Torgal Torgal komentáře u knih

Solaris Solaris Stanisław Lem

Námet je super – kontakt s tak odlišnou formou mimozemského života, že s ňou nedokážeme ani len nadviazať kontakt. Navyše sa odohráva na pustej vesmírnej stanici kde sa dejú veľmi znepokojivé veci. Nádeje na filozofického Votrelca mi ale zhasli, keď sa gradácia deja zasekla niekde pri zauzlení – k vyvrcholeniu a rozuzleniu sa autor vôbec nedostal. Záver je utnutý takým spôsobom, až som pochyboval, či mojej kópii knihy nechýba polovica strán. Škoda, väčšinou to bolo totiž veľmi zaujímavé čítanie (s výnimkou dvoch úmorných pasáží v knižnici). 6+/10

25.08.2017 3 z 5

Temnota z Pressburgu Temnota z Pressburgu Janko Iša

Brak vo svojej najčistejšej podobe. Prím hrá masaker na všetky spôsoby, len aby sa mŕtvoly kopili. Príbeh je len druhoradá báchorka, ktorá mu má robiť kulisu. Dej ale aj tak ale pôsobí ako frankensteinove monštrum – jeho jednotlivé časti do seba veľmi nepasujú a pôsobia ako nasilu pozošívané pôvodne nesúvisiace poviedky. Tiež je dobre, že je Blava adresovaná ako Pressburg – s reálnym predobrazom toho okrem pár pamätihodností nemá veľa spoločného. Z môjho pohľadu jednoznačne nepodarok, ktorému chýba nadhľad a nevidím dôvod, prečo by ma mala postava Kladiváka zaujímať. 4+/10

25.08.2017 2 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Je jasné, že kniha, ktorej významná časť deja sa odohráva v D&D module Tomb of Horrors, ktorý som pred rokmi osobne absolvoval, má u mňa nakročené k priaznivému hodnoteniu :-) Pravdou ale je, že pod hrubou geekovskou šupkou tvorenou tonami videoherných a popkultúrnych odkazov sa odohráva v podstate klasický young adult príbeh nie príliš vzdialený od Hunger Games (dystopická budúcnosť, vyvolený bojujúci so zlou megakorporáciou, atď.). Číta sa ale jedným dychom a našťastie ku koncu skrýva zopár es v rukáve, ktoré ozvláštnia dejovú mustru pozostávajúcu z postupu hádanka-kľúč-brána. Čoho som sa nedočkal je nejaké hlbšie posolstvo, ktoré by poukázalo na znepokojivé pomery v knihe prezentovanej budúcnosti, ku ktorej naša spoločnosť nemá zas až tak ďaleko. Je to škoda, lebo práve takýto presah delí zábavné jednohubky od klasík žánru. 8/10

16.08.2017 4 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Už chápem, prečo pred rokmi u nás vyšla táto kniha v skrátenom vydaní. Opakovane si čítať o tom ako sú všetci (a obzvlášť Mína) neuveriteľne milí, šľachetní a statoční mi v ku koncu knihy začínalo liezť hore krkom. Ale sloh celkovo je svojou ťažkopádnosťou cítiť nánosom 19. storočia. Zároveň je tiež však dej vďaka denníkovej forme rozprávania hlavne v prvej polovici veľmi pútavý. S blížiacim sa záverom čaro klesá a finálne zúčtovanie s Drakulom vôbec nepôsobí ako uspokojujúci klimax. Štvrtú hviezdu tak dávam hlavne kvôli tomu, akým veľkým spôsobom dokázala táto kniha ovplyvniť generácie autorov kníh, filmov a iných foriem umenia. 7/10

02.08.2017 4 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Táto cesta nemá začiatok ani koniec, ale o nejaký dej tu vôbec nejde. Nikto sa nezaoberá príčinami tej hroznej apokalypsy, ktorá zo sveta urobila bezútešné miesto bez štipky života. Stredobodom je boj o ľudskú dušu, keď všade okolo sú beštie v ľudskej koži, snaha otca za každú cenu ochrániť svojho syna a beznádejné každodenné úsilie vybojovať ešte chvíľu času nažive. Temný, ťažký príbeh - nič pre slabé povahy. 8+/10

