Tohru- Tohru- komentáře u knih

Tradiční Japonsko – Tajemství ze samurajských břehů Tradiční Japonsko – Tajemství ze samurajských břehů Antony Cummins

Ja osobne som z knihy nadšená. Občas by som síce ocenila niektoré veci viac rozobrať a sem tam i upresnenie obdobia. Povacsine som však nemala problém si vygoogliť, čo ma zaujalo a často bolo cca napísané storočie, takže ma to nevyrušovalo. Chápem, že niekomu môže vadiť štýl "Jedna babka povedala" (a ako autor na začiatku písal... Vážne som z nej čítala mame random príbehy), ale myslím, že ako širšie základy do Japonskej kultúry je táto kniha ideálna. Svedčí o tom i fakt, že historická kniha z japonského prostredia, ktorú som začala čítať po tejto, obsahovala kopy tých istých informácií a čŕt japonskej mentality. Taktiež, kym som si neprečítala túto knihu, ani som si neuvedomovala, do akej miery sú v Japoncoch zakorenené samovraždy. Za mňa super.
P.S.- Je mi ľúto, že u nás nevyšlo viac jeho kníh, ked ich ma tak veľa.

01.08.2020 4 z 5

Most snov Most snov Lesley Downer

Veľmi pekne napísaná kniha. Oceňujem detailnosť, ktorá mi objasnila približnú situáciu v tej dobe. Hoci si autorka niečo v rámci príbehu vymyslela, zdá sa, že historický je to dosť presné. Občas mala slabšie miesta, keď tých detailov a opisov už bolo naozaj priveľa a príbeh mi prišiel sem-tam tiež trochu slabší (skôr mi prišiel taký vedľajší). Keďže ma však zaujímala hlavne história, tak mi to nevadilo. Často ma pri čítaní až striasalo a vážne som uvažovala, ako sa tí ľudia museli cítiť a obdivovala som ich za ich zmysel pre tradíciu a "samurajskú česť".

01.08.2020 4 z 5

Moje sestra Jodie Moje sestra Jodie Jacqueline Wilson

Keby to nebola kniha pre deti, tak možno inak hodnotím, ale nemôžem. Čítala som ju ako dieťa a mám z nej dodnes traumu. Silná kniha, ťažká téma, ale fakt nie pre danú vekovú kategóriu. Dodnes ma z nej striasa.

28.07.2020 2 z 5

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Kniha krásna, ale preklad od Ikaru je skrátka podľa mňa príšerný... Kiežby radšej Slovart alebo Mladé letá vydal či znovu vydal osobitne 2. diel ako Dobré manželky... Som rada, že Slovart aspoň Malé ženy ako prvý diel nedávno znovu vydal a mám ho doma. Tento preklad tu - celé zle.

22.02.2020 4 z 5

Čo koho do toho Čo koho do toho Enja Rúčková

Hodnotím oba 2 diely. Knihy majú veľkú hĺbku a realistickosť... V knihe sa rieši množstvo aktuálnych tém ako rasizmus, predsudky, alkoholizmus, spoločenská nerovnosť... Aj napriek tomu však autorka podáva, že človek má vždy ďalšiu šancu začať od znova.

18.04.2019 5 z 5

Jen 27 dnů Jen 27 dnů Alison Gervais

Jedna z najkrajších kníh, aké sa mi dostali pod ruku.

11.01.2019 5 z 5

Mráz nebo noc Mráz nebo noc Sara Raasch

Táto séria mi príde celkovo ako séria extrémov, keďže prvý diel mal u mňa 3 hviezdičky a druhý diel si u mňa vyslúžil iba 2 úbohé. Kým prvé dva diely sa mi len dosť sťažka čítali a vliekli sa, tu dej pekne ubiehal. Nechýbala akcia a opisy boja ma dosť bavili. Zo záverom som spokojná a úmrtia ma prekvapivo nedostali tak, ako som si myslela. Nuž, niekto zomrieť musel. Mohlo to byť síce stále trochu prepracovanejšie, bolo to však omnoho lepšie ako prvé dva diely a len málo chýbalo k tomu, aby som dala 5 hviezdičiek.

17.10.2018 4 z 5

Sníh nebo popel Sníh nebo popel Sara Raasch

Ja vám neviem, voči tejto knihe som bola už od začiatku podozrievavá, keďže YA fantasy veľmi nemusím, nakoniec som sa však na to dala. Nebolo to úplne zlé, niečo tomu však chýbalo a vadilo mi, že celá podstata je úplne rovnaká ako v Tróne zo skla (s tou sériou sa to však nedá ani porovnávať). Nápad s kráľovstvami bol celkom zaujímavý, štýl písania ma však niečím vyrušoval, opisy mám väčšinou rada, no tu nijak nepomáhali. Nech tam bolo hocikoľko opisov, jednoducho som si to celé nevedela v hlave predstaviť. Čo sa týka hlavnej hrdinky a jej románikov, nebol mi sympatický ani jeden z nápadníkov a táto stránka mi prišla v knihe zbytočná. Aj napriek tomu ma to však do príbehu vcelku vtiahlo a som zvedavá, ako to skončí + Sira som si veľmi obľúbila. Slabší priemer.

