tonysojka Online tonysojka komentáře u knih

Dějiny legendárních zemí a míst Dějiny legendárních zemí a míst Umberto Eco

To, co napsal k jednotlivým kapitolám Eco jako stručné uvedení,k tomu se víc napsat nedá; témata jsou odjakživa obsahem "záhadologických"časopisů,kde každá věta končí otazníkem;je zábavné s jakým nadhledem o tom Eco píše.
Tento výlet po vymyšlených i reálných románových světech a zemích je luxusně zpracován a krásně se v té knize čte a prohlíží nádherné ilustrace.
Krásná publikace.

16.01.2024 4 z 5

Prázdné ulice Prázdné ulice Michal Ajvaz

Je to propracované, promyšlené, fantastické, snivé, jazykově bohaté, ale, jak se někde v knize píše:
"..Ale těch pár dnů pátrání po Viole, naslouchání všelijakým podivným příběhům a setkávání s náznaky příběhů ještě podivnějších už mě pomalu začínalo zbavovat zdravého rozumu......"
Mě také.Tohle byla těžce vyčtená kniha do Výzvy.

15.01.2024 2 z 5

Pád Númenoru Pád Númenoru J. R. R. Tolkien

Pro mě je neuvěřitelné a v úžasu kroutím hlavou nad tím, jaký bohatý svět nosil Tolkien v hlavě, neustále jej vytvářel a zdokonaloval,propracovával detaily,promýšlel.
Vymýšlel nové země,jejich historii s legendami,bájemi, písněmi,jazyky;seznamy králů,obyvatel, stvoření.
Není to lehké čtení, vyžaduje klid, soustředěnost a přemýšlení.
Ale stojí to za to.

31.12.2023 5 z 5

Korespondence (Correspondence) Korespondence (Correspondence) Bohuslav Reynek

Začal jsem číst proto ,abych poznal lépe básníka, jehož básně na mne působily dojmem, který stále nedokážu zformulovat do slov, názoru, který by dával nějaký srozumitený smysl.
Časem jsem narazil na knihu Aleše Palána "Kdo chodí tmami" a životopis o jeho ženě "Suzanne Renaud /Petrkov 13"Lucie Tučkové, které mi doplnily informace o básníkovi, aniž bych musel úplně přečíst tento vyčerpávající přehled jeho korespondence s různými významnými lidmi jeho doby,rodinou a ženou, který má větší význam a cenu pro badatele nebo studenty literatury, což nejsem.
Přečtení výše uvedených knih mně bohatě stačilo k seznámení s životem Bohuslava Reynka a jeho rodiny a dočtení této informačně bohaté publikace odkládám na dobu,kdy snad na to budu mít víc klidu a času.

31.12.2023 5 z 5

Ghost in the Shell 1 Ghost in the Shell 1 Masamune Shirow (p)

Kdysi dávno jsem viděl animovaný film,ten jsem jakžtakž pochopil, ovšem tuhle mangu už ne.
A kresby se mi nelíbily.

10.12.2023 1 z 5

Křížové výpravy očima arabských kronikářů Křížové výpravy očima arabských kronikářů * antologie

Abych se v tom alespoň trochu vyznal, používal jsem při čtení pomoc Wikipedie.
Odměnou mi bylo velmi poutavé, zajímavé čtení s barvitými popisy bitev i politikaření.

10.12.2023 5 z 5

Medojedky Medojedky Robert Ruark

(SPOILER) Popis amerického způsobu života a myšlení první poloviny minulého století.Příběh úspěšného spisovatele, který svou podebranou sebelítost léčí nevěrou, alkoholem a cestováním je velmi čtivě napsán, vůbec jsem se nenudil,knihu jsem přečetl rychle.
Vyprávění o válce, zážitcích z cest po Africe je dobrodružné a zajímavé a popis hádek a střetů s manželkou i milenkami působí uvěřitelně.Zajímavé jsou postřehy ze zákulisí tvorby reportáží a románů.

."„Nikdy nemůžeš vědět, kdy tu scénu budeš potřebovat, řekl si. „To je ta potíž se vztahem mezi mužem a ženou. Ty hádavé scény nikdy nevyjdou úplně dokonale. Nikdo to nedokáže přesně vystihnout ten ping-pong jedovatin, který vyvrcholí házením sklenic a hořkým pláčem; to oboustranné pečlivé, téměř radostné poštívání toho druhého.....

Vztah manželky spisovatele k svému muži skvěle popisuje s odstupem její přítel homosexuál (spoiler!!!):

"...„Moc se omlouvám, řekl. „Ale proč by ti někdo nemohl otevřeně říct, žes dosáhla vrcholu toho, čeho žena může dosáhnout. Srazilas toho svého chlapečka na kolena, tak jako ho srážela na kolena jeho matka, tak jako jeho babička donutila svého starého, aby jen seděl na verandě a kouřil protože vy ženy, jedna jako druhá, demaskulinizujete svoje muže už od počátku světa. Ze mě jedna žena udělala homosexuála moje matka. Tys donutila Aleca Barra, aby od tebe stále utíkal. Dobrá. Teď si za ty jeho útěky vybereš odplatu se vším všudy. Až na to, že v tomto případě odejme chirurg Alecu Barrovi mužství, a jiní doktoři mu už vyhnali z hlavy všechny choutky po krásném ženském těle. Nemusíš se nikoho bát z Barbary je kamarádka, s kterou se občas poobědvá, Penny je nadobro pryčmáš Aleca Barra jen pro sebe. Doufám, že teď budeš spokojená...."