20.07.2017 4 z 5

Temná věž Temná věž Stephen King

Prišli sme na koniec, ka-tet je v troskách, ale kruh sa točí ďalej. Temná veža je jeden z tých príbehov, v ktorých je cesta viac ako jej cieľ. A tak ako je knižná Temná veža stredobodom všetkých vesmírov, táto séria je centrom celej autorovej (mimoriadne bohatej) bibliografie. Nájdu sa v nej veci, čo boli navyše (všetko súvisiace s Mordredom) a aj veci, ktoré sa naplno nezužitkovali (Dandelo), ale spôsob akým kombinuje realitu a fikciu je aj napriek tomu fascinujúci. Výnimočné dielo, ktoré sa nie vždy čítalo ľahko, ale dojem zanechalo výraznejší ako väčšina "stráviteľnejších" kníh. Vďaka, sai. 8/10

20.07.2017 4 z 5

Zpěv Susannah Zpěv Susannah Stephen King

Kniha dvoch tvárí – a tým nemyslím len schizofrénnu dualitu Susannah. V jednej rovine extrémne zaujímavá dejová línia Rolanda a Eddieho, v ktorej do deja vstupuje postava samotného autora, v druhej Susannah/Mia speje k pôrodu skrz sériu psychovýletov a toto bolo už omnoho ťažšie stráviteľné. V deji navyše až príliš veľa udalostí riadi „ka“ a tým je ospravedlnených veľké množstvo zvláštnych dejových zákrut a deus ex machina. Vo výsledku ma táto kniha bavila nepomerne menej ako predošlé. 7-/10

09.06.2017 3 z 5

Vlci z Cally Vlci z Cally Stephen King

Touto knihou sa meta pohrávanie posunulo na vyššiu úroveň. Máme tu zápletku kopírujúcu Sedem statočných odohrávajúcu sa v meste ktorého meno je zložené s mien herca a režiséra tohto filmu, zlosyni vyzerajúci ako marvelácky Dr. Doom hádžu „Zlé tonky“ - výbušné guličky, model Harry Potter - a významnú rolu hrá kniha Prekliatie Salemu od istého Stephena Kinga. Bolo to nepochybne cool, ale napriek všetkému to pôsobilo trochu lacným dojmom. Navyše nie som fanúšikom toho, keď sa v príbehu náhle objavia čisto nové prvky a tu ich pribudlo hneď niekoľko (číslo 19, upíri, Mia, Rolandove zdravotné problémy). Finálne zúčtovanie je tiež trochu krátke na to, aká dlhá príprava mu predchádzala. Navyše k Temnej veži sme sa touto knihou takmer vôbec nepriblížili – celé to pôsobilo ako nejaký side quest, nech už bol akokoľvek zaujímavý a dobre napísaný. I keď to vyzerá, že len kritizujem, je to tak kvôli tomu, že i keď je kniha veľmi dobrá, čakal som od nej predsa len viac. 8-/10

09.06.2017 4 z 5

Čaroděj a sklo Čaroděj a sklo Stephen King

Doteraz najlepšia kniha v sérii. Hneď na úvod sa dočkáme strhujúcej hádankárskej súťaže, pred ktorou blednú aj legendárne hádanky v tme z Tolkienovho Hobita. Po tomto parádnom štarte ale na väčšinu knihy Rolandovu družinu opustíme a miesto toho sledujeme zásadné udalosti z jeho mladosti. Spočiatku mi dosť prekážalo, že je to úplne iný príbeh, hoci výrazné westernové ladenie aj romantická linka mi sadli. Rolandove pohnuté osudy sa rozbiehajú pomaly ako parný valec, ktorý ale keď naberie rýchlosť, tak ho nič nezastaví. Rozuzlenie je emocionálna nálož parádne zúročujúca tie stovky strán investované do rozvoja postáv Rolandových priateľov a životnej lásky. Zakončenie knihy, už s Rolandovým súčasným ka-tet, je potom fascinujúcou parafrázou Čarodejníka z krajiny Oz. Temná veža sa stále len črtá niekde v diaľke, no jednotlivé dieliky príbehu dávajú tušiť monumentálne rozuzlenie. 9/10

