchto okolností žiadne iné ako maximálne hodnotenie neprichádza do úvahy. 10/10

18.08.2016 5 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Po prečítaní tejto knihy je mi jasné, že sa k nej už nikdy nevrátim. Ale nie je kvôli tomu, že by bola nevydarená, naopak je vydarená až príliš dobre. Jednoducho čítať o brutálnom psychologickom rozklade Jacka Torranca a jeho nutkaniach rozbiť žene pálkou hlavu nie je nič, čo by som chcel absolvovať druhý krát. King sa tu som svojimi postavami veľmi nemaže a pretiahne ich peklom – a tí čo ho prežijú budú mať šrámy až do konca života (a to nielen na tele, ale najmä na duši). Hutná atmosféra desivého hotela, precízne vykreslené postavy, ale maximálne hodnotenie knihe aj tak odopriem. Okrem psychoterroru tu toho viac nie je a na dĺžku knihy sa mi to zdalo predsa len trochu málo. 8/10

22.06.2018 4 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Táto cesta nemá začiatok ani koniec, ale o nejaký dej tu vôbec nejde. Nikto sa nezaoberá príčinami tej hroznej apokalypsy, ktorá zo sveta urobila bezútešné miesto bez štipky života. Stredobodom je boj o ľudskú dušu, keď všade okolo sú beštie v ľudskej koži, snaha otca za každú cenu ochrániť svojho syna a beznádejné každodenné úsilie vybojovať ešte chvíľu času nažive. Temný, ťažký príbeh - nič pre slabé povahy. 8+/10

20.07.2017 4 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Skvelé zavŕšenie trilógie. Osobne ju mám rád asi najmenej, či už kvôli trochu ťažkopádnym pasážam posledného úseku cesty Froda a Sama, alebo kvôli kapitolám o vymetení Kraja, ktorých význam nespochybňujem, ale pôsobia trochu nadbytočne. Chápte ma ale správne - je to ako by ste sa matky spýtali na to, ktoré zo svojich ratolestí má rada najmenej. Celkový dojem výrazne zlepšujú Dodatky, ktoré sú pre Tolkienofilov úžasným zdrojom informácii o Stredozemi a povyšujú knihu nad prostý román. 9+/10

03.03.2015 5 z 5

Les prízrakov Les prízrakov Juraj Červenák

Kam sa Stein alebo Barbarič pohnú, hneď sa zapletú do vyšetrovania hrdelných zločinov :-) Nápad dať každému hrdinovi “sólovku” sa mi páči, je to šanca na bližšie zoznámenie sa s nimi a ich blízkymi a zároveň je to aj osvieženie konceptu, ktorý už začal upadať do rutiny. V určitej miere ju tu síce aj tak cítiť, rovnako ako istú schematickosť (hlavným zlosynom nikdy nie je ten, čo sa tak javí na prvý pohľad), no stále sa to číta samo a zrejme potrvá ešte dlhý čas, kým sa mi tento koncept zunuje. Samotný prípad je pomerne priamočiary, ale je zasadený do pútavého prostredia zasnežených Krkonôš, nechýba mu napätie, zvraty ani akcia, takže som bol opäť spokojný. 7+/10

04.09.2020 4 z 5

Maškaráda Maškaráda Terry Pratchett

Fantóm opery v Zeměplošskom prevedení. Musím priznať, že som sa tejto knihy bál. Pratchett už v minulosti v rámci série niekoľkokrát spracoval modernú kultúru (filmy, koncerty, nákupné centrá) a nikdy ma to veľmi neoslovilo, takže opera - téma pre mňa vzdialená - vo mne aktivovala varovné kontrolky. Kupodivu ma to ale chytilo. Asi to bude aj tým, že príbeh točí okolo hľadania vraha vyčíňajúceho v budove opery (a ja tieto tajomné detektívky veľmi môžem) ako aj fakt, že Bábi a Stařenka si vybrali lepšiu chvíľku a prezentovali sa v plnej paráde. Bonusové body za moju milovanú Nočnú hliadku. 8/10

30.12.2019 4 z 5

Krev prvorozených Krev prvorozených Juraj Červenák

Stein a Barbarič sa presunuli z štiavnických hôr do atraktívneho prostredia stovežatej Prahy, priamo medzi intrigy blízke dvoru Rudolfa II. Námet o vraždách prvorodených potomkoch výrazných katolíckych rodín je vďačnejší ako zápletka prvej knihy s touto dvojicou a aj pátranie v prostredí veľkomesta pridáva na pútavosti knihy. Pribudlo humoru ("Toho naposledy umývala pôrodná baba."; "Tamtie zmaľované ženštiny boli zorané viackrát ako podunajské roviny.") a tempo rozprávania si zachovalo dravosť svojho predchodcu. Navyše finálne rozuzlenie je rovnakou mierou prekvapujúce, ako rozumne zdôvodnené. Skrátka - po všetkých stránkach lepšie pokračovanie a vynikajúca voľba pre každého, kto by rád okúsil historickú detektívku. 8/10

14.03.2015 4 z 5

Pre hrsť dukátov Pre hrsť dukátov Juraj Červenák

Úvodná kapitola s plánovaným obetovaním novorodenca temným silám následným krvavým zúčtovaním s oplanmi ako by sem zablúdila z nejakej inej Ďurovej série, no rýchlo sa všetko opäť dostane do správnych koľají. V Kremnici z truhlice zamknutej na tri zámky zmizli razidlá a Barbarič tomu musí prísť na kĺb. Keď ale dôjde k ďalším zločinom - okradnutie chýrnych Strieborných jazdcov o zásielku novučičkých dukátov a vraždu mestského notára a Barbaričovho dobrého priateľa - je jasné, že tento prípad si vyžiada všetok jeho um. Je za všetkým tajomné Pávie pero, samozvaný ochranca chudobných, alebo nitky prípadu povedú niekam inam a vyššie? Ako na zavolanie sa v meste objaví Stein s Jarošom, ktorý už ale nie je tým poslušným mlčanlivým služobníkom, ale temnota v ňom sa pomaly derie na povrch.