16.10.2018 3 z 5

Led nebo oheň Led nebo oheň Sara Raasch

Istú chvíľu to vyzeralo, že dám vyššie hodnotenie, aj napriek nelogickej zmeny chovania istých postáv (čo to autorka urobila so Sirom a Theom?). Posledných 20 stránok mi v tom však jasne zabránilo. Zmena charakteru postáv (ktorá nemala nič spoločné s vývojom), hlavná hrdinka to mala príliš jednoduché, kúrenie a výťahy v stredoveku? :D To všetko by som však dokázala zniesť, keby posledných 20 stránok nebolo ako vytrhnutých z inej knihy a daná situácia mi nedávala žiadnu logiku. Samozrejme sme sa dočkali totálne zbytočného a vcelku smiešneho úmrtia, až ma to zabolelo. Čítalo sa mi to lepšie ako prvý diel, ale všetky tieto fakty ma nútia k nižšiemu hodnoteniu.

16.10.2018 2 z 5

Jíst, meditovat, milovat Jíst, meditovat, milovat Elizabeth Gilbert

Nemastné neslané. Dej sa len tak vliekol, nebavilo ma to, ani som to nedočítala. Možno, keby som mala pri čítaní inú náladu… No aj tak si radšej prečítam nejaké cestopisy.

06.07.2018 2 z 5

Čokoláda Čokoláda Joanne Harris

Keby to malo nejakú hlbšiu myšlienku, keby sa na konci stalo niečo, pri čom by som si povedala “Aha, malo to nejaký zmysel.” tak dobre. Nemôžem povedať, že by to bolo o kritizovaní zlých kňazov, lebo to bolo o kritizovaní všetkého kresťanského… ba nie kresťanského, ale všetkého ľudského. Ako keby mala autorka nejaké komplexy. Štýl písania bol celkom pekný, no nie natoľko, aby som dala 3*. Jediné, čo ma nesklamalo, bolo, že som skutočne mala stále chuť na niečo sladké.
Ináč veľké sklamanie,po dočítaní som si nemohla z knihy zobrať nič, celkom nič. Ďalšie diely asi čítať neplánujem.

06.07.2018 2 z 5

Den co den Den co den David Levithan

Kniha bola síce pekná, niečo mi v nej však chýbalo. Ako keby ten potenciál, ktorý príbeh sľuboval, nebol využitý.

09.06.2018 4 z 5

Na konci samoty Na konci samoty Benedict Wells

Krásna kniha o životnej ceste za šťastím písaná láskou, smútkom, nádejou, no predovšetkým životom.

09.06.2018 4 z 5

Medvídek Knoflík Medvídek Knoflík Ivona Březinová

Jedna z mojich najmilších kníh z detstva :)

16.05.2018

Šľachtická rošáda Šľachtická rošáda Kristi Ann Hunter

Osobne sa mi kniha veľmi páčila, bolo to trochu detektívne, čo ma udržiavalo v napätí, kniha ma trochu prestala baviť po oficiálnom zoznámení hl. hrdinov, bolo to akési... zvláštne. Neskôr ma to však zase vtiahlo do deja. Bolo tam síce pár neobjasnených/nedotiahnutých vecí, ale vcelku som s knihou spokojná a určite si ju prečítam znova.

13.05.2018 4 z 5

Získaj si jej priazeň Získaj si jej priazeň Tamera Alexander

Jedna z najkrajších kníh, aké som kedy čítala

13.05.2018 5 z 5

Krverůž Krverůž A.G. Howard (p)

Kniha bola neskutočne nádherne poeticky písaná, aj napriek počiatočnému zdaniu zdĺhavosti je kniha brilantne spracovaná. Veľa som toho nečakala, ale kniha veľmi milo prekvapila svojou originalitou a využitím rôznych umeleckých prostriedkov. Šepotanie si ma až tak nezískalo, ale toto má zaručené miesto v mojej knižnici :) veľmi sa mi páčilo, ako spracovala toto dielo, keďže filmovú verziu Fantoma opery milujem.
Prekladateľke taktiež skladám obdiv :)

24.10.2017 4 z 5

Neslyšno Neslyšno Richelle Mead

Bolo to správne napísané, tak ako čínske príbehy písané bývajú. Občas som čakala v niektorých častiach toho trochu viac, ale ináč mi to celkom vyhovovalo. Hoci ku koncu som čakala trošičku väčšiu bitku. Nebolo to však zlé, trošku oddychovka, ktorá sa vám ku koncu už ani nebude chcieť čítať... ale také príbehy už proste také bývajú... Vzdávam hold autorke za nápad a spracovanie... Jedna vec mi však vadila... Ľudia znakovali, no... áno bolo to dobre napísané... no vadilo mi, keď hovorila o tom ako hovorení, hlavne, keď tam hodila niečo ako jedna už napísala... "rozčúleným hlasom povedala". No ale co uz. mám však rada knihy a diela v prostredí Ázie a preto ten hold autorke zostáva.

29.12.2016 3 z 5

Ohnivá Ohnivá Kristin Cashore

Kniha sa mi veľmi páčila, hlavne na začiatku. Čím sa však dej dostával dopredu, tým viac mi začalo liezť na nervy postupné menenie sa hrdinky, ktorá zo začiatku vyznievala tvrdá a nebojácna. Neskôr mi prišla už skôr taká... No, presný opak. Je však možné, že to tak prišlo iba mne. Dej bol však skvelý, postavy mi celkom sedeli, istá smrť ma však naozaj dostala (nespoilerujem), hoci sčasti chápem, že to bolo aj nevyhnutné, predsa však som sa cítila tak nejak... "Čo to ksakru...?" Stále som čakala, kedy sa zistí, že to bol omyl a to telo nebolo jeho...
Taktiež ma páli pár nezodpovedaných otázok ohľadom Lecka. Čo už však. Kniha mala nejaké svoje chybičky, ku koncu bola už trochu zdĺhavá, ale ako som povedala páčila sa mi.

29.12.2016 4 z 5