10.05.2017 5 z 5

Pustiny Pustiny Stephen King

Po vynikajúcom druhom diely sú Pustiny rozhodne sklamaním. Dej sa kompletne presunul do Stredosveta a žáner sa opäť zmenil - tentokrát na fantasy verziu postapokalitického survivalu. Rolandova skupina sa za veľmi dramatických okolností doplní o posledného člena (ak nerátame rozkošného brumláka) a záveru v rozkladajúcom sa veľkomeste nechýba tempo ani gradácia, ale mimo týchto pasáží moja pozornosť značne upadala. Podaktoré prvky mi viac (Mašinka Šš-šš) či menej (robotický medveď) nesadli, na iných miestach bol dej príliš rozťahaný. Aj preto je výsledný dojem nakoniec len ľahko nadpriemerný. 6+/10

12.04.2017 3 z 5

Tři vyvolení Tři vyvolení Stephen King

Prehrýzť sa Pištolníkom bolo veľmi ťažké, ale zvesti o kvalite pokračovaní neklamali. Hneď druhý diel to roztočil vo veľkom štýle a verbovanie prvého vyvoleného bolo dokonca strhujúce. Potom to síce skĺzlo k solídnemu nadpriemeru, ale finiš bol opäť vynikajúci. Keď už si človek myslel, že ho King už v druhej polovici nemá čím prekvapiť, prehodil výhybku iným smerom a knihu ukončil vo veľkom štýle ako majster rozprávač. Som náramne zvedavý kam sa to celé vyvinie, lebo rozohrané je to nesmierne zaujímavo. 8+/10

17.03.2017 4 z 5

Pistolník Pistolník Stephen King

Táto kniha ma ťažkým spôsobom minula. Na oltár budovania atmosféry je obetovaný akýkoľvek zrozumiteľný dej. Máme tu síce putovanie pištoľníka za mužom v čiernom, ale o príčinách tohto prenasledovania sa nedozvieme takmer nič. Temná veža je tiež len enigmatický cieľ na horizonte, o ktorom ani Roland nevie povedať prečo sa za ním ženie. Metaforické opisy a flashbacky mi síce prišli spočiatku zaujímavé, no bez poriadneho príbehu som pomerne rýchlo skĺzol do nudy a čítanie mi išlo zťažka. Do ďalších dielov idem len kvôli tomu, že podľa ohlasov sa prvá časť série vymyká (aj kvalitatívne) zvyšku. 4/10

14.03.2017 2 z 5

Ďábel v zrcadle Ďábel v zrcadle Juraj Červenák

Doteraz subjektívne asi najslabší prírastok do série. Možno je za tým kratší rozsah knihy, kde sa všetko vyrieši príliš rýchlo a bez väčších zvratov, možno sa už začína prejavovať únava materiálu, kedy dvojica vyšetrovateľov (a terminátor Jaroš) už nemá čím prekvapiť. Faktom je, že i keď sa kniha stále číta jedným dychom, snaha o čoraz bombastickejšie zápletky sa u mňa míňa účinkom. Na rozdiel od predchádzajúcich dielov mi aj konanie páchateľov prišlo menej logické a tiež dôraz na akciu na úkor detektívnej práce mi úplne nesadol. Vo výsledku teda len solídny štandard. 7-/10

08.03.2017 3 z 5

Válečníci bouře Válečníci bouře Bernard Cornwell

Uhtredovi pribudlo ďalších pár rôčkov, z jeho sily a vojenského génia ale zdá sa nič neubudlo. A že sa v tejto knihe činil! Aj na menšom priestore sa odohrá toľko bojov, taktických manévrov a zúčtovaní sa z dávnymi protivníkmi, že sa jednoducho nedá dať niečo iné ako maximálna známka. Našlapaná jazda od začiatku do konca, v podstate bez slabších miest a s finále, ktoré nie je len klasickou rubačkou. Už sa neviem dočkať vyvrcholenia série, lebo Uhtred sa konečne vracia domov. 9/10

28.02.2017 5 z 5

Prázdný trůn Prázdný trůn Bernard Cornwell

Uhtred starne, trápi ho staré zranenie, ale nepriatelia Alfrédovho sna o jednotnom Anglicku nespia – a to ako vonkajší, tak aj vnútorný. Preto musí zaťať zuby a brániť Aethelfaedin nárok na uvoľnený trón. Udalosti smerujúce k voľbe vládcu Mercie sú teda tradične napínavé a dramatické s parádnym vyvrcholením. Potom už akoby ale náhle nebolo o čom písať a tak sa Uhtred vydáva na „side quest“ do Írska za zázračným liekom na svoje bolesti. Nie že by sa to čítalo zle, len to pôsobí ako nadbytočný prívesok a slepá ulička. V závere ale samozrejme nechýba veľké bojové finále, lebo severania samozrejme tiež nespia. Po množstve kníh v sérii, zakončených podobným spôsobom už ale ani to nemá ako prekvapiť. 7+/10

