ThomasRuhe ThomasRuhe komentáře u knih

Vražedná lhůta Vražedná lhůta Andreas Gruber

Gruber použil atraktivní schéma únosů ( vražd) s časovou lhůtou a hádankou. Celkové zpracování vyšetřování je taky dobré. Ovšem jen co se objeví holandský vyšetřovatel Sneijder, tak vůči němu jsem během pěti stránek získal silnou averzi. Byl chytrý, ale choval se jako idiot. Škoda, že i pachatele jsem začínal tušit v první třetině případu, vyšetřování sice pokračovalo, ale už mu chyběl ten moment překvapení.
Takže suma sumárum knihu hodnotím za tři.

20.05.2022 3 z 5

První rodina První rodina David Baldacci

Vždy mám rád, když se příběh dotýká prezidentského úřadu, má to pro mě svou atraktivitu, prostě prezident je prezident... Zde se tak děje, i když dlouho nejsou jasné důvody únosu, jen máte takové tušení...
Zápletka je dobrá a s vývojem událostí jsem byl spokojený. Snad až na samotný závěr, ten byl trochu moc urychlený, zasloužil si, aby si sním autor více pohrál...
S hodnocením jsem váhal, ale kniha mě bavila tak proč nedat 4 hvězdy.

14.05.2022 4 z 5

Němé oběti Němé oběti Tim Weaver

Bylo to docela dobré. Sice trochu rozvláčný děj, ale to mi zas tak nevadilo. Kromě hlavního příběhu, mě nejvíc zaujala činnost dvou pachatelů, kteří stále přesouvali herní automaty. To mi vrtalo hlavou, pořád jsem si říkal, proč to sakra dělají ?
Závěru nechybí překvapení, i když nakonec ne podle mého gusta. Přesto bych knihu hodnotil asi 70% což mi příjde fér.

09.05.2022 3 z 5

Napsáno krví Napsáno krví Chris Carter

Další super případ. Velmi povedený úvod, ve kterém se detektivové o vraždách dozvědí hodně nezvykle, z ukradeného deníku. Pak další překvapení, kdy vrah nikam nezaleze, ale chce deník zpátky. Fakt to byl tedy start !
Zbytek je pak Carterův vysoký thrillerový standard, který je smíchaný z brutality, napětí, odvahy, chytrosti a jiných ingrediencí jak detektivů tak samotného vraha...
V předešlých dílech si autor zdvihl laťku hodně vysoko, a zde ji úspešně znovu překonal.

03.05.2022 5 z 5

3x Hercule Poirot 3 3x Hercule Poirot 3 Agatha Christie

Celkově knihu hodnotím jako detektivní průměr. Nejlepší je určitě hned první případ, další dva mě zápletkou a řešením moc nebavily.
Vánoce Hercula Poirota : 80%
Smrt staré posluhovačky :60%
Kočka mezi holuby: 50%

30.04.2022 3 z 5

Duch Duch Robert Harris

Zvolený námět byl zajímavý. Kniha se četla dobře, i když dlouho jsem netušil kam příběh bude směřovat, nejdříve jsem si myslel, že psaní pamětí bude nakonec zrušeno... Záverečné rozuzlení bylo překvapivé, takže jsem s výsledkem spokojený a hodnotím 70%.

23.04.2022 3 z 5

Kavky Kavky Ken Follett

Knihu hodnotím jako dobrou. Zdařilé bylo střídání kapitol z pohledu britské tajné služby a následně Němců, kteří se sabotážím snaží zabránit. To vše se odehrává těsně před vyloďením v Normandii, to příběhu taky přidává na zajímavosti a dramatičnosti. Celkově jsem s románem spokojený.

18.04.2022 3 z 5

Loutkář Loutkář Daniel Cole

Loutkář mě spíš zklamal. Nějak mi nesedí Coleův spisovatelský styl, hlavně způsobem jak vypravuje příběh, který se mi moc dobře nečte. K tomu pak zbytečně přehnané vraždy, jak co do počtu tak i způsobu. Bohužel ani postavy nic moc. Snad až na agenta Rouche, ten se mi líbil. Abych jen nekritizoval, tak je zde pár povedených momentů, které mě potěšily.
Knižní výsledek je tak za tři.

11.04.2022 3 z 5

Údolí mrtvých Údolí mrtvých Tim Weaver

Vyšetřovaný případ se mi líbil a příběh je napsaný dobře. Nechybí vlastně nic podstatného, vrah je dost zvrácený, průběh vyšetřování je tajemný a děj má přiměřené napětí. Rozhodně hodnotím jako nadprůměrný thriller.

03.04.2022 4 z 5

Vražda před kamerou Vražda před kamerou Robert B. Parker

V knize se řeší hned tři případy najednou. Obavy filmové herečky, přestupky mladé bohaté holky a chlapíky z vodárenské společnosti.
Svým pojetím mi příběh připomíná sérii 87. revír od Eda McBaina, to jak stylem tak způsobem řešení zločinů.
Je zvláštní , že vraždy mi k příběhu neseděly a byly jaksi nepatřičné. Klidně bych se bez nich obešel. Celkový dojem je na 3/5.