V rámci série patrí u mňa táto kniha do lepšej polovice a to aj napriek tomu, že príbeh je pomerne jednoduchý a mnoho vecí sa dá domyslieť dopredu. Vyvážené je to veľmi dobrými vedľajšími postavami a napínavým akčným finále v prietrži mračien. Následný epilóg bol potom ale až príliš utnutý - dohra takýchto udalostí by mohla byť veľmi zaujímavá a pre vyšetrovateľov aj dosť nebezpečná, ale Ďuro po vyriešení prípadu len narýchlo zauzlil voľné konce, škoda.

Najviac na knihe ale oceňujem smer, aký nabrala dynamika medzi hlavnými postavami. Každá z nich má iné priority a ťahá ich to inými smermi, o to ťažšia je potom spolupráca. V tomto ohľade ma vyslovene potešil Jarošov povahový posun, ktorý už hrá vyložene sám na seba. Na pokračovanie v Košiciach, kam Stein putuje s tajuplným poslaním som za týchto okolností veľmi zvedavý. 8-/10

27.06.2022 4 z 5

Nohy z jílu Nohy z jílu Terry Pratchett

Hliadka je späť, lebo je treba zaraziť sprisahanie usilujúce o patricijov život a snažiace sa o návrat kráľov v spanilej podobe vznešeného desiatnika Nóblhocha. A aby toho nebolo málo, treba vyriešiť aj záhadné správanie golemov. Elánia s Karotkom veru čakajú krušné chvíle. Prím samozrejme hrajú členovia Hliadky, ktorý dostali novú posilu v podobe Pleskot Řitky. A aby zastavili sprisahanie proti Patricijovi a objasnili tajomné vraždy budú veru potrebovať každú ruku (aj keď patrí trpaslíkovi v sukni). Kto má Pratchetta načítaného, ten dostane ďalšiu dávku svojho obľúbeného lieku na zlú náladu. 7+/10

30.12.2019 4 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Písať komentáre s odstupom niekoľkých mesiacov nie je žiadny med, ale zabojujem. Vynikajúca historická freska mapujúca niekoľko desaťročí výstavby fiktívnej katedrály v Kingsbridge. A to, že celý tento príbeh bol kompletne vymyslený bez opory v historických prameňoch je jediná vec čo kalila moje nadšenie z tejto knihy. Je totiž napísaná mimoriadne čtivým spôsobom a vôbec by mi nevadilo, ak by mala ešte niekoľko sto/tisíc strán navyše. Celkovo škoda, že ostalo len pri jednej knihe (nepriame pokračovania odohrávajúce sa v iných storočiach nepočítam), lebo tomuto námetu by viac svedčala románová séria. Tiež by sa tak autor vyhol skratkovitosti, ktorej hlavne ku koncu pribúdalo. Zamiloval som si skvelé postavy, i keď od začiatku bolo jasne definované ktorí sú dobrí a ktorí zlí. A strašne ma bavilo čítať ako hrdinovia prekonávajú úklady morálne skazených zlosynov. Nemôžem síce povedať, že by na mňa kniha pôsobila historicky autentickým dojmom - na to väčšina postáv uvažovala až príliš moderne - ale to pôžitku z jej čítania vôbec nič neuberá. 9/10

14.12.2018 5 z 5

Stráže! Stráže! Stráže! Stráže! Terry Pratchett

Musím priznať, Nočnú hliadku som si zamiloval na prvý pohľad. Toto je skvadra hrdinov, ktorí k Ankh-Morporku sedia ako riť na šerbel – nekompetentní, smradľaví opilci čo radi kontrolujú dvere, či sú poriadne zamknuté aby...no veď viete. A k tomu slobodník-čakateľ Karotka, čo má v malíku všetky zákony mesta (o ktorých existencii netuší ani patricij). No a predstavte si, že sa táto banda zapletie do vyšetrovania kultu privolávajúceho drakov do mesta. Dve tretiny knihy som sa kráľovsky bavil, no od momentu korunovácie nového „kráľa“ sa všetko akoby zadrhlo. Vôbec mi to nesadlo a ešte menej mi sadlo vysporiadanie sa s ním. Nechcem spoilerovať, ale „turbo Errol“ bol až trápny. Škoda, lebo toto malo veľkú šancu stať sa prvou Zeměplochou, ktorej by som dal maximálnu známku. 7+/10

04.05.2018 4 z 5

Prízraky na Devíne Prízraky na Devíne Juraj Červenák

Černokňažníkovi svedčia viac kratšie dobrodružstvá ako rozsiahle príbehy a Prízraky na Devine toho využívajú na plno. Je to v podstate zbierka poviedok umne upletených do podoby uceleného deja. Ubudlo sekania krkov i démonov, pribudlo intrigovania a plánov v plánoch (čo vítam). Príjemnou nadstavbou je téma nastupujúceho kresťanstva. Je z nej cítiť, že nová doba starým bohom nepraje a Rogan už nie je tým vítaným hrdinom, ale pre mnohých nebezpečným pekelníkom. Stále je to odpočinková literatúra (ako pre čitateľa, tak i pre autora), ale poctivo napísaná a pútavá. 7+/10

08.11.2016 4 z 5