Závěr trochu sklouzává k takové té americké "sladkobolnosti" až kýči, ale vcelku mi to až tak moc nevadilo.

."„Zdá se, že život není uzpůsobený na dlouhé panoramatické záběry v zapadajícím slunci..."

10.12.2023 5 z 5

Zatím dobrý Zatím dobrý Jan Novák

Skvěle odvyprávěno.
Neuvěřitelný příběh a přitom realita.
Já to trochu znal s četby knihy Rambouska "Jenom ne strach"
A ze seriálu "30 případů majora Zemana."
Číst "Zatím dobrý" mne vlastně inspiroval přítel, který po poslechu rozhlasové adaptace nekompromisně tvrdil,že to byli hrdinové.
Myslím, že to je označení přehnané a asi závisí na tom, jak kdo z nás si hrdinství představuje.Jako krást zbraně, loupit, střílet po každém,kdo jen trochu připomíná komunistu a zapalovat stohy,aby se zhroutila "pětiletka"?
Anebo si nechat komunisty sebrat majetek a svobodu, být vězněn, týrán a někdy popraven;čili nastavit "druhou tvář"; což Mašínové odmítli?
Kolik životů má na svědomí komunistický režim,proti kterému se postavili? Desítky,stovky, tisíce.
Desetitisíce uvězněných, rozvrácených životů, důsledky zasahují dodnes.
Za mě jsou hrdinové spíše ti,skončili v komunistických lágrech.
Ale jednání bratrů chápu;byli vězněni a týraní také;na jejich místě a výchovou jakou měli,nemohli jinak, než se pokusit o ozbrojený odboj.
Kdyby to neudělali, zbytek života by asi museli sami sebe fackovat za to, že to nezkusili.

26.11.2023 5 z 5

Kecy, kecy, kecičky Kecy, kecy, kecičky Karin Krajčo Babinská

Takové milé, hezké a sladké.... ale já mám zvýšený cukr.
Nedočteno.

18.11.2023 1 z 5

Kníže Smrt Kníže Smrt Dominik Dán

Po dlouhé době díl, kterému mohu dát plný počet hvězd.

14.11.2023 5 z 5

Krev pro divoženku Krev pro divoženku Kristýna Sněgoňová

V komentáři na "Krev pro rusalku" jsem napsal, že je to lehce nadprůměrné čtení v rámci žánru urban fantasy a noir.
U knihy "Krev pro divoženku" musím napsat, že je to těžce nadprůměrné čtení.
Prostě parádní, strhující četba,pro kterou nemohu najít slova chvály.
Téma jako soužití lidí s nepřizpůsobivými nadpřirozenými bytostmi a vnitřní boje v organizaci na to dohlížející, které vedou ke katastrofě, není sice originální,ale autorka ho zpracovala a odvyprávěla naprosto excelentně.
A bonusem pro mě bylo, že se příběh odehrává v regionu "razovitem".
Deset hvězd za mě.

13.11.2023 5 z 5

Bizarní povídky Bizarní povídky Olga Tokarczuk

Přečetl jsem čtyři a půl povídky z devíti.
Na víc už nemám sílu.
Číst si o švech na ponožkách nebo o pojídání zavařenin mi připadá ztrátou času.
Ale já nikdy nebyl na povídky,snad to bude tím.

10.11.2023 2 z 5

Ke dnu Ke dnu Anna Bolavá (p)

Asi jsem necita a cynik,ale první polovina knihy mě totálně míjela a ztrácel jsem se ve jménech postav a kdo je kdo a kdy s kým..... chtěl jsem nedočíst.
Až příběhy z výrobní linky na zpracování kuřat,popis nákupu v nákupním centru a večírku mě trochu probral z polospánku, párkrát jsem se zasmál.
U pasáže hledání Aničky jsem dokonce trnul obavami,ta je výborná, stejně jako popisy bažin a mlhy.
A to je asi tak všechno.
Ještě že to bylo z knihobudky.

10.11.2023 3 z 5

Hornické vdovy Hornické vdovy Kamila Hladká

Žiji kousek od Karviné odkud pochází moje robka.Jeji tata robil v jámě Mír.
Takže cosik sem o haviřině se doslechnul.
Proto nebudu tady zbytečně komentovat,jen poděkuji autorce knihy a tomu chlopkovi,co napsal předmluvu,ta je fakt fajna.
A fotky vyborne.

"..... donedávna byl pro ostatní republiku a Pražáky tento region jen černá Ostrava, těžký průmysl a jen špína.Horník byl pouhá spodina, někdo kdo vylezl základní školu se čtyřkami,a jak se říká lidově,je to jen úplná lopata,blbec, který se k ničemu jinému nehodí, než aby šel kutat uhlí.Je to nesmysl.Těžký průmysl tu zaměstnával většinu obyvatel a nemyslím si, že by byli všichni blbci......"