28.02.2017 4 z 5

Pohanský pán Pohanský pán Bernard Cornwell

Táto kniha je takmer kompletná fikcia, ale Uhtredov odvážny plán na záchranu kresťanského Anglicka sa za to nečíta o nič horšie. Popri tom sa ale konečne začali dôkladnejšie riešiť jeho vzťahy so synmi a došlo aj na dlho očakávaný útok na Bebbanburg. K forme je zbytočné sa vyjadrovať – Cornwell píše úsporne, ale veľmi živo a pútavo, čiže ako vždy výborne. Škoda len že v prvej tretine dejovo dosť tápe, neskôr sa ale roztočia hotové vojenské manévre zakončené doteraz najbeznádejnejšou bitkou série. 8/10

06.02.2017 4 z 5

Smrt králů Smrt králů Bernard Cornwell

Uhtred akoby v tomto diely otrepal z pliec únavu a zahryzol sa do Dánov s novou vervou. Alfrédovo ťažko budované kráľovstvo je totiž treba udržať pre ďalšie generácie a vlci už číhajú na hraniciach. Alfrédova smrť dala knihe nový impulz a naštartovala mocenské hry, lebo trón Wessexu je lákavá korisť. A záverečná bitka plná strategických manévrov bola doteraz to najlepšie, čo som od neho čítal. Na záver ešte jedna citácia z knižky: “Eohric je earsling“ řekl jsem, „a pokud bys nevěděl, co to je, je to věc podobná biskupu Asserovi, kterou vytlačujeme zadkem.“ 9-/10

06.02.2017 5 z 5

Hořící země Hořící země Bernard Cornwell

V tomto diely už začínam cítiť únavu materiálu. Kvalita textu sa nemení a drží si vysokú úroveň, len témy sa už opakujú. Uhtred sa stále borí s nepriazňou cirkvi a prejde mnohými bojmi (ten najtvrdší je tradične na konci), ale pôsobí to, ako by sa točil v kruhoch. Lúpežný nájazd na Skirnira už dokonca pôsobí len ako výplňovka, ktorá by sa dala bez problémov vyškrtnúť. Pri tom všetkom je to stále výborné čítanie, akurát sa stratil moment prekvapenia a prešlo sa na rutinu. 7/10

26.01.2017 4 z 5

Píseň meče Píseň meče Bernard Cornwell

Štvrtá časť série síce mierne zvoľnila tempo, o nejakej nude ale nemôže byť ani reči. Na to sa na Britských ostrovoch deje až priveľa zaujímavého a severania sú stále hrozbou. Teraz sa dej sústredí okolo Alfredovej dcéry Æthelflæd a v závere už tradične vrcholí veľkolepou surovou rubačkou. Škoda len, že tej fikcie je tu až priveľa a román potom nepôsobí veľmi uveriteľne. Uhtred je tiež na môj vkus až príliš veľký masér, ale táto séria je aj vďaka tomu návyková ako droga. 8/10

11.01.2017 4 z 5

Páni severu Páni severu Bernard Cornwell

Doteraz najstrhujúcejšia kniha narvaná až po okraj dejom rozprávaným vo vysokom tempe a plná zvratov. Číta sa doslova sama a z Uhtreda je už plnohodnotný vodca, ale s hodnotením nemôžem tentokrát ísť najvyššie. Všetko sa deje totiž až príliš rýchlo a kým si čitateľ zvykne na novú situáciu, všetko sa zmení. Napríklad dva roky v otroctve pokryje jedna kapitola a ide sa ďalej. Taktiež je z akčného deja dosť cítiť „filmovosť“ na úkor historickej presnosti (ktorá sa vzhľadom na nedostatok dobových materiálov dá pochopiť). Vynikajúce dobývanie Dunholmu (hoci Thyryne nadprirodzené schopnosti boli už trochu moc) a súboj s Ivarrom ale v závere nakopli dojem veľmi vysoko. 8+/10

03.01.2017 4 z 5