26.03.2022 3 z 5

Bojiště - Do poslední vteřiny Bojiště - Do poslední vteřiny Chris Ryan (p)

Celkem slušně napsané. Sice Benova odvaha s ohledem na jeho věk mi přišla trochu pohádková, ale s tím jsem se nějak srovnal. Bojiště beru jako takový průměr.

22.03.2022 3 z 5

Noční jestřáb Noční jestřáb Robert B. Parker

Parkerova kniha mě příjemně překvapila. Vyšetřují se v ní dva celkem bizarní případy. Asi tím hlavním je voyeur říkající si Noční jestřáb, a druhým pak případ ředitelky školy, která kontrolovala žákyňím spodní prádlo. Oba mají i zajímavý vývoj.
Autor se příliš nezabývá podrobným popisem, ale v krátkých kapitolách se soustředí na dialogy postav, tím však příběh nijak neutrpí.
Vyobrazení policajti taky ujdou, takže jsem byl s knihou spokojený.

19.03.2022 3 z 5

Seznam smrti Seznam smrti Frederick Forsyth

Celý příběh je popisovaný trochu dokumentárním stylem, ale to neznamená nějaký problém. Kniha se mi četla dobře a s výslednou formou jsem byl nakonec spokojený.

13.03.2022 3 z 5

Gravitace Gravitace Daniel Suarez

Velmi dobrá kniha s nápaditým příběhem. K tomu přispívají i popisované vědecko- technické objevy a vynálezy. Víc se mi asi líbila první polovina knihy. Hodnotím 70%.

27.02.2022 3 z 5

Den, kdy je dobré zemřít Den, kdy je dobré zemřít Simon Kernick

Volné pokračování s bývalým policistou Dennisem Milnem. Ten se vrací do Londýna, aby pomstil vraždu svého přítele a parťáka a pokusil se objasnit starý případ, který je s tím spojený. Znova dobře napsané, hodně drsné a odhalování pravdy je taky s překvapivým rozuzlením. 4/5.

13.02.2022

Záležitosti kolem umírání Záležitosti kolem umírání Simon Kernick

Tohle už jsem kdysi četl. Velmi dobrý příběh policajta, který ztratil veškeré iluze o své práci. K tomu všemu ještě jako melouch zabíjel. Kernickův policajt Dennis Milne není veskrze záporná postava, protože případ který řeší se snaží skutečně dotáhnout do konce. Závěr knihy navíc výborně graduje... Zaslouženě 80%.

03.02.2022 4 z 5

Osamělí lovci Osamělí lovci Dean Koontz

ZÁZRAČNÉ RUCE
Tohle byla krátká povídka. Koontz zde pro sebe typicky vytvořil postavu muže, který je nadán neobvyklými schopnostmi, kvůli nimž se straní lidí. Je to jeho dar i prokletí.
Celkem to ušlo, ale nic zázračného. 60%.

CHASE
Tohle bylo výrazně lepší. Vyznamenaný válečný hrdina Ben Chase se náhodou připlete k vražednému napadení mileneckého páru. Dívku se mu podaří zachránit a vraha zahnat. Ten ovšem svou pozornost nyní soustředí na Chase. Pak následuje dobře popsaný souboj muže proti muži.
Tohle bylo hodně dobré. 80%.

28.01.2022 4 z 5

Ledové peklo Ledové peklo John W. Campbell Jr.

Viděl jsem jak film Věc, tak jsem četl povídku Kdo je tam?, takže jsem si to chtěl všechno zkompletovat. Tahle ranější verze byla slušná, trochu se lišila, ale to se dalo čekat. Výsledek je tak za 3/5.

24.01.2022 3 z 5

Polednice Polednice Jiří Březina

Tahle česká detektivka se sice přečíst dala, ale na větvi z ní teda nejsem. Vrah byl vlastně blb co měl akorát štěstí, který mu pak došlo. Párek detektivů Volf s Černou potřeboval trochu lepší charakteristiku, abych se s nimi mohl lépe ztotožnit. Určitou originalitu vnášely do příběhu pouze pasáže vyprávěné Martou.
V procentech to vidím tak na 50%.

21.01.2022 2 z 5

Jednoduchý plán Jednoduchý plán Scott Smith

Výborný nápad na zápletku. Tři chlapíci najdou v lese malé havarované letadlo a uvnitř je spousta peněz. No a rozhodnou se, ty prachy si nechat...samozřejmě maléry na sebe nenechají dlouho čekat.
Smith zde rozvíjí námět, na který někdy pomyslel každý člověk...co bych udělal kdybych našel peníze, a tím nemyslím pade na chodníku, ale skutečně velký balík peněz.
Zpočátku prostý a nevinný plán jde velice rychle do kopru...
Knížka mě bavila a mohu ji doporučit, a moje zhodnocení je na 85%.

15.01.2022 4 z 5