"... lidi mají o hornících zkreslené představy, že akorát umí makat jak blázen,pak si dát pár piv, přijít domů, zbít děcka a ženu,pak jít spát, ráno vstát a jít zase do práce.Panebože, to přece není normální.Copak jenom horníci pijí? Copak jenom horníci se rozváděli? Hornické ženy zahýbaly? Všechno nemusí fungovat jenom proto, že člověk je vzdělaný nebo sedí v kanceláři.Přece jsme lidi a je to v lidech......."

04.11.2023 4 z 5

Zakletý klášter Zakletý klášter Juraj Červenák

Já mám prostě pro tyhle Červenákovy "blbinky"slabost.Lehce se to čte, člověk si připadá jako by se v kině díval na americký film, nemyslí,mysl odpočívá od těžké reality.
Je to napínavé, dobrodružné,"klaďasi" jsou správně kladní,zlosyni hnusně odporní a ti nejvíc zlí i inteligentní,na to trochu drsného humoru a jemné romantiky;co víc si k čtenářské zábavě přát.
Jen ten konec přesahující někam do fantasy.....no, uvidíme.
Mám obavy,aby se z dobrého westernu nestalo něco jako "Limonádový Joe."

02.11.2023 4 z 5

Samuraj Samuraj Šúsaku Endó

Samuraj byl pro mne zajímavý vyprávěním o historii misie v Japonsku,o politických intrikách, náboženském boji o vliv mezi protestanty a katolíky a o rozdílech v myšlení mezi východem a západem.

"........"nikdy jsem nepotkal tak neupřímný národ,lidi, kteří považují za největší ctnost nedat na sobě znát,co si myslí...."

..."žádný národ na světě není tak lhostejný a netečný k čemukoliv na světě co překračuje tvůj svět, stejně jako ty..... ale Pán nikdy neopustí ty, kteří s ním jednou přišli do styku..."

Román vychází ze skutečné historické události a předobrazem hlavních postav samuraje a misionáře jsou lidé, kteří skutečně žili.
Na jejich osudech autor ukazuje velikou odlišnost myšlení a chápání světa, která postupem času mizí, když vášnivý misionář zlomený neúspěchem výpravy a svých sobeckých ambicí dozrává k víře v Krista, která je jiná než co si do té doby představoval.Samuraj, poslušný, vše přijímající služebník; zasažen křivdou svých pánů začíná chápat,kdo je ten ubohý člověk, visící na kříži v západních zemích a jemuž všichni nepochopitelně říkají Pán .
Velmi přesné a vystihující jsou komentáře marlowe,Camelot,L_gon,kuruteku a shindo.

02.11.2023 5 z 5

(SPOILER) Ve vyprávění se střídají pasáže drsné i dojímavé, které k závěru kloužou do tzv."červené knihovny" a jsou v nich části jako třeba:".Přitáhl si mě k sobě, vtiskl mi sliby na ústa, která vzplála žhnoucími červenými a oranžovými plameny..."anebo:"..Nebe se proměnilo v šedou šelmu. Vítr rval mužům klobouky z hlav, škubal jim halenami a kvílivě hvízdal modlitby v korunách stromů, když jsme tátu ukládali k věčnému spánku na našem malém hřbitově, kde spočinul vedle mámy a dalších modrých z rodiny Carterů...."
Naštěstí úplně nakonec vše autorka duchapřítomně vrací do reality, doplněné zajímavým doslovem a rozhovorem.
Celkově je to zajímavá kniha a silný příběh podle skutečných událostí připomínající krutou dobu a rasismus; a který je prokládaný nadějí, láskou a sněním .
"....Bylo bláhové snít.
Práskla jsem opratěmi.
Snění patří do knih..."

01.11.2023 4 z 5

Beze zbraně Beze zbraně Zofia Kossak-Szczucka

Příběh sv.Františka vyprávěný méně čtivě než zpracování Kazantzakisovo Chuďásek Boží, které se mi četlo lépe,vyvolávalo ve mně více emocí.Přesto má své kouzlo,linie vyprávění o dětské křížové výpravě a papeži Innocenci III jsou zajímavé, pro mne dokonce tak, že jsem si na internetu hledal informace o těchto věcech.
Za mě dobrý.

26.10.2023 3 z 5

Trochu bizarní postavičky,trochu morbidní srandičky, taková zvláštní docela fajna legrace.

19.10.2023 4 z 5

I zvíře mělo více útrpnosti než člověk I zvíře mělo více útrpnosti než člověk Stanislava Vodičková

Podle toho co pan Štverák popisuje ve svých vzpomínkách si myslím, že bych v koncentráku nepřežil první den.
Ubíjení holí k smrti, věšení,střílení,zima, žízeň,hlad,nemoci.
Nepředstavitelné utrpení a přece občas ve vzácných chvílích záblesky naděje v dobrý konec, jehož se mnozí nedočkali.

19.10.2023 5 z 5