Korespondence (Correspondence)

Korespondence (Correspondence) https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/143008/korespondence-correspondence-143008.peg 5 8 3

Korespondence Bohuslava Reynka (1892–1971), editory připravovaná přes dvě desetiletí, pokrývá život Reynka básníka, překladatele a grafika. První, nejrozsáhlejší část tvoří dopisy vyměňované s Josefem Florianem, v počátcích (1914) spojené s vydáváním Reynkových raných básní a překladů; jejich styky skončily v roce 1941 smrtí pověstného vydavatele ze Staré Říše. Následují listy, jež si mladý Reynek vyměňoval s jinými vydavateli (J. V. Pojer, V. Vokolek Z. Řezníček), ale též s malíři, spisovateli (J. Čapek, O. Březina V. Hofman, M. J. Giono, M. Jakob, J. Zahradníček ad.) a se svou budoucí ženou, básnířkou Suzannou Renaudovou. Život pak, zejména po roce 1948, přinesl změny, jež poznamenaly život rodiny a tím ovšem i charakter Reynkovy korespondence, spjaté s jeho prostorem Petrkova. Z listů umělcům mladší generace (J. Kolář, V. Holan, O. Janeček ad.), členům rodiny i novým přátelům, k nimž patřili i oba editoři Korespondence, nezaznívají věcné informace, nýbrž působivé reflexe a postřehy stárnoucího muže a umělce. Jeho poslední listy jsou datovány rokem 1971.... celý text

tonysojka
31.12.2023 5 z 5

Začal jsem číst proto ,abych poznal lépe básníka, jehož básně na mne působily dojmem, který stále nedokážu zformulovat do slov, názoru, který by dával nějaký srozumitený smysl.
Časem jsem narazil na knihu Aleše Palána "Kdo chodí tmami" a životopis o jeho ženě "Suzanne Renaud /Petrkov 13"Lucie Tučkové, které mi doplnily informace o básníkovi, aniž bych musel úplně přečíst tento vyčerpávající přehled jeho korespondence s různými významnými lidmi jeho doby,rodinou a ženou, který má větší význam a cenu pro badatele nebo studenty literatury, což nejsem.
Přečtení výše uvedených knih mně bohatě stačilo k seznámení s životem Bohuslava Reynka a jeho rodiny a dočtení této informačně bohaté publikace odkládám na dobu,kdy snad na to budu mít víc klidu a času.

Chesterton
02.12.2017 5 z 5

Taktéž si hýčkám v knihovně a čekám na důchod :))

puml
04.01.2013 5 z 5

Zatím jsem jen nahlédl a přečetl několik dopisů B. Reynka J. Florianovi. Ale již nyní lze říct, že se jedná bezesporu o jeden z nejzásadnějších vydavatelských počinů roku 2012. Nádherná úprava, přehledné rozčlenění dílčích dopisů a zásadní přínos pro badatele v dané oblasti.

Autoři knihy

Bohuslav Reynek